jump to navigation

Kas kodanikuühiskond lõhestab riiki? 19. aprill 2007

Posted by toimetus in kodanikeühiskond, meedia, teised autorid.
trackback

Tallinna Ülikooli poliitikateaduste professor Rein Ruutsoo saatis Kaheksanda Mai Liikumise blogis avaldamiseks sellise kirja.

Olin eelmisel nädalal Soomes ja pole saanud end siinsete arengutega kursis hoida, aga kuidas need asjad teil selle asjaga on arenenud?

Vahel tundub, et kisub kuradiks ja demokraatiale ohtlik mõtteviis süveneb nähtamatult ka eestlaste suunas. Vaatasin ETVd ja pr. Ojuland korrutas Foorumis, et juriidiliselt on meil väga tugev alus, et asi on poliitiline. Seda lauset, mida ma ootasin, ei järgnenud. Ojuland hakkas kohe erutatult seletama – vaadake mis toimub! Rääkis – oh õudust – et leidis ühe saidi ja hakkas rääkima “Kaheksanda Mai Liikumisest” ja üles, et “niisugused asjad ei tohiks sündida” ja “me ei tohi lõheneda” jne. Täiesti vihaselt!

Tore, et ta märkas, aga masendavalt ebaintelligentne! Hämmastav – riigis, kus kodanikuühiskonnaline demokraatliku mõtlemise algegi puudub, räägib üks juhtiv poliitik, et kodanikualgatus “lõhestab” nagu seda riiki – kõlab nii nagu räägiti 20 aastat tagasi – “ühtne ja jagamatu!”

Niipalju siis kaasamisest ja osalemisest!

Liikumine, kodanike algatus, pole seega poliitikuile signaal, et peaks “mõtlema hakkama”, et dialoogi oleks vaja, vaid pigem arvatakse, et see tuleb korrale kutsuda. Kogu see jutt oli nii lapsik ja keelekaustus nii abitu, analüüsi asemel retoorika, et mind haaras tõeline hirm nende inimeste ees, kes juhivad riiki.

Eesmaa hakkas ka lõpuks ka seletama, et rahvas on koalitsiooni toetades andnud neile nagu mingi mandaadi – see kuju maha võtta!? Sotse – seda noor ja paljulubavat noormeest ja endist kaitseministrit, polnud. Sotsid on ilmselt pugenud põõsasse ja seda kohta täitis vist Helme… Sest see, kes Rummo koha üle võttis ja ajaleheintervjuus jõudis juba rääkida midagi koalitsioonist, mida “ei tohi lõhki ajada” – koalitsioonilepingus seda [kuju mahavõtmist – KML] ju pole!

Kommentaarid

1. Erik - 19. aprill 2007

Mina saan küll Kristiina Ojulandi murest aru. Eesti rahvas on nii väike ja habras, et me ei saa lihtsalt endale lubada killustatust ja vaadete paljusust, seda enam olukorras, kus meie idanaaber on jälle muutumas agressiivseks. Kodanikuühiskond on hea, aga ühtsus on praeguses olukorras vajalikum

2. objektiivsuse huvides - 19. aprill 2007

Väljavõte infopartisanist:

neljapäev, 19. Aprill 2007
Vasakpoolsete lausrünnak Ojulandi vastu

Otsa tegid lahti Sven Mikser, Katrin Saks ja Evelyn Sepp, jätkavad Postimees, Kaheksanda Mai Liikumine ja Rein Ruutsoo. Asja nimi on character assassination ehk siis katse mõjutada inimese mainet sel moel, et teised võtaksid tema suhtes negatiivse hoiaku – selle nimel tegeletakse sihiliku liialdamisega ning manipuleeritakse faktidega.

Sven Mikseri juhtimisel alustatud demagoogiline sõnadeväänamine, millest olen siin juba kirjutanud, kandus nüüd Postimehe veergudele, kus ilmusid Kai Kalamehe artikkel ja Urmas Nemvaltsi karikatuur, mis jätkasid liikumist sotside ja Mikseri vana võitluskaaslase Evelyn Seppa näidatud suunas.

Selle peale meenus üks lõik hiljuti Delfi avaldatud Toomas Kümmeli artiklist. Tsiteerin: “See meenutab ühte anekdooti natsi-Saksamaa propagandapealiku Goebbelsi ja naiivsete Lääne ajakirjanike suhetest. 1930-ndate aastate keskel tapsid pruunsärklased Berliinis vana juudi naise päise päeva ajal. Lääne ajakirjanikud tegid sellest suure skandaali ja ujutasid propagabdateenistuse üle küsimustega. Selle peale teatas Goebbels: “Teie poolt nimetatud tänavat, kus justkui olevat tapetud keegi naisterahvas, ei ole Berliinis olemas!” Järgnevad kuud tõestasid Lääne ajakirjanikud visalt, et selline tänav siiski on Berliinis olemas.” Umbes nagu peaks Ojuland nüüd tõestama, et ta ei ole kaamel.

Kaheksanda Mai Liikumisele andis Ojuland muidugi ise kätte padruni sellega, et ta neid ETV õhtuses Foorumis üldse mainis. Aga see selleks. Nüüd on siis puhkenud M8 ajaveebis kõva pahameeletorm. Samas ilmus ka Rein Ruutsoo nägemus saates toimunust.

RUUTSOO (kirjapilt muutmata): “Ojuland korrutas Foorumis, et juriidiliselt on meil väga tugev alus, et asi on poliitiline. Seda lauset, mida ma ootasin, ei järgnenud. Ojuland hakkas kohe erutatult seletama – vaadake mis toimub! Rääkis – oh õudust – et leidis ühe saidi ja hakkas rääkima “Kaheksanda Mai Liikumisest” ja üles, et “niisugused asjad ei tohiks sündida” ja “me ei tohi lõheneda” jne. Täiesti vihaselt!

Tore, et ta märkas, aga masendavalt ebaintelligentne! Hämmastav – riigis, kus kodanikuühiskonnaline demokraatliku mõtlemise algegi puudub, räägib üks juhtiv poliitik, et kodanikualgatus “lõhestab” nagu seda riiki – kõlab nii nagu räägiti 20 aastat tagasi – “ühtne ja jagamatu!”

Niipalju siis kaasamisest ja osalemisest!

Liikumine, kodanike algatus, pole seega poliitikuile signaal, et peaks “mõtlema hakkama”, et dialoogi oleks vaja, vaid pigem arvatakse, et see tuleb korrale kutsuda. Kogu see jutt oli nii lapsik ja keelekaustus nii abitu, analüüsi asemel retoorika, et mind haaras tõeline hirm nende inimeste ees, kes juhivad riiki.”

Lisaks kurtis Ruutsoo, et “sotse – seda noor ja paljulubavat noormeest ja endist kaitseministrit, polnud” saates.

Mis seal Foorumis siis räägiti?

SAATEJUHT: “Selge on see, et Venemaa kasutab väga oskuslikult seda ära ja tal on ikkagi väga pikaks ajaks nö. sõjanui olemas. Kristiina Ojuland, kas ja kuivõrd see meie suhtlust Venemaaga peaks muutma ja mis meie peaks tegema?”

OJULAND: “Neid tahke on ju väga palju, mis ümbritsevad kogu selle pronkssõduri ümber üles tõusnud temaatikat. Ma pean silmas, et seda ei saa vaadata ainult kitsalt Eesti-Vene suhete raames. See läheb laiemalt välja rahvusvahelisele tasandile. Kasvõi sinna samasse Euroopa Nõukogu Parlamentaarsesse Assambleesse – ja ka mujale.

Ja see on tõesti väga tõsine väljakutse Eesti jaoks seista väärikalt ja kindlalt oma rahvuslike huvide eest. Ja ma arvan, et see on teatud mõttes meie siin viimases lähiajaloos… praegune hetk on nagu väga selgelt proovikiviks meile, et kas ja kuidas me sellest olukorrast välja tuleme.

Me teame, et meil on õigus, aga me teame ka seda, et ajaloos ja elus juhtub asju, kus õigus alati ei pruugi jääda peale. Ja ma arvan, et praegusel hetkel me peame ühte asja kindlasti Eestis tegema. Ja see on see, et me peame kokku hoidma.

Kindlasti on Vene propagandasõja üks suuremaid eesmärke see sama lõhestamine, millest te rääkisite, meie oma ühiskonna lõhestamine, meie erakondade lõhestamine ja niisuguse vastandliku diskussiooni tekitamine meie rahva hulgas ka kõige nö. rohujuure lähedasemal tasandil.

Kui ma vaatan, missuguseid organisatsioone viimasel ajal on loodud, näiteks üks niisugune huvitav portaal on avatud: Kaheksanda Mai Liikumine. Väga lugupeetud inimesed kuuluvad sellesse liikumisse, seal on ka mõned minu head tuttavad. Ja see on kõik väga huvitav, kuidas ja mis moodi nemad seda pronkssõduri ümber toimuvat käsitlevad ja ka kirjeldavad ja edasi annavad.

See ongi see koht, mis paneb mind mõtlema, et me ei tohiks tegelikult niisuguseid asju lasta sündida. See peab olema väga selgelt – või see ongi selgelt – mõistetav: see on okupatsiooni sümbol.

Me võime alati leida teistsuguseid argumente, et see on kellegi jaoks mälestusmärk ja mida tahes. Samas on ka väga selgelt valitsus öelnud: loomulikult me austame surnuid ja hukkunuid, aga neid saab austada ja mälestada kohas, sellises kohas, kus ei pea ilmtingimata punalippude all mingisugust jõudu demonstreerima.

Ja selle pika niisuguse seletuse või mõttelõnga kokkuvõtteks ikkagi minu hoiak on see, et me peame siin kokku hoidma, meil ei ole mõtet teha niisuguseid organisatsioone ja üritusi, et isekeskis seda vaidlust ja lõhet tekitada.”

Kogu saadet saab näha siit.

3. Janek - 19. aprill 2007

Teeme lühidalt, on autokraatlik ja demokraatlik lähenemine. Venemaal on esimene, aga meil teine. Pikemas perspektiivis on esimene riigile kahjulikum, nõrgem (diktatuurid) ja teine parem (poliitikute rotatsioon, artulused jne). Lühemas jällegi vastupidi — autokraat saab kiiremini korraldusi anda, ühendada jne.

Tuum: me ei saa tolereerida AUTOKRAATLIKU idanaabri poolt toetatud või soositud kodanikeühendusi, mille mõte ongi vaid meid lõhestada, sise- ja välispoliitiliselt hävitada. Oleks tegu DEMOKRAATLIKU riigiga, siis vot toleeriks isegi, sest teisel pool kerkiks ka esile vastupidise seisukohaga ühendusi.

Väide, et venelased peavad ise looma oma kodanikeühendusi, siis on tegu täieliku blondismiga. Venemaal ei tee kodanikud enam kodanikeühendusi, sest seal ei eksisteeri kodanikuühiskonda (üksikuid erandeid pildil on veel Sõduriemade Komitee, aga seda summutatakse ka järjekindlalt). On vaid riiki juhtiv klikk ja tema marionetid (a la ÜV noorteühendused, “impeeriumimeelsed”).

4. Janek - 19. aprill 2007

Veel puust ja punaseks ette:

Kui üks pool mängib ebaausalt, siis kamaiidid on need, kes sellest hoolimata jätkavad ausalt (naiivsusest?). Aga vot, nii pole võimalik kamaiitidel võita.

5. Janek - 19. aprill 2007
6. Rudolf - 19. aprill 2007

Asjal on ka täiesti praktiline külg. VF propaganda püüab näidata, et probleemid lähtuvad mitte rahvast vaid valitsusest. Et revisjonismi, fašismi jm. viljeleb valtsev klikk. Asi ei ole ka mitte 8 või 9. mais vaid II maailmasõja ja kõige sellest tuleneva erinevas tõlgendamises. Kui keegi veel ei ole aru saanud. Selles mõttes on Ojulandil õigus, et liikumist kasutakse ära. Liikumine viitab kodanikuühiskonnale ja Kremli kokad viitavad selle abil hoopis muudele teemadele, millest liikumine pole teadlik, ei oska seostada või üritab distansteeruda.

7. analyytik - 19. aprill 2007

OJULAND: “…See peab olema väga selgelt – või see ongi selgelt – mõistetav: see on okupatsiooni sümbol….”

No mis sa kostad! Klassikaline “slip” Freudi järgi. Täiesti puhtakujuline case. Vaadake seda lõiku. Vaadake mitu korda. Ojuland TEADIS, et ta läheb välja demagoogia peale. Teadis – ainult et alateadlikult muidugi.

…PEAB OLEMA… – see tähendab, et see PEAB niimoodi olema, kuna Partei on niimoodi otsustanud. Ta ütles selle välja. No ja siis tajus kuidagi, et see oli “slip” ja tõttas seda parandama. Räpakalt muidugi: …VÕI… Ja alles siis tuli see: …SEE ONGI JU SELGELT MÕISTETAV…

Saate aru. Ta pidi seda justnagu kinnitama või nii. Ta TEADIS, et see on poliitiline otsus – mitte mingi objektiivne tõde – ja tema kui poliitiku ülesanne on see läbi suruda. Kõigi vahenditega.

8. Mirri - 19. aprill 2007

Naiivsus on sõna, mis minu arvates iseloomustab eeskätt just kuju _teisaldajate mõttemaailma_. Poliitiline primitiivsus ja naiivsus! Võitu ei mingisugust, lärmi palju ja hulk solvatuid kogu maailmas. Ja Ojuland võiks omaltpoolt lõpetada Eesti elanikkonna lõhestamise. Sest venelased on siin ja jäävad siia. Ilma nendelt kuju teisaldamiseks nõusolekut saamata, on see teisaldamine selge poliitiline rumalus! Poliitikud ei tohi olla jonnakad lapsed, kes pisiasjades oma tahtmist peavad saama, maksku see mis makksab. Poliitik peab pikalt ette nägema oma teo tagajärgi.

9. mr.Costello - 19. aprill 2007

Janek, tore kui arvad, et ei peaks tolereerima idanaabri poolt toetatud kodanikeühendusi, mille mõte on […] jne

Aga sinu kurvastuseks pean ütlema, et Kaheksanda Mai Liikumise puhul on see eeldus vale. Ja valede eelduste pealt edasiste järelduste tegemine on juba mõttetu. Vähemalt nii mulle süsteemse käsitluse aluseid tutvustades kunagi õpetati…

10. Janek - 19. aprill 2007

Vaat kes räägib… :)

11. Janek - 19. aprill 2007

Aga jah, “meie” jaoks on see okupatsiooni sümbol. Analyytik siinsamas arvab nt teistmoodi. Ootan sissekannet teemal, mis tegelikult juhtus (nn “objektiivne ajalugu”). Kronoloogiliselt. Samuti ootan jätkuvalt Eesti fashismiilmingute hindamist kamaiitide poolt 5/10 palli süsteemis :)

PS! Vaadake kui osavalt mr. Costello muutis mu tsitaati! Tegelik: “toetatud või soositud kodanikeühendusi”. Justkui viitaks ma ainult Kremli rahastet ühendustele!

12. mr.Costello - 19. aprill 2007

Oeh, Janek. Kas sa oled Araterli vaim? ;)
Et siis kõik oleks viimase pulgani selge – keegi müstiline “Kreml” pole meid minu teada ka moraalselt toetanud. Ja kui toetakski (ma küll ei tea mis kujul, hr. Putin mainiks meid Venemaa riigitelevisioonis nagu eile pr. Ojuland?), siis kas me saaksime midagi selle vastu ette võtta?

13. DUHH - 19. aprill 2007

Jeekim küll, kas keegi tõesti on võimeline arvama, et 8.mai liikumist Venemaa toetab/mahitab/on algatanud?
Kus selliseid ajuoperatsioone tehakse?

Janeki link andis hea idee:
Üleskutse: talina lit$id – äkki hakkate Tõnismäel kliente lantima!?
Ma kah nimelt ei arva, et selline intriigipesa peaks kest linna asuma. Siis oleks hea Himkile viidata :-P

14. araterl - 19. aprill 2007

Costello, kas Sa oled ojulandi vaim. Plondivõitu paistad küll. Oraalse ekspressioonivõime kohta ei tea. Pole proovinud. Päris igat paska ei maksa ka suust välja ajada. See, et ma siin ei passi ei tähenda, et võib mingit kamaiitlikku pläma suust välja ajada.

Kui Sa nüüd siinsete kommentaarid ajaloost otsiksid, siis saad teada, et mina pigem välistan Venepoolse toetuse võimaluse teile. Kamaiitidel pole vene toetust vaja, sest nad ongi sellised. Kamaiitide müra najal, millest mõnel on ka pärast kahju, on võimalik suurepäraselt konstrueerida VF poolset propagandat ja kui vaja siis toimetada ka uus juunipööre. Sest pärast ütlevad nad nagunii, et see pole ikka see õige kommunism mida meie tahtsime aga me ei tea ei siis ega praegu mis see kommunism on sest me ei tea mida me üldse tahame. Noh, õiglust tahaks õudsalt.

Huvitav kokkusattumus:
– kamaiidid süüdistavad Eesti Valitsust, et see PS-i äraviimisega “provotseerib” Venemaad
– kamaiidid ise võimaldavad (provotseerivad) Venemaad lansseerida Eesti vastu uusi propagandarünnakuid

Kõikide riikide julgeolekuorganite jaoks on üks eriline rühm tegelasi: keda ei mahita ükski välisorgan ega mõjukas siseriiklane vaid kes täiesti omatahtsi, naiivsusest, rumalusest, ebareaalsest idealismist jne tingituna, justkui õilsa asja eest võideldes on riiklusele ja julgeolekule potentsiaalselt ohtlikud. Kamaiitide kohta on auga avatud selle kohta vastav deelo K-128B ja liikmete ning sümpatiseerijate kohta on avatud isikutoimikud. Loomulikult loovad sellised tegijad enda ümber kiirelt ka märtrioreooli ja nii tekibki isetoimiv halamootor.

15. araterl - 19. aprill 2007

See, et Costello juba kümnendat kommentaari eitab venepoolset tuge jätab muidugi võimaluse ka natuke ortodokssemateks mõttemõlgutusteks.

16. Kluibert - 19. aprill 2007

Araterlilt ja Janekilt väga toredad kommentaarid meie juunikommunistide kohta. Vägevad “demokraadid” enda arust. Nagu Delfist lugeda avatsevad tiblad juba dessandi siiapoole teha. Lõikavad kõrid nii 8.mai seltskonnal kui kahjuks ka süütutel inimestel, kes ei tavatse enda rinnal madu soojendada.

17. MB - 20. aprill 2007

araterl:
“Kõikide riikide julgeolekuorganite jaoks on üks eriline rühm tegelasi: keda ei mahita ükski välisorgan ega mõjukas siseriiklane vaid kes täiesti omatahtsi, naiivsusest, rumalusest, ebareaalsest idealismist jne tingituna, justkui õilsa asja eest võideldes on riiklusele ja julgeolekule potentsiaalselt ohtlikud”
Kõlab nagu 80ndate lõpu KGB toimikust Muinsuskaitse Seltsi kohta. ;)

Liikumised nagu 8ai ei kujuta ohtu mitte “riiklusele ja julgeolekule” (mis on sulaselge FUD, FUD ja veelkord FUD) vaid tõemonopolile.

Kardetakse mitte ohtu riiklusele (mis on propagandistlik ettekääne), vaid sellele, et inimesi äratatakse poliitilisest letargiast, mistõttu võivad nad arusaamisele jõuda, et mõned valitud poliitilised eesmärgid pole õiged ning kodanikuühiskonnas on lubatud ka vastu vaielda.

18. mirri - 20. aprill 2007

to Araterl. Hm. Kui mingile riigile on ohtlik tähelepanu pööramine sellele, kuhu võib minna fashistlik mõtteviis, siis on see riik kuritegelik. Ja 8. mai liikumine üritab just tähelepanu pöörata meie inimeste soovimatusele näha oma tegevuse (ideede) võimalikele tagajärgedele.
Kurb on muidugi see, et inimestes ei ole arutluskultuuri. Osatakse vaid eitada. Asjal oleks rohkem jumet, kui oponendid tõepoolest oponeeriksid . Teadusmaailmas kvalifitseerub oponendina ainult isik, kes on antud teemas pädev ja suudab aru saada, mida teine pool väidab. Kui kogu aur läheb algmõistete korduva tutvustamise peale, on asi narr. Tegelt tasub usaldada meist targemaid inimesi (professionaale). Poliitikateooria algmõisted on paika pandud ja arukas on neist lähtuda. No kujutage näiteks ette, kui matemaatilist analüüsi õppides hakkaks auditoorium kaagutama selle üle, mis on pidev funktsioon (mõiste mis pandi paika 19. sajandil). Sinna me jääksimegi, ja keegi ei saaks targemaks.
Ja veel see Vene kaardi alatine sissetoomine. See meenutab minu vanaisa kogemusi noore matemaatikaõpetajana aastast 1923 Võrumaalt. Ülesande tekst oli stiilis: “Piitre ja Jaan kaevasid kraavi. Piitre kaevas a meetrit tunnis ja Jaan b meetrit. Palju läks neil aega, et kaevata c meetrit kraavi.”
Vanaisa valis nimed Piitre ja Jaan kui sealkandis tihti esinevad nimed. Klassis oli vastuseks kisa, et Piitre ja ja Jaan lähevad varsti kaklema ja kraav jääb kaevamata. Minu vanaisa õppis sellest kohe, et kui tahad, et lapsed abstraktselt arutleda suudaksid tuleb neid võimalikest kohalikest interpretatsioonidest kaugel hoida.
Matemaatikas saab seda teha. Poliitika on kahjuks eluteadus. Aga püüdkem ka siin targemaks saada ja mitte mõtelda Piitre ja Jaani kaklemisest.

19. asd - 21. aprill 2007

@ 8.
Naiivsus on sõna, mis minu arvates iseloomustab eeskätt just kuju _teisaldajate mõttemaailma_. Poliitiline primitiivsus ja naiivsus! Võitu ei mingisugust, lärmi palju ja hulk solvatuid kogu maailmas. Ja Ojuland võiks omaltpoolt lõpetada Eesti elanikkonna lõhestamise. Sest venelased on siin ja jäävad siia. Ilma nendelt kuju teisaldamiseks nõusolekut saamata, on see teisaldamine selge poliitiline rumalus! Poliitikud ei tohi olla jonnakad lapsed, kes pisiasjades oma tahtmist peavad saama, maksku see mis makksab. Poliitik peab pikalt ette nägema oma teo tagajärgi.

välispoliitika vs. sisepoliitika
rangelt pronkssõduri osas vaadatuna: praegusel hetkel ei ole enam oluline, mis sellise olukorra on tinginud (tahtlikud või tahtmatud provokaatorid, meedia võimendamine või mis iganes), lihtsalt asi jõudis mitte midagi tegemise peale selle punktini, kus ühte või teistpidi tuli asi ära otsustada.

ja see venelastelt nõusoleku saamise osa. ma ei saa kohe kuidagi jätta küsimata, et aga eestlastelt? mis eestlased siis ei kavatsegi siia jääda?

välispoliitiliselt oleks ilmselt kasulikum olnud suurema deklaratsiooniga/kuju tähenduse muutmisega/vms see monument kohale jätta, kuigi tahes-tahtmata jätaks see eestist väga nadi mulje. praegune äraviimine seab meid selle antifa värgi märklauaks.

sisepoliitiliselt on asi ju palju konkreetsem. nii venelased kui suht üllatuslikult ka eestlased on üles ärritatud nagu kepiga herilasepesa torkides. monumenti liigutades sajab pask selga vähemuste ja kuju kohalejätmise pooldajate poolt, kohale jättes nii marurahvuslike kui ka vähem marurahvuslike eestlaste poolt pluss siis järgmiste valimiste osas potentsiaalsed komplikatsioonid.

disclaimer: rahvuseid palun jumala eest mitte nii sõnasõnaliselt võtta, see ei ole ju must ja valge maailm kus me elame. pealegi on see minu kui poliitikavõhiku arvamus monumendiasjast.


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: