jump to navigation

Ksenofoobiast Venemaal 16. aprill 2007

Posted by Manjana in Euroopa, foobiad, meedia.
trackback

Kui paar nädalat tagasi kirjutasin Eurooplaste diskrimineerimisharjumustest, siis seekord tulen eestlaste südamele lähemale ja kirjutan hoopis sellest, keda meie suur naaber ahistada tavatseb.

Kõigepealt jälle üks väike uurimustabel, kus kirjas kõik need, keda venelane ei armasta, sest nende rahvus on mingil põhjusel ebameeldiv. Tavalistelt inimestelt küsiti kaks küsimust:
Ksenofoobia Venemaal1. Ma ei ole küll rassist, aga … rahvusest inimesega ma koos töötada ei soovi
2. Ma tõesti ei ole rassist, aga mulle meeldiks, kui Venemaal … rahvusest inimesed ei elaks.

Ettearvatult on venelastest „mitterassistid” allergilised kõigepealt tšetšeenide suhtes ja järgmisel kohal on kohe Romi rahvus. Eestlasi või lätlasi sealt tabelist ei leia, küll on seal aga lääne-eurooplased ja ameeriklased, kuid nendest tunduvalt eespool on hiinlased ja aafriklased.

Venemaa rassismi uurijad on püüdnud venelaste ksenofoobiale ka põhjendusi leida. Välja toodud on kahte põhjust:
Kaugemast ajaloost leitakse põhjuseid juba sellest ajast, kui mongolid vallutasid Venemaa. Aga ka näiteks sinna aega, kus Peeter I raius akna Lääne-Euroopasse, eelistades lääne kultuuri ja unustades oma kohaliku eliidi.

Tänapäevaste põhjustena tuuakse Nõukogude Liidu lagunemist ja probleeme 90ndatel. Skinnid tunnevad ennast kui võitjad. Kuid antisemitism pole popp mitte ainult tänavatel, vaid see õitseb ka Venemaa parlamendis. Kui mujal maailmas on kommunistid tuntud kui multinatsionalistid, siis Venemaal on tüüpiline kommunist suurvene rahvuslane, kes vihkab nii juute kui kaukaaslasi. Viha kaukaaslaste vastu on eriti teravalt suunatud tšetšeenidele, mille põhjustajaks on pikaajaline sõda selle riigiga.

Kaukaaslastega on venelastel maade jagamiseks aga hulk põhjuseid ja üks nendest asus Venemaa turgudel. Ma ei tea, kas keegi lugejatest on kunagi Venemaal turul käinud, aga kui mina käisin aastal 1990 Moskvas, siis turg oli üks mu lemmikkohti, seal sai hommikusöögi. Turg oli täis kaukaaslastest aedviljamüüjaid, kes lahkelt oma kaupa proovida pakkusid ja loomulikult ei jätnud ma võimalust kasutamata. Tänaseks on sellega ühel pool.

Alates 1. aprillist kehtib Venemaal seadus, mis lubab turgudel kaubitseda ainult Venemaa kodanikel. Ametlikult oli uue seaduse eesmärgiks Putini sõnade järgi: „Vähendada pingeid tööturul ja teha turud tsiviliseeritumaks.” Tulemuseks oli, et vaid 68 protsenti turgudest on täidetud kaubitsejatega ja näiteks Tšeljabinski turul on hinnad tõusnud 16 protsenti. Turuhoonete uste peal on sildid: „Otsime tööle isamaaliseid talupidajaid.” Olukorda turgudel kontrollib ka miilits, kes korjab immigrandid kokku ja saadab nad sealt minema. Venelased, kelledest Levada uuringute andmetel on 54 protsenti nõus väitega, et „Venemaa on venelastele,” on seadusega väga rahul.

Üldjuhul tegutsesid Venemaa lääneosas turgudel aserid, usbekid ja tadžikid ning Ida-Siberis hiinlased. Tegemist pole illegaalsete immigrantidega, nad lihtsalt ei oma Vene kodakondsust. Kui eelmisel talvel Moskvas ühel turul lagi sisse langes, siis 66 surma saanud inimestest 64 olid immigrandid. Linnapea Juri Lužkov lubas peredele kaotuse kompenseerida, juhul kui on tegemist linna sissekirjutatud inimestega. Noid aga peaaegu polnudki.

Osaliselt kasutatud Herald Tribune materjale.

Kommentaarid

1. Janek - 16. aprill 2007

Kuuldavasti on Venemaal ka tõsiseid probleeme kodakondsuse saamisega, sest iga pisike mutter tahab sealt oma osa — ehk kohustuslikud altkäemaksud ja bürokraatia teevad selle ropult kalliks.

Rahvuslikult meelestatud kommunistide suhtes, et jällegi NSVLs ei olnud tegelikult kommunism. Üsna ruttu pööras Suur Juht sissepoole, rõhudes patriotismile (“isamaa”). Eurokommunism oli väga paha-paha. Tegelikult õige kah, sest rahvusriigid on püsivamad.

Aga miks pole sissekandes mainitet seda, mida grusiinidega Venemaal tehakse? ;)

2. araterl - 16. aprill 2007

Natsipealinnas Moskvas nõutakse taksojuhtidelt vene keele oskamist.

Ja selline natsiriik hurjutab Eestit kui siin nõutakse teenindajatelt riigikeele oskust.

3. Roll - 16. aprill 2007

Nojah, Venemaa erinevalt õitsvast Lääne-Euroopast veel teeb midagi oma rahva eelistamiseks võõraste asemel. Ilmselt seal läheb Shariaadiga kauem aega Kui Hollandis või Rootsis. Malmös võiks juba Islamiriigi välja kuulutada.

http://blog.vdare.com/archives/2006/11/21/plain-speech-by-the-malmo-police-its-all-going-to-hell-in-sweden/

4. Tõnis - 17. aprill 2007

Huvitav, kui suur osa eestlastest nõustuks väitega “Eestimaa on eestlaste jaoks”?

Aga “lahedad” inimesed kommenteerivad teil siin seda blogi. :)

5. araterl - 17. aprill 2007

Huvitav, kui suur osa eestlastest nõustuks väitega “Eestimaa ei ole eestlaste jaoks”?

Tõnis, sattusid siis ise ka lahedate hulka ,)

6. sirje - 17. aprill 2007

Jääb mulje, et araterli ksenofoobia on seotud kuidagi 8. mai liikumise ajaveebiga – talle meeldib, et ta saab siin kontrollida, kes kommivad ja kes ei kommi ja kas kõik, kes kommivad, on ikka temaga piisavalt sarnased, või tuleks keegi hoopis mõnda teise blogisse välja saata.

7. Janek - 17. aprill 2007

Lihtsalt kade oled :P

8. araterl - 19. aprill 2007

Sirje, kas omadekartuse kohta ka termin on välja mõeldud?

Mitte kusagilt väljaloetavate seisukohtade ja väljaütlemiste omistamine inimestele käib täie hooga. See tundubki olevat üks kamaiitluse sügavamaid sättumusi – enda ja konstrueeritud võrdõigusluse vastaste vandenõude paljastamine.

Et vältida sarnasust kaidokamaiitlusega introdutseerin täiendatud ja parandatud termini – kamiitlus, kamiidid.

Jah, ma kiiritan Sind Sirje infraheliga, et Sa siin kirjutaks just selliseid asju ja täpselt nii palju kui mulle meeldib. Fooliumist müts aitab nende sundmõtete vastu päris hästi.

9. sirje - 19. aprill 2007

Araterl!

Sa vaene vanemateta laps! Raske saab olema sinu tee tõe tunnetamise juurde.

Reläks, elu on lill!

10. araterl - 19. aprill 2007

“Sa vaene vanemateta laps! Raske saab olema sinu tee tõe tunnetamise juurde.”

Üsna sugereeritu sarnane mõte.


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: