jump to navigation

Valitsuse jõudemonstratsioon Tõnismäel on oht demokraatiale 26. aprill 2007

Posted by Oudekki in meedia.
trackback

Pressiteade

Kaheksanda Mai Liikumine tunneb suurt muret seoses täna hommikul toimunud neljasajamehelise politseioperatsiooniga metallaia püstitamiseks Tõnismäel.

Mõistes küll turvalisuse tagamise olulisust, leiab Kaheksanda Mai Liikumine, et Eesti valitsus on selliseks politseioperatsiooniks käsku andes võimalikke riske üle hinnanud. Sedavõrd ulatuslik politseijõudude kasutamine väljakaevamiste turvamisel jätab mulje nagu ei sooviks Eesti valitsus enam toimida demokraatlikul viisil ega otsida olulistes küsimustes avalikku arutelu ning eri osapoolte kokkulepetel põhinevaid lahendusi.

Samuti ei vähenda niisugused operatsioonid rahvuspinnalisi konflikte, vaid võivad neid pigem suurendada. Niisugune käitumine annab ka lisaargumente Eesti suhtes vaenulikult meelestatud jõududele ning võib tekitada hämmeldust ja mõistmatust meie riigi partnerites Euroopas ja mujal maailmas.

Kaheksanda Mai Liikumine kutsub kõiki, kellel on soov elada demokraatlikus, rahumeelses ja mittediskrimineerivas Eestis, 8. mail 2007 kell 18.00 Kaarli puiestee parki tähistama Rahu päeva. Näitame, et valdav osa Eesti elanikest on sõbralikud ja tolerantsed inimesed, kes ei soovi selle ühiskonna lõhenemist “meieks ja nendeks” ning ei aseta inimesi paremusjärjestusse emakeele või nahavärvi põhjal!

Rahu päev toimub loosungi all “Parema maailma poole” ja taotleb põhimõtteid: „Võrdsus, vabadus, vendlus.” Sõna saavad teiste hulgas erinevad ühiskonnaelu tegelased ja akadeemikud, oma nõusoleku esinemiseks on andnud Rein Ruutsoo ja Jaan Kaplinski, kavas on ka lühike filmiprogramm ja muusikud.

Kommentaarid

1. Janek - 26. aprill 2007

Oh teid õrnahingelisi humanitaare. Sealsed protesteerivad äärmuslikud impeeriumimeelsed sovjetid tunnistavadki ainult toorest jõudu. Hirmu ja jõudemonstratsioon tekitab neis respekti ja paneb vähem mölisema.

PS! Loodan, et meie politsei hoiab sama edukalt eemal ka kohalikud paremäärmuslased.

2. Oudekki - 26. aprill 2007

Lihtsalt teabe korras, et Tartu Ülikool on mulle matemaatikas kraadi andnud, seega õrnahingeline võin olla, aga humanitaar-olemine vajaks selle määratluse täpsemat selgitamist :)

Kes on “sealsed”?

3. kalake - 26. aprill 2007

et meie valimised, kui palju siis kasutati ära pronkssõdurit?

Mulle endale tundub, et Ansip sai võidu tänu Savisaarele. Tuli teha valik, et Savisaar mittemingil juhul ei saaks võimule. Ning et hääl ei läheks kaduma, valiti tõenäoline võiduerakond.
Sest kõigil oli meeles Savisaare mitmesugused tehingud, mis olid temaga seostatavad, kuigi kõik oli JOKK. Ja Sakala keskus avas keskerakonna tõelise pale vahetult peale valimisi ning leidis kinnitust kõige halvem.
Muukeelsed valisid aga usinalt Savisaart sest nii nad lootsid mõjutada pronkssõduri saatust. Või kui palju neid savisaare muukeelseid valijaid oli, kes pronkssõduri pärast savisaare valisid? Mulle mingipärast tundub, et ei olnud enamus.

Et miks on mul tunne, et marginaalsed jõud jätavad endast mulje, nagu oleksid nad rahva enamus? Midagi sarnast toimus ka hitleri võimule tulekul.

4. Rupert - 26. aprill 2007

Just nagu Janek seletab. Kui impeerium kallale tuleb, siis ei kysita sinu käest kas oled demokraat ja 8.mai liige. Lähed siberi rongile kohe, sest kus metsa lõigatakse, seal ..

Kas Oudekki sinu yleskutse rus_Delfis seisab? Kui jaa, siis palun linki.

“Näitame, et valdav osa Eesti elanikest on sõbralikud ja tolerantsed inimesed,..”

kas kuulsid kommentaari tänahommikuselt Tõnismäelt? “Eestlasi võib peksta, sest nad ei löö vastu.” Ooo ma olen nii tolerantne!

Kui saame endale siia Transnistria 2 vabariigi, siis eesti keeles sa enam ei kirjuta. Vähemalt avalikult.

5. Jake - 26. aprill 2007

Näis, mis õhtul saab. See Ansipi lepitus- ja venituspoliitika võib veel suuri jamasid kaasa tuua. Et neid ässitajaid ja ähvardajaid nagu Linterit ja valvamise eest rahapakkujat rahvustevahelise vaenu õhutamise eest kinni pole pandud, annab neile julgust juurde sigadusi korraldada.

6. oliver - 26. aprill 2007

Siin on jälle vist see “ilu versus loogika” koht, millest mõned varem rääkisid.
Esiteks huvitab mind see “neljasajameheline politseioperatsioon”. Erinevad uudistekanalid nii siin kui mujal andisd teada 200-300 turvajast (mõnes lääne versioonis ka väljend “mitu tosinat”). Kas see “igaks juhuks otsa” on isikliku vaatluste tulemus või märk millestki muust.

“Sedavõrd ulatuslik politseijõudude kasutamine väljakaevamiste turvamisel jätab mulje nagu ei sooviks Eesti valitsus enam toimida demokraatlikul viisil ega otsida olulistes küsimustes avalikku arutelu ning eri osapoolte kokkulepetel põhinevaid lahendusi.”

Super. No kust kurat küll sellised järeldused tulevad? Demokraatia ju toimib, otsus on tehtud. Nüüd on tähtis turvalisus. Või oleks oleks pidanud töömehed ja paar patrullpolitseinikku Linteri ja teiste “tagidega” hommikul “eri osapoolte kokkuleppel põhinevaid lahendusi” otsima hakkama… No ei saa lihtsalt aru.

Muide, varsti hakatakse jälle “demokraatiat lammutama” – 17.30 algab niiöelda kõrgendatud valmisolek ja politseinike arv platsi läheduses kasvab kordades.

Tahaks väga loota, et kõik Eestit tõeliselt armastavad inimesed hoiavad hetkel sellest kohast eemale. Meie politsei saab oma tööga ka ise suurepäraselt hakkama. Kui abi vaja, küll siis ka kutsutakse.

7. Rupert - 26. aprill 2007

“Sedavõrd ulatuslik politseijõudude kasutamine väljakaevamiste turvamisel …”

jätke demagoogia, kas häbi ei ole!
Ilma turvamiseta rebitaks kaevajad lõhki. Kas vaideld vastu?
Kas 8.mai avaldaks kaastunnet hukkunu omastele? Kui avaldakski, siis mis kasu sellest oleks?

8. Janek - 26. aprill 2007

“Lihtsalt teabe korras, et Tartu Ülikool on mulle matemaatikas kraadi andnud, seega õrnahingeline võin olla, aga humanitaar-olemine vajaks selle määratluse täpsemat selgitamist”

Heh, teadsin seda ennegi. Humanitaarid hõljuvad üldiselt rohkem unistustes-pilvedes (isenesest pole see ju halb), mis kumab ju ka siit läbi. Samuti vaadates “professorite” üleskutset, mis on lisaks veel võrdlemisi TLÜ (“humanitaarinstituut” + “peda”) keskne.

“Kes on “sealsed”?”

Mis küsimus see veel on? Nasid lubasid kah tulla!

***

Personaalne fleim veel Rein Ruutsoo suunal, kes pole minu arust mingisugune autoriteet. Mees on korduvalt ja avalikult sõimanud eestlasi natsideks. Valitsust profashistlikuks ja ka fashistlikuks. Sihuke mr. Costello-analyytik moodi.

Edit by Oudekki: Palun lõpetame sildistamised ja isiklikud rünnakud.

9. Oudekki - 26. aprill 2007

Kokku neljasajast rääkis hommikul EPL.

Mina usun meie politsei professionaalsusse. Järelikult pidi ta teadma, et kell 4.30 hommikul on seal väga väike hulk võimalikke protestijaid. Need protestijad pole seni kunagi olnud relvastatud, üritanud midagi õhku lasta vms. Üle kahekümne politseiniku sinna vaevalt et vaja läheks:)

Seega on tegemist jõudemonstratsiooniga. Kui valitsus püüab oma otsust kehtestada jõuga, mitte argumentidega ning asjast huvitatutega läbirääkimistega, siis see seab demokraatia kahtluse alla.

Mina loodan, et väljakaevamistööde alustamisest hoolimata jätkatakse kõnelusi kõigi asjast huvitatud osapooltega ning püütakse jõuda kompromisslahendusele, mis ei osata kellegi südametunnistust ega eetilisi positsioone. Et täna püstitatud aed ei tähenda probleemi vägivaldset lõpplahendust ning rahva olulise osa seisukoha
ignoreerimist.

Valitsus ei ole siiamaani sellist kinnitust andnud. Ma loodan, et nad teevad seda. Ma loodan, et edaspidi ei muutu jõu kasutamine poliitiliseks veenmismeetodiks :-)

10. Punane Hanrahan - 26. aprill 2007

Fakt on see, et mina hoian sealt eemale. Aga midagi nii häbiväärset teha, et minna sinna kaklema, kui raadio kaudu mingiks abikutsumiseks läheb, ma küll teha ei kavatse.

Minu kasvatus ei luba mul tänavakaklustes osaleda. Ega üldse mingis vägivallas. Ei äärmuslikus, ega riiklikult sanktsioneeritus, ega mingis muus.

Kuni olukord püsib pingelisena, mina sinna ei lähe. Las politsei ja äärmuslased õiendavad ise oma arved. Politsei pole milleski süüdi. Valitsuse ja äärmuslaste kohta aga kehtib lause: “ühed mustad mõlemad.”

Videns autem Pilatus quia nihil proficeret, sed magis tumultus fieret, accepta aqua, lavit manus coram turba dicens: ” Innocens ego sum a sanguine hoc; vos videritis! “

11. araterl - 26. aprill 2007

Selliste artiklite peale hüüavad sõdurikaitsjad hurraa hurraa
Vat sellistega tahaks küll üliväga druzhno shitj.

Е.Чудинова: «Мы можем и должны превратить Латвию и Эстонию в две страны-изгоя»

Видимо, страна-нацист в качестве ближайшего соседа для нас «пустячок»

… Но вот когда в качестве носителя нацистской идеологии выступает не горстка маргиналов и подростков, а целое государство, нас это, оказывается, почти нисколько не колышет. …. Но без особого воодушевления: дескать, «да, памятники сносят, прах оскверняют, и это не есть хорошо». … Видимо, страна-нацист в качестве ближайшего соседа для нас «пустячок», что не тревожит нас ни морально, ни как-либо иначе.

Эстонская нация больна

… Конечно, Эстония — эдакая «страна-простолюдин» (как и Латвия, но в отличие от Литвы), но, тем не менее, в ней есть и много симпатичного. Но, быть может, именно то, что для меня этот вопрос особенно горек, я не устаю повторять: эстонская нация больна. Так же, как и латышская. И серьезность этой болезни отличается от германской в 1930-е годы только степенью ее опасности для существующего миропорядка. … А когда некто болен, его надо лечить. Не всегда терапевтически — иногда необходимо и оперативное вмешательство.

Эстонская государственность изначально была построена на преступлении

… Дело в том, что вся эстонская «независимость» была фактически куплена русской кровью, кровью лучших сынов России, которые были воинами Северо-западной армии. Когда она в ходе похода Юденича на Петроград защищала независимость эстонцев, последние за спиной у армии вступили в сговор с большевиками. Результатом этого сговора стала циничная продажа (печально знаменитый Тартуский мир) северозападников, эстонских защитников, грабеж и мародерства в их тылу. Приятно это осознавать эстонцам или нет, вся их государственность была изначально построена на преступлении. Поэтому мое утверждение о том, что эстонцы «сами себя оккупировали» в начале 1940-х гг., не является преувеличением. … «Спорные» территории они получили по тому же сговору. … Было бы полбеды, если бы эстонцы просто не могли простить зла, причиненного им русскими, и пребывали в самонакрутке, постоянно подпитывая свою мстительность. Но если копнуть поглубже, то выясняется, что главное-то зло причинили не русские эстонцам, а эстонцы русским и себе. …

Нельзя позволять эстонцам и дальше спекулировать на «исторической обиженности»

Итак, мы обязаны восстанавливать историческую справедливость не с середины XX века, а, по меньшей мере, с его начала. Мы должны это делать официально, на государственном уровне.

Плебейской эстонской нации свойственна подленькая лакейская психология

Е.Чудинова, литератор

http://www.km.ru/magazin/view.asp?id=1BC7CF1C-A33D-44F7-A4DF-B56D6C80E819

8maile sümpatiseeriva ND foorumist
http://www.pomnim.com/frm/viewtopic.php?t=1226

12. sammas - 26. aprill 2007

“kutsub kõiki, kellel on soov elada … demokraatlikus Eestis”, tuletab mulle meelde, et Odekki ja ka Sirje on just viimasel ajal kinnitanud, et kavatsevad Eestist ära kolida …

13. Oudekki - 26. aprill 2007

Praegu ma elan Eestis, olen Eesti kodanik ja hoolin sellest riigist. Loomulikult huvitavad mind ka teised riigid, ma hea meelega töötan rahvusvahelises meeskonnas. Aga see ei tähenda, et ma kuidagi Eestist vähem hooliks või ei tahaks seda pidada koduks kuhu on võimalik tagasi pöörduda.

See ei vähenda minu võimet armastada ka mingeid muid riike – ma hoolin meie planeedist ja inimkonnast kui niisugusest :)

14. Rupert - 26. aprill 2007

Oudekki:
“..asjast huvitatutega läbirääkimistega.. ”

oled eile syndinud? Mitu “ymarlauda” Kremli saadikutega sulle veel vaja on?

Nahahoidja Hanrahan, tahad et teised sinu eest oma elu turule viiks, mis? Teised võidelgu sinu Isamaa eest? Sõbralikus idapoolses naaberriigis oleksid sellise suhtumisega juba päris sygaval.

15. Rupert - 26. aprill 2007

“Aga see ei tähenda, et ma kuidagi Eestist vähem hooliks ..”

hoolid Eesti rahvast sovjeetide kanna all? Kui oskad töötada rahv. meeskonnas siis araterli kopi-peisti lugesid?

16. mr.Costello - 26. aprill 2007

Demokraatia ju toimib, otsus on tehtud.

Mida? Kas see on sinu ettekujutus demokraatiast? Isegi kui me räägime labasest enamusdemokraatiast, siis alles eile avaldati uuring, kust selgus, et pooled Eesti elanikud on pronkssõduri teisaldamise vastu. Aga selle peale kaitseminester ainult köhis midagi stiilis, et me ei hakka sellistes küsimustes rahvaküsitluste põhjal talitama. Tere demokraatia küll!

17. Janek - 26. aprill 2007

Rahvas ütles oma arvamuse viimastel valimistel.

18. mr.Costello - 26. aprill 2007

Oi, meil oli millalgi rahvahääletus Tõnismäe memoriaali küsimuses? Kahju, et ma selle maha magasin.

19. Serial K - 26. aprill 2007

leiab Kaheksanda Mai Liikumine, et Eesti valitsus on selliseks politseioperatsiooniks käsku andes võimalikke riske üle hinnanud

imo see on väga totakas steitment
kui pihl poleks poolt politseid jalgele ajanud ja mõnel skinnil või neobolševikul oleks kulm jälle rulli seal löödud, oleksite esimesed teda kritiseerima, et “kahetsusega peab kml tõdema, et eesti valitsus alahindas pronkssõduri teisaldamisega seotud riske”

demagoogia on puine

20. Rupert - 26. aprill 2007

Araterli kopi-peisti lugesite 8.mai tölplased?

Tõlgin:
Eestlased ja lätlased on haiged rahvad, leedulased on okei. Lisan siia omalt poolt juurde veel et näiteks soomlasi ei sõimata fashistideks, kuigi sõdisid ametlikult Hitleri poolel.

Soomlased pidasid tiblade vastu vähemalt 3 sõda. Leedulased käisid 16.saj Moskvat põletamas ja sovjeediajal hoidsid oma lippu kõrgel.

Kui sel Oudekkil matemaatikuharidus mööda kylge maha pole jooksnud siis seletagu palun loogikat.

21. Janek - 26. aprill 2007

Pronskmehe teisaldamise oma valimisvankri ette seadnud erakond võitis üllatuslikult valimised. See peaks üsna palju ütlema (ise ei valinud neid).

22. Janek - 26. aprill 2007

Zirinovski respekt Eesti vastu on ka otseses sõltuvuses meie siinse jõulise tegutsemisega. Ütleb nii mõndagi?

23. Rupert - 26. aprill 2007

“Aga selle peale kaitseminester ainult köhis midagi stiilis,…”

väga hea et köhis, sest costellodega luurele minna ei saa.

Sa poja kroonus oled käinud? Kui Toompeale dessant tehakse, kas siis tuleb rahvakysitlus kaitse suhtes korraldada?

24. kalake - 26. aprill 2007

kui epl ytleb, et 400 politseinikku, ju siis kuskil see number figureeris, kuigi 400 politseiniku mahutamine tõnismäele võib olla päris huvitav. (10 bussitäit politseinikke)

Lugedes ND foorumit ja venelaste avalikke väljaütlemisi erinevates ajakirjanduslikes teostes jääb mulle nende väljaütlemiste struktuuritust olemusest sarnane mulje, mis meenutas eestlaste olemuslikkust aastatel 1988-1991. Kus püüti igasuguste retoorikatega, ka vasturääkivatega oma joont nö. eesti asja ajada nii et jääda oma retoorika ja asja ajamisega valitseva võimu suhtes enamvähem neutraalseks, kuid siiski saavutades väikese võidu oma eesti asja ajamisel. Oli üldtunnetatav ja tajutav, et eestlased tegelikult ajasid oma vabadust taga.

Praegu, kuulates venelaste (milline osa neist?) erinevaid väljaütlemisi (a la pronkssõdur aitab integreerida, pronksõdur innustab eesti keelt õppima, pronkssõdur muudab mind eesti riigi suhtes lojaalseks jne.) ja seisukohti on nende ühiseks nimetajaks (mida otse ei öelda) ükskõik mis meetodil pronkssõduri säilitamine. Pronkssõduri eesmärk omakorda ei ole mitte fashismi üle võidu tähistamine vaid venelaste enda eneseteadvuse hoidmine, tõstmine. PS on nagu osa nende venelaste identiteedist, kes seal käivad.
Nende jaoks toimub praegu nende identiteedi sümboli mõnitamine, nende identiteedi mõnitamine. Mis sellest, et väljaütlemate kujul tähendab see identiteet ühtlasi ka nõukogude identiteeti ja kõike muud mis sellega kaasneb.
On olemas ka teistsuguseid venelasi, kelle identiteet ei seostu pronkssõduriga. Näiteks 1920 eestisse jäänud valgete järeltulijad.

See selleks. Ma arvan endiselt, et PS liigutamine mujale ja väljakaevamised on mõttetud. Ma ei ole täpselt ikka veel aru saanud vajadusest mis selle tingib. Kui keegi oskaks mulle anda lingi kus on ära põhjendatud selle vajadus. Araterli mõtteskeem ohtudest ja võitudest ei olnud veenev. Kas punalippudega vehkimine on piisav põhjus, noh tegelikult võibolla isegi oleks. Sest see on solvav. Minu jaoks vähemalt. Kuid selle vastu saab ka teisiti. Minumeelest on põhjused olnud erinevad ja ajas muutuvad.
PS teisaldamine teatud veneinimeste identiteeti ei muuda.

25. Punane Hanrahan - 26. aprill 2007

Tundub, et keegi sooviks mind vägisi kuju samasse kohta jätmise rahumeelsete ja hetkel tööl või kodus istuvate pooldajate hulgast hoopis kuju teisaldajaid kaitsma saata. Teate, selline nali ei õnnestu teil ammugi.

Kui Tõnismäel praegusel hetkel midagi EI TOIMU, siis on see võitlus minu Isamaa eest.

See farss on ilge. Veelkord: accepta aqua, lavit manus. Muud ma siin teha ei saa.

26. mirri - 26. aprill 2007

Nojah, eks neil selle piinliku loo üle rõõmustajatel on kindlasti mingi põhjus rõõmustada. Minu meel on aga nukker. Ma pole kunagi lootnud, et ma oma arvamust siin avaldades kedagi kuidagi muudan, aga ma lootsin, et poliitikutel on rohkem tervet mõistust. Eks me näe, mis edasi tuleb. Mina loodan, et Eestil ei lähe nii halvasti nagu võib minna kui kõik negatiivsed faktorid kuhjuvad. Ma usun, et seda loodavad kõik siinsed kommenteerijad.

27. Punane Hanrahan - 26. aprill 2007

Muuseas, mina olen Eestisse jäänud valgete järeltulija. Sealjuures teist põlve eestlane ja vene keel on minu kõige nõrgem võõrkeel.

28. kalake - 26. aprill 2007

Rupert, loogika on lihtne, lätis ja eestis on piisavalt palju vene vähemust, et nende eriõigusi taga nõuda. Leedus on suudetud venelaste hulk allpool põhirahva valuläve hoida, mistõttu leedukad ei reageeri igasugustele provokatsioonidele nii valuliselt kui eestlased ja lätlased. Kus juures nagu sa oled tähele pannud vene infoallikate järgi, on Läti venelaste olukord “ERITI HALB”, sest nende osakaal on nii suur. Vähemuse osakaal on siin otseses korrelatsioonis nende ‘ÕIGUSTE’ tagamisel.
Leedus ja Soomes ilmselt ei sea keegi kahtluse alla riigikeele oskuse vajadust.

29. Punane Hanrahan - 26. aprill 2007

Seepärast suhtungi nii valuliselt sellesse, kui eestlased venelasi mõnitavad või halvustavad – see on ju minu esivanemate mõnitamine. Sama valuliselt suhtun ka vastupidisesse.

Ning seepärast, et minu enda esivanemad kuuluvad kahte erinevasse ning enamasti vaenujalal olevasse rahvusesse, leiangi ma, et natsionalism on saatanast ja rahvus on inimese jaoks, mitte inimene rahvuse jaoks. Sest ma ei taha kumbagi poolt oma esivanemaist maha salata. Seega ei jää mul üle muud, kui rõhutada lihtsalt inimeseksolekut igasuguse rahvusluse ees. Ja sellest hoolimata tunda, kuidas mõlemalt poolet trambitakse pidevalt minu esivanemate au otsas.

Nii lihtne ongi.

30. Oudekki - 26. aprill 2007

Rupert(14) – Kremli saadikud ei puutu asjasse. Pronkssõduri probleem on Eesti riigi siseasi. Oma kodanikega tuleb läbi rääkida ja nende arvamusi arvestada.

Praegu käitus valitsus nii, nagu me oleksime kohe-kohe kodusõja äärel. Ja Rupert räägib siin ka mingist võimalikust dessandist Toompeale… Minul küll sellist tunnet ei ole, et midagi sellist oleks kohe-kohe toimumas. On mingi hulk ekstremiste, aga mingit tõsiseltvõetavad militaarset aktsiooni ei ole. Või kuidas?

Niisugune riigipoolne käitumine muidugi viitab, nagu Tõnismäele lillede viimine oleks suur julgeolekurisk. Või see äärmuslaste omavaheline kemplemine, millega seni palju tillemad politseijõud on suurepäraselt hakkama saanud.

Lõpetaks vanad sõjad ära ja hakkaks tegelema tulevikuga. Jake’il on vist positiivne programm selle kohta, kuidas Eesti muuta lastesõbralikuks riigiks.

31. Rupert - 26. aprill 2007

“Ma arvan endiselt, et PS liigutamine mujale ja väljakaevamised on mõttetud. Ma ei ole täpselt ikka veel aru saanud vajadusest mis selle tingib. Kui keegi oskaks mulle anda lingi kus on ära põhjendatud selle vajadus..”

sa kalake oleksid nagu orbudekodust pärit. Ema isa on? Kodust lugemise harjumus anti kaasa? Leheriiulis KESKUS ajalehte oled näinud? Delfist ja TMS-st Mart Helme artikleid oled lugenud? EPL-sit nahaparkali kommentaare tead? Viimane aeg ennast harida.

Edit by Oudekki: Palun jätame isiklikud solvangud.

32. oliver - 26. aprill 2007

Puanene Hanrahan
Lisasin selle “kui abi vaja, küll siis kutsutakse” kui ainsa tingimuse, miks üks normaalne inimene (kodanik, kui soovid) peaks oma nina sinna toppima. See oli puhas ulme ja ei saa reaalselt kunagi teoks. Aga ikkagi, sinu reaktsioon tekitas segadust.
Nii et kindluse mõttes küsin üle.
Kas see tähendab seda, et kui meie kodu, meie riik – s.t. demokraatia ja Eesti kultuur – on hädas, või kui soovid kitsamalt – meie politsei (kes “pole milleski süüdi”) on hädas ja palub abi… siis sa lihtsalt seisaks ja vaataks pealt?
Näiteks üldmobilisatsioon kui selline ei ole sulle samuti vastuvõetav?

Kui kõik Pontiuse Pilatuse eeskuju järgiks, ei saaks maailm toimida. Selle asemel, et parema maailma nimel tegutseda, oma jõudu ja võimu kasutada ning süütut kaitsta, otsustas ta lihtsalt “käed puhtaks pesta”.

33. kalake - 26. aprill 2007

27:24

PH, Me kõik oleme siin segaverelised. Ma tean et minus jookseb ka vene, saksa kui liivi verd. See pole aga oluline. Oluline on identiteet.
Identiteedi pärast tapetakse ja peetakse sõdu.
Me peaksime seda hoopiski vältima. Me ei tohiks unustada minevekku, et mitte korrata neid samu vigu tulevikus.
Vaatasin pilte sealt tõnismäelt. No põhiliselt noored, koolinoored ja mõned vanad lepitamatud tegijad nagu Lebedev.
Mul endal jõudis see arusaamine kohale suht vanast peast, miks sõdade tekkimine võimalikuks osutub ja miks sõjad lõpetatakse ja oma vana vaenlasega jätkuvale vaenule vaatamata kokkulepitakse, justkui enne sõda poleks see võimalik olnud.
See on just see kogemus, mis sunnib rahu otsima, mida noored tulipead ei taba. Õieti selle puudumine.

34. oliver - 26. aprill 2007

Eelmine küsimus oli tegelikult täielik offtopic, ärge palun tekitage paanikat ja siduge seda pronkssõduriga.
(lihtsalt üritan teada saada, kas mu “viimane lootus” on reaalne või illusioon)

35. Oudekki - 26. aprill 2007

Oliver, mina arvan, et kodanikud peaksid reageerima enne, kui olukord läheb nii hulluks, et on vaja üldmobilisatsiooni.

Peaksid reageerima nimelt rahumeelselt ja demonstreerides, et kaklusi ning jõu ülistamist ei ole mitte kellelegi vaja. Aitama kaasa konstruktiivsete lahenduste pakkumisele selleks, et kellelgi ei tekiks soovi võidelda. Tsiteerin veelkord Pratchettit “oluline on kuidas sa võlukunsti ei kasuta”.

Sellised jõuoperatsioonid ainult suurendavad inimeste jõuetuse ja viha tunnet. Ning tekitavad soovi protestida ning mõnikord ka vägivaldselt protestida. Meie asi on hoida oma riik rahumeelsena. Mitte õhutada vägivalda. Mitte vastata üksikute äärmuslaste provokatsioonidele vaid leida neid rahuldav lahendus enne, kui asi väljub rahumeelse koostoimimise piiridest.

36. ants - 26. aprill 2007

Paraku muutus PS ümbrus eriti viimasel ajal, alates sügisest, pidevalt eestivaenulikumaks ja loomulikult ärritas see kõigepealt siinseid rahvuslikke ekstremiste (Böhm jt). Kas ND järjest suuremad ähvardused eestlaste aadressil ning Moskva hüsteeria oleks lõppenud, kui kõik oleks jaanud endiseks? Mis siis, kui kõik see oleks jõudnud piirini, mis ka tavaeestlasel kopsu üle maksa oleks ajanud ja lisaks Böhmile-Liimile oleks põhjustanud ka nende kogunemise PS juurde?
Muidugi oleks PS tulnud ammu eemaldada ja mujale viia. Aga praegu … Midagi pole teha – vein on välja valatud…

37. Tõnis - 26. aprill 2007

Minu kaastunne inimesele, kes nimetab lugemuseks ajalehte Keskus, Helme artikleid Delfis ja mingi EPL-i kommentaare.

Kuulun ka harimatute hulka, kes nimetatud üllitistega tuttav ei ole. Vahest sellepärast ongi nii häbi ja kurb meie valitsuse arheoloogilise kire pärast.

Rupert, mäejutlust oled lugenud, Dhammapadat, Gandhi “Maailm on väsinud vihkamast”?

38. kalake - 26. aprill 2007

Rupert,
Mart Helme on minu jaoks väga lugupeetud isik ning tema paranoia on värskendav. Ma ei kahtlegi et tema jutus leidub tõeteri. Sest vaadates Vene riigi minevikku ja kuidas seal asju on aetud, pole Mart Helme teemade käsitlused üldse paranoilised. Eriti arvestades seda, et võimul on endine KGB’lane koos oma endiste lähedaste kaastöötajatega. Võib arvata ka et vanale hobusele uusi trikke ei õpeta ja et juhtkonna meetodid on endiselt KGB ajast. Noh seda on ka näha venemaal toimuvast.
Ühtlasi on minu jaoks väga veider, miks ootamatult pronkssõduri teema üleüldse esile kerkis. Aastast 2004 on seda teemat jätkuvalt üles kruvitud. Ja enne oli nii vaikne ja mõnus. Nagu kellegi karvane käsi oleks mängus? Kasvõi ainult sellepärast ma arvangi et Putini käsi on mängus.
Pronkssõduri teisaldamine näitab natuke meie nõrkust. Samas on see natuke nagu härja võitlus, Näitad punast lippu ja PS teisaldatakse, andes vene massimeediale nii mõnusa tüki järada.

KesKus ei ole valitsuse ametlik teadete koht. See väljendab rohkem Juku Kalle Raidi isiklikke seisukohti.
Samuti pole kellegi kommentaarid määrava tähtsusega.

39. Punane Hanrahan - 26. aprill 2007

Oliver: Paraku on läinud nii, et mulle ei anta välja relvaluba ja mind ei võeta sõjaväkke. Võin öelda ka asjaolu, miks see nii on: mind tabavad aeg-ajalt tugeva äkkvihahood ja kui mul sellises olukorras relv käepärast on, võin ma “Virginia” korraldada enne, kui ise arugi saan (vähemalt selline oli arstliku komisjoni seisukoht).

Aga kui see nii ei oleks, siis, ma ei tea: ilmselt oleneks see sellest, mis asjaoludel üldmobilisatsioon välja kuulutatakse (marslaste rünnak ja sõjaretk Läti vastu on mõneti erinevad asjad).

Seega on offtopicu teema loodetavasti läbi.

40. araterl - 26. aprill 2007

kalake, sellest on siin algusepoole ka juttu olnud aga nii jätmine kui viimine on mõlemad kehvad lahendused. Loomulikult on sõduroloogia olulisel määral Ansipi reitingutrikk aga lõpuks ometi on lootust, et Eestisse tekkib “tõelisi poliitikuid” juurde lisaks Oudekki poolt imetletavale Edgar Savisaarele. Poliitikuid, kes oma eesmärkide saavutamisel kasutavad kõiki nii häid kui halbu võtteid jäädes päeva lõpus siiski normaalsuse piiridesse.

Ma nüüd rehabiliteeriks ennast natuke, et olen ERL foorumis periooditi argumenteerinud äraviimise vastu või siis ka probleemiterviku keerukust esile toonud. 8 mail liikumist see keerukuse aspekt ei huvita nagu ma aru saan. Jätmine – viimine kuuluvad lihtsate lahenduste hulka. Jätmine tähendab venemaa lõputut ilkumist ja lugupidamatust, äraviimine parku mingitki respekti. Kahju, et see toimub toredate venelaste valu hinnaga aga mis teha.

Mina arvan seda sama ja ilmselt ka esindan seda, et “valdav osa Eesti elanikest on sõbralikud ja tolerantsed inimesed, kes ei soovi selle ühiskonna lõhenemist “meieks ja nendeks” ning ei aseta inimesi paremusjärjestusse emakeele või nahavärvi põhjal!” aga ei kutsu mind 8 mail sinna miitingeerima. Sest ma ei taha samastuda selle vasakargpüksliku euroinfantiilsusega, mida ma siit jätkuvalt lugema pean.

41. rein - 26. aprill 2007

http://www.postimees.ee/260407/esileht/siseuudised/257288.php

kas 8mai arvab endiselt, et jõudu on üleliia?

42. aarne veedla - 26. aprill 2007

Pronkssõdur ei ole Eesti riigi siseasi Venemaa arvates.
Ta sekkub, sekkub jõuliselt. Nii nagu ta sekkus Gruusias, Moldovas, Valgevenes.

Ukrainlased räägivad, et Putin karjus Maidani päevil Kutšmale: Demonstrandid maha lasta!

Vaat selliste inimestega tuleb meil tegemist teha.

Ärme siin veel enne õhtut midagi hõiska. Juštšenko mürgitamiseks ka väga palju vaja ei olnud. Loodame , et Ansipist läheb see karikas siiski mööda.

43. Oudekki - 26. aprill 2007

Oudekki arvab endiselt, et Tõnismäel ei oleks praegu mingit inimketti, kui hommikust jõudemonstratsiooni poleks olnud. Oudekki arvab, et Eesti riiki peaks huvitama eelkõige oma kodanike respekt ning heaolu. On ülikurb, kui meie riik peaks pidama oma kodanike väärtusi ja valu vähemolulisemaks kui naaberriigi manipuleerimist.

Praegu me näitame, et Venemaa saab Eestit ülilihtsate vahenditega panna isegi vastu kodanike tahet ja nende valu hinnaga ükskõikmida tegema. Piisab ainult kui Venemaa ütleb “ei tohi!” ja Eesti kohe tormab tõestama, et tohib aga jah.

44. oliver - 26. aprill 2007

Heh, no nüüd olen ma veel rohkem segaduses, aga juba teistel põhjustel. Aga ok.

Siin räägiti varem mingitest põhjendustest/selgitustest… varem on ära trükitud toetusartikleid/avaldusi.
Kas kogu see seltskond on näiteks lugenud ka välisministeeriumi läände suunatud selgitusartikleid:
http://www.vm.ee/eng/kat_200/8225.html
http://www.vm.ee/estonia/pea_172/kat_509/8356.html

Mis mõtted valdavad?
Millega Paeti gäng mööda paneb või millele pihta saab?

45. Janek - 26. aprill 2007

“Oudekki arvab endiselt, et Tõnismäel ei oleks praegu mingit inimketti, kui hommikust jõudemonstratsiooni poleks olnud.”

Appi! Jumal halasta! Naiivsus astmes kaheksa!!

46. araterl - 26. aprill 2007

“Oudekki arvab endiselt, et Tõnismäel ei oleks praegu mingit inimketti, kui hommikust jõudemonstratsiooni poleks olnud.”

Oudekki, Sa tõesti ei tea millest Sa räägid. Kas Sa vene keelt ikka oskad? Reaalsustaju on olemas?

See, mis hommikul toimus oli täiesti optimaalses koguses jõududega normaalne politseioperatsioon. Jama oleks siis kui terve päev oleks seal täisvarustuses märulipolitseinikud seisnud.

Aga ma keeran teksti maha ja lihtsalt vaatan. Nii on lihtsalt tore.

47. Kiki - 26. aprill 2007

Oudekki: “Praegu me näitame, et Venemaa saab Eestit ülilihtsate vahenditega panna isegi vastu kodanike tahet ja nende valu hinnaga ükskõikmida tegema.”
Oudekki, ära sa õige võta nii julgelt Eesti kodanike eest sõna. Sa oma peakeses võid arvata mida tahad, aga kõigi eest ära kõnele. Eestis on terve hulk kodanikke, kes tunnevad kergendust, et midagi ometigi ette võeti. Parem kasvõi õudne lõpp kui lõputu õudus. Kurbuse pärast, et mingit kuju liigutatakse oled sa jah mihkel kaasa tundma, aga mida loevad sulle kõigi nende emotsioonid, kellele pidustemine sõduri juures valusasti hinge torkas ja okupatsiooniaega meelde tuletas? Kas nende tunded on kuidagi vähem olulised? Arvad, et neid on Eestis oluliselt vähem? Sa üritad kõigest väest luua muljet, et valitsuse tegevusele Pronkssõduri juures seisab suur enamust rahvast vastu ja kõik löristavad praegu kodus nutta, aga see on ikka ropp üledramatiseerimine. Minul isiklikult on hea meel, et ometi üks munadega tegu tehti. Mina täieõigusliku EV kodanikuga küll ei tunne, et vastu minu tahet tehakse või et metsik “jõudemonstratsioon” mind kuidagi Eesti tulevikus kahtlema pani. Nii et ära keera vinti üle.

48. Kiki - 26. aprill 2007

Muide, krt, mina olen tegelt ka hirmus ilus ;) Ausõna! Ja blond ;) Ja Tartust (see oli nüüd espetsiaalselt analüütikule, kes siin “kahtlases elemendis” lõunaeestlasi kahtlustas. Mida deduktiivsust, mina olen igatahes paljastatud. Alguses kui nats, seejärel kui lõunaosariiklane.) Ja lähen aina armukadedamaks, et siin aind ühte kiidetakse koguaig :(

49. oliver - 26. aprill 2007

“Tõnismäel ei oleks praegu mingit inimketti, kui hommikust jõudemonstratsiooni poleks olnud.”

Ma lihtsalt mainin, et pool viis hommikul oli platsil ainult 3 inimest. Juba need kolm inimest eirasid igasuguseid politsei korraldusi… Isegi “eri osapoolte kokkuleppel põhinevaid lahendusi” ei tahtnud otsida, sest nad lihtsalt ei suhelnud…

Seega 2+2=17 ?

50. Oudekki - 26. aprill 2007

Kiki, ma kindlasti ei võta hetkel _kõigi_ kodanike eest sõna, küll aga võin ütelda, et on märkimisväärne hulk kodanikke, kes meie vaateid jagavad :) Oma kodanike tahet tuleb arvestada ning neid vähemalt diskussioonivääriliseks pidada.

Ning kui pidutsemine torkab hinge, siis tulebki mõelda sellele, kuidas parandada olukorda, et pidutsemine ei torkaks hinge, näiteks muuta pidutsemise viisi. Ega pronkssõdur ju seal ei pidutse ja viina joo, ikka inimesed. Inimestega saab rääkida ja ühiseid sobivaid lahendusi otsida. Praegu läks valitsus ka pronkssõduri juurde kaklema – “mina olen kõige tugevam”. Kas tõesti peab Eesti riik praegu demonstreerima, et ta on tugevam kui käputäis äärmuslasi. Miks?

Aga kui vaadata valitsuse argumente, siis seal on märgatavalt olulisemal kohal “Venemaale koha kätte näitamine” kui “meie kodanike rahulolu”. Ja sellest retoorikast teen ma eelmises kommentaaris mainitud järelduse.

51. Oudekki - 26. aprill 2007

Oliver ja kolme inimese korralekutsumiseks oli vaja mitutsada politseinikku?

52. Kiki - 26. aprill 2007

Oudekki, sa ütled, et äkki siis tuleks muuta pidutsemise viisi. Tõepoolest, jumala õige. Aga olete te üritanud venelastele vihjata, et äkki nad võtaks pisut tuure maha? Et jah, olid tublis sõdurid ja traagiline, et surid, aga on siis vaja seal nõukasümboolikat liputada? Minule on jäänud mulje, et venelastega te kuigipalju suhelnud ei ole. Põhiline aur läheb ikka eestlaste kritiseerimisele ja natside paljastamisele.
Mis puutub Venemaale koha kätte näitamisse…. teadsa, mina olen ka selle mõttes araterliga nõus, et Venemaa ei mõista teist keelt lihtsalt. Ta respekteerib neid, kes temale vastu astuvad. Sest… öeldagu venelaste kohta mida iganes, aga endale pähe siristada nad ei lase. Mitte, nagu need, kes siin teise põse ettekeeramisest jutlustavad koguaeg. Ma ei arva, et alati peaks kohe jõuga peale lendama, alguses tuleks ikka heaga proovida, aga kui see kuhugi ei vii? Mismoodi on venelased näidanud üles head tahet ja kompromissivalmidust? Valgusta mind, ole hea.

53. ants - 26. aprill 2007

Kiki! Sa oled lihtsalt kihvt!!!!

54. Kiki - 26. aprill 2007

Ma olen kihvt JA ilus ;)

55. ants - 26. aprill 2007

Kiki – eriti suurepärane on Su 48 komm. Minu õnnitlused!

56. mirri - 26. aprill 2007

Kallis Janek . Normaalse inimese naiivsus võiks olla nii 0,1 Gni. Oudekki oma tuleb siis 0,1 astmes 8 ja see oleks 0,00000001 Gni.
Stalinilt on pärit tuntud lollus eksplusteerimisest kuubis, mida juba mitu põlvkonda tsiteerib kui näidet harimatusest. Ega siis arv kolmandasse astmesse tõstes alati suurene! Kaheksandasse samuti mitte.

57. Sterea - 26. aprill 2007

Kiki kirjutas: Minul isiklikult on hea meel, et ometi üks munadega tegu tehti. Mina täieõigusliku EV kodanikuga küll ei tunne, et vastu minu tahet tehakse või et metsik “jõudemonstratsioon” mind kuidagi Eesti tulevikus kahtlema pani. Nii et ära keera vinti üle.

Olen nõus, et pole vaja vinti üle keerata. Hetkeseis on ju tegelikult selline – pronkssõdur on mädapaise ja on viimane aeg mädapaise eemaldada enne kui amputeerima tuleks hakata. Seega praegusel hetkel on küsimus ikkagi välispoliitiline – kes alla annab – kas Eesti või Venemaa. Me ei saa alla anda. Peame sisepoliitilises küsimuses teiste vahenditega tagasi tegema. Ma kaldun arvama, et eestlaste pahameel oleks ülisuur kui pronkssõdurit praeguses kriisisituatsioonis ei teisaldataks. Usun, et sellest saavad ka kohalikud venelased aru lõpuks. Kuu või paari pärast on kuju rahulikult kalmistul ja kõik aktsioonid vaibunud. Vot siis saab 8. mai liikumine oma tegelike eesmärkidega tegelema hakata. Mulle tunduvad need mastaapsemad kui vaid üks hetkeline kriisikolle (mille puhul TULEB vaieldamatult midagi ette võtta).

58. rein - 26. aprill 2007

mirri, äkki on hoopis keskmise inimese naiivsus 1Gni ja oudekkil seega seda kaheksandasse astmesse tõstes samuti 1Gni? või prooviks mingeid variante kummijoonlaudadega?

1989 oli nsvliidu vägedel olnud tbilisis 2 dessantnikute rivi, esimene oli labidatega, teine…
2007 said moskva lähedal protestijad lihtsalt nuiaga üle kurgi, meil on veel selleni ruumi, aga jah, veel pole homme.

ja äkki saab 8mai homme öelda, et tegelikult oleks pidanud hoopis suurem hulk kenasid eesti neiusid veenma vene noormehi tõnismäelt lahkuma?

äkki saate mulle ka seda ainet pakkuda, mis sellise roosa mulli tekitab

59. Janek - 26. aprill 2007

“Kallis Janek . Normaalse inimese naiivsus võiks olla nii 0,1 Gni. Oudekki oma tuleb siis 0,1 astmes 8 ja see oleks 0,00000001 Gni.
Stalinilt on pärit tuntud lollus eksplusteerimisest kuubis, mida juba mitu põlvkonda tsiteerib kui näidet harimatusest. Ega siis arv kolmandasse astmesse tõstes alati suurene! Kaheksandasse samuti mitte.”

My bad. Oleks pidanud kohe panema juurde, et ni (Naiivsus) on suurem/võrdne ühega. Muidugi võib ka teistpidi ja ülima naiivsuse puhul läheneb väärtus nullile. Epsiloniks võiks panna 10 astmes -6, mis tähendab, et 0,1 astmes 8 on tõepoolest ülim naiivsus.

60. Oudekki - 26. aprill 2007

Kiki, kompromissivajadust rõhutan ma sisepoliitilises kontekstis. Tuleb leida kompromiss oma kodanikega. Kui need on rahul, siis suvaline välisriigi propaganda ei muuda asja. Siis pole suvalisel välisriigil võimalik nii lihtsalt propagandat teha ka.

61. ants - 26. aprill 2007

Oudekki – Oh sa jumal küll!!!

62. araterl - 26. aprill 2007

Kiki: “Muide, krt, mina olen tegelt ka hirmus ilus ;) Ausõna! Ja blond ;)”

Kiki, kas Sul rate.ee-s ka oma lehekülg on. Tee ruttu muidu Oudekki jõuab etteeeee….

63. Janek - 26. aprill 2007

Reitilinke siia panna ei tohi ju. Tsensorid kustutavad kohe ära.

64. araterl - 26. aprill 2007

“Kiki, kompromissivajadust rõhutan ma sisepoliitilises kontekstis. Tuleb leida kompromiss oma kodanikega. Kui need on rahul, siis suvaline välisriigi propaganda ei muuda asja. Siis pole suvalisel välisriigil võimalik nii lihtsalt propagandat teha ka.”

Tõlge

No kule, omad võiks ikka omadega normaalselt läbi saada. Kui saavad siis võib suvaline tibla möliseda aga meil on pohh.

* * *

Muideks,

tühi tekstiiltaara ei säilita vertikaalasendit
ja
hädaolukord stimuleerib härgolendi veevõtusüvendisse.

65. Kiki - 26. aprill 2007

Araterl, sa oled juba teine mees, kes mult rate kontot küsib :) Pikk tee on veel minna…
Oudekki. Möh? Kas ma sinu rõhutamiste kohta küsisin või? Kes on rääkinud välispoliitilisest propagandast? Kas sa kuuled mingeid hääli? Ma küsisin näiteid, mida konkreetselt on venelased teinud, et väljendada oma VALMIDUST kompromissiks. Üleüldse. Proovime uuesti. “Ma ei arva, et alati peaks kohe jõuga peale lendama, alguses tuleks ikka heaga proovida, aga kui see kuhugi ei vii? Mismoodi on venelased näidanud üles head tahet ja kompromissivalmidust? Valgusta mind, ole hea.”

66. Janek - 26. aprill 2007

Noh enne Pronksmehe jura olid suurimateks fashistideks lätlased. Nüüd on loomulikult eestlased. Selline vahe ongi.

(Natsi-Saksamaa suure liitlase, Soome kohta ei tule muidugi ühtki halba sõna)

67. Janek - 26. aprill 2007

Delfi valab õli tulle. Kontrollisin igaksjuhuks muidugi üle ja kahjuks on sealkirjutatu tõsi… :(

68. kalake - 26. aprill 2007

Selge, ametlik seisukoht:

Last year, this monument was the cause of unhealthy political passions – on one side was a group of anti-Estonian forces acting under the cover of congregating to commemorate war losses and on the other side were those opposed to the monument. Physical clashes were prevented only by the police and a several month long ban of gatherings near the monument. The political passions surrounding this monument prove that it is misplaced in one of the city’s central squares. It is unsuitable in relation to the victims of the war and the fallen. And it is not correct in relation to the independent Republic of Estonia and people who almost fifty years suffered under the occupation. We cannot support the glorification of the occupying regime in our own capital nor can we allow the abuse of our history and the memories of the victims of war for political goals. We hope to solve this problem in a civilised way and move the monument to an appropriate and calmer place.
.

69. kalake - 26. aprill 2007

Oudekki, 400 politseinikku on vaja selleks, et linnas korda hoida. Tõnismäe monument pole ainuke koht kus korratusi karta on. On ennegi olnud, et mõned teised monumendid langevad vandaalide ohvriks. Siis jääb jälle politsei süüdi.

70. kalake - 26. aprill 2007

Oudekki:
Kas tõesti peab Eesti riik praegu demonstreerima, et ta on tugevam kui käputäis äärmuslasi. Miks?

Kui sa püstitad küsimuse sedasi, siis jah, riik peab äärmuslastele koha kätte näitama. Ei ole nii, et rahvas teeb, mita väike hulk äärmuslasi käsib.

71. sirje - 26. aprill 2007

Kui eesti riik tahab kodusõda, siis miks? Mille tarbeks meil siia sõda vaja on?

72. Kiki - 26. aprill 2007

Sirje, millest järeldub, et meid ähvardab kodusõda ja millest sa järeldad, et just Eesti pool seda tahab?

73. ants - 26. aprill 2007

Kiki – ootad asjatult konkreetset vastust. Aga siiski – näis, kas Sirje üldse vastab?

74. aarne veedla - 26. aprill 2007

Ei, me saime õigesti aru – laipu tahab Kingsepp, et 8mai liikumisel oleks õigustus.

75. hei - 26. aprill 2007

Kiki! Ma ei tea, kes on sinu meelest see, kes piisavalt esindab sinu jaoks venelasi, neid kelle kohta sa tahad teada, et ” Mismoodi on venelased näidanud üles head tahet ja kompromissivalmidust? Valgusta mind, ole hea.”
Mina koolitan inimesi ja õpilasi on mul aastas umbes 300 , kusjuures kolmandik on venelased. Minu venelastest õpilased on püüdlikud ja töökad. Selgelt töökamad kui eestlased (põhjust pole raske aimata). Õppetöö käib eesti keeles ja vahel nad paluvad minult konsultatsioonis lisaseletusi vene keeles. Ma teen seda meelsasti, sest inimesed peavad ju oma eriala termineid ka emakeeles teadma. Mingit vaenu eestlaste suhtes nad ei ilmuta ja ka eestlased nende suhtes mitte. Kuna eestlased on põhiliselt meessoost ja venelaste seas on palju ilusaid tütarlapsi, siis kevadeks on rahvaste sõprus muutunud väga ilmseks.

76. sirje - 26. aprill 2007

Aarne, just telekas näidati, kus sa töötad, ma lähen ja kaeban su tööandjale, millega sa terve päev tegeled.

Kui Tõnismägi on suletud ja hunnik politseid relvastab ennast ja kutsub lisajõude, siis minu meelest sarnaneb sõjale.

77. aarne veedla - 26. aprill 2007

Tõnismäel tõi eesti keeles rääkimine pahandusi.

näiteks piirasid viis teismelist vene keelt rääkinud neidu ümber ühe päevalehe naisfotograafi ja küsisid temalt agressiivselt, miks ta eesti keelt räägib.

78. aarne veedla - 26. aprill 2007

Sa võid paluda ka Oudekki`t , ta on Ojulandiga töötanud :)

Kahjuks on minu tööpäev ajaliselt piiramata, see kestab tavaliselt 12-14 tundi järjest.

Täna näiteks:

1.Välisministeerium
2. Juudi aktivistid
3. Riigikogu liikmed
4. Vene poliitikud
5. Intervjuu Russia Today
6. BNS
7. PRIA
8. Tarbijakaitseamet
9. Rahvastikuministri büroo
10. 2 lugu

Rääkimata veel paljudest asjadest millega sai tegeldud:)

79. Imelik - 26. aprill 2007

Pronkssõdurit kangutatakse nimme selleks, et provotseerida venelasi märatsema.

Esiteks on väga hästi peidetud provokatsiooni põhjus. Mitte see, et pronkssõdur viidaks ühe koha pealt teise peale. Jumala vabalt võiks see kuju seista kalmistul või kasvõi kuskil keset sohu. Oluline on just see, kuidas demoniseeritakse selle austajaid, ning põhjusi, miks seda kuju austatakse. Teisalt see, et kuju äraviimise ettekäändeks tuuakse marurahvuslike et mitte öelda fašismilaadsete vaadetega tegelaste arvamus asjast, ent nende oma, kellele see on tähtis kui IIMS monument, ignoreeritakse täiega. Asi pole üldse niiväga selles et lugupidamatust näidataks kuju enda ja selle poolt sümboliseeritava vastu, vaid konkreetselt inimeste vastu, kes selles kujus enda jaoks positiivset näevad.

Oluline ongi ärritada ja demoniseerida neid inimesi. Monument ümbertõstmine ise on lihtsalt vaid ülimugav vahend selle tarvis, teisest küljest ka kattevari. Pronkssõduri ümbertõstmise mõte on öelda seda austavatele venelastele: “teie arvamus teile iseenesest inimlikel ja mõistetavatel põhjustel tähtsast mälestusmärgist on meile pohhui, aga kui skinheadid võtavad pähe et et see on hoopis okupatsioonimärk ning tuleb ära viia, siis nende arvamus on teie, könnide, omast hulka tähtsam ja nii teemegi”. Venelastele selline suhtumine muidugi ei sobi ja täie õigusega (ning see ongi eesmärk), kõigile teistele paistab asi aga selline, et nad tõmblevad tühja asja pärast – mõtleks, mingi kuju viiakse ühest kohast teise..

Ühest küljest laimatakse pronkssõduri pooldajaid kõigist torudest. Eriti absurdset juttu on ette tulnud viimasel nädalal: küll väidab Krištafovitš et et lilli toob sinna reaalsete inimeste asemel mingi teenus, küll et seal valvamise eest makstakse eest raha jne.

Teisest küljest provotseeritakse neid konfliktile ja eestivastasusele, et sellega saavutada ühiskonna hukkamõist ja umbusk nende vastu, ning et laim pikaks ajaks külge jääks.

Eriti vahva oleks valitsuse jaoks, kui õnnestuks konflikt tekitada, ent konflikti ettekäändeks tuues Öine Vahtkond kui organisatsioon laiali peksta, sest siis ei jääkski mitte kedagi kõike seda täna kokkukuhjatud laimu pärast ümber lükkama.

Oluline 8. mai liikumise jaoks oleks minu arvates see, et kui õnnestub asi konfliktini viia, siis saavad ilmselt pärast meedias halvustatud ja alaväärtustatud ka pronkssõduri allesjätmise kui teineteisemõistmise sümboli kaudsed pooldajad. Et miks te neid eestivastaste märatsejate seisukohti poolda(si)te, teid ei saa ju seepärast enam tõsiselt võtta jne.

Hetkel jääb seega loota vaid venelaste tasakaalukusele. :(

80. Kiki - 26. aprill 2007

Hei!
Ma eeldan, et sa õpetad noori inimesi? Ja neid, kes on süninud ja kasvanud Eestis? Nende eelduste tõelevastavuse korral ma ei suuda kuidagi näha kompromissi selles, et nad õpivad eesti keeles. See on iseenesestmõistetav, loogiline, obvious, mitte kompromiss. Ma töötan ka ülikoolis ja mitmed mu kursusekaaslased olid venelased ja ma nägin ka seda, millest sinagi kirjutad, kuidas õpiti eesti keeles ja oldi tublid ja töökad ja õppejõud soovitasid venekeelseid õppematerjale. Aitasin isegi ühe neiu bakalaureust eestindada ja liblikad lendasid ja linnud laulsid. Aga see ei ole kompromiss. See on asjade normaalne kulg.
Mina isiklikuld ei näe midagi halba selles, kui inimesed mälestavad pronkssõduri juures oma lähedasi. Jah, oli kole sõda ja inimese surm on traagiline sõltumata tema rahvusest või ideoloogilisest taustast. Aga milleks on vaja vehkida nõukogude sümboolikaga? Miks ei taha venelased mõista seda, miks see sümboolika eestlasi solvab? Kas see on tõesti liiga palju palutud? Kas ei oleks olnud nende poolt kena kompromissvariant nõukanostalgiat puudutav osa ära jätta?

81. hei - 26. aprill 2007

Sirje, ära rohkem õrrita Veedlat, ta on liiga tõsine inimene. Muidu teatab ma meile kõigile ka igasuguseid muid detaile oma organismi funktsioneerimisest!

82. aarne veedla - 26. aprill 2007

mina loodan , et Vasakpartei vaimne liider asub riigitööle.

See oleks hea kool.

83. aarne veedla - 26. aprill 2007

Sa “hei” oled vanamoeline. Online veebkaamera ametniku igapäevase tööelu näitamiseks on juba päris tavaline.

84. ants - 26. aprill 2007

hei – loomulikult on suurem enamus venelasi Eestis sellised, keda Sa oma kommis mainid. Samal ajal on aga ka neid, kes väljendavad oma meelsust Eesti suhtes näiteks PS juures, kelledega pole võimalik leida mingit kompromissi ning kes püüavad kaasa tõmmata noid, kellest räägid Sina. Usun, et Kiki peab silmas just neid viimaseid, kes tegutsevad ilmselt Vene võimuesindajate toetusel.

85. Lee - 26. aprill 2007

Vabandust, teie pressiteate tekstile viidates: nahavärvi alusel diskrimineerimine – kas sellise probleemi tõstatamine on antud kontekstis relevantne? Kui jaa, siis täpsustage, palun, mis mõttes.

Teiseks – kas teie põhimõtted “võrdsus, vabadus, vendlus” on kuri irooniline koomusk ajaloo teemal? Ma väga vabandan, aga… mõjub natuke nagu… loosunglikult :) Kuidas te õieti oma loosungit kontseptualiseerite; kuidas käesolevate probleemide kontekstis ideaalis loosungit ellu viiksite? Eriti see “vabadus” mõjub nagu ootamatult. Kellele, millest, milleks?
Ma loodan, et jakobiinide peaveeretusmängudeni on igatahes veel aega :)

Ja muide, kust te teate, et valdav osa Eesti elanikest on hetkel üles kerkinud problemaatikaga seoses “sõbralikud ja tolerantsed inimesed”? Kui see nii oleks, siis Astrid Lindgreni tsiteerides “poleks mingisugust Tengilit ülepea olemas”.

Tsitaat pressiteatest:
“Näitame, et valdav osa Eesti elanikest on sõbralikud ja tolerantsed inimesed, kes ei soovi selle ühiskonna lõhenemist “meieks ja nendeks” ning ei aseta inimesi paremusjärjestusse emakeele või nahavärvi põhjal!

Rahu päev toimub loosungi all “Parema maailma poole” ja taotleb põhimõtteid: „Võrdsus, vabadus, vendlus.”

86. hei - 26. aprill 2007

Kiki. Jah, mu õpilased on noored inimesed. See, millest ma rääkida tahtsin ongi see, et need noored venelased on täiesti tavalised eesti kodanikud. Eestlastest eristab neid see, et nad teavad punaarmee rollist fashismi üle võidu saavutamisel natuke rohkem kui eestlased. Ja hoolivad sellest. Mis on ju ka mõistetav, sest põlvkondade side on olemas. Ei tasu arvata, et nad tunnevad head meelt selle üle, mis toimus NSVL ajal. Ei tunne . Ja Antsul on õigus, loomulikult üritatakse praegu noori ja elukogemusteta inimesi vaenule õhutada. Sellepärast ei oleks tohtinudki seda teisaldamist niisuguse bravuuriga teha.

87. araterl - 26. aprill 2007

Mõtlen mina ja mõtlen, et miks AV siin kirjutab aga näe vastus peitub siin
http://www.riigikogu.ee/index.php?rep_id=102214

88. Indrek - 26. aprill 2007

to Araterl.
No pole siis ime, et Kristiina Ojuland nii lapsikut juttu ajas, et kodanikuühiskonnad on pahad.

89. Indrek - 26. aprill 2007

Vabandust, kodanikuühendused tahtsin kirjutada.

90. Kiki - 26. aprill 2007

Hei!
Jah, enamik venelasi on täiesti tavalised kodanikud, olen nõus. Ja Punaarmeel kahtlemata oli tähtis osa fašismi üle võidu saavutamisel. No ja siis? Kui need noored vähegi teavad, mis toimus Eestis peale seda, kui fašistid olid minema aetud, peaksid nad ju aru saama, miks suur osa eestlasi pronkssõdurit Tallinna südalinnas ei salli. Ja miks punalipud meis eriliselt sooje tundeid ei ärata. Ja et stalinismi kuritegudest rääkimine ei tee inimesest automaatselt fašisti.
Mind häirib venelaste juures hirmsasti see, et nad ei taha oma sigadusi sugugi tunnistada. Et nemad ikkagi vabastasid maailma fašismist ja see peaks kõik halva nullima. Guess what, ega ikka ei nulli küll. Pisut ausust enda suhtes, see oleks hästi sümpaatne.

91. sirje - 26. aprill 2007

Ma tegelikult proovisin riigi töökohtadele kandideerida, aga nad ei vaevunud mu kandideerimisavaldusele isegi mitte vastama. Haigekassasse pidin äärepealt tööle saama, 3 etappi läbisin, viimases ausas kahevõitluses jäin teadmata põhjustel alla.

Aarne, kui Kristiina kutsuks, ma tõesti mõtleksin järgi. Ma õpin hetkel avalikku haldust ja mul oleks lõputööga lihtsam, kui mingis riigiametis töötaksin. Anna teada, millises riigiametis oodatakse tööle Vasakparteilast. Erialalt olen õppinud finantsarvestust :) Kaitseminn mind millegipärast NATO rahade üle valvama ei tahtnud :)

Siiani olen ma pidanud rahuldama oma parteiliikmete lahkumisavaldusi, kelle töökohale riigi- või KOV ametis on ohuks saanud valesse parteisse kuulumine.

92. mr.Costello - 26. aprill 2007

Ants küsis mitu kommentaari tagasi:

Kas ND järjest suuremad ähvardused eestlaste aadressil ning Moskva hüsteeria oleks lõppenud, kui kõik oleks jaanud endiseks?

Täpselt nii, oleks olemata olnud. Pealegi loodi Notšnoi Dozor Pronkssõduri kaitseks, kui äärmuslased hakkasid selle õhkulaskmisega ähvardama ning Ansip teisaldamisjuttu ajama. Poleks äärmuslastele tähelepanu pööratud, neid meedias ignoreeritud, oleks tänane autode kummulikeeramine ja kaupluseakende lõhkumine olemata. Kurb, et külma närvi ei jätkunud ja nii läks. :(

93. Janek - 26. aprill 2007

Kordan uuesti: “Oh teid õrnahingelisi humanitaare”, vaadates ja kuulates poode ja kioske röövivaid Pronkssõdurikaitsjaid… muuseas kõlbab puruks peksta ka aknaid ja autosid. Jälgede segamiseks hea.

94. oliver - 26. aprill 2007

Hetkel ongi meil seis selline, nagu paljud poolteist aastat tagasi ennustasid. Mitte ainult Prantsusmaal ei ole kõnts. Samasuguse kõntsaga peame ka meie koos elama.
Loodan (või mis loodan, tean), et tänase õhtuga kaovad viimasedki illusioonid. On INIMESED – erinevast rahvusest, erinevate vaadete ja arusaamadega – ja on KÕNTS – kultuuritoojad-hävitajad.
Hetkel ootan, et keegi kinnnitaks ja annaks lootust:
Vous en avez assez hein ? Vous avez assez de cette bande de racailles? Et bien on va vous en débarrasser.

95. aarne veedla - 26. aprill 2007

Sirje! Vasakpartei liige oli isegi Olympic Casino Eesti AS juhtkonnas :)

96. aarne veedla - 26. aprill 2007

vargad, pätid , süütajad…kus te siis tüdrukud jäite, kas poleks kampaaniaks just praegu õige aeg?

97. Janek - 26. aprill 2007

Posiitivne ongi selle jama juures see, et Pronksmehe kaitsjad marginaliseeritakse pättideks, kaabakateks. Vähemalt keskmise kaasmaalase (nii eestlase kui venelase) jaoks.

98. Janek - 26. aprill 2007

Ja loomulikult jääb isegi siis pisike grupp seltsimehi (8. mai), kes arvavad, et kõik on kurja ühiskonna süü jne. Tuleks sussutada ja kaisutada. Mõrvar on ka ju tegelt hea jne.

99. Imelik - 26. aprill 2007

Kõik käib valitsuse plaani päraselt. No problems.

Just ütles siseminister AK-s, et kõik on kontrolli all. :-/

Ei vaidle vastu, mõni aeg lastakse veel nimme märatseda, enne kui viitsitakse lõpp teha.

Selleks, et märatsejate abil pärast veel aastaid demoniseerida kõiki monumendi austajaid, samuti selle austamise austajaid, — kelledeks on valdav enamus kohalikke venelasi, aga ka 8. mai liikumine.

Kuradi kahju, et just täpselt paar päeva jäin hiljaks sellest kõigest arusaamisega. :(
http://pomnim.com/frm/viewtopic.php?t=1193

100. sammas - 26. aprill 2007

Uskumatu kohevus!
Provokatsioonid.
Valitsus ja venelased.
Pronksvärdjas ja Lordi.
Oudekki ja Sirje.
Inno ja Irja.
Arni ja Kati.
Kamaiitide vaikne lõpp.

101. araterl - 26. aprill 2007

Tegelikult on mul ND-lastest natuke kahju ka. See kontingent mida TV3 just näitas on ju tavalised lasnamäe pätid. Või siis leebemalt öeldes 15-25 year old, single, white, slavonic male. Agressiivne ja ennasttäis. Neid ei huvita mitte sõdur vaid võimalus kusagil “eestlasi” sõimata, kakelda, adrenaliini vuhisema saada ja homme koolis laiata a ja sam byl tam.

Ega kamai ometi selliste kaitseks ja “mõistmiseks” tehtud?

102. Janek - 26. aprill 2007

Pärnu maanteel vandaalitsev jõuk on jõudnud restorani “Kapten Tenkeš” juurde ja lõhub seal aknaid. Hurraahüüete saatel tungisid märatsejad viinapoodi, naastes sealt täis pudelitega. Läheduses olevate kaupluste signalisatsioonid hüürgavad. Märatsejad ähvardavad ka sündmuskohal olevaid ajakirjanikke “Kui pilte teete, tapame!”.

103. Janek - 26. aprill 2007

Vaata, siin on hea analoogia narodnikega jälle. Läksid rahva sekka, aga vot rahvas… polnudki selline nagu arvasid. Kamaiidid ei mõista ka nende nö kaitstavate hinge.

104. oliver - 26. aprill 2007

Ei ole mõtet 8maile sõnu suhu panna.. Aga on selge, et kui kas või üks kaitsev või pehmendav noot peaks siit nende sündmuste kohta tulema, on see liikumine minu silmis automaatselt mu kodu ja pere vaenlane.

105. Imelik - 26. aprill 2007

Ole mureta, Janek. Ansipil pruugib vaid sõrmi nipsutada, kui kord majja lüüakse.

Istu kodus, joo õlut, vaata showd telekast..

106. lammas - 26. aprill 2007

Ojee, proovi sa seda kesklinnas teha, eks?
Kui mõni peaks minu aknaid sisse loopima hakkama või autot lõhkuma, hakkan marurahvuslaseks.

Vene mentaliteet oma täies hiilguses.

107. lammas - 26. aprill 2007

Muuseas, panete te tähele ka meedias kajastatavat. Ilmselt võib homme jälgida hunnikut kanaleid pasundamas kuidas see kõik politsei süü on.

108. sirje - 26. aprill 2007

Kes alustas? Kas tõesti venelased?

109. Janek - 26. aprill 2007

Imelik, olen täna korduvalt muret tundnud oma Lasnamäel elavate vanemate pärast. Hetkel tundub, et jäävad lauluka poolt tulevate rüüstajate teele. Õlut täna ei joo. Telekat vaatasin tõepoolest üle pika aja.

Politseid hakatakse vast jah süüdistama, aga kui sul on tuhandepealine räuskav ja agresiivne noortejõuk, siis mis sa teed?

110. kalake - 26. aprill 2007

Sirje, see kõik algas Molotov Ribbentropi paktiga.

111. kalake - 26. aprill 2007

Ega ometi pronkssõdur ei õigusta selle tädi lõngakerasid tänaval põletama!!!

112. Jake - 26. aprill 2007

OKEI MA EKSISIN, EI OLEKS PIDANUD PRONKSSÕDURIT MAHA VÕTMA.
Samas…nüüd läheb vist suuremaks väljasaatmiseks riigist.

113. Imelik - 26. aprill 2007

lammas: sitt lugu muidugi kui sa kesklinnas elad, aga see kõik kuulub valitsuse pronkssõduri eemaldamise plaani sisse.

Ole mureta. Üsna pea ilmub teleekraanile Ansip ning kohe tehakse kiire, õnnelik ja kangelaslik lõpp kõigele lõngapõletamisele. Pahategijad saavad tallis vitsu, kõik on häppi ning keegi ei mõtle kohe mitu head aega sellele, et poliitikas venelastele üheski asjas vastu tulla.

Mis on sinu aknaklaasid selle väljavaate kõrval?

sama Janekile. Ole mureta, märul lõpeb kohe, kui Ansip arvab et piisav point on tehtud.

114. kalake - 26. aprill 2007

Imelik, lugesin su vägevat tööd ND foorumis. Olen sinuga paljuski nõus, mis puudutab stereotüüpe ja usalduse puudumist.
AGA, kogukondade lähendamiseks on tarvis lähenemist mõlemalt poolt korraga, mitte ühe mahatampimist ja teise õigustamist.

Mina ei näeks kõige taga Ansipi karvast kätt. Ansipil on valijad, kelle huve peab ta arvestama täpselt samuti nagu on Savisaare valijad kelle huve peab ta arvestama.

Kuigi ma pole kunagi pooldanud pronkssõduri teisaldamist on see asi seal tõnismäel minu jaoks olnud alati okupatsiooni sümbol, mitte vabastaja sümbol. Ma olen aktsepteerinud seda, et seal teatud seltskond koguneb ja omi asju tähistab. Las olla.
KUID ma eeldan, et ka minu tundeid austataks ja saadaks aru, mida mina selle pronksõduri vastu tunnen. Ja sellega peab Ansip ka arvestama.
Kas ma olen kohe fashist, kui ma ei pea sellest asjast seal lugu?

115. sirje - 26. aprill 2007

Ma elan bussijaama juures, siin on jummala rahulik.
Probleem on ainult selles, et oudekki käis lennujaamas ja mõtles et vaatab kesklinna. Hetkel on ta kadunud. Viimane mobiilikõne oli teemal, et ta ei julge eesti keeles rääkida.

Jess, Oudekki jõudis koju!

116. lammas - 26. aprill 2007

Sirje, aga strictly tänase päeva osas. Kuidas sina seda algust paremini teinud oleksid?

117. Oudekki - 26. aprill 2007

Ma loodan, et see inimene, kes vastutab avaliku korra eest Tallinnas, astub tagasi. Ta ei ole ilmselgelt oma tööga hakkama saanud. Janek, neid märatsevaid inimesi ei ole ainult tuhat (ja tilluke hulk neonatse pidi olema molotovi kokteiliga, aga see on muidugi kaduvväike arv).

Ma mõtlesin varem, et kui ma teen võrdlusi endise Jugoslaaviaga, siis ma olen paranoiline. Kahjuks selgus täna õhtul, et ei ole.

Kui inimesi mõnitatakse ja tehakse võimudemonstratsioone, siis see, mis praegu Tallinna kesklinnas toimub, on vastus. Loomulikult on see kohutav. Muidugi ma ei kiida seda heaks. Aga – seda oli ju ette näha. Ma olen korduvalt ütelnud, et kui praegune valitsus samal kursil jätkab, siis läheb olukord hullemaks.

Nüüd on läinud hullemaks. Hetkel on vast veel tagasitee, tagasitee selle juurest, et minu hommikune iroonia “kas meil on kodusõda” ei muutuks tõeks.

118. sammas - 26. aprill 2007

Oudekki elus, õnneks. Aga ikka veel väge täis. Kamainimesed, võtke nüüd ometi mõistus pähe, leppige oma Arni ja Katiga ära ja tegelege tõsismate asjadega. Issand jumal, ei julge eesti keeles rääkida….

119. Imelik - 26. aprill 2007

kalake: eks see lugu oli võimalikult arusaadaval kujul konkreetselt ühele poolele suunatud.

Ülikurb, aga kõik läheb nagu nööri mööda plaanipäraselt. Viimane AK andis suisa raudse ühemõttelisusega mõista, kuidas märatsemine pannakse süüks pronkssõduri kaitsjatele, samuti anti mõista point on tehtud ning märatsemise võib seetõttu ära lõpetada. Nii et Janek ning Lammas, magage rahulikult. Varsti ilmub ka Ansip teleekraanile ning end on happy. Eks katsuge te, armas rahvas, nüüd peale seda kuidagi mõistmist üles näidata, miks see mälestusmärk, täpsemini selle mahavõtmine üliküsitavatel asjaoludel, venelastele nii tähtis on. Rõhuv mälestus lõngapoe klaasidest ei unune veel niipea!

Iseenesest päris odavalt saadud: mõned sisselöödud klaasid, 1 R-kiosk, kolm või neli lõket maas, veits põletatud lõnga.

Ega kellelgi ainult veits hinge kripeldama ei jää, et kuidas siis ikkagi nii saab, et Pärnu maanteel röövivad räuskavad vene noored ilusal kevad õhtul kioskist karistamatult ajakirju, lõhuvad lõngapoe aknaklaase ning mitte kedagi neid takistamas pole — samas kui vaid 3-400 meetrit eemal töötab palehigis MITUSADA politseinikku, hoidmaks rahvast eemal mingist totrast aiast ja telgist selle keskel.

120. oliver - 26. aprill 2007

Kõik, tuligi ära. See AGA.
Mis kuradi aga?
Prantsusmaal vallandasid rahutused subvalised pätid, kes ennast elektrilöögiga tapsid (politsei võis ja võis ka mitte neid jälitada)
Eestis kõnts hakkas mässama, kui sõdurite säilmeid taheti surnuaeda viia.
Minu linna rüüstati, minu politseid rünnati.
Mu lähituttava bussi peatas Lasnamäel kimnni maskides jõuk, lõhkusid aknad ja sisustuse ning rebisid inimeste kottidest asju – ta lihtsalt väriseb praegu traumapuunktis.
Mu oma kätega paika pandud vaateakna klaasid lõhuti.
Ja ikka veel mingi agatamine, udutamine, loll iroonia või parastamine.
See ajab mind lihtsalt öökima.

121. Janek - 26. aprill 2007

See on see vägistatu loogika, et äkki olin ikka mina ise süüdi. Oeh, näed klaase poleks sisse löödud kui me poleks hakanud seda neetud kuju kangutama…

Ei tea kas kommentaator Imelik viitab sellele, et aknad peksid sisse ja viinapoe rüüstasid KAPO provokaatorid? See oleks Eesti Vabariigi kohta küll ülikõva taktika.

122. Imelik - 26. aprill 2007

oliver: Õnnitlen. Täpselt seda oligi vaja sinusse sisendada. OLE MURETA, õnnelik lõpp on lähedal. AK rääkis juba sellest, et hommikuks korjatakse isegi killud ilusti kokku jne.

Janek: Ma ei tea, kas olid KAPO provokaatorid. Ei tea ka seda, kas nad olid ND liikmed või olid muidupätid. Kas sina tead, kes nad olid? Kas kõik pealinna politseijõud, kes ainult mõnesada meetrit eemal millegi ilmselt targemaga tegelesid, teavad?

Usaldaks siseministrit, kes ütles peale nende kaadrite nägemist ja saatejuhi otsesõnu küsimist sõna-sõnalt: “JAH, OLUKORD ON KONTROLLI ALL”.

123. Imelik - 26. aprill 2007

p.s. Vägistatu loogika käib kahes suunas. Üsna ühemõtteliselt tahetakse mõista anda, et küllap vist ei olnud mõtet seda neetud kuju kaitsma hakata, vaid et kõik kes arvavad et tegemist ongi II Maailmasõja mälestuseks püstitatud monumendiga ongi vist ikka bolshevikud-imperialistid ning nüüd veel purjus märatsejad ka.

124. sirje - 26. aprill 2007

Kes ennustab, kaua jama kestab?
Siiamaani on keskerakond reageerinud (Evelyn Sepp: Eesti riigi hauakaevajad), nende pool on antud hetkel võit.
M. Laar on vait, eesti rahvuslased on vait!
Kas eesti rahvuslased magavad?

125. kalake - 26. aprill 2007

vaesed vene noored ma ütleks selle peale. lõikamata kaadrid olid täis joobnud ja muidu nokastanud tegelasi, kes nautisid oma võimu.. massipsühhoos, me võime kõike. – Vsjo nasha
Pronkssõduri kaitsmisest oli asi ikka väga kaugel. Ma arvan, et ND omad olid väga õnnetud. Lebedev korjas lõngasid kokku õnnetul moel. Ja sõimas pätte.

Karjusid – “Rossija!” no see on avalik meelsuse väljendus. Nad on lojaalsed kellele? Eestile? Hallooo!!! Pole olnud neil kunagi mõtteski austust näidata eesti riigi vastu.
See ongi see sama viies kolonn. Millest on koguaeg räägitud. Vähe haritud ja ajupestud lihtsad vene, ei see oleks solvav, nõukogude noored.
Kuid kas oleks mõistlik muuta koolide ajaloo õpikud valeks sellepärast, et jumaleeest ei ärritaks seda osa meie rahvast, kes ignoreerib keskkonda, kus elab?

126. Imelik - 26. aprill 2007

Siseminister: Politsei oli tasemel
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/article.php?id=15682293

Lugege kommentaare. Irw.

No kus ta siis tasemel ei olnud, pronkssõdurist sai ju rahvas eemal hoitud, seep on peamine. See et terve linna peal ühtegi politseinikku pole, kambad märatsevad ja marodööritsevad täiesti vabalt, tähendab et kõik on kontrolli all ju. Politseiautod ei peatu ka mitte, kui rahvas tee kõrval poode röövib. Abx.

127. sirje - 26. aprill 2007

Lugesin vahepeal internetti. Täna on kena öö vene marodööridele.
Homme, kell 15.00 saavad hirvepargis kokku eesti rahvuslased.

Kurat, kui ma ei peaks homme tallinnas olema, ma võtaks kaasa oma kallima vara (mehe, lapse ja fotoka) ja põgenes maale (Eestimaale).

PS! Realist minus ütleb, et öösel ja veini joonuna, ei tasu kirjutada kõike, mis mõtled.

128. Janek - 26. aprill 2007
129. Imelik - 26. aprill 2007

“Pronksmehe kaitsjad tööhoos” — MOTT, et märatsejatele üritatakse panna nimeks “pronksmehe kaitsjad”.

Need poisiklutid eriti targad just ei ole, sedasi nägupidi foto peale jääda. Kui just lavastus pole.. Rohkem lavastus kui kogu see üritus aimiin.

130. Janek - 26. aprill 2007

Muidugi on kõik KAPO lavastus. Nüüd on see “denial” faas, jah?

131. sepp - 26. aprill 2007

Lavastus, lavastus… mine otsi Kralla sellelt diskolt üles ja küsi ta käest, kas oli lavastus. Süüdista juute ka veel, nad on sul kuidagi kahe silma vahele jäänud :)

132. Imelik - 26. aprill 2007

Mina ei eita midagi. Selgitan lihtsalt, miks ja kuidas.

Arvan et Pihl pingutas siinkohal üle – politsei loidus ja tahtmatus vandaalite kinnipidamiseks ja ilmutamiseks end seal, kus neid tõepoolest vajati, sai isegi tavainimese jaoks way liiga ilmne.

Loomulikult kompenseeritakse see üle RAUDSE korraga homme, võibolla mobiliseeritakse sealjuures Kaitseliit, Pihl raputab endale natuke tuhka pähe, Ansip räägib telekas, politseinikud hakkavad aia külge lilli riputavate inimeste kõrval areteerima ka marodööre, ning pronkssõduri ümberpaigutamise juures ei teki kuni kaeve- ja muude tööde lõpuni enam ühtegi probleemi.

Rääkimata muidugi peaauhinnast, venelastesse suhtumise vaenulikumaks (sobivamaks) muutumine mitmeks aastaks.

133. araterl - 26. aprill 2007

Politseinikud olid õhtuks lihtsalt väsinud. Tõnismäe kaitse nõrgendamine oleks tähendanud, et märatsejad oleks sinna tagasi tulnud ja see ei käi sellise korrakaitseoperatsiooni loogikaga kokku.

Ma ei ole küll nii paranoiline nagu Imelik aga pakun, et rahval lasti märatseda täiesti teadlikult. Homme lihtsalt ei edvistata veekahuritega vaid tehakse mis kombeks. Kumminuie kasutatakse mitte näidata distantsilt. Ja neid pisaraid, pisaraid.

Oudekki, sõltumata politseinike arvust varahommikul lõppes õhtu täpselt nii nagu ta oleks lõppenud ka viie või viiesaja politseiniku puhul. Ilmselt ootab meid ees homne päev kui tänavale tuuakse järjekordsed lisajõud maakondadest ning kaitseliit pannakse linna peale patrullima. Toompead, mille rüüstamisele Nochnoi Dozori foorumis üles kutsutakse, hakkab kaitsma ilmselt sõjavägi.

Sirjele väike ennustus
– homme ehk täna siis, üritatakse organiseeruda aga resoluutne tegevus heidutab purjus noorukeid
– Laupäeval – kavatsetakse järjekordset suurt meeleavaldust, mis plaanitud kohas läbi kukub ning minnakse mujale lõhkuma. Valikuid on palju – kõik mäed, Kopli, Kalamaja jne
– Pühapäev – rahvast saab linnas palju olema aga midagi erilist ei toimu
– Esmaspäev – rahulik
– Teisipäev – mõne lubatud miitingu varjus tekib spontaanne rahvakogunemine, pakun nt Tammsaare pargis aga rahvas peab ise korda
– Järgmine nädal – vahelduva pilvitusega, kerget vihma, idakaarte tuultega
– Kaheksas-üheksas – võib juhtuda ka et avalikud miitingud keelatakse. Kui need siiski toimuvad on selleks ajaks jalule aetud kogu Kaitseliit.
– Kuni mai lõpuni juuni alguseni sporaadilisi miitinguid stiilis eelmise aasta mai juuni

Kus panuseid saab teha?

134. lammas - 26. aprill 2007

Eeldan, et kaitseliitu ja sõjaväge jalule ei aeta. Selleks on asi siiski liiga kontrolli all.

135. sepp - 26. aprill 2007

Ma pakuks, et kaitseliitu, sõjaväge, turvafirmasid vms. organisatsioone, kus kogu kamba peale võib ka üks Kauboi olla, lausa ei TOHI jalule ajada. Eesmärk nr. 1 on vältida ohvreid, ülejäänu on parandatav/kinnimakstav/lapitav…

136. Janek - 26. aprill 2007

Usun ka, et Eesti Politsei peab vastu. Tänane proovikivi on eestlaste vastuprovokatsioonide ärahoidmine. Muidu tekib pikem jama rahvuslikul pinnal.

137. aarne veedla - 27. aprill 2007

Olles ise sündmuste keerises, tegid EPL ja Postimehe kajastused mulle ainult nalja.

Paarikümne Lasnamäe päti vandaalitsemist kujutada mingi massina , hulgana , see kõlas küll totralt.

Seepärast polnud ka politseil eriti pinguta vaja, paarikümne minutine “pidu” sai lihtsalt läbi:)

Miks Lebedevil ja saatkonnal ei õnnestunud?
Rahvast oli vähe. Päeva jooksul kokku tulle saadetud sadakond alkohoolikut ja narkomaani lihtsalt hajusid paari katsega.

eks loomulikult rohkem tahetigi saada telepilti, ja seda ka saadi.
Õnneks riigi seisukohalt suudeti normaalselt toime tulla.

Kuna näod on teada, siis järgmistel päevadel on juba lihtsam.

138. aarne veedla - 27. aprill 2007

Imelik ilmselt kodust välja ei saanud.

politsei / jms oli igal pool.

Tegutseti küll äärmiselt vähe jõudu kulutades, aga eks see oli ka ratsionaalne.

139. Jake - 27. aprill 2007

aarne ära aja jama, sorry. PAARIKÜMNEST oli asi ikka väga kaugel.
Kui sa räägiks mingi 700st, siis oleksid tõele lähedal ehk. Muidugi sõltub definitsioonist. Ilmselt enamus juhtudel oligi nii, et 1 lõi jalaga või kiviga akna sisse ja siis 10 tükki arvasid, et akent ees pole, miks ma ei võiks võtta.
Anyway, ma olen nõus et Ansipi taktika leida pronkssõduri mahavõtmisele legitiimsus “säilmete ümbermatmisega” oli fiasko. Isegi kui politsei tegutsenuks täna profilt ja oleks kõik need 700 jobu kongi toppinud, siis tähendanuks see ikkagi ebanormaalset politseihaarangut.
Kuskil läks midagi väga valesti, sooviks arvamusi, et mis läks?
JA RÕHUTAN PALUN ÄRGEM RÄÄKIGEM SIIN VIISAKUSEST FASHISMIST jne. Ma ei usu et tänäöine põrgu Tallinnas oli tingitud 15 aastat kestnud kohutavast rõhumisest. Räägime, mis läks taktikaliselt viltu!

Mina isiklikult usun, et kui pronkssõdur mõnel külmal sügis- või talveööl oleks paari tunniga demonteeritud, siis ei juhtunuks mitte kottigi. Ei tulnuks keegi tänavatele, Venemaa saatnuks ühe noodi ja teema vaibunuks. Aga ilmselt Ansip alahindas Vene meedia ja propaganda võimekust kohalike venelaste üleskütmisel. Ja mina ei välistaks et see agressiivne mass koondati Tõnismäele täna vähemalt osaliselt rahapakkumisega. See mis hiljem juhtus, oli muidugi spontaanne persekukkumine. ja ma ei väida siin, et “venelased on loomad”. miskipärast usun, et kui mingi eestlaste protesteeriv seltskond oleks sama jõhkralt laiali pekstud, siis võinuks juhtuda midagi sarnast, ehk väiksemas mastaabis.
Ok, uni, tekst ehk veidi segane aga kirjutage oma arvamused. ehk võiks avada uue threadi, praegune algas hoopis muust.

140. Jake - 27. aprill 2007

samas kui ma hakkan mõtlema…okei venelastega on lapsena tülitsetud küll, aga Eestis ei ole kunagi toimunud tänasega võrreldavat rünnakut just venelaste vastu, sellist “tapame maha” viha ei ole olnud, ei 1980 kui olid noorterahutused, ei 1991 kui oli see toompea juhtum. ei millalgi iseseisvumise ajal kui võinuks ju kätte maksta. me ei teinud seda. pole ka teinud sellest ajast peale. midagi muud taotlenud peale eesti keele oskamise ja kodakondsuseksami tegemise..
võibolla Euroopa siiski lõppeb Narvas ja meil siin on raske elada koos rahvusega kelle seas on niipalju koerakoonlasi, nagu täna selgus:(

141. aarne veedla - 27. aprill 2007

Olin kogu aeg kohal ja tean mida räägin.

Ei maksa agente nüüd küll lebedevlaste ja koganlaste hulka arvata:)

Kinni võeti 100. Kõik ei ole venelased.

Paarkümmend, see on arvukus lokaalsetes grupides, seega grupide väiksus oli ka põhjus , miks nii kiiresti toime tuldi.

Võib mõista Oudekki`t kes ei jaga midagi politseioperatsioonidest, tegelikult tuldi toime kiirelt, lausa suurepäraselt.

Saatkonna omade nägudelt võis lugeda TOHUTUT pettumust:)

142. Janek - 27. aprill 2007

aarne, aga kas sa ei leia, et nüüd on vaja ära hoida kell 15 toimub eesti skinnide aktsioon? Karta on negatoorset kajastust ja lolle purjus tempe.

143. aarne veedla - 27. aprill 2007

Eks vaatame kellega tegemist:)

Paar korda on olnud Eestis tegutsevate PR-firmade( kes Venemaa tellimusi täidavad) palgaliste mardisantidega.

Viimati püüdsid vist äiata mingile gay`le Pikas jalas?

144. Jake - 27. aprill 2007

oot mis siis saatkonna omad lootsid? ja palju neid vene luureagente oli?

145. Jake - 27. aprill 2007

ja aarne ma olin 23.15 paiku pärnu maanteel, siis oli ikka tegemist ühe suure seltskonnaga mis ulatus kosmose juurest vabaduse väljakuni. hiljem lagunesid nad jah lokaalseteks.

146. aarne veedla - 27. aprill 2007

Loe Vene uudiseid: barikaadid Tallinna tänavatel, 5000 liiguvad kesklinnas ja juurde tuleb järjest rohkem inimesi jne.

Naerukoht.

Eile jäeti ju asi ära. Loodeti päeva jooksul jõudu koguda. Vaata , kes seal kõige alguses politseiga püüdsid mõõtu võtta: endised KGB-lased , eruohvitserid, miilitsad. Residentuuris istuvad loomulikult tõelised sead. Inimesi selliselt löögi alla panna!

Kuid mis tehtud , see tehtud . Nii mõnelgi märatsejatel tuleb elamisluba tühistada ning nad Venemaale saata.

Nägin üleeile ühel vastuvõtul residenti, oli teine hästi puhevil, täna hommikuks on teine juba ilmselt päris sorgus. Ega nad ikka ei uskunud , et politsei on nii hästi ettevalmistatud.

147. Jake - 27. aprill 2007

Kusjuures…mis puutub sellesse homsesse aktsiooni…kesse ütleski et “eestlasi võib peksta, sest nad ei hakka vastu”.
Äkki ei saa kogu aeg loota politseile, täna näiteks ei saanud, äkki peab vastu hakkama?
Kõik ei ole nii mustvalge…lühikeses perspektiivis hea et keegi sinna ilmselt eriti kokku ei tule, mingi sadakond inimest ehk.. pikas perspektiivis not so sure..
mida mina homme teen…ärimaja koridori peal on mitu venelastest st koosnevat kontorit, ma lähen ja räägin ning küsin nende arvamust ja soovitan neil, kui leiavad oma tutvusringkonnast mingi värdja, kes eile linnas laamendas, tollele kas füüsiliselt või verbaalselt kõva koslepi anda…äkki aitab.

148. Ingrid - 27. aprill 2007

/Samuti ei vähenda niisugused operatsioonid rahvuspinnalisi konflikte, vaid võivad neid pigem suurendada. Niisugune käitumine annab ka lisaargumente Eesti suhtes vaenulikult meelestatud jõududele ning…/

Demokraatiaga on asjad antud olukorras vägagi paigas.
Rahvuspinnaline konflikt on hõõgunud tuha all üle 60 aasta.

Kuidas kustutada vaikselt hõõguv lõke?

Kõigepealt tuleb selg sirgu ajada, selge silmaga faktile otsa vaadata ja siis kapaga vett peale valada.
Nn. “demokraatlik” viis oleks lasta asjal omasoodu kulgeda kuni põlev materjal otsa saab. Siin on aga oht, et tuli väljub teatavatel tingimustel ootamatult kontrolli alt ja tulemus on traagiline.

Teine näide: kuidas vabaneda seestpoolt lagunenud ja põletikus hambast?
Naks välja, paar päeva paranemist ja kõik on möödas. Oma kodustes kroonikates võid leida märkmeid, et sul oli kunagi hambavalu.

Suurim viga nende kahe näite puhul on lasta neil olukordadel ise enda eest otsustada. Nende otsus hukutab su.

149. Janek - 27. aprill 2007

Samuti jääme nüüd ootama kamaiitide ametlikku seisukohta viimase 24h sündmustele

150. Imelik - 27. aprill 2007

http://www.epl.ee/artikkel/383641
Näete siis, milleks oli vaja lasta pisut märatseda. Pronkssõdur sai kenasti, kiiresti ja kobinata maha võetud PLUSS igasugusele integratsioonile või venelaste arvamusega edaspidisele arvestamisele heaks tükiks ajaks kriips peale tõmmatud.

151. mirri - 27. aprill 2007

Kurb, et nii läks. Kui nüüd rahu saabub jääb tekkinud tuli tükiks ajaks tuha alla hõõguma. Aga antud olukorras oli vist küll mõistlik see PS ära viia, sest vähemalt potentsiaalsed eetlastest märatsejad on rahulikuks tehtud. Sest kodusõda ma küll ei taha. Aga meie valitsus käitus küündimatult. Selle PS teisaldamine läks liiga kalliks, nii moraalselt kui ja majanduslikult. Võit on klassikaline Phyrrose võit.
Ja Janek, sina oled ka inimene, eesti kodanik, milline on sinu “ametlik seisukoht”? Jään ootama.

152. MM - 27. aprill 2007

Veedla ei ole adekvaatne. Kui palju sinusugusest töötajast kasu on, kui sa suudad näha vaid seda, mida tahad?
Minul on õnnetus elada sündmuste keerises ja sinu jutt paarikümnest või sajast on täielik pullis..t.
Meie vähemuse nooremad pereliikmed tõid lihtsalt tänavale oma kodudes ja koolides valitseva meelsuse. Hea teada seegi.
Igal juhul kui ma täna hommikul teisaldamisuudist kuulsin, siis tõesti… JESS! ehkki üsna hiljuti olin veel vastu. Aga tõesti – sellel asjal ei olnud enam head lahendust ja see valitsuse eestlaslik jokutamine hakkas juba närvidele käima.

153. Jake - 27. aprill 2007

Vaatan hetkel Kanal2 kaadreid…kuradi sitarotid, varastagu pealegi, aga milleks on vaja põlema panna!!!!!

MUIDE, need värdjad võivad saada ka viis aastat selle eest ja arvata võib, et saavad, sest ka kohtunikud on inimesed.

154. Jake - 27. aprill 2007

Muidugi politseioperatsioon oli fiasko:
1) lasti suurtel massidel tungida sinna raamatukogu juurde
2) selle asemel et oodata laialiminekut, suruti nad erivahenditega minema, paljud said ilmselt kannatada ja sellest see märatsemine hakkaski:(

155. araterl - 27. aprill 2007

Mul on soovitus kõigile kuumaverelistele eestlastele, et otsige oma kontorinaabrite hulgast üles teised tuliverelised eestlased ja keelitage neid mitte oma nina välja pistma. (Jake – wink)

Ma olen täiesti siiralt üllatunud. Ma tõesti ei arvanud, et me elame koos selliste loomadega. Imelik, kõik märgid näitavad, et see oli ad hoc otsus sõdur ära viia. Ja õige otsus antud kontekstis. Integratsioonile ei ole kriips peal. Me nüüd teame lihtsalt kuidas see integratsioon peab käima ja kes on integreeritavad või vähemalt mõned nendest.

8 mai liikumine ütleb nüüd, et oijah ei olnud vähe politseijõude aga näe ikka tegite valesti ja kõike seda poleks olnud… st vene noored poleks üldse olnud tõelised tänavapätid aastal 2007 kui pronkssõduri asja poleks olnud jne.

Lõpetage ometi oma mantrate kordamine ja tegelege asjaga (või vähemalt rääkige sellest). See OM silp hakkab juba ära tüütama.

156. Karl - 27. aprill 2007

Kogu see provotseerimine oli fiasko. Selge see, et igas riigis on hulk potentsiaalseid märatsejaid. Valitsuse asi oleks olnud ikka kogu võimalik stenaarium läbi mõtelda. Nüüd lubas riik kõik kahjud kinni maksta. Kes see riik on? Ikka meie, maksumaksjad. Ja ma ei räägi moraalsest kahjust. Kui riigis on rahutused , muutub riik välisinvestorite jaoks vähehuvitavaks. Issand ise teab, kas Venemaa ei hakka siin korraldama igasuguseid enesetaputerroristide aktsioone jms. Sest need rahutused suurendavad igatsorti hälvikute tegevusi. Aga vast need minu mustad hirmud on aluseta…

157. Mirri - 27. aprill 2007

Kulla Araterl!
Oled sa tõesti “siiralt üllatunud”??? Mina pidasin sind märgatavalt realistlikumaks. Mina näiteks täpselt seda kogu aeg kartsingi. Sai vist isegi sinuga kusagil seletatud Jugoslaaviast ja rahust. Ühiskond ei ole kunagi läbinusti tsiviliseeritud ja igal pool on olemas potentsiaalsed märatsejad. Olgu see Los Angeles või Pariis või Madriid. Tarkus ongi mitte vallandada madalaid kirgi. Seetõttu kiidan momendil heaks selle PS teisaldamise, sest ka kõik eestlased ei kontrolli oma emotsioone.
Arvata, et see tekkinud olukord Eestit kui riiki kuidagi paremaks, tugevamaks, vms tegi, on naiivne. Aga ma tahaks loota, et väga kalliks see värk ka ei lähe.

158. Mirri - 27. aprill 2007

Araterl, vt mu kommentaari eile hommikust nr 26.

159. Kiki - 27. aprill 2007

Hommikust!
Minu lemmiklause täna tuli Marko Mihkelsonilt, kes ütles, et mõned poliitikud nägaid täna öösel oma valijaid.
Vaatasin eile õhtul Kanal 2 erisaadet märatsejatest. Kena seltskond, midagi pole öelda. Suures osas mingid tatikad koolipngist, suitsud hambus ja silmis iha krõpsupaki ja pudeli järele. Kenad pronkssõduri kaitsjad küll. Eriti põlastusväärne.

160. Erin - 27. aprill 2007

Kui peale tänast ööd on kellegil veel illusioone, milline on siin elavate mitte-eestlaste meelsus, siis on ta rumal. Kaheksanda mai liikumine on aga end näidanud eluvõõraste kaunishingedena, kes rahvuse kaitsetahtele on isegi ohtlikumad kui meie otsesed vaenlased, sest meie karmis maailmas, kus vaid kõige tugevamad jäävad ellu on igasugune kaunishing lausa kuritegu. Kõige õigem oleks nüüd see liikumine laiali saata ja selle liikmetel vältida avalikkuse ees esinemist niikaua kui rahvas veel nende 8.mai fiaskot mäletab.

161. lammas - 27. aprill 2007

Oeh, Imelikul on siiski vist õigus. Ma arvan, et mitte otseselt pronkssõduri hooga äraviimise osas aga põhimõtteliselt põhjuse loomise osas küll.

162. ants - 27. aprill 2007

Mis siis nüüd edasi? Kas lähete 8. mail oma lepitusaktsioonile? Paluks selget vastust.

163. MM - 27. aprill 2007

Erin, ära üle pinguta. Erinevaid arvamusi võib ikka olla.
Minu jaoks mängis ennast nurka ikka valitsus ise.
8.mai aga eksis, püüdes seda vaenulikku märatsejate jõuku meile kogu aeg vaeste kannatajatena esitada ja rääkides mingitest müütilistest eesti fashistlikult meelestatud rahvuslaste massidest – on keegi neid masse kuskil märatsemas näinud?
Jah, see on tõsi, sellised märatsejad on alati olemas. Ja tõesti, valitsus oli küllalt käpardlik selle seltskonnaga asja ajamises. Viinud siis PS ära kiirelt ja konkreetselt. Või jätnud paigale. Aga nad valisid kõige nõmedama tee. Muudkui rääkisid, ja rääkisid, ja rääkisid, ja rääkisid…

164. Ingrid - 27. aprill 2007

Küsimus.

Kes on marodöör?

Politsei ja valitsus nimetavad tänaöist märulit vandaalitsemiseks.
Vandaale on olnud ikka, ka ilma poliitiliste põhjsteta. Selline organiseeritud ja massiline kaupluste rüüstamine käib minu meelest aga juba marodöörluse alla.

165. hei - 27. aprill 2007

Lepitusaktsioonid lepitusaktsioonideks, kuigi ma ei usu, et praeguses olukorras sellest tulu tõuseks. Kahju need ka ei teeks aga eks see oleks üks tuuleveskitega võitlemine. Aga lubatud asja pole sünnis ära jätta. No mõtelgem nüüd, kuidas edasi. Rassirahutused Los Angeleses ja ka lähisminevikus toimunud rahutused Pariisis ehk annavad mingit ideed aga olukorrad on siiski liiga erinevad. Ja Erini taolised naiivsed rahvuslased mõtelgu sellele, et meil on 1/3 mitte-eestlasi. Ja nad pole üldsegi homogeenne mass. Oleks ju vaja neile, kes veel pole vaenlaste poole üle läinud, mingit positiivset sõnumit saata. Sest kolmandikuga sõda pidada pole küll eriti meeldiv väljavaade. Lisaks tõsiasi, et töökäsi on niigi puudus. Loota, et neid Türgist tuleb on muidugi ka suur optimism.

166. aarne veedla - 27. aprill 2007

Kahjuks ei märganud Oudekki, et Venemaa õhutusel tegutsenud pätid tapsid oma rahvuskaaslase.

Kui liikumine, siis ka reageering tegelikule tragöödiale!

Mitte pudrutamine. Et kord politsei süüdi et ta välja tuli , ja kord süüdi et ta liialt väljas ei olnud.

167. MB - 27. aprill 2007

Minu arvates on antud situatsioonis 8. mai ürituse toimumine ning selle headuse- ja rahusõnum lausa ERILISELT TÄHTIS.

Laamendamist võetakse õigustusena ksenofoobiale ning vastastikusele vihkamisele. 8. mai üritus näitaks vastukaaluna positiivset suhtumist, tunnustust ja vastutulelikkust nende, muidu hammasrataste vahele jäävate, igati mõistlike venelaste vastu, kellele need jälkused ja vägivallatsemine samamoodi vastumeelsed on.

168. hei - 27. aprill 2007

Kuule, Veedla, mis kiiks sul Oudekkiga on? Ta pole ju mingi korrakaitsja. On lihtsalt sümpaatne noor rahuarmastav inimene. Nori tüli mujal, siin on see tüütu ja asjasse mittepuutuv!

169. nipitiri - 27. aprill 2007

VALITSUSE ÜLESKUTSE KOOLINOORTELE:

Vabariigi Valitsus kutsub teid, head koolinoored, õpetajad, koolijuhid, hoidma selget meelt ning mitte alluma võimalikele provokatsioonidele. Jäädes ühiselt väärikaks ja rahulikuks, suudame tagada, et tänaöised sündmused ei jätku ega võimendu.

“Kutsume teid üles tegelema oma tavapärase tegevusega — õppetöö, treeningute, huviringidega. Kindlasti vajame üksteise toetust just sellises vormis. Palume teid mitte minna tänavakogunemistele, me ei vaja rusikakangelasi ega omakohut. Korrarikkujatega tegeleb demokraatlikus riigis politsei, otsuseid nende isikute suhtes langetavad kohtud.
Reklaam

Usaldades Eesti riiki kinnitame endale ja teistele, et meie meel on selge ja tugev, et oleme hoolivad ja sõbralikud kõigi oma kaasmaalaste suhtes.

Hoiame oma kodumaad väärika ja rahulikuna!”.

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/article.php?id=15690650

jutt jumala õige…:)

170. nipitiri - 27. aprill 2007

kopipeist tuli veidi veider, aga klikake siis parem lingil!

171. Karl - 27. aprill 2007

Lugege “Postimeest”, saate teada, kuidas politsei tegutses ja mis värk nende märatsejatega oli. Ligi sada ilmsüütut EESTLAST viidi politseisse, peksti ja mõnitati. Lihtsalt sellepärast, et nad seisid koduuksel ja üritasid oma kodu kaitsta vandaalide eest!

172. nipitiri - 27. aprill 2007

kanal kahe reporter näitas jah
ka eestlasi
ja intervjueeris neid
*

173. OLLU - 27. september 2007

oh õudust.. kas siis surnute koht on kesklinnas, rahva lajgade all w? mõlge ise ka.. laiba koht on surnuaias! ja siin riigis teevad seadusi eestlased, mitte Moskva ega venelased! kaua võis veel seda 9.mai joomingut seal Tõnismäel veel kannatada? aasta tagasi karjuti seal oce telekaameratesse vene keeles, et eestlased on värdjad. kui keegi siin kellegi peal tambib, siis paljud venelased eestlaste peal- nad arvavad, et neid on nii palju ja seepärast võivad siin eestlastele käske jagada. olen kuulnud mitmeid kordi nii poodides kui ka mujal, kudias venelane karjub poe töötajaga, kui see vene keelt ei oska. samuti suviste alaealistega, kus poodides suvel abis on. mis õigusega..!? siin riigis elades tuleb neid vene keelt osata! ma ei lähe soomes poodi, ytleldes, et “ma kõrval riigist, teil siin palju eestlaseid elab ja olen klient, te peate minuga eesti keelt rääkima”. nii ylbed on vaid (MITTE KÕIK, KUID SUUREM OSA) venelased. ka väisriikides, kui olen venelasi näind, heal juhul 10% oskab muid keeli. ylejäänd arvavad, et kõik teised peavad vene keelt oskama.
ja see 26-27aprill näitas ka ära, mis kombed on venelasel, niiet ma ei saa aru, mis kuradi õigusi nad siin nõuabad?
nõukogude ajal PIDID eestlased õppima vene keelt, nyyd on need ajad läbi ja neil TULEB siin riigis elades osata eesti keelt. mis vene keelt nad teisex riigi keelex nõuavad? kui midagi ei meeldi, siis kõik need aastad on Venemaa neid sinna elama kucund. lasku jalga, kui siin elada ei kõlba.
eestlase riigis elavad, siis tuleb ka siinseid seadusi järgida, mitte lõhkuda, laamedada ja pexta! pole ka ime, et eestlased-venelased vaenujalal. kui inimene ei oska viisakalt käituda ja teisi austada, kelle riigis ta elab, siis on loogiline, et sihukesi siia ei taheta. kelle presidendix on siin Putin, siis idapiir ei ole kaugel. kuid siin eestlaste rahu rikkuma pole siia sihukesi vaja!
isegi, kui ma olex olnd pronkssõduri teisaldamise vastu, ei olex ma nii nahhaalne, et hakkaxin linnas laamendama, lõhkuma ja seda segi pexma. suht häbi peax veel olema siin sihukestel midagi nõuda.
võt nii..!
-ma puhkan nyyd näppe-


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: