jump to navigation

Uus etapp 27. aprill 2007

Posted by Oudekki in mõtisklused, poliitika.
trackback

Mina olen väga kurb ja ma tean, et teised Kaheksanda Mai Liikumise liikmed on ka väga mures. Edasine mõtteavaldus on minu isiklik arvamus, sest Kaheksanda Mai Liikumise konsensuslikke otsuseid me hakkame täna alles tegema.

Täna ei ole enam küsimus Pronkssõduris, mille valitsus eile öösel otsustas teisaldada. Täna on probleem tärkavas rahvustevahelises konfliktis. Selles, et Tallinnas on tuhandeid inimesi, kes tunnevad ennast Eesti riigi elust nii kõrvalejäetuna, et nad tulevad tänavale ja hakkavad lammutama ja põletama. Ma arvan, et niisugune käitumine ei ole õige, aga riigi ülesanne on luua olukord, kus seda ei ole vaja.

Valitsus ei andnud kogu eilse päeva jooksul ühtegi protestivaid inimesi rahustavat teadaannet. Sellel teemal, et esialgu kaevatakse ainult Tõnismäele maetuid, et neid identifitseerida ja kindlasti arutatakse osapooltega, mis saab monumendist. Ei, ainus valitsusepoolne teave oli, et meil on head politseijõud.

Mind lohutab ainult see tunne, et hetkel oli protest ja marodööritsemine suunatud valitsuse vastu, mitte eestlaste vastu. Hetkel veel on tegemist poliitilise konfliktiga, kus paraku marginaliseeritud grupp on ühest rahvusest.

Üle-eile oli küsimus viies äärmuslases. Täna on üks surnu, 44 vigastatut ja 300 arreteeritut, 99 vigasaanud objekti ja tuhanded inimesed, kes on valmis valitsuse vastu vägivaldselt mässama. Suures osas kahekümendates aastates noored. Need, kes on suurema osa oma elust elanud Eesti Vabariigis. Riigis, mis on neile andnud millegagi signaali, et neil pole kohta ja nendega ei arvestata.

Siin ei ole küsimus selles, kellel on “õigus”. Siin on küsimus kokkuleppesoovis. Ma olen näinud Libeerias, kuidas mässavad 16-aastased poisid on riigi täielikult hävitanud, sest nad tundsid, et neil ei ole kohta ja keegi ei arvesta nendega. Ma ei tahaks seda näha siin.

Täna ei ole enam kohta retoorikal “teisaldamine suurendab pingeid”. Täna on meil pinged ja me peame need niimoodi lahendama, et kodanikud hakkaksid jälle oma riiki uskuma.

Rahvusvahelise kajastuse oleme ka saanud. 

BBC kirjutab Eesti olukorrast:

Eesti teisaldas Nõukogude mälestusmärgi (27. aprill)
Eesti eraldas Nõukogude mälestusmärgi (26. aprill)

Itaalia RAI teletekstis oli selline uudis:

Eesti pealinna kesklinnast on teisaldatud nende Punaarmee sõdurite auks püstitatud monument, kes Teise maailmasõja ajal vabastasid Tallinna natsivägedest. Monumendi teisaldamise vastu seisvate demonstrantide ja politsei vahelistes vägivaldsetes kokkupõrgetes on saanud üks demonstrant surma ja 44 vigastada. Samuti on vigastatud 13 politseinikku. 300 inimest on arreteeritud. Venemaa on nimetanud monumendi teisaldamist “fašismi vastu võidelnute solvamiseks”.

Jah, siin on faktilisi küsitavusi. Aga see on pilt, mida Euroopas meist hetkel antakse.

Kommentaarid

1. oliver - 27. aprill 2007

Naine pekstakse läbi ja vägistatakse, hiljem kogunevad tarkpead ja hakkavad arutama, kas naine ikka andis õigeid signaale, pilkas vägistajat vms. Õnnitlen!

Jätkuvalt üritatakse asja mingi rahvuse peale taandada. See on ülimalt pahatahtlik (kui soovite – kuritegelik)! Minu tuttava ajakirjaniku päästsid märatseva kõntsa käest vene poisid. See kõnts ründas minu politseid – eestlasi ja venelasi. Osa sellest kõntsast rääkis eesti keeles, aga see ei takistanud neil poode rüüstamast või “Ra-si-ja” skandeerimast. Unustage ära! On kõnts ja on inimesed. Ja kõnts tuleb tänavatelt minema pesta.
See jääb ilmselt minu viimaseks kommentaariks siin foorumis.
Liikumine on nagunii lagunenud – sümpaatsem osa on lahkunud.

2. jaakobus - 27. aprill 2007

“Mind lohutab ainult see tunne, et hetkel oli protest ja marodööritsemine suunatud valitsuse vastu, mitte eestlaste vastu. Hetkel veel on tegemist poliitilise konfliktiga, kus paraku marginaliseeritud grupp on ühest rahvusest.”

olin sündmuste keerises ja võin julgelt väita: selles rüüstamises ei olnud midagi poliitilist ega suunatud valitsuse vastu. marodööride põhimõte oli nõukogudeaegne: kõik on meie oma. ükskõik, mis see ka poleks. ehk maakeeli: meie kallid võõrkeelsed kaaskondlased osutusid taas lihtlabasteks rüüstajateks ja varasteks – ilma mingi tagamõtteta.

3. Oudekki - 27. aprill 2007

Kui läheb rüüstamiseks, siis läheb rüüstamiseks, muidugi inimesed sel hetkel ei mõtle enam täpselt, mille pärast nad seda teevad ja alati tuleb kohale suvalisi pätte. Aga eesti keele rääkimise pärast peksa ei saanud, Kanal2-le anti intervjuusid eesti keeles. Kokku kutsuti mitte eestlaste-fašistide vastu, vaid valitsuse vastu.

Aga kesklinnas oli tuhandeid inimesi. Riik on loonud olukorra, kus tuhanded, olgu poliitilised või lihtsalt mässajad, vandaalitsevad kesklinnas. Midagi on valesti tehtud.

Loodame, et eestlased ei hakka nüüd üksteist üles kutsuma “venelaste vastu” ja jäävad ka valitsuse-arutelude tasandile.

4. aarne veedla - 27. aprill 2007

Oudekki ära räägi Postimehe naisfotograafi eest, kes eesti keeles rääkimise eest oleks võinud osutuda esimeseks, Dmitri asemel. Mõrtsukatele ei saa olla mingit õigustust.

5. Oudekki - 27. aprill 2007

Oleks EV valitsus eile ütelnud “Rahu, räägime läbi”, siis poleks tulnud ka üleskutset inimeste Tõnismäele mobiliseerimiseks. Ja nii edasi.

Ma ei tegele eilsete sündmuste õigustamisega. Põhjendamine ei ole õigustamine. Põhjuste otsimine aitab meil aga selliste sündmuste kordumist vältida.

6. aarne veedla - 27. aprill 2007

ütlen veelkord, nägin residenti üleeile. Mingit kavatsust Moskval läbirääkida polnud. Neile oli vaja telepilti, ja selle ka nad said.

Nad kusevad sealhulgas ka oma kodanike peale, kelle nad enda eest tulle saatsid.

7. Karl - 27. aprill 2007

Härra Veedla. Minu sünniaasta on 1944. Minu onu oli 25 aastat Siberis. Ja mu perekond talus tõsised represseerimisi aastatel 1944-1953.
Ma arvan, et mul on Teilt õigus küsida, mida tegi rahvastikuministri kabinet selleks, et tänaöiseid sündmusi ei oleks toimunud. Küsin, mille eest saite palka, kui nii paljud noored eestimaal sündinud venelased vihkavad oma kodumaad. Palka maksti Teile ju nn integratsiooni eest. Siin blogis demonstreerite te üsna selgelt oma venelastesse suhtumist. Ka see suhtumine oli iseloomulik kõigile Teie endise ametkonna inmestele? Ma ei imesta sellisel juhul, et mingit integratsiooni ei toimunud. Kas Teil poleks eetiline oma väljavõetud palk tagasi maksta?

8. Jake - 27. aprill 2007

Okei Aarne, a mida sa ennustad järgmiseks? Mis nüüd juhtuma hakkab? Nii konkreetselt kui sa vähegi saad?

Mul hakkas kummitama selline stsenaarium, marodöörid hangivad (või neile antakse) relvad, tulistavad politsei pihta, politsei tulistab vastu, Vene kodanikud saavad surma, Putin otsustab saata kodanike kaitseks kohale õhudessantdiviisi, mis paneb Eestis võimule Vene-sõbraliku valitsuse, mis taastab Pronkssõduri annab kodakondsuse kõigile elanikele jne. Otsene okupatsioon tundub ebareaalne.
Ent samuti ka NATO sekkumine. Eesti pärast? pealegi kui okupatsiooni otseselt ei ole, pigem välkrünnak?
Kui reaalne see stsenaarium on, kes välispoliitilistest suhetest rohkem kui amatööri tasemel jagavad?

9. aarne veedla - 27. aprill 2007

Kallis Karl !

sellest räägivad faktid!

Pronksõduri ümber karanud Konstitutsioonipartei sai Riigikogu valimistel 0,9 % valijate toetus osaliseks.

Eile saadi Pronksõduri juurde kokku paarsada pätti ja eruohvitseri, ja kõik:)

Vaat see ongi tulemus.

10. sammas - 27. aprill 2007

Oudekki, ole hea laps, võta ometi mõistus pähe. Vaatan sinu mõtteid, mida veebi puistanud oled, Lepatriinu mootorrattal, ilus inimene, tark tüdruk, miks sa külvad segadust oma rahva hulgas? Juba kuu aega muretsen ma sinu sõnade pärast, eile öösel muretsesin ma sinu elu pärast. Aiab nüüd küll, eks.

11. Jake - 27. aprill 2007

Ja kui aus olla, ma olen Oudekkiga esimest korda peaaegu nõus:

“Tallinnas on tuhandeid inimesi, kes tunnevad ennast Eesti riigi elust nii kõrvalejäetuna, et nad tulevad tänavale ja hakkavad lammutama ja põletama. Ma arvan, et niisugune käitumine ei ole õige, aga riigi ülesanne on luua olukord, kus seda ei ole vaja.”
Ka mina ei usu, et eileõhtune põrgu Tallinnas tekkis AINULT tänu Vene propagandale ja luurele. Kindlasti oli sellel oma osa, aga seeme puhkes õide, sest pinnas oli väga viljakas. ja see ON eesti riigi viga, et pinnas nii viljakas oli.
Midagi oleks pidanud integratsioonis teisiti tegema, kui ma vaid teaks mida…16 aastat oli ju rahulik, ei mindud põletama kodakondsuse pärast, ei mindud koolide eestistamise plaani pärast miks siis just nüüd? Kas valitsus tõesti traagiliselt alahindas Pronkssõduri sümboli tähtsust venelastele? Et kogu mass tunnetas seda kui viimast õigust, mis neile Eestis on jäetud?

12. aarne veedla - 27. aprill 2007

Kardan ainult ühte. Mürgisegajad Kremlis ihkvad Ansipi elu.

Suures plaanis Venemaa võimalused piirduvad lennukite saatmisega Eesti õhuruumi ja terroristliku tegevuse toetamisega.

13. Jake - 27. aprill 2007

Aarne, kui ühel kaalukausil on mingi fucking valimistulemus ja teisel eileõhtune linna segipeksmine, siis minu jaoks kaalub eilne asja üles, no kurat kyll, ära aja bürokraadi jama.

14. Indrek - 27. aprill 2007

Mina küll Ansipi elu pärast ei karda. Reformil on pikk pink. Ntx tuleb Veedla asemele. Ja autolõhkumise etendusi ja katkisi aknaklaase muudkui tuleb. Ikka tsirkust ja leiba. Ja tsirkust ja leiba. Kui seda viimast ka ikka saab.

15. aarne veedla - 27. aprill 2007

Mina olen eilse politseioperatsiooniga väga rahul.

Teades , mis vaeva on nähtud nii Pariisis kui Roomas, olid meie omad ikka tõelised monstrid:)

Muide käisin vaatamas ka Helsingis soomlaste tegevust sealsete noorterahutuste ajal. ka nemad olid väga head.

16. MB - 27. aprill 2007

ERILISELT TÄHTIS, ääretult tähtis on just praegu ja just täna 8. mai ürituse toimumine ning selle headuse- ja rahusõnum. Tuleb demonstreerida, et kõigest hoolimata on alles kui mitte teineteisemõistmine, siis TAHE teineteist mõista heade, mittevandaalidest eri rahvuste esindajate vahel, et ükskõik missugune ekstremism pole õigustatud ning ükskõik missugune kaakide märatsemine ei tähenda veel ksenofoobia lubatavust.

17. Lee - 27. aprill 2007

Jakele: kas pärast teist maailmasõda ei olnud Saksamaal ka nii, et ajaloosündmustega hakkas tegelema mitte otseselt nendes osalenud, vaid järgmine põlvkond, kui suureks kasvas? Kas mitte nemad ei hakanud tõlgendama, arutama, hinnanguid andma, ajalugu kirja panema ajalise puhvri kauguselt, kust head ja pahad paistavad ilma isiklike tutvuste ja suhetevõrgustike emotsionaalse laadungita. Et selles mõttes on äkki praegune mõlema poole identiteedirabelemine loomulik ajaloo kulg. Ja loomulik on ka see, et sellega tegelevad noored. Äkki ei ole integratsioonis midagi valesti tehtud. Lihtsalt okupatsiooni (võrdl. sõja)järgne kõhutäissöömine sai läbi ja hakkas uus faas. Las ta siis kerib ja selgineb. Peaasi, et kõik tohivad rääkida, eelistatavalt verbaalselt.

Ja praegu on mul kõige rohkem kahju nendest etnilistest venelastest, kelle jaoks monument tõepoolest ainult leina sümboliseerib. Ma usun, et neid siiski mõned on. Ei saanud minu vanaisa ega saa ka sinu vanaisa oma rindekaaslasi leinata, ikka on meie meelsuse vastased risti jalus.

18. Indrek - 27. aprill 2007

Arne, kas sa Postimeest lugesid? Kuidas umbes 100 eestlast põhjuseta kinni viidi ja seal peksti ja mõnitati. Ikka oled rahul? HM, kena ja rahulik inimene oled, igasuguste sigaduste ja tegemata jätmiste otsas muudkui rahul.

19. aarne veedla - 27. aprill 2007

Teate ma olen nii kogenud inimene küll, et Janek Mäggi ja Meelis Kubitsa venemeelstest PR-tekstidest aru saada. Mul on piisavalt ajakirjanikest sõpru , kes räägivad kuidas need Venemaa poolt kinnimakstud PR-tekstid Eesti lehtedesse ilmuvad.

20. mr.Costello - 27. aprill 2007

Lõpetage siin kommentaariumis vaenu õhutamine ning hirmu külvamine! Kaheksanda Mai Liikumise põhisõnum on olnud seista probleemide rahumeelse ja sõbraliku lahendamise eest ning ma usun, et me jätkame kõigest hoolimata sellel kursil. Aktiivsete liikmete konsensuslik ühisavaldus tuleb täna õhtul orienteeruvalt kell üheksa.

21. vaatleja - 27. aprill 2007

Jürgen Ligi rääkis (ja vihjas sealjuures ka Marko Mihkelsoni Terevisiooni jutule) äsja Kuku raadios Vastaseisu saates, et Vene Saatkonnale pakuti võimalust teha ilus ja austav tseremoonia Vene kiriku ja võimudega koostöös. Nad olid suht kergekäeliselt sellest loobunud. Miks üks pool peab lõpmatuseni kummi venitama aga teine pool ei tule grammigi vastu, vaid läheb kaugemale? Selle peale võiks ka ajaviiteks mõelda.

22. Eppppp - 27. aprill 2007

Oudekkiga nõus.
Kui suudaks selle rahusõnumiga jõuda meediasse (rahvusvahelisse ja vene omasse)…

23. ants - 27. aprill 2007

Seni pole 8.ml. tegevusest näha mingeid positiivseid tagajärgi siinsete kogukondade leppimuses. Jätkub ainult lõputu demagoogitsemine. On teil olemas ka mingi kava saavutamaks omi eesmärke? Oleks hea sellest kuulda. Kuidas saab teid toetada, kui pole teada midagi KONKREETSET teie sammude kohta!

24. mr.Costello - 27. aprill 2007

Ants, sa peale kommentaaride ka midagi loed? Meie eilsest pressiteatest:

Kaheksanda Mai Liikumine kutsub kõiki, kellel on soov elada demokraatlikus, rahumeelses ja mittediskrimineerivas Eestis, 8. mail 2007 kell 18.00 Kaarli puiestee parki tähistama Rahu päeva. Näitame, et valdav osa Eesti elanikest on sõbralikud ja tolerantsed inimesed, kes ei soovi selle ühiskonna lõhenemist “meieks ja nendeks” ning ei aseta inimesi paremusjärjestusse emakeele või nahavärvi põhjal!

Rahu päev toimub loosungi all “Parema maailma poole” ja taotleb põhimõtteid: „Võrdsus, vabadus, vendlus.” Sõna saavad teiste hulgas erinevad ühiskonnaelu tegelased ja akadeemikud, oma nõusoleku esinemiseks on andnud Rein Ruutsoo ja Jaan Kaplinski, kavas on ka lühike filmiprogramm ja muusikud.

25. aarne veedla - 27. aprill 2007

Costello lasi näiteks selle kõrvust mööda ” Mina küll Ansipi elu pärast ei karda. Reformil on pikk pink. Ntx tuleb Veedla asemele.”

Olen teist masti mees – iga eestlane ja tema elu on mulle tähtis.

26. mr.Costello - 27. aprill 2007

Aarne, aga iga venelane ja tema elu? Iga soomlane ja tema elu? Iga ameeriklane ja tema elu? Iga inimene ja tema elu?

27. ants - 27. aprill 2007

Jääme siis 8. maid ootama. Kas see ongi kõik?

28. Karl - 27. aprill 2007

Lgp. hr Veedla.
Teie vastusest lugesin välja, et kulutasite kogu integratsiooniks ettenähtud raha valimisvõitluseks. Tänan, arvan, et suudan selle informatsiooniga midagi peale hakata. Aga õnne Teile isiklikus elus.

29. sammas - 27. aprill 2007

Costello, kas te ikka veel, jätkuvalt kutsute inimesi oma maimiitingule? Nagu viimasest kommentaarist (24) lugeda võib. Kas te tõesti soovite, et rahvamassid koguneksid 8.mail Kaarli puiesteele?

30. mees ilma naota - 27. aprill 2007

Lubasin siin blogis enam mitte kommenteerida, vabandan, et seda nüüd uuesti teen.

Mis saab edasi? Esiteks taustaruum kogu Venemaa nn. läänerindel alates Eestist ja lõpetades Gruusiaga -seal/siin käib pidevalt selline pingete õhutamine Venemaa poolt. Nüüd on siis Eesti järjekord käes, et kunagi uuesti tagasi tulla.

Teiseks ei ole midagi uut siin päikese all – kogu see integratsioonijutt on olnud läbi aastate üks selline asi, et sellest integratsioonist kaht ühtmoodi aru saavat inimest pole vist leidunud. Meenutagem ka Tallinnat ja noortegängide kalkemisi 1980. aastatel – ei olnud seal ka midagi erilist, hormoonid möllasid ja naabermikrorajooni poisid vaatasid, et “valele territooriumile” ei satuks. Olen ise nolgina kohal olnud kaklusel kus ühel pool 80-100 kettide ja kaigastega relvastatud eestlast ja sama palju venelasi. Miilitsa kongid tegid asja veel eriti põnevaks.Olen kuulnud lugusid ka 60. ja 70. aastatest – sama teema.

Meil lihtsalt oli ca. 15 aastat rahulikku pausi siin, nüüd ilmselt nn. noorterahutuste tsükkel puhkeb taas aeg-ajalt õitsele – deja vu. Ainult et üks naaberriik aitab kaasa sudida. Seega- iga põlvkond mäsleb oma mäslemised ära, seda küll eri aegruumis, eri tingimustel, kuid tihti sarnastel viisidel.

Kui politsei efektiivselt tegutseb hoitakse suuremad noortekonfliktid ära ja kontrolli all. Peamine – ca. 98–99% venelastest ju EI MÄSLENUD. Ja nad ei hakka mäslema ka – täiskasvanutel on rohkem mõistust peas ja vastutustunnet ka. Seega – midagi eriilst mis meile lähiajaloost tundmatu vaevalt, et toimuma hakkab. Vajalikul hetkel on vaja meelekindlust ja korrektsust, riik peab käituma riigina lihtsalt, muud ei midagi.

Lõppude-lõpuks on kohalikud venelased ju päris rahumeelsed inimesed, tänavale tulid ikkagi ju ekstremistid ja noored. Tuleviku tarbeks on siit õppida küll – teist Pronkssõdurit meil ünneks võtta ei ole ning konflikte tuleb eelkõige ennetada. Ning vajadusel olla valmis ka nende otsustavaks mahasurumiseks, muud midagi. Porjadok dolzen bõt na ulitse, kui on porjadok, siis or horoshoo.

31. Indrek - 27. aprill 2007

Ja mis sina, Ants kavatsed head teha, et seda pingelist olukorda Eestis leevendada?
Teistelt on hea oodata, aga kõik me oleme ühteviisi inimesed, kes saavad hakkama vaid inimestele jõukohase tegevusega.

Nagu nägid eespool Veedla ja Karli vestlusest, _rahvastikuministri büroo_ endine töötaja loeb oma ametkonna suurimaks saavutuseks integratsiooni alal, valimisvõitluse tegemist. Ometi ei olnud vastaline mitte mingi põrandaalune rühmitus vaid legaalne partei.

Loomulikult võib valimisvõitlust teha, kui su ideed on teistsugused. Aga valimisvõitlust ei tohi teha riigi rahaga. Ja nüüd ootate siin, et pisike grupp kodanikke selle ministeeriumi tegemata töö paari päevaga ära teeks?

32. aarne veedla - 27. aprill 2007

Just – iga venelane ja tema elu.

Jää hüvasti Dmitri.

33. ants - 27. aprill 2007

Indrek – Mina olen tavaline eestlane ja mitte enam noor. Ma ei võta endale tegemiseks, mida ma täita ei suuda. Natuke nõu anda ma ehk mõnikord siiski püüan. Seepärast palun, ära hakka mulle midagi ette kirjutama ja minult nõudma. Minu jaokson see lausa kummaline, et mitte öelda häbematu. Aga kui mingi ühendus on teatud bravuuriga välja öelnud ning võtnud endale terve rea ülesandeid täitmiseks, siis ootan ka temalt tulemusi.

34. Ingrid - 27. aprill 2007

aarne!

Sinu hüvastijätt Dmitriga kukkus välja väga tobedalt.
Kui sa tahad traagiliselt hukkunutega hüvasti jätta (mõistan, et üritad olla humanist), siis tee seda iga hukkunu puhul. Eriti aga hukkunud laste, naiste ja täiesti süütute meeskodanike puhul, kes on kas tapetud, joodikute poolt surnuks sõidetud või muude õnnetuste läbi elu kaotanud.

35. Indrek - 27. aprill 2007

Austatud Ants!
Nojah, mingile ühendusele võib ju loota aga nõuda on küll kummaline. Eriti veider on oodata midagi ühenduselt, keda sa ei toeta. Ühiskondlike protsesside muutmine vajab aega. Olgu inimene kuitahes vana, uskuda, et ta võib korda saata midagi head, võib ju ikka. Kiuslik aina teistelt tahtmine ei kaunusta kedagi.

36. Indrek - 27. aprill 2007

Vabandust, tahtsin kirjutada: Kiuslik, aina teistelt tahtmine ei kaunista kedagi.

37. analyytik - 27. aprill 2007

Oudekki:
“Mind lohutab ainult see tunne, et hetkel oli protest ja marodööritsemine suunatud valitsuse vastu, mitte eestlaste vastu.”

Õigesti oled märganud. Mulle vähemalt tundub nii. Mulle isiklikult. Eks sai ka eile-üleeile pisut ringi vaadatud ja märgatud. Ühte ja teist. Ja ma võin küll kinnitada, et see tähelepanek on üsna õige. Iseäranis just venelaste poolt. Praktiliselt kõik nad said sellest väga üheselt aru ja kinnitasid, et just nii see on – tegemist EI OLE mingil juhul olukorraga eestlased versus venelased. Kui nüüd eestlased ka seda asja selgelt niimoodi mõistma hakkaksid, siis poleks vast eriti hullu midagi.

Ja veel. See tähelepanek sai praktilist kinnitust ka Tallinna inimeste jaoks ehk pisut ebatavalises olukorras – Pärnu maanteel, 26.04.2007. umbes kelll 22.30.-23.00. Suht turvaline olemine oli tegelikult, kui seda muidugi niimoodi võib nimetada. Aga igal juhul ei märganud ma praktiliselt mingit agressiivsust TEISTE INIMESTE vastu. Õhtu oli alles noor muidugi ja küllap leidus kõigi nende tundide jooksul ka seda, aga siiski – mina vähemalt midagi niisugust ei märganud. Kui, siis ainult nende “kosmonautide” poolt, kes inimesi asja eest teist taga peksma hakkasid.

Mis aga puutub protesti ja selle muutumist marodööritsemiseks, siis – oh jah – vot see on jälle selline veidi keeruline psühholoogia, millest on muidugi raske aru saada. No et politseinikud ründasid ja adrenaliin ja testosteroon ja nii see läheb. Jah tõepoolest – inimesed kaotavad sageli sellises situatsioonis enesevalitsemise, aga kas neid nüüd vahetpidamata kurjategijateks peab nimetama – kahtlen kõvasti. Kuritegu, by definition, on siiski pisut teistsugune nähtus.

38. analyytik - 27. aprill 2007

Estonia memorial move ‘blasphemy’
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6599937.stm

In pictures: Estonia clashes
http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/6598713.stm

39. Mirri - 27. aprill 2007

No. ega see nimetamine asja väga muuda, pahategu igatahes. Mul siin kodu lähedal (ma ei ela Tallinnas) on ilus klaasseintega bussiootekoht. Sel talvel peksti see kolm korda puruks. Politsei ütles: “Ahah” ja linn pani uued klaasid. Ja nii kolm korda. Pole täna väljas käinud, ei tea, kas bussipeatus on korras.

40. analyytik - 27. aprill 2007

7. Karl – April 27, 2007
“Küsin, mille eest saite palka, kui nii paljud noored eestimaal sündinud venelased vihkavad oma kodumaad.”

Oh-oh-oo!
Huvitav-huvitav?! Mille põhjal selline järeldus ka tehtud on? Mina, muide, ei saa sellist tähelepanekut küll absoluutselt kinnitada. Ei siin sündinud ega ka siin näiteks 25-35 a elanud inimeste puhul. Ikka ja jälle olen ma kuulnud just vastupidist – Eesti on meie kodumaa.

Aga võib-olla on siin pisike terminoloogiline arusaamatus. Kas asi pole järsku selles, et millegipärast samastatakse Eestimaad – Eesti maad ja rahvast – näit Andrus Ansipi poolt kehtestatud/kehtestatava režiimiga. Armsad inimesed – need on ikka kaks hoopis ise asja! Armastus maa ja rahva vastu ei tähenda ju mingil juhul, et peab olema armastus režiimi vastu.

41. valker - 27. aprill 2007

Huligaanid olid ikka eriti tatised ja ebaproffesionaalsed. Gaasimaskideta, katmata nägudega, purjus ja edevad. (Isegi molotovi kokteile pold ettevalmistet.) Ütleks, et idioodid. Mingit orgunni küll selle taga näha pole.
Eestis üldse puudub ju selline kontingent, kel tänavarahutustes mingitki kogemust. Ja ma ei näe ka võimalust, et neid sisse õnnestub tuua. Niiet miskit tõsisemat mürtsu ei saagi tulla. Eilne oli ju hääoluriikides vaat et igapäevane nähtus.

Polla käitus aga suht profilt. Euroopa keskmisega võrreldes muidugi karmimalt, eriti arvestades kinnipeetute hulka ning arreteerimise viisi.

42. ants - 27. aprill 2007

analyytik! Siin üks teine koht samast BBC “Estonia monument move ‘blasphemy'”, mida Sa millegipärast pole maininud

At the heart of the dispute between Estonia and Russia over a contentious Red Army memorial is a very differing view of how Estonia was incorporated into the Soviet Union, and the role of the Soviet state in liberating Europe from Nazism.

Moscow alleges that Estonia’s ethnic Russians – a quarter of the population – face systematic discrimination at the hands of a government which is also determined to rewrite history.

The Estonian authorities say tensions are being deliberately whipped up by forces outside the country.

Seen from the Estonian perspective, the history of the country’s annexation and occupation by the Soviet Union is simple.

Soviet troops entered the country in June 1940, as a result of a secret agreement between Stalin’s USSR and Hitler’s Nazi Germany.

Except for the three-year period in which they were ejected by the Nazis, they stayed right until the collapse of the Soviet state itself at the beginning of the 1990s.

Nationalist rhetoric

Tens of thousands of Estonians were killed by the Soviet Union, in deportations and other forms of repression.

And the regime installed by Moscow, despite bringing about modernisation and industrialisation of the country, was despised.

One of the major consequences of Estonia’s incorporation into the USSR was russification.

In Estonia, as in other non-Russian parts of the Soviet Union, Russians were brought in as industrial workers and military personnel.

Ethnic Estonians considered that their country was being colonised.

Ethnic Russians now compose one-quarter of Estonia’s population. Just over one third remain without any form of citizenship, something that, in itself, creates tensions with Russia.

Moscow alleges that Estonia, along with Latvia and Lithuania, effectively treats ethnic Russians as second-class citizens.

However, there are two other factors provoking tensions in the current row. The first is the unwillingness of the Russian leadership to reconsider its adherence to the Soviet version of the history of World War II.

The second factor is the striking, nationalistic rhetoric permeating coverage of the issue by Russian state media, especially television, which is the major information source for Estonia’s Russians.

43. kalake - 27. aprill 2007

ausaltöeldes on 8 mai õige aja mööda lasknud oma lepitavas tegevuses. Selle effektiivsus on lähiajal suht nulli lähedane.
Sest inimesed on nüüdseks juba sunnitud oma seisukoha võtma kas nii või naa. Ehk polariseerunud.
Järgnevaks juhtub see, et nende inimeste kättemaksu või peksasaamise karikat hakkavad nad ise täitma (need kes tunnevad himu kätte maksta) kuniks neil villand saab ja nad võibolla jälle mõtlema hakkavad. Inimesed radikaliseeruvad ja muutuvad äärmuslikumaks ning nendes tingimustes 8 mai ettevõtmine tundub suht tühjana.
Kuid tegelastele kes arvavad, et nyyd ongi normaalne iga õhtu röövida ja rüüstata, tuleb koht toore jõuga ja armutult kätte näidata. Võibolla see täidab nende peksasaamise/kättemaksuhimu karika kiiremini.
Ei, ma ei kutsu üles siin mingiks jõukude vaheliseks löömaks. Otse vastupidi, erinevalt ennast vandalismi ja varguse läbi marginaliseerinud seltskonnast, kes peab oma eeskujuks pariisi araablasi, kes ongi laskunud nii madalale, kutsun ülesse kõiki teisi säilitama kaine mõistuse ja leidma teistsuguseid, tsiviliseeritud mooduseid oma vara ja kodu säilitamisel.
Alustuseks võib astuda kaitseliitu.

Kuna kõik põhjuste teemad on siin läbi nämmutatud ei kavatse ma oma aega siin raisata ennem kui 8mai on midagi käega katsutavat ettevõtnud.

Jõudu!

44. Sterea - 27. aprill 2007

Analyytik – respect sinu viimaste sissekannete vastu! :)

Aga siiski – kas mässajate vastased (vt ka presidendi ja Ojulandi avaldusi Delfis, et “nood” tuleb kinni panna ja riigist välja saata) arvavad tõesti, et tegu on sünnipäraste pättidega ja geneetilise kõntsakihiga? Kas oleme märkamatult viieteist aastaga natsistideks muutunud? Need on rahulolematud noored (just- noored!), vabariigi ajal üles kasvanud inimesed, mitte mingi “vale geeniga huligaanide kamp”.

45. ants - 27. aprill 2007

analyytik – loe samast BBC “Estonia memorial move ,blasphemy'” veel üht osa: “History at the heart of row.” Minu arvuti ei võta seda paraku sisse.

46. analyytik - 27. aprill 2007

http://punamust.org/forum/viewtopic.php?t=5&postdays=0&postorder=asc&start=90

Kaitske Sõdur-Vabastaja memoriaali Tallinnas! Pöörake ümber reaktsiooniline laine, mis endises Euroopa Sotsialistlikus Blokis mässab!

Vennad ja õed:
Rahvusvaheline Vabade Inimeste Liikumise Juhtimiskomitee, tööliste (teiste seas töölisklassi kuuluvad õpilased, töötud, “koduperenaised” ja talunikud)loodud revolutsiooniline organisatsioon, edastab soojad tervitused neile, kes võitlevad kaitses Sõdur-Vabastaja memoriaali Tallinnas!

See memoriaal on püstitatud miljonitele meestele ja naistele, kellest 14 maeti memoriaali piirkonda, kes ohverdasid oma elud, et saavutada võit natsismi üle ja vabastada Euroopa fašismist.

Parempoolse Ansipi valitsuse viimased katsed monument teisaldada on osa reaktsioonilisest lainest, mis on Euroopa endist sotsialistlikku blokki vallutamas.
See laine on alustatud kontrrevolutsionääride poolt, kes proovivad ümberkirjutada ajalugu samal ajal hävitades tööliste viimastel dekaadidel tehtud töö ning kuulutades valet, et “kommunism on surnud”, see laine on kaasa toonud kommunistlike sümbolite keelustamise Ungaris ja Tsehhi Vabariigis ja loonud seadused
mis Lätis, Leedus, Rumeenias ja Eestis, mis on teinud võimatuks kommunistidel kampaaniaid alustada. Poolas on võetud vastu seadus, kus 700 000 inimeselt küsitakse kas nad “tegid koostööd salapolitseiga” ajal, mil riik kuulus Sotsialistlikusse blokki. Neil, kes keelduvad vastamast keelatakse kümneks aastaks tööta oma praegusel töökohal.

Samal ajal, enamikes endistes Euroopa Sotsialistliku bloki riikides, on fašistlikud puupead vabad promoma endi fašistliku saasta avalikult, Eestis, naudivad endisesd SS´lased hüvesid, mis tõi neile kangelaslik anti-fašistist sõdur, kes nende vastu võitles.

Sellele tuleb panna piir!

See reaktsiooniline laine ei ole kellegi huvides, ei venelaste, eestlaste ega eurooplaste üldiselt. Me peame ühinema, olles töölisklassi vennad ja õed, lööma tagasi reaktsioonilised jõud ja ümberpöörama suuna, kuhu ühiskond liigub, sillutada tee uutele võimalustele. Kui me ei tee seda nüüd, kukub ühiskond veel sügavamale barbarismi, tuues kaasa uued sõjad ja rünnakud meie vabadustele ja elutingimustele.

Me palume teil, meie vennad ja õed Eestis, jätkata Sõdur-Vabastaja memoriaali kaitsmist, samal ajal võitlust ka muudele elualadele levitada ja esitades uusi nõudmisi!
Seda saaks saavutada luues kaitse-komiteesi Tallinnas ja teie töökohtades, koolides ja rajoonides üle riigi. Teie olete enamus! Kui me ühineme, on meil jõud!
Me pakkume teile abi ja toetust nii palju, kui meie võimuses.

Samuti palume me teil, kes olete huvitatud, ühineda oma võitlevate vendade ja õdedega üle maailma, võitlemaks uue ja parema maailma eest meiega ühendust võtma.

Kõikumatus solidaarsuses,
Rahvusvaheline Vabade Inimeste Liikumise Juhtimiskomitee

FPM
c/o K Vinculado
PO Box 694
New York, NY 10163-0694

E-mail: isc@fpm-mgl.org
Koduleht: http://www.fpm-mgl.org

47. analyytik - 27. aprill 2007

Ups!
Ma nüüd selgitan, igaks juhuks, et see minu copy-paste oli tehtud eelkõige selleks, et siinsed lugejad oleksid teadlikud igasugusest informatsioonist. Need kopeerimisi ei saa vaadata automaatselt nõnda, et kas mina isiklikult midagi pooldan/toetan või eitan või olen neutraalne etc.

to: ants
Sama probleem ka siin. Ma ei ole mitte kõiki siia kopeeritud asju algusest lõpuni lugenud.

48. Sterea - 27. aprill 2007

Asi on tõsisem kui me ette kujutame. Tegemist on tõelise kultuuriplahvatusega. Kõige kurvem kogu selle loo juures on see, et räägitakse sõdurist, mitte probleemidest. Üks sõdur ei lahenda midagi, see on vaid nö. asendusobjekt, et mitte asjadest otse rääkida. Inimesed ei oska oma rahulolematusele nime anda ja räägivad pronkssõdurist, kes sümboliseerib ühte või teist maailmavaadet (kusjuures eri arvamused ei ole mõningatel juhtudel isegi ühildatavad – räägitakse erinevatel alustel) ja nii ei saagi mingit lahendust tulla. Laamad nihkusid üksteise peale ja esimene laava väljapurske lõõr oli pronkssõdur. Kuhu edasi?

49. valker - 27. aprill 2007

Analyytik

Ehk tõlgiksid Su peistitud avalduse ka tänapäeva keelde. See retoorika opereerib ju kiviaegsete mõistetega – a`la töölisklass, kontrrevolutsionäärid jms. No, kes tänapäeval sinna müstilisse “töölisklassi” kuuluvad? Mis asi see on?

Palun püüa mu küsimust mitte ignoreerida. Äitähh.

50. aarne veedla - 27. aprill 2007

Mida Sterea ettekujutas, ma ei tea.

See , et Venemaa on tegelnud ja tegeleb venelastest viienda kolonni vorpimist võimalikult šovinstlikuma ja teisi rahvaid halvustava retoorikaga välismaal, kuid veel jõhkramalt süstides šovinismi, ksenofoobiat venelastesse Venemaal endas, see kõik on suurepäraselt teada.

Eks need paarsada vene noort ole vene telekanalite ajupesu tulemus.
Ei midagi rohkem.

51. Emigrant - 27. aprill 2007

Analyytik, niipalju vòiksid ju head tahet yles nàidata, et enne kleepimist kleebitava làbi loed. ja samal ajal otsustad teksti seostatavuse ja stiili etc. osas. Yldiselt kui sinu nimi on kommentaari alguses ja jàrgneb mingi yle paisutatud jàmm, siis jààb ikka sinu kylge kogu story :(

52. ants - 27. aprill 2007

Sain kuidagi selle BBC artkli kopeeritud. Siin ta on

At the heart of the dispute between Estonia and Russia over a contentious Red Army memorial is a very differing view of how Estonia was incorporated into the Soviet Union, and the role of the Soviet state in liberating Europe from Nazism. Moscow alleges that Estonia’s ethnic Russians – a quarter of the population – face systematic discrimination at the hands of a government which is also determined to rewrite history. The Estonian authorities say tensions are being deliberately whipped up by forces outside the country. Seen from the Estonian perspective, the history of the country’s annexation and occupation by the Soviet Union is simple. Soviet troops entered the country in June 1940, as a result of a secret agreement 1990s.between Stalin’s USSR and Hitler’s Nazi Germany. Except for the three-year period in which they were ejected by the Nazis, they stayed right until the collapse of the Soviet state itself at the beginning of the Nationalist rhetoric Tens of thousands of Estonians were killed by the Soviet Union, in deportations and other forms of repression. And the regime installed by Moscow, despite bringing about modernisation and industrialisation of the country, was despised. One of the major consequences of Estonia’s incorporation into the USSR was russification. In Estonia, as in other non-Russian parts of the Soviet Union, Russians were brought in as industrial workers and military personnel.
Ethnic Estonians considered that their country was being colonised. Ethnic Russians now compose one-quarter of Estonia’s population. Just over one third remain without any form of citizenship, something that, in itself, creates tensions with Russia. Moscow alleges that Estonia, along with Latvia and Lithuania, effectively treats ethnic Russians as second-class citizens. However, there are two other factors provoking tensions in the current row. The first is the unwillingness of the Russian leadership to reconsider its adherence to the Soviet version of the history of World War II. The second factor is the striking, nationalistic rhetoric permeating coverage of the issue by Russian state media, especially television, which is the major information source for Estonia’s Russians.

53. Sterea - 27. aprill 2007

To: Aarne Veedla

Ma olen teie viimase kirjutisega igati nõus. Kuid kas need ohvrid siiski mitte ei väljendanud oma rahulolematust? Propagandaseeme langes viljakale pinnasele. Tegelikult on probleem ilmselt hoopis sügavamal kui rahvuslus, riiklus, valimised võitnud partei, kehtiv riigikord vms. Argumentatsioon käib hetkesituatsiooni pinnal, räägitakse jäämäe tipust, mitte jalamist. Ilmselgelt on kogu läänemaailmas toimumas mingi nihe (nagu ajaloos korduvalt on juhtunud). Kas see protsess jõuab lõpule meie eluajal? Arvan, et mitte.

54. analyytik - 27. aprill 2007

http://www.freepeoplesmovement.org/fpm/page.php?280

Defend the Soldier-Liberator Memorial in Tallinn! Reverse the reactionary tide sweeping the former European Socialist Bloc!
The following message was written by the International Steering Committee to those fighting to defend the Soldier-Liberator Memorial – a monument built in honor of the Red Army, which liberated Europe from Nazism – against attempts by the right wing government of Andrus Ansip to move it to an “undisclosed location.” Copies of this statement in English and Estonian have been distributed by some of our supporters in and arround Tallinn, Estonia.

Brothers and sisters:

The International Steering Committee of the Free People’s Movement, a revolutionary organization made up of workers (including working class students, the unemployed, and “housewives” and farmers), extends its warmest greetings to those of you fighting to defend the Soldier-Liberator Memorial in Tallinn!

That Memorial stands as a memorial to the millions of men and women – 14 of whom are buried within the Memorial itself – who gave their lives to defeat the Nazis and liberate Europe from fascism.

The recent attempt by the right-wing Ansip government to move the monument to an “undisclosed location” is but a part of the reactionary wave that has swept the former Socialist Bloc countries in Europe in recent years. This wave, which was ushered in by counter-revolutionaries who have tried to rewrite history while rolling back the gains made by working people over the last several decades and trumpeting the lie that “communism is dead”, has included the banning of communist symbols in Hungary and the Czech Republic and the creation of laws in Latvia, Lithuania, Romania and there in Estonia that have made it impossible for communists to campaign. In Poland, a new law has been passed requiring 700,000 people to declare whether or not they “collaborated with the secret police” when the country was a part of the Socialist Bloc. Those who refuse to answer will be banned from their professions for over a decade.

Meanwhile, in most of the former European Socialist Bloc, fascist boneheads are free to promote their racist filth openly, while in Estonia, ex-members of the SS enjoy the same benefits as the heroic anti-fascist soldiers that battled against them!

It is time for us to hold the line!

This reactionary wave is not in the interests of any of the toilers – Russian-speaking, Estonian-Speaking, or otherwise – in Estonia or Europe as a whole. We must unite broadly, as class brothers and sisters, to beat back the forces of reaction, and reverse the whole direction of society, to pave the way for new gains. If we do not do this now, society will plunge further into barbarism, with new wars and attacks on our freedom and living standards.

We urge you, our brothers and sisters in Estonia, to keep up your defense of the Soldier-Liberator Memorial, while extending the struggle to other areas and raising new demands. This can be facilitated by the creation of democratic defense committees in Tallin and in your workplaces, schools and neighborhoods across the country. You are the majority! When you unite, you have the power! You can take control of society out of the hands of the rich and reshape it in your own interests! We offer you any and all support we can in your struggle.

We also urge all those who are interested in joining their toiling brothers and sisters around the globe, in the fight for a much better world for all of us, to contact us.

In unfaltering solidarity,
International Steering Committee of The Free People’s Movement


Kui ei meeldi, pole ju vaja lugeda. Ma juba ütlesin, et see on lihtsalt üks jutt, mille ma juhtumisi leidsin. No nagu ka need BBC uudised. Mina ei ole ka seda tõlkinud, nii et selles suhtes ma ei vastuta. Nii et kes eelistab pigem originaali lugeda, siis nüüd on ka see siin olemas.

55. analyytik - 27. aprill 2007

Emigrant:
“Yldiselt kui sinu nimi on kommentaari alguses ja jàrgneb mingi yle paisutatud jàmm, siis jààb ikka sinu kylge kogu story”

Mida jura?!
Pange ja kleepige ja viidake ja levitage – mina küll igasuguste pisiasjada pärast vigisema ei hakkaks. See on ju arusaadav, et internetis on praegu nende eilsete sündmuste kohta igasugust kraami – tõenäoliselt palju rohkem kui keegi lugeda jaksaks või viitsiks. Nii et kui keegi midagi huvitavat leiab, siis laske aga käia.

Ja kui on prantsuse või saksa keeles näiteks – mina seda lugeda ei oska. Aga ma eiu hakka ju selle peale vinguma kohe – järsku keegi oskab ja saab midagi huvitavat teada.

56. roll - 27. aprill 2007

Aitab pasast, kutsun yles etnilisele puhastusele – KÕIK EBALOJAALSED Vene föderatsiooni kodanikud välja saata!!! NO FUCKING EXCEPTIONS!!!

57. roll - 27. aprill 2007

ANALYYTIK SA VANA VÄRDJAS
kui sa kutsud oma sõbrad siia märatsema, siis läheb neil sitapeadel väga kehvasti, ma võtan selle oma südameasjaks.

58. valker - 27. aprill 2007

analyytik

Kordan siis veel oma küsimust ning palvet seda mitte ignoreerida.

Mis imevigur on tänases õhtumaa ühiskonnas töölisklass?

59. mr.Costello - 27. aprill 2007

Ja ongi nad platsis, sellised Rolli sugused. Kanal 2 uudistesaade näitas mitmeid tegelasi, kes rääkisid väljasaatmisest, vene värdjatest jne, jne. Ka ETV eilse mäsu videos jooksid ringi mehed kes röökisid midagi Sinimägedest.
Ootan nüüd suure analüütiku ARatERL-i selgitusi teemal, kas natsionalistlikud meeleolud eestlaste seas on ikka marginaalne nähtus?

60. trahh - 27. aprill 2007

president toomas hendrik ilves oma üleskutses:

ma soovitan kõigil hoiduda … arvamustest

bye-bye sõnavabadus

61. Sterea - 27. aprill 2007

Minu arvates on see nii kurb.

62. am - 27. aprill 2007

Costello, miks natsionalistlikud meeleolud pahad on? Isiklikult: Mina ei häbene tunnistada, et Eesti ja eesti keel on mulle südamelähedasemad kui teised kohad ja keeled. Ja kui vaja tahan seda kaitsta. Ja diskrimineerima sealjuures neid kes mulle olulistele väärtustele kallale kipuvad. Näiteks iga laamendaja kellel pole EV kodakondsust, saadaks piiri taha. Natsionalistlik meeleolu? Diskrimineerimine.

63. roll - 27. aprill 2007

COSTELLO, mine ime oma iidoleid musumäel praegu.

64. mr.Costello - 27. aprill 2007

Tädi tänavalt ETV uudistes: see lõhkumise instinkt on nendele vene noortele sisse kodeeritud.

Kurb, et selliseid asju öeldakse ja mõeldakse. Ja kurb, et riigitelevisioon selliseid vaenu õhutavaid arvamusi eetrisse laseb.

65. mr.Costello - 27. aprill 2007

Marodöörid EI OLE minu iidolid.

66. Emigrant - 27. aprill 2007

Muidugi on platsis. Valitsuse eilne provokatsioon on kahe teraga mòòk, mis lòikab mòlema poolega valitsuse kasuks. Loomulikult on vihased noored venelased. Kuna eile òòsel lasti arve rahulikult 30miljonini kasvada, siis nyyd on pystiviha tàis ka eestlased. Ansip vòib linnukese kirja panna: tehtud!

67. am - 27. aprill 2007

trahh, ära demagoogitse tõde moonutades!
President T.H Ilves ütles: “Ma palun kõigil hoiduda ärritavaist, ässitavaist, segadust külvavaist arvamusist ja üleskutsetest”. Valesti midagi?

68. am - 27. aprill 2007

Costello, aga kui mõelda, et tädi TVst mõtles NLiidu avarustelt saabunud juurteta migrantide järeltulijaid (ei võrdu automaatselt venelasega!),siis ehk ei eksinudki ta nii väga.

69. mr.Costello - 27. aprill 2007

Am, enamusel eilsetest laamendajatest on Eesti kodakondsus. Nagu üks vene poiss just AK-s ütles – see on ka meie territoorium, palun arvestage meiega. Mina tahan nendega arvestada ja kutsun ka kõiki teisi seda tegema – usun, et nii saab kodurahu jälle majja.

70. roll - 27. aprill 2007

kuidas sa nendega arvestad. lubad rahulikult röövida ja peksta?
või usunb keegi tõesti et isegi kui pronkssõdur tagasi toodaks, siis nagu nõiaväel kõik rahutused lõppeks.

71. Emigrant - 27. aprill 2007

analyytikule:
eks ma siis vigisen edasi:
“huvitatavat leidma”
“lugeda jaksama”
on kaks eraldi asja. Kust sa siis tead, et on huvitav kui làbi lugeda ei jaksa?

Valkerile:
Free People’s Movement on tòesti toor-marksistlik yhendus, kelle retoorika tuleneb ja pòhineb ainult isand Karlil ja Friedrichil endal. Sellest ka ee.. nende teatav arhailine toon. Samas on nende mitmed harukontorid mòòda kolmandat maailma laiali, kus traditsiooniline klassiyhiskond veel alles. Aga postmodernismist ei ole vist FPM-i puhul jah mòtet rààkida.

72. Emigrant - 27. aprill 2007

Roll, kuidas ma sinusuguse trolliga peaksin arvestama? Kui viimati kontrollisin oli etniline puhastus ja sellele kutsumine rahvusvaheline kuritegu. Aga mis seal ikka, eks pea Sullegi andeks andma, kui valitsus ees oinas eks siis teised nagu lambad sabas!

73. araterl - 27. aprill 2007

Mr Costello “Ootan nüüd suure analüütiku ARatERL-i selgitusi teemal, kas natsionalistlikud meeleolud eestlaste seas on ikka marginaalne nähtus?”

Loe oma teksti ja motle olukorra peale ja saad vastuse – natsionalistlikud meeleolud on toesti eestlaste hulgas marginaalsed.

74. mr.Costello - 27. aprill 2007

Kahjuks olen täna kuulnud väga väheseid eestlasi rääkimas leppimisest, teise kogukonnaga arvestamisest või kasvõi nende ärakuulamisest. Ja palju rohkem neid, kes on rääkinud oma õigusest, karistamisest, hädaohust jne.
Aga mõttetu on suga vaielda. Sina näed ikka seda mida sina näed ja mina näen seda mida mina näen.

75. aarne veedla - 27. aprill 2007

Arvestab saab vaid sellega, kes tahab et temaga arvestatakse.

Seda näitavad ainult teod. Sõnad on siin ainult sõnad. Sinusuguste jaoks Costello.

Õnneks tunnevad Eesti inimesed selliste agressiivsete venelaste psühholoogiat väga hästi.

Nad teavad , et nende puhul sõnad ei maksa midagi. See on vaid vahend arsenalist saamaks “vaenlasest” jagu.

Seega kõlab ka pettus ja vale, ja silmakirjatsemine.

See on teatud inimtüüp , mis kasvanud välja nõukogude ajal ning puhul on täheldatud, et samad käitumismallid lähevad kergelt üle vanematelt lastele.

Ei maksa seda dramatiseerida, sest neid on ka venelaste seas selge vähemus.

76. aarne veedla - 27. aprill 2007

Meenub kuidas venelased olid jahmunud kui selgus, et tšetšeenid käituvad teisiti kui venelased. Tšetšeenide psühholoogia mittetundmine tähendas paljudele naiivsetele noortele vene sõduritele elukaotust.

77. Irja - 27. aprill 2007

Lause:”Ma palun kõigil hoiduda ärritavaist, ässitavaist, segadust külvavaist arvamusist ja üleskutsetest”. On ikka valesti küll.

Võib-olla ässitavaid sõnavõtte tõesti ei tasu praegu teha. Aga ärritavad ja segadust külvavad on ju mingis mõttes kõik suuremad uudised. Siis oleks kõik tänased päevauudised ju olemata pidanud olema, sest mind nad ärritasid hirmsasti ja segadust külvasid ka omajagu.
Aga ma usun, et ei tasu siin väga norida, eks ta ikka ka olukorra pärast mures ole.

78. Emigrant - 27. aprill 2007

Muidugi ei maksa dramatiseerida. Ei maksa ka dramatiseerida valitsust, kes selle vàhemuse tànavale provotseeris. Ei maksa dramatiseerida, et sellega antakse hagu rahvustevahelisele hòòrumisele riigis. Ei maksa dramatiseerida, et nyyd on yldises teadvuses olemas nii “sisevaenlane” kui “vàlisvaenlane”; vòi et tegeleme vastanditega “Eesti inimesed” versus “agressiivsed venelased”. Ka Brecht oleks vòinud oma sule kappi panna ja rindele minna. Peaasi on mitte dramatiseerida.

79. hm - 27. aprill 2007

Üldse ei kujuta ette kui palju Eestil siin reaalselt teha on. Asi on ju selles, et Venemaa ei tunnusta Eesti iseseisvust ja ei lepi Eesti EL ja NATO liikmelisusega. Ei saa meie pisike integratsioon nende suure propaganda masina vastu. Meil ju demokraatlik riik – pole võimalusi kontrollida ajakirjandust ja venekeelne ajakirjandus Eestis ei ole vähe vaeva näinud vaenu õhutamisel.

80. analyytik - 27. aprill 2007

valker:
“Kordan siis veel oma küsimust ning palvet seda mitte ignoreerida.
Mis imevigur on tänases õhtumaa ühiskonnas töölisklass?”

Kui see küsimus seostub viidatud looga, siis õigem oleks see küsimus esitada muidugi sellele samale seltskonnale.
E-mail: isc@fpm-mgl.org
Koduleht: http://www.fpm-mgl.org
Või võta ja vaata internetist või kusagilt teatmeteosest.

81. analyytik - 27. aprill 2007

to: Emigrant
“eks ma siis vigisen edasi: “huvitatavat leidma”, “lugeda jaksama””

No seda ma ütlesingi. Et ega keegi ei jõua seda internetti lõpuni läbi tuustida. Nii et kui keegi leiab midagi – ütleme siis praegusel juhul, et selle siin aktuaalse teemaga seoses – siis pangu aga link. Mul ka järsku huvitav lugeda. Või vähemalt nii öelda üle vaadata. Kas see minu jaoks huvitav on, selle pärast pole mõtet eriti muretseda, eks ma ise saan aru siis.

82. analyytik - 27. aprill 2007

mr. Costelle
“Kahjuks olen täna kuulnud väga väheseid eestlasi rääkimas leppimisest, teise kogukonnaga arvestamisest või kasvõi nende ärakuulamisest.”

Nii see on. Kahjuks.
Ma ise mõtlesin juba eile, parajasti siis kui ma olin seal Westmani juures ja kui oli selge, et seal kino Kosmose pool mingi jama käib, et nüüd normaalse valitsuse/parlemendi/presidendi puhul oleks esimene samm mingi lepituskomisjon – no ükskõik kuidas seda ka nimetada. Et siis kõigepealt pinged maha ja siis hakkaks klaarima vähehaaval.

Aga nojah. Nii palju siis normaalsest suhtumisest. Ei ole ju teist õieti üldse. Täna siis Ansipi jutt kõigepealt, et muudkui kurjategijad ja kurjategijad – Ja siis THI samamoodi järel oma hauataguse häälega.

Mida kuradit! Miks seda juttu niisuguse tooniga ette peab lugema? Keda sellega mõjutada, et mitte öelda haneks tõmmata püütakse?

83. Sterea - 27. aprill 2007

to: Analyytik, nr 81. Teate kui hea on neid sõnu kuulda. Sõdur on äraviidud. Venemaaga saavad nüüd rahulikult suhteid klattida. Tegelgu kõigepealt kodurahuga. Kõik räägivad nagu ühest suust – mingu koju, kuradi tiblad, saatke nad Siberisse jne jne… Kas see siis on kellegi hetkeolukorra lahendamisviis? Vägivallatsejad tuleb korrale kutsuda, muidugi. Nemad on täpselt sama mõtlematud ja emotsionaalsed nagu need “tiblatajad”. Kuhu jääb tolerants, sallivus, sõbralikkus?

84. analyytik - 27. aprill 2007

Jep.
Hetk tagasi lõppes miski uudistesaade. TV3 vist.
Ma täna ise linnas ei jalutanud. A seal oli ikka pilti ja värki jne.

No nii. Ja tekkis nagu pisut küsimus, et kuidas nüüd Ansip & Co homme jälle kavaseb seletada, et kõik need on kurjategijad ja kurjategijad ja kurjategijad. Kas ikka tõesti. Mis meie peaminister arvab, et inimesed siin riigis on kõik veel lollimad kui tema või?

Sajada ja sajad ja sajad “kurjategijad”? Kas ikka tõesti? Igasugu kutid ja tšikid ja niisugused tavalised inimesed. Ja need on nüüd üle öö järsku kurjategijateks, vandaalideks, marodööridega muudunud? Kuidas see võimalik on? Kas kurjategijat ikkagi käivad ringi loosungid käes ja karjuvad hüüdlauseid? Ja jagavad televisioonile intevjuusid? Kas tõesti peaks Eesti rahvas seda lolli juttu uskuma?

Jah loomulikult. Pole kahtluski, et näiteks nende viinapoodide rüüstajate hulgas oli/on ilmselt ka kuritegelike kalduvustega inimesed. Aga palju neid klaaside lõhkujaid eile öösel oli. Kümneid? Sadakond? Aga Pärnu maantel oli tubli tuhat inimest. Või paar tuhat? Kellest enamik ei olnud kaugeltki mitte agressiivased. Lärmakad, seda küll. Ja kui naps tasuta, ilmselt nad siis sellest ära ka ei öelnud. Vähemalt osa nendest.

Aga kas need, kes R-Putkast limonaadi ja jäätist võtavad – kas need ikka on kurjategijad? Mõelge selle peale. Kurjategija, vandaal, marodöör – need on suht “tugevad” väljendid, mida ikka alaealiste kohta üldjuhul eriti ei kasutata. Hüva – erandjuhul muidugi, aga telepilt näitab ju üsna tavalisi Tallinna kooliõpilasi.

Nii et jah. Rasked küsimused, kas pole.

85. Maike - 27. aprill 2007

Vandaalitseja on kurjategija, see, et ta muul ajahetkel seda pole(polnud) ei muuda seda fakti kohe kuidagi. Vaata, ma arvaks samamoodi kui märatsejad oleksid eestlased- või ükskõik kes

86. analyytik - 27. aprill 2007

New clashes over Estonian statue
Friday, 27 April 2007, 20:45 GMT 21:45 UK
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6602171.stm

Country profile: Estonia
Thursday, 26 April 2007, 08:30 GMT 09:30 UK
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/country_profiles/1106425.stm

87. analyytik - 27. aprill 2007

Nojah. Eks ta ole.
A tavapäraselt vist nimetatakse neid asju mõnikord ka teisiti.
Ma ei mäleta muidugi täpeslt, aga kas seal Pariisis, kas seal nimetati neid autode põletamisi ikka ainult kuritegudeks?
Mulle tundub küll, et vist olid ikka mingid sellised väljendid ka nagu “noorterahutused” või “noorte immigrantide väljaastumised” või umbes nii.

PS. Lõppes järjekordne TV3 uudistesaade. Ehk juhtus keegi vaatama. Keskmised tavalised inimesed, palju noori, ka tüdrukuid – ei ole nagu mingite retside moodi, nagu ka eile õhtul.

Järsku peaks ikka valitsus/parlament/president/linnavalitsus üritama mingi lepidava institutsiooniga. Raha ju kulub lõppude lõpuks. Iga tunniga. Ja mitte vähe.

88. mihkel - 27. aprill 2007

mr. costello, see on minu esimene positus siin lehel. Lugesin mida siia on kirjutatud, lugesin teie manifesti ja mingid kummalised vastuolud torkasid silma.

Teie liikumine soovib ilmselt olla lepitaja või vähemalt mulle tundub, et soovib olla lepitaja, kompromissi otsija, rahustaja rollis. Ometi kui ma lugesin neid tekste siin, kaldute te ise piiride tõmbajaks, näpuga näitajaks, süüdistajaks. Näited mida toote, kalduvad kogu aeg ühte äärde. Mingi tädi rääkis midagi televiisoris, keegi mölises kusagil kassajärjekorras jnejne Mis mõte sel niimoodi on? Saavutate ainult seda, et kohe tuleb 10 reaktsiooni vastupidiste näidetega.

ma ei kiida hekas tiblatajaid ja õli tulle valajaid. Aga mulle ei meeldi ka kas rumalusest, naiivusest või silmakirjalikkusest tulev hoiak, et tahaks justnagu olla neutraalne ja rahustaja ja lepitaja, aga tegelikult manööverdate ennast pidevalt ühte äärde.

89. analyytik - 27. aprill 2007

to: mihkel
Ma pole küll 8-5 liikumise osaline, aga mõned märkused ehk selgituseks. Nii nagu mina asjast aru saan.

Ühesõnaga: Mulle tundub et poliitilise skaala mõttes on 8-5 asutajad siis nii öelda “inimesed vasakult”. Ja seega ei esinda ehk tõesti mingit absoluutselt neutraalset positsiooni. Pigem võiks siis öelda, et kuna Eesti mainstream on ikka eriti parempoolne, siis püütakse pakkuda selliseid “alternatiivseid” lähenemisi pigem. No ja siis kukubki sageli välja, et asi läheb pisut teise äärde. Äärde muidugi ainult Eesti mõttes, mitte Euroopa või ülemaailmset konteksti arvestades.

See oli siis nagu üldiseks taustaks või nii. Mis aga puutub praegu aktuaalsetesse sündmustesse, siis selle suhtes on minu meelest küll ka piisavalt palju seda lepitavat ja kompromissi otsivat osa. No umbes nii, et tegelikult peame me kõik siin maal ju koos edasi elama ja seega oleks küll suhteliselt mõistlik seda rahulikult ja vastastikuse mõistmise õhkkonnas teha. Ehk siis pole ju mõtet asja eest teist taga olukorda teravaks ajada – nagu selle Pronksmehega tehti.

Kas ka täna õhtul tõesti keegi veel usub, et see “tibladele koha kätte näitamise” poliitika oli tõesti see kõige õigem? Milleks seda vaja oli?

90. analyytik - 27. aprill 2007

OLUKORRAST RIIGIS!

Delfi suleb ajutiselt kommentaariumi
http://www.DELFI.ee, 27. aprill 2007 17:56
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/article.php?id=15700453

91. Sterea - 27. aprill 2007

To: Analyytik nr 88
>

Kui juhuslikult nägite poole kaheteistkümneseid ETV uudiseid, siis seal ikka räägitakse sama juttu – olukorra lahendamiseks tuuakse lisavägesid, me saame sellega hakkama, need inimesed saavad rangelt karistatud jne. TV3-s isegi öeldi välja, et videod/fotod saadetakse KAPOsse…
:(

92. analyytik - 27. aprill 2007

Schröder: pronkssõduri teisaldamine on solvang
28.04.2007 00:52
Saksamaa endine liidukantsler Gerhard Schröder nimetas reedel pronkssõduri teisaldamist solvanguks fašismiga võideldes surnud venelaste vastu.
Shröder ütles seda kohtudes ametiühingute esindajatega, vahendasid TV3 uudised.
http://www.etv24.ee/index.php?0573958

93. Sterea - 27. aprill 2007

Ja riik lubab ilusti kahjukannatanutel kõik miljonid kinni maksta. Tore, et eestlaste eest hoolitsetakse, aga kas siis nii raske on paar head sõna vene rahvusest inimestele ka öelda? Nüüd on ra rüüstamistulle õli valatud – kui kõik kinni makstakse, miks mitte siis rohkem võtta…

94. analyytik - 27. aprill 2007

Sotsioloog Andrus Saar: märul pealinnas kiiresti ei rauge
Eesti Päevaleht, 28. aprill 2007 kl 00:35
http://www.epl.ee/artikkel/383854

95. analyytik - 27. aprill 2007

92. Sterea – April 27, 2007
“…kas siis nii raske on paar head sõna vene rahvusest inimestele ka öelda?”

Nojah. Paljudele eestlastele paistab see päris raske olevat.

Ja mis me siin headest sõnadest räägime? Eks need kohalikud venelased tunnevad eestlesi juba piisavalt hästi ja ega nad mingit head sõna ilmselt ei ootagi. Ja eks need veneinimesed ise ka – ega nad ei ole ka ilmselt enam sellised tõelised venelased. No et tempereament ja emotsioonid ja lahkus ja “suur Vene hing”. Nad on ikka integreerunud nii et vähe ei ole. Ja võtnud üle kõik need eestlaste mitte-nii-meeldivad omadused. Sageli. Kahjuks.

Aga eestlased võiksid siis lihtsalt halvad sõnad ütlemata jätta. Kuid see on ju jälle ka nii paganama raske.

96. Sterea - 27. aprill 2007

Jah, olen sellest juba aru saanud, et olukord on lootusetu – loksub vaid aegade jooksul paika… Aga olles samas kahe jalaga maapeal arvan, et vähemalt valitsuse tasandil tuleks püüda tekitada mingitki dialoogi.

Tsiteerin sotsioloog Andrus Saart eelnevalt viidatud epl-i artiklist:

Ka eestlased peaksid huvi tundma teise kogukonna vastu. “Võivad olla erinevad seisukohad, isegi ideoloogiad, aga tuleb mõista. Olukord ei lahene niisama kergesti. Põhjus on selles, et probleeme püütakse lahendada ainult jõumeetodiga.”

97. Sterea - 27. aprill 2007

Jõhvi kesklinna ja Kohtla-Järvet on ka juba rüüstatud…:(:(:(

98. analyytik - 27. aprill 2007

Yeah!
Ma saan küll aru, et siinses foorumis – et ma saan selle jutu eest kohe sõimata siin, aga ikkagi.

Teate, selles värgis praegu, selles on ikka mingit täiesti revolutsiooni hõngu tegelikult. Ja mul on ausalt öeldes kahju, et eestlased ise millegi niisugusega hakkama ei saanud. (Hüva-hüva, ärge hakake nüüd jälle igisema – ma ei mõtle seda lõhkumist. Kuigi teisest küljest on muidugi arusaadav, et see käib asja juurde.) Eestlased teevad lihtsalt mingi 8-5 liikumise – selline pisike, pisike rühm – ja lasevad ennast siis mingitel tagurlastel siin internetis peetida hommikust õhtuni. A see karjumine kusagil platsi peal, see on mõnes mõttes lahe tegelikult. Polegi juba tükk aega midagi sellist teinud.

Aga venelased – see on juba peaaegu nagu Euroopa – “Nüüd üles, keda…” Liberté, Égalité. Fraternité. Päris värk nii öelda. No eestlased tegid ka millalgi peaaegu 20 a tagasi. Aga siis olid teised olud ja ei olnud muidugi sellist vunki asjal. Olud olid sellised karmimad niisiis. Ja loosungid – kes neid nüüd enam mäletab täpselt. Ehkki tulemus tuli. Aga tagantjärele öeldes: polnud õiget jumet asjal tol ajal, pole ka praegu. Mingi küprok ja plastmass ja Säästu Kange. Lame värk kuidagi. (Eh! No eks omal ajal ikka oli seda hoogu küll, kui natuke meelde tuletada. Ma siin produtseerin selliseid pessimistlikke liialdusi nüüd muidugi.)

Revolutsioonid, teate, need vist ikka värskendavad ühiskonda. Et kogu see sumbunud jama puhutakse ühekorraga laiali. Ja siis on tükiks ajaks värske õhk. Pärast tulevad muidugi jälle Partsid ja Ansipid ja kogu see kaader. Aga vahepeal saab korraks hingata. Ja teate, see ei olegi nii vähe. See on suur asi tegelikult.

99. Janek - 28. aprill 2007

Oh ootasin päeva, mil analyytik sellist üdini korrumpeerunud tegelast nagu gaasi-Schröder kasutab autoriteedina :) :)

Aga tegelikult, Costello ja co on ilmselt sügavalt pettunud selle üle, et Hirveparki kogunes täna nii vähe “natse”. Jube. Tervelt paarkümmend inimest isegi, samas kui mingid sajad pätid laamendasid kesklinnas. Ehk jutud eestlaste seas lokkavast fashismist on sügavalt liialdatud.

Muideks, Pronksmees viidi ära samal ajal kui kaitsjad olid liiga ametis nänni varastamisega poodidest. Sirje kirjutas oma blogis muidugi, et valitsus on süüdi selles, et inimesed varastavad. Logens.

100. analyytik - 28. aprill 2007

ENPA president taunis pronkssõduri teisaldamist
Postimees, 27.04.2007 21:55, BNS
http://www.postimees.ee/280407/esileht/siseuudised/257684.php

101. hei - 28. aprill 2007

Janek, mis tähendab korrumeerunud? Schröder pole ju korrumpeerunud, ta on inimene, kellel on hoopis teised huvid kui sinul või minul, aga ta on aus mees oma riigi seaduste raames. Mis siis viga oleks, kui ta oleks korrumpeerunud! Kas sa arvad, et Saksamaal pole küllalt inimesi, kes tahaksid talle koha kätte näidata. Korrumpeerunud inimega on see lääneilmas käkitegu.

102. araterl - 28. aprill 2007

Olin eile õhtul linnas ja võin kinnitada, et politsei tegutsemine oli professionaalne ja organiseeritud. Minule võimuliialdusi silma ei hakanud. Ise olin pealtnägija mitmele jõhkrale rünnakule politsei suunas kus oli kannatadasaanuid. Ikka tänavakividega.

Absoluutne enamus olid gümnaasiumiõpilased. Igasugune poliitilisus või rahvuslik värving sellel asjal puudub (kui jätta välja skandeerimine Rossija Rossija, mõnede sinimustvalget kandjate ründamine, mõned ektsessid eesti keeles rääkimise pärast). Tegemist oli kogunemisest ja möllamisest rõõmu tundvate noorukite hordiga.

Minu jaoks on küsimus eelkõige nende vanemate ja kooliõpetajate kasvatuslikus võimekuses, et hoolimata üleskutsetest nad siiski lolli mängima tulid.

Ma tervitan igati dialoogi eestlaste ja venelaste vahel aga nii eilne kui üleeline kontingent pole see kellega midagi dialoogitada. Sõnakuulmatute alaealistega suheldakse selles keeles millest nad aru saavad.

103. aarne veedla - 28. aprill 2007

Ma kardan, et sa lihtsalt ei loe lehti.

Schröderi korruptiivne käitumine on tõstatud Saksa Bundestagis.

Westerwelle nõuab Schröderi karistamist.

104. aarne veedla - 28. aprill 2007

Põhjus – ta eelistas riigirahaga soodsatel tingimustel firmat, kuhu ise tööle läks.

105. hei - 28. aprill 2007

Ei noh, lehti ma ikka loen ja mitte ainud Eesti omi. Kas sa oled , kulla Veedla, kuulnud midagi süütuse presumptsioonist? See pole mingi valikuline värk, see kehtib kõigi kohta. Nii, et nagu sa karjusid midagi Olegist. kes pussitas Dimitrit vms (ma ei mäleta neid nimesid) siis, see näitas sinu suhtumist maailma. Kui õhus olev süüdistus on sulle meeltmööda, siis on ta sinu jaoks tõene.

106. sepp - 28. aprill 2007

Täpsustus:
Gerhard Schröder – Gazpromi tütarettevõtte Nord Stream AG nõukogu esimees
:)

107. roll - 28. aprill 2007

“Reedel ja ööl vastu laupäeva polnud tänavatel enam niinimetatud pronkssõduri kaitsjaid, vaid isikud, kelle eesmärk oli ilmselgelt kasutada võimalust poodide röövimiseks,” ütles Adlas BNS-ile.

108. hei - 28. aprill 2007

Ka mina olen rahul meie politsei tegevusega. Nad tegutsesid tõesti väga professionaalselt. Sest ükskõik mis ka ajendiks pole, märatsemisel ei ole õigustust. See praegune olukord on mingil mõttes lihtne ja selge. Inimesed tuleb maha rahustada. Mis aga saab edasi? Mina kardan nüüd küll juba igasuguseid pommimehi ja õhtusi pätikampu, kes leiavad endale sellest vallandunud vastuseisust õigustuse rahutusi korraldada.

109. analyytik - 28. aprill 2007

Scores hurt, more than 600 detained as more riots rock Estonia
28/04/2007 10h30
TALLINN (AFP)
http://www.afp.com/english/news/stories/070428101541.dhf0egqu.html

110. analyytik - 28. aprill 2007

The Update: Estonia clashes continue, Report, 02:17
Apr. 28 – Top news on reuters.com
Protests over Russian statue removal in Tallinn continue …
http://www.reuters.com/news/video/videoStory?videoId=50429

111. analyytik - 28. aprill 2007

Fresh Estonian violence leads to 600 arrests
Sat Apr 28, 2007 7:14AM EDT
http://www.reuters.com/article/worldNews/idUSL2873034620070428

112. analyytik - 28. aprill 2007

Estonia: Excavation Near Soviet Monument
By STEVEN LEE MYERS
Published: April 27, 2007
http://www.nytimes.com/2007/04/27/world/europe/27briefs-estonia.html?_r=1&oref=slogin

Soviet Monument in Estonia Removed
By THE ASSOCIATED PRESS
Published: April 27, 2007
http://www.nytimes.com/aponline/world/AP-Estonia-War-Memorial.html

113. analyytik - 28. aprill 2007

After Violent Night, Estonia Removes a Soviet-Era Memorial
By STEVEN LEE MYERS, Published: April 28, 2007
http://www.nytimes.com/2007/04/28/world/europe/28estonia.html

600 Arrested in Estonia in Second Night of Clashes
By REUTERS, Published: April 28, 2007
http://www.nytimes.com/reuters/world/international-estonia-russia.html

http://topics.nytimes.com/top/news/international/countriesandterritories/estonia/index.html?8qa

114. Sterea - 28. aprill 2007

Kas keegi ühineb minuga ja leiab, et tegelikult on see kõik väga hea Eesti riigile? On viimane aeg heaoluühiskonna mullist välja tulla ning vaadata tegelikkusele silma – riigis on liig palju rahulolematust, liig palju viletsust ja teadmatust (viimast eelkõige venekeelse elanikkonna hulgas – venekeelne Postimees ja ETV venekeelsed uudised on ühed vähesed kanalid, kus olukorda adekvaatselt kajastatakse). Venekeelsed kanalid ja lehed, mida nad reeglina loevad, on selgelt venemeelsed (ja omakorda langenud Vene propagandamasina ohvriks). Viimaks võime tõele näkku vaadata – pole see olukord nii rahumeelne ühti. Ja see on fakt, et meie riigis on suur osa muukeelset elanikkonda. Oleks viimane aeg juba selle tõdemusega leppida. Mõlemal poolel sealjuures.

115. Sterea - 28. aprill 2007

Leidsin ühest teisest blogist suurepärase sissekande. Tsiteerin seda siingi:

SEE LÕIK ON VÄGA ÕIGE JA VÄGA OLULINE – suurepärane selgitus sellele, milline on probleemi tõsidus:

See, kes arvab, et päeva või aastaga on võimalik tasa teha 90 aastat ajupesu on kas naiivne või allaandja. See, kes arvab, et kümne tasakaaluka ja järjekindla vene keelt oskava eestlase selgitamine ja veenmine muudab üle öö kümnete ja sadade Vene meediakanalite poolt kokkuvaletatu on naiivne. Selliseid mõistvaid rahusaadikuid peab olema eestlaste hulgas mitte kümneid vaid kümneid tuhandeid.

Mida rohkem inimesi saab aru sellest, et kogu üldsus peab meelt tolerantsemaks muutma, seda suurem lootus on pingeid maandada.

116. analyytik - 28. aprill 2007

114. Sterea – April 28, 2007
“…riigis on liig palju rahulolematust, liig palju viletsust ja teadmatust…”

Küllap nii see ongi. Ja mida teeb valitsus? Miks me peame lõputult kuulama mingit Reformierakonna demagoogiat, et “Meil on kõik nii hästi.” Kaua seda valet veel usutakse?

117. Vesimutt - 1. mai 2007

Sa ütled, et venelased on kõrvale jäetud elust.
MISMOODI?


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: