jump to navigation

Põhimõtteliselt oleme me ju ühesugused… 29. märts 2007

Posted by mr.Costello in monument.
trackback

Kommentaarid

1. araterl - 29. märts 2007

Parempoolne, ei tea kus (kas olete kuulnud, et hiljuti) avatud monument on kunstiliselt küündimatu ja tüüpiline näide legendivabast monumendist, mis ei muuda mitte midagi.

Kas keegi äkki teab, millised amatoöörarhitektid ja skulptorid tolle õnnetu käkerdise valmis tegid ja mis, kuhu, kelle initsiatiivil too püstitati? Mul näiteks meelde ei jäänud.

2. lo - 29. märts 2007

Tõesti veider sammas. Kunstist ma suur ei jaga, aga tekst on küll imelik. Vähe sellest, et öeldis oleks nagu puudu, võib-olla taotluslikult. Mida sel juhul on taotletud? Mulle tuleb kohe meelde mu Eestis sündinud venelasest esivanem, kes ka Teises Maailmasõjas, hmm… oli. Siiski ei arva, et poliitkorrektsusega, nagu millega tahes, päris idiootsuseni peab välja minema.
Täpsemalt sellest sambast midagi teadmata (olen küll suur kõrv) seisukohta siiski ei võtaks. Aga assotsatsioonid ladusin nüüd hooga välja küll, võtke heaks või pange pahaks.

3. lo - 29. märts 2007

Jaah, seda tahaks muidugi eriti teada, et millisest ühesugususest on siinkohal jutt.

4. araterl - 29. märts 2007

Samal ajal rindejoonel

Сегодня 29 марта пришел молодой парень эстонец в 23,30 и стал плеваться на памятник.
я подошла спросила что же он паразит делает
он попытался что то ответить
я сказала чо сейчас вызову полицию – он сказал вызывай и когда я стала вызывать парень решил удалиться
но я уговорила его остаться и подождать еще не вызвонную полицию
парень все таки удалился, но пришел на замену другой – по всей видимости его друг…
извенился за поступок – позже и сам герой извенился – мы поговорили с ними, но так как парни были в не самом трезвом состоянии я предложила им поговорить завтра в трезвомSmile
согласились и признали что во всем виновата политика – которая явно их зомбирует
если завтра мальчики прийдут – я буду а седьмом небе от счастья – уж попробую не упустить возможность и поставить их в наши реды – исключая верблюда конечно:SmileSmile
Рената
http://www.pomnim.com/frm/viewtopic.php?p=12546#12546

5. kalake - 30. märts 2007

selge selge, 8mai on vasakpartei ettevõtmine, mitte mingi vaba kodanike yhendus. ja jmal teab kuhu niidiotsad selle partei kontorist viivad.

6. Janek - 30. märts 2007

Võtan nokkimiseks ühe lause järgmisest sissekandest “Miks meil on õigus” kuna seal on järgnev lause: “Kõik teemasse mittepuutuvad postid kustutatakse või tõstetakse ümber mõne sobivama posti alla (ja see otsus ei kuulu ka arutlusele).”

Tublid olete, et jätkate oma kriitikatalumatuse doktriini! Olen mõelnud, et võibolla üks põhjus miks kommunism praktikas nii jubedalt kipub lõppema peitubki selles. Teisimõtlejad kui ohtlik element tuleb likvideerida. Hea, et Te pole veel võimul, sest muidu peaks näiteks mina kaaluma emigreerumist läände. ;)

PS! Tehke järgmine teema pealkirjaga “Miks Stalinil õigus on?” samasuguse “ebasoovitava elemendi” kustutamise hoiatusega.

7. Oudekki - 30. märts 2007

Kriitikat võib ju vabalt edasi teha. Siin näiteks :-) Aga mind lihtsalt siiralt huvitab, mis osa meie mõtetest meie lugejatele ka meeldivad. Ning palve on lihtsalt teemakohaseks aruteluks – kui sa lähed näiteks ajaloo loengusse ja hakkad seal asjassepuutumatult Hilberti ruumidest kõnelema, siis sind ka palutakse vait olla või tõstetakse välja. Kui on teema rääkida kanadest, siis kassid võib jätta mujale.

8. sirje - 30. märts 2007

Räägime siis vahelduseks sellest pildist.

Võin anda väikese vihje, et mõlemad poisid asuvad Tallinnas, aga vasakpoolse all on üks magus kinnisvaratükk, parempoolse poisi alla ei taha keegi midagi ehitada.

PS! Vasakpartei on suur ja võimas. Valimistel saime me tegelt 2 korda rohkem hääli kui reformikad, aga jälgede segamiseks palusime valimiskonisjonil tulemust võltsida :). Mõnikord me sööme väikseid lapsi ka, kui nad lollid on.

9. Tq - 30. märts 2007

Sõjamäel, Jüriöö pargis see sammas on. Signe Mölder peaks autor olema.

10. vurr - 30. märts 2007

Vaadake Aloša pilku – niivõrd karastunud ent kurb! Karastunud plastikkuulidest mis tema vastu tulistatud. Kurb inimkonna rumaluse pärast, alates nendest kes muutsid tema tähendust stalinistlikuks kuni nendeni kes temasti tahavad lahti saada. Tõeline kurvakuju rüütel, üksik hing selles maailmas.

11. lo - 30. märts 2007

Oudekki. Hilbert ei puutu asjasse – temaatiline ja hinnanguline piirang sõnavõtuks on kaks kriitiliselt erinevat piirangut.

12. tüütutele pahempoolitsejatele - 30. märts 2007

Vene fašistidel ei ole õigus. Mitte kunagi ja mitte kusagil.
Pronkssõdur läheb sõjaväe kalmistule, sest need keda ta leinab asuvad seal ja vene läbu-demonstratsioone iseseisva Eesti riigi pealinnas me taluma ei pea.
Tema asemele, Rahvusraamatukogu ette tuleks panna Kreutzwaldi kuju. – See mis praegu on Kadriorus. Venelased võiks tuua lilli parem “Kalevipoja” autorile. Vat see oleks integratsioon.

Kui venelased tahavad, et pronkssõdur jääks Tõnismäele, siis püstitagu ise kõigepealt “leinava” saksa sõduri kuju keset Punast väljakut Moskvasse. Lepime kokku, et enne kui Kremli kõrval pole Hitleri sõduri kuju, ei pea Eesti Vabariigi pealinna keskel olema ka Stalini sõduri kuju.
Venelased kui suurrahvas astugu esimene samm!

Ma ei pea pr. Kingisseppa targaks inimeseks. – Kui ta ei taipa, et vene sõduri-okupandi kuju ja selle ees lällavad okupandid oma järglastega MEIE pealinna keskel enamikku eestlasi hingepõhjani solvab, siis pole ka ime, et ta valimistel koos oma kommunisti-mohikaanlastega nii masendavalt kaotas. Pole ime, et rahvas teid üldse ei hinda!
Muide, huvitav, miks meie kommarid ja üldse pahempoolitsejad on alati nii Moskva- ja tiblameelsed? Miks kommunist Eestis tähendab alati sama mis moskoviitliku kaldega rahvus-reetur?… Ka prantslastel on kommunistid kõvad poisid aga meie eesti kommarid on alati just venelaste tallalakkujad. Miks? Jube huvitav filosoofiline probleem, kas pole?…

13. Mirri - 30. märts 2007

to Io
Heh, mulle näib, et Hilbert puutub vägagi asjasse. Kui tehakse _postitus spetsiaalse sooviga_ siis on ju loomulik, et sa oled vait, kui sa seda soovi ei suuda täita. Kommentaare saab siin ju mujal laialt kirjutada.

14. lo - 30. märts 2007

Vaat, mis Mirri. Kui on tingimus, et võib rääkida ainult Hubertist, on see temaatiline piirang, kui on tingimus, et Hubertist võib rääkida ainult halba, on see hinnanguline piirang. Ja mind isiklikult üldse ei köidaks osaleda nö arutelus, kus ma hr. Hubertit vaid sarjata tohin. Aga see on minu enda asi. See, et siia on ehitatud toake, kus rahvas võib kirjutada vaid “mis aspektist nad on Kaheksanda Mail Liikumisega nõus ja miks neil on hea meel, et me oleme olemas”, on liikumise enda asi. Saati veel, et ülejäänud postitused seda piirangut ei sisalda. Hilberti ruum on siiski teema ja ei päde selles võrdluses. Temaatilise ja hinnangulise piirangu erinevusele viitasingi. Ja jään enda juurde, et see on väga oluline vahe. Kas ma nüüd seda seda arutelu nii mahukaks oleks tahtnud ajada, aga, noh, vast sai selgem.

15. sirje - 30. märts 2007

12. kommentaator on teinud paar päris põnevat avastust. Esiteks tunneb ta vene fašiste. Ma olen kindel, et fašiste võib igast rahvusest olla, samas pole ma eriti palju vene omadest kuulnud, põnev oleks teada. Aga kuna sama vend tunneb ka kedagi pr. Kingisseppa, siis ma julgen kahelda, kas ta üldse midagi või kedagi tunneb.

Tegelikult on selle postituse mõte siin selles, et me kõik oleme ühesugused ja nii nagu pole olemas ei paremaid ega halvemaid aegu, nii ongi vaid hetk, milles elame praegu.

Teate, milline on minu lemmikkoht piiblist? Ok, mõned teavad, aga neile, kes ei tea – see on: “õndsad on need, kes vaimult vaesed, sest nende päralt on taevariik.”

16. lo - 30. märts 2007

Vene fašistid-našistid ei ole nüüd küll mingi imeasi, millest raske teada saada inimesel, kes ümbrusest vähegi huvitatud on. Ja internetki käepärast.
Kui see eelnev nüüd, mis pole võimatu, ülenisti üks lausluule pole.

17. pusa - 30. märts 2007

Hävitamine ei saa olla kunagi ideaalne lahendus, mida rohkem lõhkuda, seda rohkem õli tulle valatakse! Mõnikord aitab, kui lastakse asjadel rahus olla.

18. Poputaja - 30. märts 2007

Sirje, vabandage, ega Te juhuslikult ei ole eksitust teinud ja postitanud siia kirjutist mis peaks sattuma Delfi kommentaaridesse?

19. mr.Costello - 31. märts 2007

Mina kui algse postituse tegija kommenteerin nüüd ka natuke.

Esiteks kiidan kommentaator Tq-d, kes ühena vähestest teadis, kus too teine “poiss” asub.

Teiseks ütlen kommentator ARatERLile, et see kuju pole Sõjamäele Jüriöö parki püstitatud sugugi hiljaaegu vaid on seal seisnud vähemalt 2 aastat (vähemalt nii kaua olen ma seal seda külastanud). Selle kunstiline tase pole üldse küsimus.

Kolmandaks püüangi selgitada, mida oma postitusega öelda tahtsin. Püüdsin juhtida tähelepanu sellele, et põhimõtteliselt on tegemist ühesuguste monumentidega. Tuleb ainult veidi süvenenumalt vaadata. Ja kui ühel on õigus oma kohal püsida, siis on täiesti õigustatud küsimus, miks teisel samasugust õigust pole? Kas tõesti soovime langeda sama madalale kui Vabadussõja monumentide purustajad? Üks kurvemaid näiteid, mille juures samuti sageli mõtteid mõlgutan, on Vabadussõja Anija-Priske lahingu piirimärk: püstitati, häivitati, taaspüstitati, purustati, püstitati… Kas tõesti soovime, et ka Tõnismäe antifašistliku monumendi taga seisaks selline sündmuste rida?

20. Kiki - 31. märts 2007

Vasakpoolne monument – püstitet kõigile eestlastele II maailmasõjas.
Parempoolne monument – püstitatud hukkunud punaarmeelaste mälestuseks (vähemasti Wiki andmeil). Üpris oluline erinevus? Kui nüüd veidi süvenenumalt vaadata.

Minu silmis ei saa monumendi teisaldaja väga kergelt monumendi purustajaga samale tasemele langeda. Monumente on ennegi paigast liigutatud. Kordan oma varem toodud näidet – Tartus liigutati paigast üks küüditatute mälestusmärk, ei ükski piuks.

21. Janek - 31. märts 2007

“Kas tõesti soovime langeda sama madalale kui Vabadussõja monumentide purustajad?”

Pronkssõdurit ei purustata!

22. mr.Costello - 31. märts 2007

Kiki, kas punaarmees sõdinud on millegi poolest alaväärtuslikumad kui eestlased ning ei vääri mälestamist?
Küüditatute monumendi teisaldamine pole relevantne näide – seda ei teisaldatud poliitilistel põhjustel.

23. Kiki - 31. märts 2007

Kule Costello, räägi asjast. Sina ütlesid, et need monumendid on tegelikult täitsa ühesugused, mina juhtisin tähelepanu ühele väga olulisele erinevusele. Lähtume esialgu sellest. Ja ka sellest, et monumendi purustamine ja selle liigutamine on ka kaks erinevat asja, mis iganes põhjusel seda siis tehakse.

24. araterl - 31. märts 2007

Teate, mis on üllatav? Monument “Kõigile Eestlastele Teises maailmasõjas” avati juba 31. detsembril 1999. See on kõrvalprodukt Tallinna volikogu, kultuuriministeeriumi, Eesti Sõjahaudade Hoolde Liidu, Muinsuskaitse seltsi, Vabadusvõitlejate Liidu ­Tal­linna ühenduse ja Eesti Las­kurkorpuse Tallinna ühenduse aruteludest ühismonumendi loomisel. Tundub olevat selline bürokraatia produkt, mitte hingest tulnud ettevõtmine. Paraku ka kunstiliselt suht küündimatu. Tõnismäe monument annab kunsti mõttes lõdvalt silmad ette (konkreetne monument, kompleks tervikuna on päris lahe). See on omamoodi illustratsioon selle teema ümber toimuva kohta.

Nüüd tekib küsimus, et meil on justkui kaks praktiliselt ekvivalentse ametliku tähendusega sammast “Kõigile II MS hukkunutele” ja “Kõigile II MS hukkunud eestlastele”. Neist esimese ümber toimuva isehakanud aktivistid propageerivad veneimperialistlikke vaateid, süüdistavad eestlasi olematus fašismis ja mõnitavad meie valikuvõimaluseta saksa poolel sõdinud esivanemaid. Teise kuju juures ei toimu õieti midagi. Kas esimese kuju ümber eskaleeruva konflikti leevendamiseks on mõistlik see teise kohta viia? Venelaste õiguse üle tähistada mida iganes vastu ei ole enamusel kardetud “rahvuslastest” mitte midagi. See ei pea lihtsalt toimuma linna keskuses ühe de-sovjeet-sakraliseeritud mälestusmärgi juures.

Mr Costello:
Just vestlesime siin sildistamisest aga Sa rakendad üsna järjekindlalt ühte sildistamise salakavalat vormi nimega ARatERL. Et Sa teaksid, pole ma seal liige ega tunne neid inimesi reaalsuses. Minu põhjustest nende foorumis suhelda saad lugeda siit: http://eesti.wordpress.com/sellest-blogist/ ja selline alias sai võetud kuna mõnes kohas ei ole kahetähelised nimed lubatud (nt WordPressi kasutajanimed). Samahästi võiks kirjutada ARatKaMai, ARatND või ARatPH.

25. araterl - 31. märts 2007

Mr Costello: “kas punaarmees sõdinud on millegi poolest alaväärtuslikumad kui eestlased ning ei vääri mälestamist?”

Ei nad ei ole alaväärtuslikumad. Lihtsalt Krasnaja Rabotše-Krestjanskaja Armija oli meid okupeerinud riigi sõjavägi ja nende poolt kaitstava võimu tagakiusamisorgani NKVD ning hävituspataljonide esindajad tapsid ja piinasid eestlasi ning varastasid ja hävitasid eestlaste vara.

Saksamaale jõudes vägistasid ja tapsid noo uljad võitlejad poliitettekirjutuse alusel sadu tuhandeid saksa naisi ja sooritasid nii enne kui pärast seda muidu kaheldava eetilise väärtusega ehk täpsemalt öelda sõjakuritegudeks ja inimsusvastateks kuritegudeks kvalifitseeritavaid operatsioone.

Seega on punaarmee ning Wehrmachti erinevus on ainult nimes, varustuses ja distsipliinis. Eetilises plaanis on mõlemate puhul tegemist samal määral kuritegelike organisatsioonidega.

26. valker - 1. aprill 2007

Nüüd on siis antifa perel ka soome-ugri väljalase olemas. Rõõsa näo ja siniste silmadega paks ja aeglasevõitu poiss. Tõnismäe Tõnisson.
Teadmiseks neile, kes ehk ei tea, et mujal euroopas tuusteldab aktiivne antifa põhiliselt valgeid nahapäid või vahetab suure õhinaga operatiivtöötajatega kive ning süütepudeleid pisargaasi vastu. (Olgugi et põhjus enamasti välja imetud, on seda vähemalt põnev vaadata. Osasaamisest rääkimata.” Revolutsiooni” romantika). Samuti on selle ringkonna keelepruugis fashist ning kapitalist (või ka rahvuslane) suures osas kattuvad mõisted. Selles valguses ei saa 8. Maile äärmuslust küll ette heita. Pigem vastupidi.

Siinkohal peaks vist seast ja kalast rääkima.

Et mingi marginaalse subkultuurina on antifal eestis oma urg ja turg muidugi olemas, aga rohkem vist mitte. Fashism (selle sõna kitsas, klassikalises tähenduses) ei puuduta eestlast. Ja kui juba LOOP ei loe, siis veel vähem ANTILOOP.
8mai kui püüe ühendada ja liita on muidugi teretulnud. Kui ta ainult iseenda vastu ei keera.
Olen vist selline kuri ja reeturlik inimene, et arvan nimelt paljudes, nii pronksiku kirglike teisaldajate kui ka säilitajate argumentides ära tundvat orja hoiakuid ning hirme. Jutt muidugi eestikeelseist, -meelseist. Paha lugu küll. Aga sisemise orjuse ja okupatsiooni vastu on teisi ja tõhusamaid teid. Suurvene ei puutu üldse asjasse. See on ju niiiiiiii väike. Nii väike, et suurte meeste silm ei seleta ja hammas ei hakka. Mõõduvõtmiseks peavad ka ise väikseks saama.

Alkeemia õpiring pronksi teemadel räägib mu meelest sellest, et oleme omadega juba mugava ja igava „HÄÄOLU” esikusse jõudnud. Inimestel pole lihtsalt muud teha kui pseudot tsurkida. Jah , muidugi on kapis veel vanu arme ja arveid, aga teistes oludes need välja ei lööks.
Kui keegi tõesti tõsimeeli ja rahulikult järelemõelnuna leiab, et need ühtaegu lõbusad ja haledad „poleolemas” veteranid või uuema kooli noored, vihased, üleõppinud sambatantsijad kuidagi eesti riiki või eestlust solvavad, siis selle inimese „eesti” vääribki sedalaadi „solvamist”. Kuhjaga. Suhkru ja koorega.

Teine asi on riiklikik julgeolek ja stabiilsus. (Sellest ei julgeks midagi arvata). Kuid nii ajaliselt kui kaalult oli (ja on) esmane ikka see tundeline tõmblemine sümboolika ja solvumise maastikel. Et kes keda ja kuidas.

Ja kunstiteos ise. Et justkui kuri sümbol iseenesest. No ei sümboliseeri ta mulle okupatsiooni. Viimasel ajal pigem kollektiivset egotrippi, väikse inimese SUURT eneseõigust, valeraha, anakronismi, õlekõrt (pesukaussi) uppujale, trooja hobust. Näe, ega tal ka kerge pole sellist tähendustekoormat kanda. Kipub jalga laskma.
Suurvene (ja anglosakside) geograafilist kokakunsti ja oletatavalt ohtlikke kulinaariaalaseid tulevikuplaane sümboliseerib esmalt ikka Katharinenthali loss. Vaat see sümbol ühes oma rakendusega solvab. Sealt saab kohe kolm solvumist korraga. 3 in 1.

Aga ausammas? Noh, aud enam ju pole. Sammas jääb või kaob, täiesti savi. Mõlemad variandid pikendavad kas teatud agooniaid või siis sünnitusvalusid. Sõltub mättast ja kiikrist.

27. Jasmiin - 1. aprill 2007

Küsimus Sirjele: ma ei ole kuulnudki, et Tõnismäe monumendi aluse pinnaga on seotud kellegi kinnisvaraambitsioonid. Kas tõesti on??? Mind huvitaks siis eelkõige, kus hakkavad manööverdama vundamendiauku kaevavad ekskavaatorid. Aitäh.

28. mr.Costello - 1. aprill 2007

Veelkord, teise nurga alt. Miks me ei taha monumendi teisaldamist – vastus sellele on postituses “Et ajaloost ei saaks ühishauda”.

Meie meelest on teisaldamine sama halb kui hävitamine, sest tegemist on probleemi silma alt ära sokutamisega. Analoogia vast käitumisega, et paneme puuetega inimesed hooldekodudesse luku ja riivi taha, siis nad on silma alt ära ja me saame edasi teha nägu, et neid polegi olemas.

Ja lõppude lõpuks, kui siin täiesti demagoogitsevate kommentatorite tasemele laskuda, sisi võib ju ka öelda, et suur hulk monumente on teisaldatud Maarjamäe ajaloomuuseumisse, mitte hävitatud.

Sorry, aga see pole see sama – me ei soovi ajaloo paigutamist muuseumitesse, avalikkuse silma alt ära. Me soovime, et ajalugu jääks sinna kus ta on. Et me mäletaksime.

29. to: tüütutele pahempoolitsejatele - March 30, 2007 - 1. aprill 2007

___ Ka prantslastel on kommunistid kõvad poisid aga meie eesti kommarid on alati just venelaste tallalakkujad. Miks? Jube huvitav filosoofiline probleem, kas pole?… ___
————————————-
Prantsuse kommunistlik partei oli ka venelaste tallalakkujad, pigem oli see moksva KGB poolt rajatud ja rahastatud üritus. Kuna prantsusmaal on siiamaani viljakat pinnast (ehk siis vajalike kommunistlike vaadetega inimesi) olemas, elab ka prantsuse kompartei siiamaani aktiivselt edasi. Aga vaevalt oleks see kompartei tekkida saanud ilma KGB toetuseta omal ajal. Kunagi kindlasti see sealne kompartei hääbub.

30. araterl - 1. aprill 2007

Mr Costello,

siin täiesti demagoogitsevate kommentatorite tasemele laskuda – palun kes konkreetselt? Kõlab taaskord sildistamise-süüdistamisena.

Mis PS-i äraviimist puudutab, siis kuna keegi, hoolimata rohkest vaimutööst pole suutnud välja pakkuda tõsiseltvõetavaid alternatiive, siis on äraviimine hetkeseisuga üks konstruktiivsemaid lahendusi. Mis ei tähenda, et on arukaid alternatiive. Kasvõi minu blogis toodud postitustes. Kuna kamaiidid pole püsivat suhtlust ND-ga veel loonud, siis ei saa nende lootusrikkaid hõiskeid eriti tõsiselt võtta.

Kirjutab 9 kuuse ND ja ERL foorumite staažiga AR


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: