jump to navigation

Memento, ergo sum 29. märts 2007

Posted by Oudekki in mõtisklused, monument.
trackback

Olgu nende kahjudega pronkssõduri mahavõtmisel nüüd kuidas on, aga ma olen terve päeva mõelnud, et paremaks ei tee tema mahavõtmine aga Eesti olukorda kuidagi. Ühtegi probleemi see käik ei lahenda, ei rahvussuhete mõttes, ei sisepoliitiliselt, ei välispoliitiliselt.

Ma arvan, et olemasolevat olukorda ei pea muutma, kui see asja paremaks ei tee.

Ja ajalugu ei tee tema mahavõtmine ka olematuks. Kuju püstitamine on aastaid tagasi toimunud sündmus ja misiganes põhjustel see ka ei toimunud, olgu need üllad või kohutavad, see toimus. Praegu selle kuju mahavõtmine ei tee noid sündmusi olematuks. Seda vana aega ei saa teiseks teha, see on möödas.

Ja uus aeg on meil sellise ilusa (see on kunst, kindlasti) monumendiga aeg, võtkem sellest parim! Igasugune monument sümboliseerib täpselt seda, mida me ise tahame ta sümboliseerima panna, eriti kui ta ei kujuta mingit konkreetset inimest (modellina on räägitud Palusalust ja üht Eesti kraavikaevajat, kes ennast mõlemast sõdinud poolest kõrvale nihverdas). Paneme ta siis enda jaoks midagi meeldivat sümboliseerima. Või teisest küljest – miks ta peaks üldse midagi sümboliseerima. Ega kunst alati ei peagi ju, see pea andma esteetilise naudingu.

Me oleme vaba maa. Igaüks võib Tõnismäel Pronkssõduri juures mõelda millest tahab. Olgu need mõtted siis kurvad või rõõmsad, peaasi, et on mõtted. Ja ei pea ju nõudma, et teised mõtleksid samamoodi. Jälle, peaasi, et mõtlevad.

Kommentaarid

1. lo - 29. märts 2007

Jah, kui seal oleks rahulikult mõtisklemas käidud, poleks kogu seda aastapikkust kära olnudki. Kuidas võiks see muutuda suurriiklikust sümbolist (deršaava idee ja natsismi üle saavutatud võit on kahtsusväärselt üht põimitud) kunstiks? Isegi kui vaid meie jaoks muutuks, oleks sest ju ilmselgelt vähe. Kas tõesti peaks ära unustama jupi oma ajaloost ja mängima “häid”, et siis ehk see osa siinsest vene kogukonnast lõpetaks olemast suurriikliku propaganda subjekt ja objekt. Esiteks on see naiivne lootus, teiseks alatu ohvrite suhtes ja kolmandaks ohtlik tulevikuks.
Kohutavalt vastik on idee mingi monumendi liigutamisest, aga veel vastikum on perspektiiv, et politsei peab seal läbi aastate lippe ja pudeleid käima käest rebimas. Ja veel vastikum, punane terror on oluline jupp meie ajaloost, lasta seal edasi laiata.

2. Kats - 29. märts 2007

Minugi poolest las ta seisab seal – me ei pea ju langema NL tasemele, kes hävitas I MS ohvrite monumente.
Ja ehk on mul õigus Pronkssõduri juures ka mitte mõelda – ei, see ei tähenda, et ma tahaks ajalugu kuidagi olematuks teha, muuta või unustada. Ma mõtlen ajaloo üle, ja see on oluline – mitte see, kus ma seda teen või mis päeval…

3. aa - 29. märts 2007

tere. siin on saamal teemal vene keeles

4. Oudekki - 29. märts 2007

Io, mismõttes “vaid” meie jaoks? Kes need “teised” siis on? Mina räägin “meist” kui igaühest, kes sinna sõduri juurde satub.

Punast terrorit ei ole mina seal küll kunagi näinud. Punalipp iseenesest ei ole veel punane terror. Kas see seal olla võib, on teine küsimus. Samas minu teada ei ole Eestis veel kommunistlikku parteid ära keelatud, seega ma ei näe põhjust, miks peaks politsei punalippe käest rebima.

Eelnev ei tähenda, et seal ei oleks kaklusi olnud. Aga ega see monumendi ära viimine neid kaklusi ära ei lõpeta. Monumendi äraviimine ei vii ju neid laiajaid ära. Pronkssõdur ise ei ole seni kellelegi kallale läinud.

Äraviimine annab laiajaile hoogu juurde. Kusjuures võib juhtuda, et kui pronkssõdur ära viiakse, siis nad lähevad näiteks Vabaduse Kella juurde laiama. Kas tuleks see ka teisaldada?

Või äkki tuleks rahvakogunemised keelata?

Või äkki tuleks juurutada sinna samal päeval teine üritus, millel on riigi toetus ja kuhu kõik on oodatud ja lasta inimestel ütelda, mis neil südamel?

Ja Kats, muidugi on sul õigus mitte mõelda. Aga mina olen selle koha peal idealist ja väärtustan seda, et kõik inimesed mõtlevad kogu aeg. Mida, see on nende asi.

5. lo - 29. märts 2007

Oudekki. “Meie” on ilmselgelt inimesed, kelle jaoks ta võiks lihtsalt kunst olla. Minu jaoks näiteks võiks küll. Aga deršaava propaganda ohvrile ei või. Kunst ei ole see, kuhu punalippudega koguneda. Nad ei kogune sinna ju nende lippudega ka kui sotsiaaldemokraadid…
Punalipp… Mnjah. Taaskord tundub mulle teie manifest liiga üldsõnalisena. On teemasid, millest ei saa üle minna. Loomulikult ei väitnud ma punase terrori juppi Eesti ajaloost olevat toimunud Tõnismäel. Mõni episood ehk tõesti kunagi, aga lugu pole ju sellest. Punalipp (sirbivasara, kui soovid) on punane terror samavõrd kui haakristilipp on natsiterror. Arvan, et siit algabki enamus selle foorumi arvamuste lahknevustest. Tuleks ehk siiski see ebameeldiv teema ära käsitleda. Saaks vähemalt teada teie liikumise seisukoha.
Kuju äraviimise diskussioon on tegelikult juba punalipud eurolippude vastu vahetanud (vägisi tuleb George Kennan meelde, tead) ja see võib viidata võimalusele, et kirurgiline sekkumine võib siiski leevendust pakkuda. Kõik lahendused on tõesti kuidagi tobedad. Et igaüks saaks ütelda, mida arvab. No siis peaks saama sinna tõesti viia nii okastraat- kui ka lillepärgi. Aga jälgiks laadaks läheb ju.

6. analyytik - 29. märts 2007

Oudekki: “Samas minu teada ei ole Eestis veel kommunistlikku parteid ära keelatud…”

Tead, muide, mõned inimesed arvavad, et on. No nagu lihtsameelselt pisut, et peavad seda nagu iseenesestmõistetavaks või nii. Nad ei ole selle peale mõelnud lihtsalt.

Ma rääkisin veidi aega tagasi ühe noorega (nii paarikümne eluaasta tuuris) ja ta rääkis ühest teisest noorest (umbes sama vanast ilmselt), kes oli siis käinud ühel kaugel maal. Ja siis selgus, et seal maal on võimul vasakpoolsed – või lausa kommunistid, kes sellest nüüd täpselt aru saab. Nii öelda kohalikul tasandil vist, aga no see minu jutt on ebatäpne igati.

Ja siis sattus see noor hotellitöötajaga rääkima, et tema on ka vasakpoolne ja hotellitöötaja ütles, et väga tore ja viis ta kohe mingi kohaliku kommunistliku genosse juurde.

Ühesõnaga asi läks pisut naljakaks, et noor ei teadnud ja arvas ja rääkis, et Eestis on kommunistlik partei keelatud. No ta lihtsalt ei teadnud. Ja siis muidugi kohalik kommunistlik genosse olla öelnud umbes nii, et ennekuulmatu! Et see on ikka väga halb ja et sa peaksid kohe Eestisse minema ja relvastatud võitlust alustama ja me siis saadame raha ja püssisid ja nii edasi. Ühesõnaga nalja sai hullupööra. Mõnes mõttes.

Ja kui siis see teine noor sellest rääkis, ja tema arvas ka, et kommunistlik partei on Eestis keelatud ja küsis minu käest – siis ega ma ka päris kindel enam ei olnud. No ma tean küll, et ega ei ole keelatud, aga vot kui järsku juttu tuleb, siis mulle tundus ka, et ega ma selles nagu päris kindel ehk ei olegi.

Loo moraal siis selline, et vaadake, kuhu me oleme jõudnud. Et võib juhtuda, et Eestis leidub hulgaliselt inimesi, kes arvavad täiesti tõemeeli, et kommunism ongi siin keelatud. Puhtalt teadmatusest niisiis. Ja sellest, et ei ole kunagi niisuguste asjade peale mõelnud.

Muide, see noor kellega ma rääkisin, tema paistab ikka päris teadlik olevat igasugustest ühiskonna asjadest tegelikult.

7. araterl - 29. märts 2007

Pronkssõduri probleemi olemus ongi see, et äraviimine ei tee asja paremaks ja jätmine ka mitte.

Sa võid ju ratsionaalselt asja võttes õlgu kehitada, et mahavõtmine ei tee paremaks ja ajalugu ei tee olematuks jne aga lahendus pole tõesti selles sõduris. Unusta ära, viska peast välja, ära vaata ka sinna poole. Jätta või viia – who the f*!# cares? Ja erilise vaimuselguse saavutamiseks viska peast välja ka, et kõiges on süüdi natsionalistid eesotsas Ansipi, Böhmi ja Rebasega. Ja siis hakka otsast mõtlema. Niipea kui Sa asud kellegi “poolele” oled Sa omadega täitsa tupsis (nagu Sirje ütleb).

(Sotsiaalsed) sümbolid ei allu tahtele. Neid võib süstemaatilise propagandaga kujundada aga nad kujunevad ka ise. Viimase 9 kuu jooksul on sõdurile külge vermitud valimatu Eestile suunatud sõimu ja süüdistuste tähendust. Pärast neid samu 9 kuud tähendusemuutmise üritusi (muudame silte, paneme kujusid juurde, teeme nii, teeme naa) ei ole tõdemus, et igaüks las sümboldab endale seda kuju, midagi uut. Igaüks näebki selles oma sümbolit ja kollektiivne tulemus on meil näha ja kuulda.

Oudekki, Sinu meietunnetus on lai kui strana rodnaja aga ürita mõista, et enamus eesti inimesi on natuke vähem maailmakodanikud kui Sina ja neil ei ole naba asemel nuppu kust seda sisse lülitada. Ja paraku ei muuda lihtsalt ütlemisega eestlaste kollektiivset kahtlusevinet endale hukatust toonutega sama keelt kõnelejate vastu. Samamoodi ei pane Sa neid inimesi käsukorras punalippe tolereerima.

Ma ei tea kumbi laiajaid Sa silmas pead aga julgen arvata, et vastased oleksid üsna rahul ja pooldajad, küll mitte kohe aga lepiks või näitaks oma seda palet, millega tegeleb Toompuiestee rahvaste sõpruse klubi.

Ole mureta, Vabaduse Kella on ND juba omastanud. Käidi seal oli see vist 20 mai miiting ja käidi seal ka 22 septembril. Suure jao eestlaste jaoks on see niikuinii üks arusaamatu objekt nii, et las tähendavad selle endale.

Kõik see, mis jääb inimeste peakestesse ja hingedesse on meid ees ootav aastate või isegi kümnete pikkune töö aga ainus milleni ma ise olen “jätmise” kontekstis jõudnud, on:

1) kehtestada käitumisreeglid sealsete nö venelaste ürituste jaoks (lipud-sümboolika, alkohol, söök jne – kõik see mis selle ürituse seal tavakodaniku jaoks veidraks muudavad). Aga see on lihtsalt üks pisisamm.

2) kujundada see ümber eestlaste ja venelaste leppimiskohaks, mis on paraku võimalik ainult ühel viisil – lisada sinna diskreetselt nö vabaõhu-okupatsioonimuuseum – monument tuua 10 meetrit ettepoole ja kolmnurksele platsile kivist tahukatele kogu lugu oluliste verstapostidena faktide ja numbritega alates 1939-st kuni 1991-ni. Mingi hädise eskiisi tegin kunagi siin
Neid ümbertähendamis-kujundamise ideid on noh umbes 30 tükki välja pakutud aga seni pole miskit sobivamat leidnud.

Võid ka mu teisi selleteemalisi poste lugeda, ei pea jalgratast leiutama:
http://eesti.wordpress.com/2006/12/07/kui-pronkssodur-jaab/
http://eesti.wordpress.com/2007/02/05/pronkssodurist-kolmanda-kandi-pealt/
http://eesti.wordpress.com/2006/08/28/pronkssodur-uus-tahendus/
mis on tõsi küll murdosa selleteemalistest mõttevahetustest ja mis valdavas osas ei puuduta üldse ps-i.

Ja pliis, pliis, pliis ärge alustage oma tegevust süüdistamistega. Te olete kokkuvõttes liiga head inimesed, et mingi mürgise mimikriga endale teed raiuda. Aga ma võin ka eksida.

PS Mõtlesin teile logo ka välja.

M

8. Janek - 29. märts 2007

Valan õli tulle ja väidan, et see postitus on just kui taandumislahing stiilis “jah okei, aga ikkagi peaks me hoopis nii tegema”. Vaatasin toda teleintervjuud, mis jättis ikka sellise ülinaiivse mulje. 8. mail olete võibolla teie (10-20 inimest) ja Õine Vahtkond koos lahedate plakatitega selle pronksmehe juures. Vot ei tule neid masse ja loodan, et seejärel ei hakata jahuma “vaikivast nõusolekust” või järjekordsest “emigreerumisest”.

Päikest! ;)

9. araterl - 29. märts 2007

Jah on taandumislahing. Mis näitab seda, et tegemist on mõtlevate, õppimisvõimeliste inimestega. 8. mail, kui on kuhu tulla, tulevad valdavalt küll venelased (9-ndal ei luba uhkus tulla aga siiski mingi ports tuleb) aga tuleb ka eestlasi uudistama. Iseasi, et kes toda üritust nö kontrollib. ND on ka juba aktiivselt huvi tundnud KaMai vastu ja ilmselt on Oudekki ja Katrini telefonidena Tallinna LV ürituselubade lehel olnud telefonid punased. Elame näeme.

Aga mina tahaks Oudekki kaitseks välja astuda. Vaata kui armas ja tubli tüdruk ta on. Sobib täitsa ühe liikumise pressiesindajaks. Ainult, et tuleb seda pressile naha vahele pugemise kuntsi õppida. See tiraad oli esitaja tundmise järgi “sõnumist nii tiine” ja jutt nii lobe, et pole lootustki, et selline asi vähegi mingis mahus Reporterisse lükatakse.

Mõtlesin juba peaaegu, et panen tolle jutu paberile ja siis redigeerin sellesse formaat, mis oleks siiski Reporteri toimetusest läbi läinud. Õigupoolest soovitan seda meie Kaduvikutarile. Tempo alla, vähem mõtet, rohkem passiooni.

Skandaali oli ka vähevõitu. Ehk siis, natuke lihtsamalt, mõttehõredamalt, (nagu Savisaar) skandaal-ärritavamalt (nagu Sirje). Poliitika ja meelsusliikumised on tavaline turundus ja klassikutelt ei peaks olema piinlik õppida.

10. Oudekki - 30. märts 2007

Araterl – hea point: “pronkssõduri äraviimine ei tee asja paremaks, jätmine ka mitte”. Kui mingi liigutus olemasolevat olukorda paremaks ei tee, siis on see ressursiraiskamine ja seda ei ole vaja teha.

11. oliver - 30. märts 2007

“Ma arvan, et olemasolevat olukorda ei pea muutma, kui see asja paremaks ei tee.”

Nagu ma eile ütlesin: midagi PEAB muutuma. Mis see kõige õigem lahendus on, ei tea ju keegi. Ma ei saa aru, kuidas saab nii kindlalt väita, et midagi MUUTES midagi paremaks ei muutu.
Üks variant oleks araterli poolt välja pakutud “täielik käkerdis” (nagu ta ise seda nimetab). See saaks ka minu hääle, sest olen veendunud, et rumalad inimesed ja “välismaa” vajaks sellist väikest välimuuseumi.
Hääle saaks eelmine, aga hääle SAAB (kogu ühiskonnale mõeldes) kõige parem, neutraalsem ja loogilisem lahendus (MUUTUS) – surnud surnuaeda. See on tegelikult midagi, mida oleks pidanud juba aastaid tagasi tegema…

“Või teisest küljest – miks ta peaks üldse midagi sümboliseerima. Ega kunst alati ei peagi ju, see pea andma esteetilise naudingu.”

Selle koha pealt on kirjutaja jälle natuke liiga hoogu läinud. Oma mõtteid paberile pannes tuleb leida loogilisi jätke. Igast õlekõrrest kinni haaramine on omane närvilisele põhikooli lõpukirjandi kirjutajale – mõtlevas inimeses ei ärata selline käitumine usaldust.

12. Oudekki - 30. märts 2007

Lo, punalipust ja punasest terrorist. Kas sa Vicenza pilte vaatasid (http://www.tlu.ee/~oudekki/vicenza) ? Punalipud on, terrorit ei ole. Punalipud on paljude praegu Euroopas eksisteerivate parteide ja ka parlamendiparteide sümbolid. No kuidas me saame keelata Rifondazione esindajal oma partei sümboliga Eestisse tulekut või pronkssõduri juures viibimist? Kui keelata see ainult venelastel ära, siis on tegemist rahvusliku diskrimineerimisega.

Arvamuste paljususe mõttes ja kommunistide erinevate eesmärkide suhtes tsiteeriksin siin veel PCI – Itaalia kommunistliku partei – kunagise juhti Palmiro Togliatti 1944 aasta juunis kirjapandud sõnu (suhteliselt vaba tõlge) “Ärge kunagi unustage, et meie poolt soovitud vastupanu/ülestõusu eesmärk ei ole sotsiaalsed ja poliitilised muutused sotsialistlikus või kommunistlikkus mõttes. Meie eesmärk on riigi vabastamine ja fašismi hävitamine. Kõik ülejäänud probleemid lahendatakse homsete inimeste poolt, siis kui Itaalia on vaba, läbi vabade Assemblea Costituente üldvalimiste”. Seega siis – vabadus kõigepealt ja “progressiivne demokraatia” seejärel. Riigi vabastamisega nad said hakkama ja pärast seda tuli 44 aastat kristlikke demokraate. Miks ja kuidas, see ei ole jälle siinse blogi teema. Aga praegu on “Kommunismi taasasutamise partei” valitsuseski :)

Aga kuivõrd meie liikumine tegelikult ei tegele NSVLiga ja kommunismiga ei euroopalikus ega stalinlikus mõttes, siis me ei ole pidanud vajalikuks selles osas ühtset seisukohta kujundada. Ma arvan, et me kõik mõtleme sellest midagi, aga antifašistliku liikumise jaoks ei ole see just peateema.

Oliver, blog ongi selle pärast hea, et siia saab kirjutada vaba mõttelendu :) Peaasi, et mõtlen.

13. Kiki - 30. märts 2007

Sa võid ju heietada, et punalipud tegelikult praegugi eksisteerivate parteide sümbolid, aga mis sa ise arvad, millega punalipp eestlastel esimesena seostub? Milleks oma silmi selle lihtsa tõe ees sulgeda? Svastika on ka tegelikult väga vana ja positiivne sümbol, miks selle nägemisest siis nii jube pöördesse minna? Anname sellele tema vana tähenduse mõttejõuga tagasi, see peaks olema umbes sama lihtne, kui panna eestlased pronkssõduris ühte head ja toredat sümbolit nägema, mille ümber kõlbaks kaheksandal mail kepsugi lööma minna.

14. Oudekki - 30. märts 2007

Kahjuks enamikel eestlastel seostub punalipp tõepoolest seitsme surmapatuga, aga paraku me ei saa praegu seda enam ära keelata, eksole, kuivõrd punalipp ei ole üheselt seostatav Staliniga. Tuleb hoopis vaikselt harjuda mõttega, et paljude jaoks meie lähinaabrusest tähistab see midagi muud. Eks selline harjumine on nagu keeleoskuse omandaminegi, võtab natukene pingutust, aga kui on huvi maailma vastu, kus me elame, siis on võimalik.

Aga ega ei pea, kui huvi ei ole ja ilma hakkama saab. Võib.

15. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Olgu mainitud, et punalipp on lisaks kommunistidele ja sotsialistidele ka väga paljude sotsiaaldemokraatlike parteide sümbol. Ka Eesti sotsiaaldemokraadid on kaalunud punalipu uuesti kasutusele võttu.

Vist oli see Enn Soosaar (aga ses osa võin tõesti eksida, igatahes keegi Eesti mõttetarkadest see oli), kes tunnistas, et ta pole kusagil mujal näinud nii palju punaseid lippe, kui atendaadis surnud Rootsi sotsiaaldemokraadist peaministri Olof Palme matustel 1986. aastal Stockholmis

16. oliver - 30. märts 2007

Ei saa aru, miks te ütlete “kahjuks”. Loogiline oleks: “on loogiline, et”.
Kuidas saab üks Eesti kodanik seda hävingu märki kandvatesse inimestesse või liikumistesse sõbralikult suhtuda. Ei saa ju. Täpselt sama lugu on natsisümboolikaga.
Eestis jäävad natsi-ja punalipud terrorit ja Eesti rahva hävingut märkivateks sümboliteks alatiseks. Seda lihtsalt ei saa muuta.
Ei ole mõtet tuua näiteid mingitest muudest vasakparteide või riikide lippudest, svastikatest Indias või sokimustris. See on jama ja silmakirjalik lipitsemine – tegelikult saavad ju kõik aru, mida silmas peetakse.

17. araterl - 30. märts 2007

Nüüd on siis miskiks lipuaruteluks läinud. Keelata oleks mõistlik totalitaarsete režiimide sümboolika. NSDAP / itaalia fašistid / Venemaa kommunismiaegne riiklik sümboolika. Mõte on lihtne: et vältida natsisüüdistusi kui keegi nõuks võtab lehvitada ja säästa nii ühe kui teise suhtes tundlikke inimesi. No seal tuleb ka natuke juuksekarva lõhestada. A la, et sõjavägede vormide ja autasude keelamine on keeruline. Ja see “vaenu õhutamise kontekst” millest seni on eelnõudes juttu on tõesti kõige täpsem aga sõnastamistvajav määratlus. Tühi punane plagu jäägu kandja südamele aga on mõistlik teada, et Eestlastes see niipea sooje tundeid ei tekita.

Lisaks võib rääkida muidugi, et punane on hiinas õnne ja armastuse värv nagu haakrist on enamuses maailma kultuurides õnne ja tasakaalu sümbol aga see on Eestis kontekstiväline.

Kaitsekõned eurokommunistidele minule eriti ei mõju. Seal kus nad enamusvõimu on saanud on ikka jama. Vähemuses peavad nad igal juhul arvestama tsiviliseeritud maailma reeglitega ning pikaajalises vähemuses on nad nagunii nii ära nivelleeritud, et tegemist on tavaliste sotsialistidega.

Paljudel, et mitte öelda enamusel eurokommunistidest on ka NSVL-i kriitikavaba kummardamise ajalugu selja taga. Ja see on ohu märk. Kuna on olemas puhtalt võimalus, et kommunism keerab totalitarismiks, siis parem selle kõigist väljendusvormidest eemale hoida. Kamaiitide varasematest kirjutistest pole ma ka välja lugenud, et mis see kommunism nende arvates nii eesmärkide kui saavutamismeetodite osas on. Seni aga on vägivaldne nivelleerimine ja totalitaarne terror ajaloolist kogemust arvestades täiesti tõenäoline meetod. Ja nagu maininud olen, kommunism ja natsism/fašism on oma praktikas peaaegu identsed.

Oudekki, ja kui Sina kutsud Rifondazione, siis mina kutsun Venemaa natsid/skinheadid (keda ma küll ei tunne) oma svastikapõhise sümboolikaga. Puhtalt esteetilis-poliitilise eksperimendi huvides.

18. Kati - 30. märts 2007

araterl (kommentaar nr 9)

aitäh pakkumast, aga ma julgen arvata, et me ei peaks mitte reporteritele skandaale tootma, vaid mõistlikku juttu ajama. :-)

19. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

AR, luba ma tsiteerin sulle Oudekkit:

“Aga kuivõrd meie liikumine tegelikult ei tegele NSVLiga ja kommunismiga ei euroopalikus ega stalinlikus mõttes, siis me ei ole pidanud vajalikuks selles osas ühtset seisukohta kujundada.”

Ja lisan veelkord, et mina kindlasti ei ole kommunist. Ja ma ei teagi, kes meie hulgast päriselt on. Nii et see pidev kommunismiteema nämmutamine (et “mis see kommunism nende arvates nii eesmärkide kui saavutamismeetodite osas on”) pole ses teemas päriselt relevantne.

Pealegi: nagu ma aru saan, pooldad sa demokraatiat. Poliitilise spektri kirevus ning värvitoonirohkus peaks aga demokraatiale ainult kasuks olema, erinevad rahvakihid leiavad oma huvidele sel teel kõige adekvaatsemad esindajad. Olukord, kus poliitilise spektri ühel serval on paremliberaalid ja -konservatiivid, aga neile vastukaaluks on teisel pool ainult sotsiaaldemokraadid, on mu meelest pisut tasakaalustamatu (ehkki kõikvõimalikud vasakpoolsed kaklevad omavahel hoopis rohkem, kui parempoolsetega, Eesti on erand, sest siin on vasakpoolsus lihtsalt väga nõrk, ehk pea olematu).

20. Serial K - 30. märts 2007

“Vastupidi, mälestusmärke maha kiskudes, purustades ja ringi keerates näitasime me […] Suurusi hoopis tundmata, läbiuurimata küljest.”
(Majakovski)

mu meelest siiski see kuju võiks jääda, aga ega ta ilmselt ei jää. eks siis paistab, mis temaga uues asukohas saama hakkab. ise loodan sarnaselt Giustinole (palun.blogspot), et asi rahuneb kuidagi iseenesest maha. tegelikult polegi Kalev Rebasest ammu midagi kuulnud.

21. Serial K - 30. märts 2007

aa sümbolitest rääkides, eesti noorsotsid laulavad heal meelel Internatsionaali – see on SDE noroteorganisatsiooni hümn, kui teada tahate -, aga mõistagi on nad enamuses antikommunistid. sotsdemmid on ju kommarite vihatuimad vaenlased.

22. MM - 30. märts 2007

Vaatasin ka pilte ja ausalt öeldes valus on. Punane lipp – minugipoolest, muidugi. Aga sirbi ja vasaraga lipp…
Valus on, et need noored ei tunne huvi ja ei hooli nende miljonite venelaste, ukrainlaste, poolakate, balti rahvaste jpt surmast ja kannatustest, mis selle lipu all tehti.

23. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Jah, see on vana nali, et SDE noorteorganisatsiooni hümn on Internatsionaal Gustav Suitsu tõlkes, samas kui Vasakpartei hümn on Internatsionaal Hans Pöögelmanni tõlkes:) Ise pean parimaks eestikeelseks Internatsionaali tõlkeks hoopis Ilmar Laabani oma- peaks selle ehk libertaarsotside hümniks kuulutama:)

Aga Vasakpartei muidugi ei ole kommunistlik partei (nagu ei ole seda näiteks ka Soome Vasakliit).

24. lo - 30. märts 2007

Oudekki. Araterl on punalipust rääkinud. Kirjutaksin alla väikse korrektuuriga: tõesti pole argument, kas nad demokratlikult valituna korraldavad valitsuses mingit jama või mitte. Pigem keskenduks sellele, et nad saavad võimaluse jamada või mitte, kuna neis riikides on kommunismi- ja natsismiohvrite proportsioon meie riigi vastavast näitajast väga erinev. Ja eeskätt loomulikult seetõttu, et v õ i t j a t e ü l e k o h u t e i m õ i s t e t a. Kas see peaks tõesti olema moraalselt siduv?
Hea küll, te ei tegele kommunismiteemaga, aga tegeleta fašismiteemaga. Eesti mõtteruumis ja pronkssõduri kontekstis on need ajaloolistel põhjustel paratamatult seotud. Kui ebamugav see ka poleks. Seega ma tõesti arvan, et pole palju palutud saada teada teie seisukohta kommunismi kuritegelikkuse teemal. Usun, et oled selle aja peale mu küsimusest juba aru saanud ja ma ei sea siinkohal selle konkreetse vormistamisega vastamisele piire.
Ja mis mind tõesti teie liikumise retoorikas tohutult kurvastab. Nähtuste, mis põhjustavad mõõtmatuid inimlikke kannatusi, nimetuste sisu mahtu ei maksaks venitada. Diskrimineerimiseks võiks siiski jääda näiteks gruusia päritolu inimeste väljasaatmine Moskvast ja see on vaevalt võrdsustatav Kopli jotapota sõimuga venelaste pihta.

25. Oudekki - 30. märts 2007

Minu arvates ei ole ühe inimese diskrimineerimine õigustatav väitega “aga teda on ainult üks, ega me siis kõiki temasuguseid ei ole välja saatnud”. See kui me laseme ühte inimest diskrimineerida, see on esimene samm sinnani, et paljude inimeste diskrimineerimine oleks lubatav. Äkki on mõistlik tõmmata piir kohe alguses, enne kui veriseks pole läinud.

See on muide roheliste igipõline probleem. Nende ideid ei toetata enne, kui on liiga hilja ja loodus saastatud ja hävitatud. Aga siis on juba kulukas asju parandada. Kui kohe alguses neid mõtteid silmas pidada, siis saame palju enam kasu. Eestis õnneks saastamine ja reostamine raha nimel päriselt õigustatav ei ole. Jääks see nii, et me oma keskkonnast hoolime.

Kui ütelda stopp seal, kus probleem on alles verisulis, siis anname suure panuse oma ühiskonna paremaks muutumisele. Mina usun Eesti tulevikku mittediskrimineeriva riigina, kus tema kodanikel on hea. Sõltumata minevikust. Sõltumata eelarvamustest. Ma usun, et me oleme võimelised paremaks saama. Tolerants ei ole lihtne, tolerants vajab eneseusku. Ma loodan, et meil kõigil on nii palju eneseusku, et mitte lasta diskrimineerimisilmingutel ja teistsuguse halvemaks pidamisel siin ühiskonnas prevalveerivaks saada.

26. jake - 30. märts 2007

Samasugused inimesed uskusid Lõuna-Rodeesia AKA Zimbabwe tulevikku mittediskrimineeriva riigina, kus tema kodanikel on hea…
Kas fakt, et apartheidi lõppemise ning valgete farmerite minemakihutamise tagajärjel varises riigi majandus kokku, teeb minust rassisti, Oudekki?

27. araterl - 30. märts 2007

PH nr 19: Siis sõnastaks ümber ja küsiks, et ““mis see sotsialism (vms mis peaks olema nende ideoloogia) nende arvates nii eesmärkide kui saavutamismeetodite osas on””. Muidugi arvestan võimalusega, et määratlemiseni ei jõutagi…

“Eesti on erand, sest siin on vasakpoolsus lihtsalt väga nõrk, ehk pea olematu” – ühtepidi nagu on: Kesk, RE, SDE, Vasakpartei, Vene erakonnad, teisalt tuleb aru saada, et inimestel on teatav võõristus Vasakpartei ja Vene erakondade tüüpi vasakpoolsuse suhtes. Ja ilmselt kauaks ajaks.

Io-ga ühinedes küsin, et kuidas siis on kamailastel suhtumine kommunismi kuritegelikkusesse. Kommunistlik partei või ideoloogia pole Eestis keelatud. Samas kommunismi kuriteod on Eestis Riigikogu poolt hukka mõistetud EU Parlamentaarses Assamblees kui pole juba vastu võetud siis ette valmistatud samasugune dok.

Oudekkile diskrimineerimisest: Esiteks oleks mõistlik ära defineerida, mis on diskrimineerimine. Tööandja poolt kehtestatud keeleoskusnõuete alusel personali valimine ei ole näiteks diskrimineerimine. Traditsiooniliselt mõistetakse diskrimineerimise all siiski sotsiaalset diskrimineerimist. Teine teema siis, et mis on diskrimineerimise lahendus? Kas totaalne nivelleerimine. Kas kõik kes on paremad, targemad, osavamad, rikkamad tuleb tasa pügada.

Vabalt võib diskrimineerida ka enamust. Ja kuidas lahendada probleem, et võrdõigusluse juurutamisega diskrimineeritakse ka suurt hulka inimesi?

“Ma loodan, et meil kõigil on nii palju eneseusku, et mitte lasta diskrimineerimisilmingutel ja teistsuguse halvemaks pidamisel siin ühiskonnas prevalveerivaks saada.” – Ma arvan, et meil on üsna normaalne ühiskond. Üsna vähe diskrimineerimist. Vaidle vastu, saab selgemaks. Sinu arvates on olukord üsna õudne, sest järgmine samm on prevaleerimine ehk siis 50% piiri ületamine milleski.

28. lo - 30. märts 2007

Tere hommikust, ma ei rääkinud diskrimineeritute kogusest, vaid tegevuse sisust.
Jah, Sul on õigus, sallimatus tuleks lämmatada eos. Aga oled kindel, et just seda eesmärki täidate. Fašismi vastu saavutatud võit, NL taganutmine ja praegune rassiline tagakiusamine VF-s on kahetsusväärsel kombel ideoloogiliselt ühte põimitud. Ja juba see nõuaks natuke peenemat käsitlemist ja tegutsemist II WW temaatikas, muidu võib juhtuda, et lisate hagu just sallimatuse lõkkesse.

29. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

AR, ära astu vanasse pange, kuhu järjekindlalt miskipärast astutakse:
1)Juba Keskerakonna nimi on KESKerakond
2)Keskerakonna liidrid on ise korduvalt toonitanud, et nende partei EI OLE vasakpoolne.

Ja Rahvaliit on ka muuseas ennast ametlikult defineerinud paremkonservatiivse erakonnana.

Meenub rahvajutt, kuidas ühes külas ühe mehe tütar prostituudiks kuulutati hoolimata mehe enda hardaist vabandusist, et tal ju üldse tütart polegi.

Kommunismi kuritegudest – olen nõus selle otsusega, mille ENPA tegi. Mäletatavasti on seal öeldud, et kuritegelikena ei saa käsitleda kõiki maailma kommunistlike liikumisi ning et Lääne-Euroopa kommunistlikel parteidel on oluline osa euroopaliku demokraatia kaitsmisel. Ja nii ongi:) N-Liidu, Hiina, Kampuchea jpt. režiimide kuritegelikkuses pole mingit kahtlust. Ma nagu mäletan, et ma ise mõni aeg tagasi, vist siinsamas blogis, kirjutasin, et mitte ainult stalinistlik, vaid ka brežnevistlik doktriin on kuritegelik. Ja Leninil lasub minu jaoks igaveseks vasakpoolsuse suure ärarikkumise plekk, ehk siis Uljanovi sõprade hulka ma kindlasti ei kuulu.

Nüüd ma rääkisin enda eest, las teised kõneleda enda eest.

30. jake - 30. märts 2007

Kui Keskerakond ei ole vasakpoolne (sotsiaalse poole rõhutamine, töövõtja eelistamine, astmeline tulumaks jne), siis milline vähegi arvestatav partei Lääne-Euroopas on?
See et Keskerakond ise end vasakpoolseks ei nimeta, ei tähenda nüüd küll suurt midagi:)

31. jake - 30. märts 2007

Kurat, pean lisama, kui 8.mai liikumise analüüsivõime piirdub partei suunitluse määramisega a) nime b) mis partei ise väidab põhjal, siis tekib ikka tõsiseid kahtlusi tegelaste mõtlemisvõime suhtes, vabandage väga.
ahjaa, Laar pidi ka fashismi vist ülistama kellegi siinse meelest :D

32. Poputaja - 30. märts 2007

To Punane Hanrahan

Kas tõesti ei ole inimesteni, näiteks ka Teile tõdemuseks saanud veel, et stalinism oli enne Stalinid jne. Kas tõesti ei ole inimesed piisavalt lugenud, et Stalin näiteks viis vaid ellu enne teda kirjutatud partei ideoloogiat? Võtke näiteks suurepärane Edvard Radzinski raamat “Stalin” kus väga kenasti tuuakse välja kuidas Stalin kõik küüditamised, parteipuhastused jne. teostas suurte ja kuulsate parteiideoloogide õpetuste järgi, olgu need siis Marx, Engels või keegi teine.
Süsteem on sünnitanud Stalinid, Breznevid jne. Mitte vastupidi.

33. Poputaja - 30. märts 2007

Ma ei väida muidugi, et Stalin või keegi teistest oli süütu, vaid et nad olid lihtsalt suured kurjategijad suures kuritegegelikus süsteemis, oma liikumise eredad esindajad.

34. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Aga Marx ei ole mitte ainult kommunismi, vaid kogu moodsa vasakpoolsuse isa. Sellise tõdemuse järgi tuleks kuulutada kuritegelikuks ka sotsiaaldemokraatia (Padar ja Ilves vanglasse, jee!:)) ning igasugune teoreetiline marksism ja marksiaanlus (need on muuseas kaks erinevat asja), mis end ühegi kindla ideoloogiaga ei seo.

Ehk teistpidi pildiga: kas hakkame jälle Nietschet ja Wagnerit natsionaalsotsialismi kuritegudes süüdistama (sellist lollust on tehtud, õnneks on sellest praeguseks loobutud)?

35. Serial K - 30. märts 2007

marxi ennustused on enamalt jaolt täide läinud – 8tunnine tööpäev, Euroopa ühisturg jne. ilge sotsialism küll, aga enamikule millegipärast meeldib.

36. Poputaja - 30. märts 2007

Marx jt. ei ole otseslt Nõukogude venemaa ideoloogia loojad, vaid nende ja paljude teiste loomingust on see ideoloogia kokku pandud. Osa kõrvale jättes ja osa juurde pannes.

Samal määral nagu kindlasti paljud kommunistlikud liikumised on osa suurte ideoloogide õpetusest kõrvale jätnud.

Seega, igat kommunistliku liikumist kahtlemata ei saa kuritegelikuks lugeda. See peaks olema ilmne ja võiks võrduda faktiga.

Samavõrd peaks olema ilmne et need ideoloogilised süsteemid kus on olnud võimalik ja kus on ka teostatud punast terrorit, näiteks siis Nõukogude venemaa kommunistlik partei tuleks kuritegelikuks lugeda. Sest partei ideoloogia on neid kuritegusid võimaldanud ja teostanud oma usinate õpilaste näol nagu siis näiteks Stalin. Või Breznev või kes pea kes tahes selle partei bosside pikas nimistus.

37. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Ehk siis, OK, sotsiaaldemokraatia marksikäsitlus on tugevasti revisjonistlik. Aga tegelikult on revisjonistlik juba igasugune moodne marksikäsitlus, ka neis koolkonnis, kes end ise järjekindlalt “ortodoksseiks marksistideks” nimetavad. Olen tahtnud marksismi ja revisjonismi teemal pikemalt kirjutada, aga seni pole aega saanud. Ehk saan edaspidi.

Nii et jah “Marx kuritegelikuks” tähendaks paratamatult ka “Tony Blair vangimajja”:)

38. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Serial K – 12 punkti sulle:)

39. Serial K - 30. märts 2007

huvitav ka et bakunin oli antisemiit, nagu ka proudhon, aga anarhistid peavad nende pärandit au sees.
imho kommunism Itaalias – vhea, kommunism Eestis – alatu, omakasupüüdlik reetmine (vabandan pateetika pärast, aga ma ei suuda seda kuidagi teistmoodi näha)

40. Serial K - 30. märts 2007

ah nüüd ma samas tõmban oma kadunud vanaisale vett peale, kes tegelt midagi halba ei teinud. nii üheselt ei saa võtta ikka.

41. Poputaja - 30. märts 2007

Ma pole kuskil ütelnud, et Marx on kuritegelik, või et ta seda ka pole. See on eraldi teema. Aga parteid seda kas on või ei ole, olenevalt siis konkreetse partei programmist. Ja selle partei tegudest.

Nõukogude Venemaa Kommunistlik Partei seega on kuritegelik, sest nende ideoloogia on nii kokku pandud, et need kuriteod mida Stalin ja Breznev jt. ellu viisid oli partei ideoloogias kirjas.

Kes sellest aru ei saa, ei saa ilmselt ka ajaloost eriti aru. Vähemalt selles osas. Ja sama kehtib siis Hiina, Kampuchea jpt. reziimide kohta.

See on ülim rumalus (tõsi, väga laialt levinud), et partei oli ilus, aga näe, paha Stalin rikkus ilusa idee ära.

Ma ei saa aru, ehk ma nüüd kiirustan, aga mulle hakkab näima, et igasugused katsed siia meie Padareid jne sisse tuua on tubli katse taas demagoogitseda või hämada.

42. lo - 30. märts 2007

Kui juba utreerimiseks läks (Padar ja Ilves), kordaks noata mehe lõiku, mis minu jaoks reipaim näide siit foorumist:
Päris tegelikut on natsionaalsotsialism väga hea ideoloogia, ainult et Hitler oli väga paha. Natsionaalsotsialismi ja Kolmanda Reichi omavaheline seostamine on meelevaldne, ei saa ju natsionaalsotsialsmi süüks panna neid kuritegusid mida Kolmas Reich korda saatis. Teglikult on olemas üks roosa unelev idealistlik natsionaalsotsialistlik ideoloogia, kuid kahjuks on seda suurepärast ideed inimeste poolt kuritarvitatud :D:D:D

Ja ise näitad piirid kätte, Punane Hanrahan, see, et Wangerini pole mõtet minna, ei pane veel ust kinni kuritegelikkuse hinnangu koha pealt.

43. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Jake, ma näen su jutus tuntud demagoogilist hälvet.

Seostame vasakpoolsuse kiiresti millegagi, millel on Eestis teadagi juba traditsiooniliselt halb maine. Seega keskerakonnaga.

Siis saab ruttu järeldada, et keskerakond=halb, järelikult kogu vasakpoolsus halb:) Ning see, mis keskerakond ise arvab, ei huvita kedagi.

Q.E.D. :)

Kui nüüd päris aus olla, siis ma tegelikult ei saa üldse aru, miks sellest NLKP kuritegelikkusest siin praegu räägitakse. Kas ma olen midagi maha maganud? Äkki keegi selgitab?

44. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Ahjaa, kui Keskerakonnast rääkida, siis ma ei tea Eestis ühtegi teist erakonda, kes reaalselt oleks “õhukest riiki” aidanud nii hästi kindlustada, kui nemad. Nii et siin tuleks veel vaadelda retoorika ja tegude kokkulangevust, mida ei ole.

Viimases Keski-Reformi valitsuses oli Kesk rohkem reformi nägu kui reform ise.

Aga ma hälbin põhiteemast kaugele kõrvale. Andke mulle andeks.

45. araterl - 30. märts 2007

To 29 PH: Kui näha ainult plekkseina, siis ei saa aru, kummal pool on pange sees ja kummal pool väljas.

Erakonna maailmavaatelisel skaalal määratlemiseks ei tasu kuulata seda, mida nad end väidavad olevat vaid
a) mis on nende programmilised seisukohad
b) kuidas nad igapäevases poliitikas ja retoorikas end üleval peavad ja kuidas reaalsuses tegutsevad

Kahtlemata Reformiga leiva kapis hoidmine sundis KeRa-t parempoolsusele aga valimisretoorika ja lihtliikmetest jutupaunikute deklaratsioonid ning tegevus KoV-ide tasemel on nii Keskil kui Rahval selgelt vasakpoolsed.
Nii, et ära usu kõike, mida Sulle öeldakse.

Ma asetaks, siis oma traditsioonilise küsimuse testpidi:

a) Millised ajaloolised kommunistlikud režiimid on Sinu arvates olnud pigem positiivsed kui negatiivsed

b) Üldhariduslikult kõigile teamiseks, et millisest Euroopa riikides on või on olnud viimase nt 15 aasta jooksul valitsuses kommunistid ja/või kus kommunistid on mõjukad. Äkki selle kohta mõni hea netiallikas olemas.

Marxi ei maksa nüüd hauast üles kaevama hakata ja Marx polnud ainus kes ennustas/soovis mõningaid tänapäeva demokraatlikes heaoluriikides tavalisi asju. Võib ju öelda, et ta oli lausa plagiaator. No võtame näiteks Thomase More’i Utoopia või isegi Platoni Vabariigi, millel eelmine baseerub, või Robert Owen, Charles Fourier, Saint-Simon kui tuntumaid nimetada.

See, et meie ainult Marxi teame on nõukogude koolihariduse ühekülgsus ja mingil perioodil oli ka lääne ühiskonnateaduste ajaloo ühekülgsus. Marxi Kapitalist enamus on tänapäeva ühiskonnateaduste ja praktika valguses ju anakronism. Kommunistlikku Manifesti on lihtsalt pull lugeda. See, et ta “ennustustest” nt 15% osas on midagi teha, kuulub statistilise vea hulka. End marksistina tundvad inimesed võiks netist tõmmata või antikvariaadist / raamatukogust Kapitali üles otsida ja lugeda. Saab pilt selgemaks.

46. araterl - 30. märts 2007

Osaline vastus enda küsimusele b)
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Communist_Parties
http://broadleft.org/communis.htm
Aga seda, kus nad hetkel valitsuses on või muidu mõjukad opositsionäärid, küll infot kiirelt ei leidnud.

47. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

AR, sul võib Marxi osas õigus olla. Oluline aga on see, et sotsiaaldemokraadid ja ka kõik teised vasakpoolsed liikumised, nii palju, kui neid üldse maailmas on, väidavad ise end tuginevat just Marxile – erineb ainult revisjonismi aste.

48. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

St. Marxi seostamine ainult kommunismiga on räme viga. Marksism ja kommunism pole sünonüümid, esimene on tunduvalt laiem mõiste, mis paraku hõlmab kogu tänapäevase vasakpoolsuse k.a. Blairi ja leiboristid:)

49. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Hetkel on kommunistid valitsuses Itaalias. See on siit mitu korda läbi käinud:)

50. Punane Hanrahan - 30. märts 2007
51. analyytik - 30. märts 2007

23. Punane Hanrahan:
“… Internatsionaal Gustav Suitsu tõlkes … Hans Pöögelmanni tõlkes … Ise pean parimaks eestikeelseks Internatsionaali tõlkeks hoopis Ilmar Laabani oma …”

Et kas nagu viiteid saaks või nii. Kas iis internetiaadressid või muud, see pole probleem.

52. Serial K - 30. märts 2007

tõlkija nimest ja luuletuse pealkirjast ei piisa muu viitena jah

vikipeedia ütleb midagi siukest:
http://et.wikipedia.org/wiki/Internatsionaal_%28laul%29

Pöögelmann on H. Rooskaja.

Suitsu versioonile ei oska osutada, aga mulle tundub, et see pole ka see, mis seal wikis küsimärgiga on.

53. Poputaja - 30. märts 2007

To Punane Hanrahan:

Mina laskusin siin vestlusse Teie selle lõigu peale:

“Kommunismi kuritegudest – olen nõus selle otsusega, mille ENPA tegi. Mäletatavasti on seal öeldud, et kuritegelikena ei saa käsitleda kõiki maailma kommunistlike liikumisi ning et Lääne-Euroopa kommunistlikel parteidel on oluline osa euroopaliku demokraatia kaitsmisel. Ja nii ongi:) N-Liidu, Hiina, Kampuchea jpt. režiimide kuritegelikkuses pole mingit kahtlust. Ma nagu mäletan, et ma ise mõni aeg tagasi, vist siinsamas blogis, kirjutasin, et mitte ainult stalinistlik, vaid ka brežnevistlik doktriin on kuritegelik. Ja Leninil lasub minu jaoks igaveseks vasakpoolsuse suure ärarikkumise plekk, ehk siis Uljanovi sõprade hulka ma kindlasti ei kuulu.”

Mille lõpu osas te räägite stalinistlikust ja breznevistlikust doktriinist jne.
Ja mina selle peale kirjutasingi, et ei ole sellist asja eraldi, on partei doktriin mida nemad lihtsalt esindavad jne.

54. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Ahhnmnjahh, nüüd tuleb meelde.

Nojah, politoloogiliselt tehakse neil doktriinidel siiski vahet. Aga ega jah, põhimõtteliselt on Teil õigus, ei hakka salgama.

Kui ikka Lenin ees oli täitsa umbluu, ega sealt takkajärgigi saanud midagi mõistlikku tulla.

Ehk jõuame jälle algusse tagasi: olen nõus ENPA formulatsiooniga kommunismi kuritegelikkusest. Täpselt selle formulatsiooniga ma nõus olengi. ENPA-le esitatud mustandiga, mille kohaselt oleks kommunism kuulutatud kuritegelikuks täielikult ja an sich, ei saa ma kindlasti nõustuda. Sellega ei nõustunud aga ka ENPA.

55. araterl - 30. märts 2007

Kahtlemata oli Marx omas ajastus oluline mõtleja.

Marx on andnud nii tema vastastele kui tema ideede järgijatele palju just tänu tema seisukohtade eitamisele ja kritiseerimisele.

56. Punane Hanrahan - 30. märts 2007

Üle hulga aja saan ma jälle AR-ga nõus olla.

Revisjonismi ehk siis Marxi vasakpoolse kriitika ja ümbermõtestamise ajalugu on tänuväärne uurimisvaldkond – ainesest juba puudu ei tule:)

Kõige rohkem teatakse muidugi Kautskyt, sest sotsiaaldemokraadid on ta kilbile tõstnud, aga ega teised revisjonistid vähem huvitavad pole.

Mulle hakkab tunduma, et ma lihtsalt PEAN sellest oma blogis sissekande tegema. Kui suurem kiire mööda saab, siis teen ka.

57. araterl - 30. märts 2007

Hea artikkel Economistist
JOHANNESBURG, NEW DELHI AND ROME: Communist Survival and Revival
Tundub, et midagi on ka Küprosel ja kahtlemata endistes Ida-Euroopa maades.

Koalitsioonis/regionaalne võim: Itaalia, Küpros(?), Lõuna-Aafrika Vabariik, India (3 osariiki – Kerala, Tripura ja Lääne Bengal), Slovakkia(?)
Et siis kommunistlikud diktatuurid: Põhja-Korea, Hiina(?), Kuuba, Vietnam(?), Laos
Sisuliselt kommunistlikud(?): Nikaraagua, Venetsueela,

Kes tahab võib järgmisest allikast oma nimekirja koostada
http://once-upon-a-time-in-the-west.blogspot.com/2006/07/feature-red-world-comprehensive-list.html
http://once-upon-a-time-in-the-west.blogspot.com/2006/07/feature-red-world-comprehensive-list_24.html
http://once-upon-a-time-in-the-west.blogspot.com/2006/05/feature-red-world-comprehensive-list.html
http://once-upon-a-time-in-the-west.blogspot.com/2006/05/feature-red-world-comprehensive-list_09.html

kaart on küll karm, meid ka sisse pandud :)))))

58. mr.Costello - 1. aprill 2007

Araterli kommentaar 17:

Oudekki, ja kui Sina kutsud Rifondazione, siis mina kutsun Venemaa natsid/skinheadid (keda ma küll ei tunne) oma svastikapõhise sümboolikaga. Puhtalt esteetilis-poliitilise eksperimendi huvides.

Kas sa oled poliitiline provokator? Vägisi kipub selline mulje jääma.
Õnneks usun Eesti Politseisse ja Kaitsepolitseisse ning loodan, et selline provokatsioon hoitakse ära.

59. araterl - 1. aprill 2007

Kas poliitilise maastiku mitmekesistamine on provokaatorlus?
Kas 8.mail liikumise loomine pole mitte poliitiline provokatsioon?
Konkreetsed Vene rahvuslased kutsuks eelkõige seetõttu, et nende sümboolika põhineb svastikale. (muuseas suurel hulgal vene ikoonidel on svastika peal) Tasakaalustamaks seda, et eurokommunistid kasutavad ohtralt punast värvi, sirpi ja vasarat jms paljudele õõvastavat sümboolikat.

Olen harjunud süüdistustega provokaatorluses. Igasugune tegevus, mis põhjustab vastureaktsiooni on provokatsioon. KaMai kontekstis on nüüd minu käest ka küsitud, et kas mulle makstakse selle eest, et ma blogides kirjutan. Üks tase sealt edasi on, et kas ma olen kas Ka Po või SVR-i palgal. Nüüd ei pea vähemalt pingutama ja välja mõtlema. Olen ise kõik variandid välja pakkunud. Mõelge mis tahate. Mul savi.

60. araterl - 1. aprill 2007

Visandasin Pronkssõduri ümber oleva temaatika alase mindmapi.

http://eesti.wordpress.com/2007/04/01/pronkssoduri-teemaline-mindmap/

Täiendused, parandused, küsimused võib ju ka sinna blogisse kirjutada aga võib ka siiasamma.


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: