jump to navigation

Reedene mõttevahetus 5. mai 2007

Posted by Manjana in tegemistest.
trackback

Costello ja MihhailReedel, peale kuuma töönädalat, toimus Kaheksanda Mai Liikumise töökoosolek. Seekord oli kohutumispaigaks “Kadunud kontinendi” nimeline koht. Meie liikumise nimepäev on ligidal ja tuli välja mõelda, mis sellest päevast saab. Nagu kõik teavad, siis põhja politseiperfekt R. Küüt tegi esildise, mis keelab avalikud koosolekud Tallinnas ja Harjumaal ja ühtlasi tühistab ajutiselt ka Eesti põhiseaduse  § 47. Meile, kui seaduskuulekatele inimestele, on oluline täita kehtivaid reegleid ja seega tühistame meie eelmiste koosolekute otsused korraldada protestiüritus Tallinna kesklinnas.

Kuna Küüt on öelnud: “Põhiseaduslik õigus koguneda ja koosolekuid pidada kehtib tingimusel, et seda tehakse rahumeelselt,” siis leidsime, et korraldame alkoholivaba pikniku võileibade ja limonaadiga. Selleks, et keegi ei peaks pärast kurtma, et tal on püksid mustad, palume peale võileibade kaasa võtta ka mingi lina või muu abivahendi, mille peal saab murul istuda. Parim koht (peale Tammsaare pargi ja Harjumäe muidugi) on Kadrioru park, mis asub linnakärast eemal, aga samas pole vaja kaugele kõndida. Aja jätame samaks: 8. mai, kell 18.00 ja kohtumispaigaks luigetiigi kõrval olev muruplats Kreutzwaldi juures.

Kohale tulijatel on keelatud rääkida protestimisest, antifašismist, relvadest, sõjast ja muust sellisest. Samas on hea, kui me võiksime koos näiteks laulda. Protesti- ja meelsuslaulud keelatud!

8. mai hommikul paneme siia lugejatele ülesse ka tolle video, millele on salvestatud meile antud intervjuu Kaplinskiga ja mida meil oli plaanis kasutada tollel üritusel, mis ära jäi.

Veel on meil üks hea idee, mida teha tolle muruplatsiga, mille haljastamisega tegeleb Kaitseministeerium. Kuid sellest räägime järgmise nädala teisel poolel.

PS! Kui teisipäeva õhtul sadama hakkab, läheme edasi Tallinna Ülikooli ruumidesse

Kommentaarid

1. Jurgen - 5. mai 2007

A Leedu kett enne p´aeval vaja yle elada. Jóudu tegudeni!

2. Wild - 5. mai 2007

Mõttevahetustega kaasneb tavaliselt ka sõnavahetus. Või kuidas teil need lood on?

3. Janek - 5. mai 2007

Esildis kehtib igasuguste kogunemiste kohta seega ülekutse: “siis leidsime, et korraldame alkoholivaba pikniku võileibade ja limonaadiga … Aja jätame samaks: 8. mai, kell 18.00 ja kohtumispaigaks luigetiigi kõrval olev muruplats Kreutzwaldi juures.” on iseloomult ebaseaduslik. Muidugi vaevalt, et politsei midagi tegema hakkab kui te “Ansip maha!” vms. karjuma ei hakka.

4. Metsavend - 5. mai 2007

Milles asi? Igal pool on omad teisiti mõtlejad.

Norrakatel on omad Quislingid, Ameerikal olid Julius ja Ethel Rosenberg, kes 1948 vesinikupommi saladused Moskvale pappi eest ära müüsid, ning meil on omad punased.

Mida siis sellest imestada? Tore, et sellised meie maal vaid killukese meie rahvast moodustavad.

5. Ingrid - 6. mai 2007

Huvitav, kas hanereas kõndimine maanteel a la Balti kett loetaks ka kogunemiseks? Inimeste vahe võiks olla u. meeter ja tulijaid oleks.

6. marge - 6. mai 2007

Kas pulmapeod ja sünnipäevad on ka ebaseaduslikud, kui nad vabas õhus toimuvad? Mina olen ntx oma maikuus olevat sünnipäeva Tartus raekoja taga Toomemäe nõlval küll alati saanud tähistada. Et see on siiski mai lõpus, siis vist ka sel aastal probleeme pole. Aga kui mul oleks 9, mail sünnipäev, kas ma peaksin siis politseist loa hankima??

7. marge - 6. mai 2007

Kuigi jah, mingeid provotseerivaid üritusi ei tuleks ette võtta. Head ei sünni sellest kindlasti!

8. Jurgen - 6. mai 2007

Leian isiklikult et vóileib ja limonaad ei ole tósine.

9. Siim - 6. mai 2007

Natukene ajakohast vaatamist, tõsi, vajab küll youtubes regamist. Aga asi on seda väärt:

10. mirri - 6. mai 2007

Ja mõnusat lugemist abipolitseinikuks koolitamisest:
http://sofiemaailm.blogspot.com/

11. analyytik - 6. mai 2007

EPL, 07. mai 2007

MIHKEL RAUD: Juhan Kivirähki personaalküsimus
http://www.epl.ee/arvamus/384775

TARMU TAMMERK: sotsioloog peaks omama täielikku sõnavabadust
http://www.epl.ee/arvamus/384770

HANNES RUMM: Olen nõus surema Kivirähu arvamusvabaduse eest
http://www.epl.ee/arvamus/384768

Väga lahe. On tekkinud tõsine sõnavahetus sõnavabaduse küsimustes. Nüüd jääb üle ainult loota, et totalitaarsete tegelaste mõtteviis mingil juhul võimule ei pääseks.

Ja veel. Kas panete tähele, et on tekkinud selge vahe tagurliku Postimehe ja tunduvalt liberaalsema Eesti Päevalehe vahel.

12. analyytik - 6. mai 2007

ALEKSANDR ASTROV: Liigsete sõnadeta
EPL, 07. mai 20
http://www.epl.ee/arvamus/384777

13. aarne veedla - 7. mai 2007

Sven Grünberg: Trooja hobuse sündroom.

Aastaid tagasi Moskvas ütles hea sõber, nüüd maailmakuulus vene helilooja: «Teie, eestlased, peate meid väga vihkama, sest oleme teile nii palju halba teinud.» Olin mõnevõrra üllatunud, sest tegemist oli inimesega, kes muretses eeskätt vene rahva hävimise pärast ja selle asendumisega vene keelt kõneleva kultuurita sovetiga. Oli sügav nõukaaeg.

Vahepeal on Venemaa üritanud demokraatia suunas liikuda, kuid pikka aega elunormiks olnud valetamine on sealsesse mentaliteeti niivõrd juurdunud, et SSSRi avalikult taga nutnud Putin on oma iidoli restaureerimisega nüüd juba ka muud maailma kollitamas.

Saksamaa on Teise maailmasõja pärast ette ja taha vabandanud, kuid Venemaa pole küüditamiste, genotsiidi ja okupatsiooni pärast vabandust palunud. Vastupidi, okupatsiooni on vaid ülistatud. Teisitimõtleja Sergei Kovaljov ütles: «Neile ei tule pähegi, et Stalin ei vabastanud Eestit, vaid vallutas selle julmalt.» Liiga tihti on usutud Venemaa süüdistusi väikeriikide aadressil.

Meie päevaprobleemide taga on aga eelkõige Venemaa suutmatus andestada, et Eestil on ilma nendeta nii hästi läinud. Liiga paljud on hakanud Eesti riiki hästi suhtuma.

Integratsiooni võime Eestis lugeda päris edukaks, sest meil on ligikaudu kolmsada viiskümmend tuhat pea täiesti desinformeeritud venekeelset elanikku, kellest vaid murdosa on terroriga seotud. Kindlasti oleks vale süüdistada valitsust, kes justkui ei ole või on liiga «tädilikult» püüdnud muulasi meie sekka kutsuda. Räuskava soveti arusaama, et Eesti ei olegi Venemaa osa, saab kummutada, kahju küll, põhiliselt majanduslikke teid pidi.

Mõistuspärased argumendid neid ei huvita. Kui varem tundus, et stalinistlik mõttelaad kaob koos vanema põlvkonnaga, siis nüüd on käsil uus, Putinjugend-taktika. Lastele teadlikult valetades talletub vihkamine veel pikaks ajaks. Õnneks on näha, et Euroopa Liidu teistes liikmesriikides ja USAs mõistetakse olukorra tõsidust, sest Venemaa ilmne siht on meie ärakasutamine Trooja hobusena, et ELi tagaukse kaudu sisse sõita.

«Oo püha lihtsameelsust,» tuleks hüüda neile, kes arvasid, et asi on pronksmehes. Kui poleks sõdurit, leitaks midagi muud. Hämmastav pole niivõrd meie idanaabri käitumine, kuivõrd omade, küll kaheteistkümne professori, Tallinna linnapea ja teiste lühinägelikkus, argus, oma rahva vastu minek.

Läbirääkimised pole ju võimalikud, kui piltlikult öeldes üks mängib malet ja teine poksib. Eesti poleks riik, kui me lubaksime oma pealinnas riigi vaenlastel laamendada ning koristaksime orjameelselt taas ära Eesti lipu. On asju, mille üle ei peeta läbirääkimisi, eriti nendega, kes meie tänavatel «Rossija» või «vsjo naša» karjuvad, aknaid jalaga sisse peksavad ja nõuavad Eesti sisse väikest Vene riiki.

Muidugi oleks vaja dialoogi, kuid selleks on puudunud mõistuspärane partner. Ei aita ei ümar, kandiline ega muud tüüpi laud, kui vastas on internatsid. Paistab, et asi on viimastel päevadel siiski hakanud paranema. Suured muutused peaks aset leidma vene koolides, mida õnneks juba tehakse. Ka on saanud selgeks, kes on kes meie endi hulgas. Loodan väga, et siin on rohkem lollust kui reetmist. Päts, Vares-Barbarus & Co on juba kord rehale astunud, kas peaksime sama kordama?

Vene loomusele omane ütlemine «peksab, järelikult armastab» kehtib mitte ainult armuasjade tasandil, vaid ka riiklikul. Seda kinnitab oma rahvast kõvasti kloppinud Putini uskumatu populaarsus.

Meie valitsus peaks jääma kindlaks võetud kursile, sest seda on toetamas tsiviliseeritud maailm. Et meil on OMA RIIK, tuleb selgeks teha kõigile, maksku mis maksab. Taganeda pole kuhugi.

14. Sterea - 7. mai 2007

Suurepärane kirjutis. Austan Sven Grünbergi ja tema kaugelenägemisvõimet väga ja Trooja hobuse võrdlus on välispoliitilises mastaabis suurepärane. Kuid tundub, et selles loos on siiski väikene loogikaviga. Riikidevahelised suhted ja inimestevahelised suhted on siiski põhimõtteliselt teineteisest erinevad. Ühel juhul käib arutelu riigi organite vahel, teisel juhul me räägime konkreetsetest inimestest, kellega manipuleeritakse. See, et käputäis nn “terroriste” kolmesaja viiekümne tuhande suuruse venekeelse elanikkonna seas meediakuvandil domineerisid, näitas Euroopale, et Eestis on siiski miskit mäda. Venemaa rõõmustas. Samas oli Euroopa piisavalt tsiviliseeritud ja analüüsivõimeline, et Trooja hobust siiski märgata. See, et riik peaks jätkama oma võetud kursil sõitmist ei peaks nüüd küll tähendama, et siseriiklikult Putini “peksab, järelikult armastab” kombel peaksime oma võõrkeelse elanikkonnaga käituma. Läbirääkimised ON võimalikud ka mikrotasandil. Probleemist TULEB rääkida, et see mõlemapoolselt lahti harutuks. Kui me omavaheliseks diskussiooniks valmis ei ole ning juba eos sellest keeldume, siis tulevadki varsti Achilleuse sõdurid meid kimbutama. Vastased on varmad teineteise nõrku kohti ära kasutama. Loodan siiski, et see artikkel oli kirjutatud riikluse, mitte rahvusluse tasandil kursi jätkamise nimel.

15. analyytik - 7. mai 2007

May 5, 2007
Folly in the Baltics
by Charley Reese
http://www.antiwar.com/reese/?articleid=10916

16. analyytik - 7. mai 2007

Estonia faces up to Russian community’s seventeen-year itch
Monday 07 May 2007 08:00
http://jurnalo.com/jurnalo/storyPage.do?story_id=33714

17. Jurgen - 7. mai 2007

http://www.novayagazeta.ru/news/96465.html
Эстония не пригласила российскую делегацию на открытие памятника Бронзовому солдату

Российские представители официально не приглашены в Эстонию на открытие памятника Бронзовому солдату. «По имеющейся у нас информации ни депутаты, ни сенаторы, ни какие-то институты гражданского общества из России приглашения от эстонской стороны на открытие памятника Бронзовому солдату на новом месте не получали. Такой информацией или приглашением не располагает и посольство России в Таллинне», – сообщил первый зампред комитета Госдумы по международным делам Леонид Слуцкий.

По его словам, «заявление канцлера Минобороны Эстонии, сделанное на встрече с делегацией Госдумы 1 мая (с предложением присутствовать на церемонии – прим. ред.) было сделано больше для пиара». «Понятно, что нужно получить визы, нужно как-то это организовать», – заметил он.

По сооб. «Газеты.Ru»

07.05.2007 16:07

18. analyytik - 7. mai 2007

HANNES RUMM: Olen nõus surema Kivirähu arvamusvabaduse eest

Üks kommentaar sellele kirjutisele:
http://www.epl.ee/?arvamus=384768&kommentaarid=30

Arst 07. mai 2007 12:13:10
Mulle meenub kolmekümnendate aastate alguse Saksamaa. Adolf Hitler oli saanud Riigipäeva, kuid ei omanud täielikku võimu, siis organiseeris ta laamendamise ja Riigipäevahoone põlemapanemise (meil venelaste vandaalitsemine), vaatas toimuvatpõlemist paraja aja käed püksitaskus pealt (meil 2 tundi politsei tegematust), siis kustutas tulekahju (meil suruti mäsu alla) ning kehtestas diktatuuri, kasutades täpselt sama retoorikat, mida praegu Ansipki – rahvus on ohus, riiklus on ohus, pätid peavad saama rängalt karistatud jne. jne. Hitler leidis Bulgaaria kommunisti Dimitrovi süüdlaseks, meie taome Kivirähki ja Savisaart. Õhutatav hüsteeria kasvas Saksamaal üle natsionaalsotsialismiks, tekkis üks riik, üks rahvus, üks füürer – kaugtulemusi teame omast käest (holokaust jne.)Vaatasin Savisaare vastast veebilehte, kus enamuse allkirjadest moodustavad koolilaste ja üliõpilaste omad ning kohe meenus hitlerjuugend, mille osa Saksamaa sündmustes oli tohutu. Minu jaoks pole ammu enam küsimus venelastes, minu jaoks on küsimus, kas mina, elupõline eestlane oman oma riigis õigust sõnavabadusele, oma arusaamale poliitikast ja riigiasjadest või pean nüüdsest mõtlema ja tundma kui Ansip. Kivirähul oli ju õigus ja veelkord õigus. Ansipi minekut ei ole vaja venelastele, Ansipi minekut on vaja eestlastele. Lõpetuseks tahan öelda, et Juhan Kivirähk on eestlastele ikkagi sotsioloog ning tema töötamine mingis riigiasutuses pole 99% eestlastest siiamaani üldse teada olnud, järelikult pole sellel asutusel tähtsustki meile, nii ei saa ka antud asutuse reputatsiooni kuidagimoodi rikkuda

19. mirri - 7. mai 2007

Olen nõus Arstiga, kui ta ütleb:” Minu jaoks pole ammu enam küsimus venelastes, minu jaoks on küsimus, kas mina, elupõline eestlane oman oma riigis õigust sõnavabadusele, oma arusaamale poliitikast ja riigiasjadest või pean nüüdsest mõtlema ja tundma kui Ansip.”

20. Jurgen - 7. mai 2007

Lisa analyytikule: Juhan Kivir´ahk teadis seda ette

http://www.gazeta.ru/news/lenta/2007/05/07/n_1066055.shtml

“Молодая гвардия” объявила бойкот 13 эстонским товарам
Активисты «Молодой гвардии» «Единой России» провели акцию у стен консульства Эстонии в Санкт-Петербурге. Они прикрепили к воротам представительства списки из 13 товаров, которые они призывают бойкотировать. В «черный список» попало семь видов сыра, ликер «Вана Таллин», вино «Старый Таллин», два вида шоколада, йогурт «Валио» и «полюбившаяся многим россиянам килька в томате».
Так же к воротам консульства прикрепили список 76 магазинов, которые, по заверениям «молодогвардейцев», отказались торговать эстонскими товарами.
В акции, которая продолжалась около 20 минут, участвовало примерно 20 человек. // “Фонтанка.Ru”

21. ants - 7. mai 2007

Kust tuleb küll teie (8.ml) erapoolikus ja vahkviha Eestimaa vastu?

22. analyytik - 7. mai 2007

21. ants – May 7, 2007

See on süüdistus. Vähemalt paistab nii. Millised on tõendid? Paluks need välja tuua. Kui neid aga pole, siis jätta siin viha ja vaenu õuhutamine.

23. ants - 7. mai 2007

Lugege omi ja mõnede teie toetajate (analyytik) kommentaare ja spämme. Need kõik on Eestimaad halvustavad.

24. analyytik - 7. mai 2007

Tõlgendamise küsimus.
Ja konkreetseid näiteid ei tundu olevat.

Mis aga puutub linkidesse, siis kui informatsiooni vaba levikut halvustamiseks nimetada, eks siis muidugi. (Muide, ka kõik ajalehed ja portaalid on avaldanud artikleid, mis on Ansipi tegevuse suhtes ühel või teisel moel kriitilised.)
Aga jah, eks paljud Eesti inimesed peavad juba ka Ansipi mitte-ülistamist riigi reetmiseks.
Nii et Ants, kui Sulle meeldib totalitaarne režiim, mis seal ikka. Aga mulle ei meeldi.

25. ants - 7. mai 2007

Eestis on totalitaarne rez´iim!! Sedasama võib lugeda venekeelsest Delfist. Ei hakka vaidlema. See oleks sama mõttetu kui vaidlemine Lebedevi, Klenski või Zarenkoviga. Jedem das Seine. Ongi kõik.

26. Jake - 7. mai 2007

Mulle ei meeldi totalitaarne rezhiim. Aga mulle ei meeldi ka hüsteerikud, kes süüdistavad kõiges Ansipit ja leiavad et Eestis on tekkimas totalitaarne rezhiim.
Mulle ei meeldi tüübid, kes võrdsustavad Eesti Natsi-Saksamaaga, samal ajal olles häbelikult vait Venemaal toimuva suhtes, kus on kümneid kordi enam fashismiks nimetatavat.
Mul on tõsiseid kahtlusi inimeste mõtlemisvõimes ja ajupotensiaalis, kes arvavad, et Ansip kuulutab end diktaatoriks ja arreteerib kõik vasakpoolsed ega luba kellelgi mõelda ega arvata teistmoodi.
Õnneks on neid fanaatilisi “antifashiste” vähe.

27. analyytik - 7. mai 2007

Räägiks ehk mõne sõnaga ka Venemaast ja 8-5 liikumisest.

1. Kui ma nüüd õigesti aru olen saanud, on suur osa 8-5 liikumise liikmetest, ning paistab et ka mitmed siin kommenteerijad, positsioneerinud ennast vasakpoolsetena või vähemalt mitte-parempoolsetena.

2. Nagu üldiselt teada ei ole praegune Venemaa kindlasti mitte vasakpoolse orientatsiooniga riik. Pigem vastupidi. Nii palju kui kõikvõimalike meediakanalite ja uudiste ja muu sellise põhjal otsustada saab, on Venemaal palju räigem kapitalism kui Eestis, rääkimata võrdlusest teiste Euroopa riikidega. Ning peale selle paistab Venemaal olevat selgeid probleeme nii sõnavabadusega kui ka demokraatiaga üldisemalt.

Nõnda siis saaks minu meelest järeldada sellest küll ainult ühte – vasakpoolse mõttelaadiga inimesed (sealhulgas siis ilsmelt ka 8-5 liikumise liikmed) ei saa ju kuidagi Venamaad mingiks eeskujuliku ja/või soovitava ühiskonnakoraldusega maaks pidada. See ei saa ju olla riik, mis oleks kuidagi sümpaatne või millest eeskuju võtta. Nii et süüdistada vasakpoolseid Venemaa pooldamises või muus sellises oleks tegelikult päris absurdne. Vähemalt igasuguse teada oleva loogika põhjal.

28. mirri - 7. mai 2007

Mina ka ei märka _halvustamist_. Minu meelest on küll paljudes kommides kutsutud kaasa mõtlema ja arutama asjast. Kahjuks on need üleskutsed jäänudnud aruka oponendita. Sest ega sõim ju kedagi muuda. Kui mu vaatekohast aru saadakse ja mulle arukalt oponeeritakse, olen alati olnud nõus oma mõtet täpsustama , oponendiga konsensusele jõudma etc. Aga kui iga natukegi kriitilise arvamuse peale tuleb primitiivne kisa:” Eestit halvustatakse, appi, appi!”, siis jääb üle vaid õlgu kehitada.
Ja nende nn “Eesti kaitsjate” käest tahan küsida:” Kas tõesti arvate, et Ansip talitas õigesti?” Ja ma ei taha, et keegi tuleks siia blogisse vastama. Mina ei ole 8. mai liikumise liige ja ma ei taha nende blogi risustada liigsete seletustega. Oleks tore, kui te _endale_ selle küsimuse esitaksite ja ka _endale vastaksite_ (läbi kaaludes poolt ja vastu asjaolud).

29. ants - 7. mai 2007

Dixi.

30. analyytik - 7. mai 2007

to: Jake, Ants

Vaadake veidi nii ajalehtedes ilmuvat kui ka kõikvõimalikke kommentaariume. Kas totelitaarsed meeleolud on Eestis ikka väga haruldased? Vaadake meie valitsusliikmete esinemist, nende jäika jõupositsiooni – kas see ei meenuta totalitaarsete režiimide juhtide esinemisi? Kas tõesti?

Esialgu võib-olla mitte üleliia palju, aga mis edasi saab? Tendents on ikka üsna ilmne. Juba on ilmunud välja hulk ühiskonnategelasi, kes on valmis õigute ja vabaduste piiramist heaks kiitma. Ja kommentaarid kubisevad kiiduavaldustest neile kirjutistele. Kui aga keegi on vastupidisel seisukohal, ilmuvad välja kohe need kommentaatorid, kes nõuavad hukkamõistmist, vallandamist, vastutusele võtmist.

Hea küll. Võib-olla ei ole te kursis sellega, kuidas niisugust asja ajaloos ikka ja jälle on korraldatud. Kuidas seda natsionalistlikku hüsteeriat üles on köetud. Aga mina olen paraku üht-teist lugenud. Mina tean, kuidas neid asju on tehtud. Ja paraku on hetkel Eestis toimuv sellega ikka üsna sarnane.

31. analyytik - 7. mai 2007

Hammas hamba vastu
Autor: Marek Tamm
Eesti Ekspress, (29.04.2007)
http://www.ekspress.ee/viewdoc/35DEF68BF91647A3C22572CC003BD99B

32. pronkssoda - 7. mai 2007

Paraku tuleb mul ennustada ette, et 8-9. mail läheb ilmselt samasuguseks märuliks kui 26-27 aprillil, kui ei juhtu veelgi hullem. :(

Jälgige venekeelseid foorumeid. Peale pronksööd, vaid ühe nädala jooksul on järsku välja ilmunud väga, väga asjatundlikult ja soravalt agiteerivaid tüüpe, kes teevad puust ja punaseks selgeks, kuidas Eesti on üdini fašistlik riik, kuidas selle riigi vastu võitlemine pole mitte ainult õige tegu, vaid patt on sellest isegi kõrvale jääda, ning üleüldse eestlastele tehakse sellega heategu.

Pannes nüüd kõrvale faktid, et vene äärmuslastel oleks sigahea näha telekas pilte, kuidas “fašistlik” politsei (eriti jumal-teab-mis-taustaga abipolitseinikud) kolgivad nuiadega 9. maid tähistavaid venelasi (“nende seas” mingi retoorilise nükkega kindlasti ka veterane jne)..

… ja Ansipi tagasinõudmine ning rahvuslik ühtekuuluvustunne toob 9. maid tähistama tuhandeid ja tuhandeid inimesi…

…ja fakti, et märul ja punalipud näitaks kõigile ülihästi, et PS ümbertõstmisega ei saavutatud mitte midagi…

… ja et viimase küsitluse järgi 80% eestlasi toetab Ansipit (pole ime, arvestades Eesti ajakirjandust, Kadi Alatalu reportaaže jne), on pinnast konflikti kasvatamiseks venelasedvalitsus asemel rahvustevaheliseks konfliktiks..

33. araterl - 7. mai 2007

Siin on olukord umbes nagu teemqa pronkssõduri kaitsjad, veneäärmuslased ja sõdur ise.

No on mingi analyytik, kellel näpud villis. Saaks aga linka toppida nii et vahutab. Kõiki fašistideks ja totalitaarideks sõimata ja oma vaatenurka kriitikavabalt taevani ülistada. Jääb mulje, et analyytik esindab kamaid aga võta näpust. Pole liige. Ehk siis jääb mulje et analyytik on kamai. Aga võta näpust.

Kamai ise, keda on järgi jäänud ? liiget aga on kusagil taustal. Ei tee väljagi või on juba väsinud korrutamast, et analyytik pole kamai aga pole vist põhjust ka vastupidist väita. Tublit tööd teeb ju.

Ühesõnaga, kisub läbuks.

Kogu ideoloogiast tiine temaatika on läbi arutatud. Asi paika pandud. Peaks nüüd kuhugi edasi minema.

34. pronkssoda - 7. mai 2007

P.S: Unustasin mainida seda pikantset seika, et erinevalt 26. aprillist on 9. mai üritused korrektselt registeeritud, nende hilisem ärakeelamine prefekti esildisega aga täiesti (põhi)seadusevastane…

35. sirje - 7. mai 2007

Araterl, siin ajaveebis ei jagune inimesed vene ja eesti äärmuslasteks. Mina kaitsesin küll pronkssõdurit, aga ma pole elu sees sinna lilli viinud ja ma tundsin isegi ennast imelikult, kui ma teda pildistasin – kõigepealt vaatasin enda ümber ja siis kiirelt klõpsisin. Jutt käib pildistamisest mitu kuud tagasi. Mul on täiesti eestlase taust, aga mul pole pangalaenu, seega olen ma juba imelik.
Oled kuulunud lauset- mõnedel on pangalaen ja teistel oma arvamus.

Palju on Eestis inimesi, kes võivad väita, et Ansip on kuulunud tema juhitavasse parteisse? Peale minu on neid veel vist umbes kolm inimest.

Ma ei suuda siiamaani Euroopa vasakpoolsetele ära seletada fenomeni kuidas sai minna nii, et üleeuroopalise partei juhatuse koosolek toimus esimest korda Eestis ja selle vastu ei tundnud peale KAPO ükski ajakirjanik ega teise partei poliitik huvi.

Eestis pole olnud kunagi ühtegi rahu ega sõjavastast liikumist. Esimene neist oli punamust, kes on samuti sõltumatud, kuna on suuremalt jaolt alaealised ja anarhism ise välistab suvalise valitseva jõu kummardamise.

Inimene, kes juba millestki sõltub – töökohast, pangalaenust – tal ei jää muud üle kui kriisiolukorras loota valitsusele. Talle ei saa seda ka ette heita. Lihtsalt kurb on see, kui Eestist saab jälle totalitaristlik riik ja seda suurema osa rahva heakskiidul.

36. Jake - 7. mai 2007

Sirje lahe eputamine jälle. vaiksed vihjed: “mina olen tark ja sõltumatu, kuna mul pole pangalaenu”.
Ja lõpeta see kriiskamine, et “keegi ei tundnud huvi”.keegi ei tunne ka su vasakpartei vastu huvi, nagu valimistel selgus. Äkki leiaks kõigepealt vigu endas ja oma strateegiates, selle asemel on muidugi lihtne rahvast süüdistada totalitarismis ja muudes kuritegudes.
Oi kui lihtne ja hea oleks eesti elu, kui vaid kõik võim oleks Sirje siis oleks meil õiglane demokraatia, ainult kõik tähtsad otsused teeks tark vasakparteilane:)

37. Jake - 7. mai 2007

Aga analüütik, minu point on:
Eesti on äärmiselt demokraatlik riik, kus on väga minimaalselt totalitarismi tunnused. eriti hinnatav on see arvestades, et meie naabriks on totalitaarne riik, kes suurima mõnuga kasutab ära isedasama demokraatiat, sõna- ja väljenduvsvabadust Eesti olukorra ebastabiliseerimiseks ning kutsub üles totalitarismile ning vägivallale.

38. Jake - 7. mai 2007

Ma küiks analüütikult ka mõne asja, kuigi ta pidevalt hiilib kõigi küsimustest kõrvale?
Kas demokraatlik riik tohib ajutiselt kasvõi natukene piirata mõnda demokraatliku vabadust, kui ta on tugeva ründe alla suure agresiivse naabri luure ning diplomaatide poolt?
Kas demokraatlik riik tohib end üldse kaitsta sõjaliselt või peab ta alistuma?
Kas Tshehhi riik 1938. aastal käitus väga totalitaarselt, kui ei lasknud sudeedisakslastel mässu tõsta?

39. Jake - 7. mai 2007

veel üks asi: mina arvan et juhul kui Eesti on 2012 aastal iseseisev, siis on ta ka demokraatlik riik, kus kehtivad mitmeparteisysteem sõnavabadus, kogunemiste vabadus, valikuvabadus ja kõik mõeldavad vabadused.
Kas keegi arvab teisiti? ja on ta nõus kihla vedama selle peale?
näiteks et kaotaja peab riietuma end kanakostüümi ja valjuhääldist 2012. aastal 7.mail raekoja platsil tunnistama: “arvasin 2007.aastal, et…tunnistan et eksisin ja Eesti on täna…”

40. sirje - 7. mai 2007

Jake, nii palju komme nii ruttu?
Vasakparteil ei olnud raha, et valimistel midagi saavutada. Haige riik, kus vasakpoolsus sisuliselt puudub. Totalitarismi sisse viimine algas juba mõni aeg tagasi. Ansipi jube suur häältearv ja valimisteelne teemade puudumine koos totaalse ajupesuga on päris head näited, et midagi on viltu.

Demokraatlik riik võib ühte koma teist ikka piirata, kui ta teeb seda demokraatlikult ja on teada, millal piirang lõpeb. Hitler alustas oma natsiriigi sisse seadmist sellest, et nende parlamendihoone läks põlema. Miks läks põlema, pole siiani teada.

Öine valitsuse koosolek ja politseiperfekti kiri ei ole demokraatliku riigi väljendusvahendid. Mis alust on meil nõuda, et teiste riikide parlamendid peavad hääletama ja saama 100% toetuse Eesti riigi tegutsemisele, kui meil pole riigikogus ühtegi selleteemalist hääletust olnud?

Ma pole siiani aru saanud, kuidas kogu jama Savisaarele selga veeratati, kui tema oli puu otsas kui pauk käis. Ega ma Savisaare süütuses ka kindel pole, aga ikka imelik, miks küsitakse võrdlevalt, et ka sulle meeldib ansip või savisaar. Sama hästi võiks küsida, kas sulle meeldib Ansip või Saku hele õlu.

41. Janek - 7. mai 2007

Sirje, mask on lõplikult langenud. Su jutt on nii imelik, et mul hakkab ka imelik…

Kui meil oleks totalitaarne ja ebademokraatlik riik, siis istuksid sa juba vangis ja Kivirähk oleks mahalastud, mitte ei arutletaks tema “personaalprobleemi” tänases EPLis.

42. Jurgen - 7. mai 2007

Minu lugupidamine analyytiku ja Sirje poole!

43. sirje - 7. mai 2007

Janek, ma pole öelnud, et juba on jama täiega majas. Ma ei viitsiks ju rabeleda, kui täiega untsus oleks. Lootus paremusele on täiesti olemas. Üks politoloog ütles mulle valimistepäeva õhtul, et vasakpoolsetel on lootust 15 aasta pärast. See ennustus paneb mind ahastama, sest ma pole ootaja tüüpi.

Viimaste sündmuste taustal oleks tegelikult ka vasakpoolsusel lootust kiiremaks tõusuks, aga samas on lootust ka täielikuks totalitarismiks. Minu isiklik elu ei muutu niikuinii, aga ma usun, et riigile oleks positiivsem, kui antud olukord mõjuks demokraatiale hästi, mitte vastupidi. Kena oleks kui meie sotsdemmidki paremas seisus oleks ja näiteks keskerakonnaga kaklemise lõpetaks. See oleks demokraatia teel päris kena samm. Samas pole Pihl just eriti sotsdemmilik minister. Ja mul ajab juba tükk aega igasugune poliitika iiveldama.

On head on halba.

44. Kiki - 7. mai 2007

Sirje, mul ka ei ole pangalaenu. Kas ma olen nüüd plaksust arvamusliider või?

45. pronkssoda - 7. mai 2007

janek: Eesti pole totalitaarne riik, vaid pigem putinlik “juhitav demokraatia”. Erinevalt Venemaast on meie ajakirjanikud on oma arvamuses vabad, s.t. keegi ei käse neil midagi öelda või kirjutada, aga see-eest on paljud neist korrumpeerunud, ebaeetilised ning rohkem poliitikud kui poliitikud ise, mistõttu meedia on ikkagi sügavalt kaldus. Eriti avalik-õiguslik TV :(. Kas panite tähele, millise paanika kutsus esile Kruuda plaan hakata oma ajalehte välja andma? Et see olla oht(!) pressivabadusele..

46. kalake - 7. mai 2007

Analyytik, sa ei näi tõde otsivat vaid õigustust oma tõekspidamistele.

47. analyytik - 7. mai 2007

Juu. Vaadake nüüd kallid kaaskommenteerijad. Lugege ehk kõigepealt, mida ma olen kirjutanud ja millele ma olen viidanud ja siis võime ehk edasi rääkida.

Võtame näiteks need viited Ameerika ajaloolase Howard Zinni kirjutisest. Ja Eestis toimuva. Ma vist panin need kusagil kommentaaris isegi kõrvuti lausa. Ja analoogid on olemas. Kahtlemata.

Umbes samasugune juhtum on selle Juhan Kivirähki artikliga. Ta võtab sündmuste käigu ja kõrvutab seda siis, nagu ta väljendab, elementaarse õpikunäitega. Ja analoogiad on jällegi olemas.

Teile need näited ei meeldi. Aga mis siis teha. Kui ei meeldi siis ei meeldi. Võib-olla ei viitsinud te näiteks seda Howard Zinni kirjutist läbi lugeda. Mis teha. Võib-olla pole te lugenud ka näiteks Noam Chomsky artikleid. Ja paljude teiste inimeste kirjutisi. Ega keegi teid ju sundida ei saa. Kui ei loe, siis ei loe. Ilmselt ei jäägi siis muud tõdeda, et minu kirjutised ei ole teie jaoks sobivad ja järelikult on teil vaba valik neid mitte lugeda.

48. Jake - 7. mai 2007

Njah. Niipea kui küsid konkreetse ebamugava küsimuse, siis poeb muidu pidevalt vahutav analüütik peitu ja hakkab rääkima Zinnist ning Chomskyst kui lõplikust tõest Eesti praeguse olukorra analüüsimisel.
Mida sa sihukesega ikka peale hakkad. Ma lugesin mõlemat kutti aastakest 7-8 tagasi, tollal tundus väga äge. Nüüdseks…noh argumendid on kohati huvitavad, aga maailmavaade mõlemal ikka väga lihtsustatud, Chomsky meelest oli ju ka punakhmeeride kuriteod Lääne propaganda või veelgi enam, otsene Lääne süü.
Chomsky ja Zinni meelest on kõiges halvas süüdi kapitalistlikud sead, eriti Ameerika omad, Jüri Lina meelest on kõiges süüdi vabamüürlased ning juudid. USA mehed on aga oma maailmanägemust ikka way edukamalt suutnud müüa

49. kalake - 7. mai 2007

Selleks et aru saada kuidas maailma hammasrattad liiguvad ei pea tingimata lugema sadade kaupa üht ja sama asja kinnitavaid asju. .

50. araterl - 7. mai 2007

Ma kordan siin üle ühte oma öeldud mõtet: “Pronkssõduri teisaldamine oli vale aga möödapääsmatu” ja see on ka minu seisukoht selles küsimuses. Palju poolt ja vastuargumente, mida pole võimalik skoorida ega kaaluda vaid mille lahenduseks on tegu. Tegu, millel on tema valulikkusest hoolimata õnneks rohkem positiivseid kui negatiivseid tagajärgi. Seda siis järelehüüdeks.

No see Sinu jutt Ansipi Sinuparteisse kuulumise ja KAPO eurovasakpoolsete lembuse osas on natuke demagoogiat + tiba utreeringut. Ega siin keegi seda väga tõsiselt võta.

Aga üks asi, millele Sirje tähelepanu juhib on ka mulle mureks. Ei meeldi mulle selle juures, Sirje, Sinu paranoilis-hüsteeriline toon. Aga kui Sa teistsugune oleks, siis Sa oleks ilmselt masendavalt igav inimene.

Ehk siis autoritaarsuseoht. Totalitarismist on asi kaugel. Absoluutne toetus Ansipile on teatav ohumärk selles suunas. Aga miskipärast tundub mulle, et see on ajutine. Esimest korda oli seda tunda, et on Andrusele oli piss pähe löönud siis, kui peeti koalitsioonikõnelusi. No natuke liiga ülbelt käsitleti neid läbirääkimistepartnereid. Aga mis parata. Tulemuseks ka päris korralik valitsuse koosseis. Kui IRL-i pressing oleks läbi läinud oleks meil sama pussakas rahvavalitsus nagu Vabariigi algusaegadel. Peamine mida tahaks, et see absoluutne poolehoid ei suigutaks inimesi mugavusse ja ei hägustaks kriitikameelt.

Miks see kaua ei kesta? Nagu öeldud – koalitsioonikõnelustel ja seal ümbruses Ansip ülbas natuke rohkem kui vaja. Mis peamine 100 päeva ja pronkssõduriaeg saavad läbi ja on vaja reaalset poliitikat teha. Ja tehakse ka vigu. Ning Kesk saab jälle oma kompromaadivabriku tööle panna ning asjad hakkavad liikuma tasapisi tasakaalu suunas. Majandus jahtub, ilmnevad struktuurilised probleemid ja see kaka tuleb kasvufanattidest reformarite kaela. Nii, et vasak ja muidu ebamäärapoolsed – teie mure on asjatu.

Kaks mõtet, mis mind painanud on:

– Eesti on paratamatus kasvutsüklis. No alla 8% on ikka kuradi raske seda kasvu suruda. Ükski klassikaline monetaar või fiskaalpoliitiline meetod Eestis ei tööta (seadusega keelatud). Kui Vene oma sanktsioonid peale paneb (annaks jumal et paneks) siis see jahutab majandust ikka tubli 1-1.5% palli kasvu. Inflatsioon stabiliseerub või kukub ja saabki euro ära teha. Vaevalt, et Ansip nii kaugele mõtles aga huvitavalt kukkus välja

– Mõelge nüüd, mis šansid olid Refil valimised võita ilma Pronkssõdurita? Ok, alatu. Aga mõtleks nüüd aastapäevad tagasi – Isamaalica oma lõppematutes ühinemisvaevades summaarse naeruväärse toetajaskonnaga, SDE puss nagu alati. Valimised oleks võimsalt võitnud Kesk. Isegi hoolimata kerapaktist ja presidendivalimistel enda täislaskmisest. Siis oleks meil ilmselt samasugune valitsus nagu enne (Kes-Ref) ainult et juhtohjad oleks olnud Keski käes. Veel rõvedam stsenaarium oleks olnud Kesk-IRL. Ja jätkunud oleks samasugune vaikelu nagu see oli viimased 2 aastat. Kas see oleks Eestile kasulik? Ei saa salata, Eestile tervikuna oli see kunagi ajaloolaste poolt võib-olla sigaduseks peetav pronksiga mängimine kasulik.

Vasakpartei rahapuudus ja Reformi populaarsuses süüdistamine on tavaline allajääja kiunumine. Kui Teil ikka oleks mingi värske sõnum olnud, mitte mingi soigumine, siis oleks ka mõnesajatuhandega künnise ületanud. Ei tea mis idioodid küll SDE-d spondeerivad? Te saite suurepäraselt hakkama Toomsalu ja Lepaga. Ülejäänu tegematajätmises saate küll ainult iseennast süüdistada.

Öine valitsuse koosolek on täiesti tavaline ja demokraatlik liigutus. Politseiprefekti esildis on küll veider aga paraku täiesti legitiimne. Nii et otsi midagi muud millega süüdistada. Riigikogu hääletas keelatud rajatiste seadusega. Muus osas on tänaõhtune telepress kõnekas – kõik rääkisid ühest suust, et pole veel õige aeg.

Savisaar tõmbas ise endale sita kaela. Tema ammuproovitud taktika – seisukoha puudumine kuni viimase momendini, vähesel määral aga ainult oponeerimine, pime venelaskonnale panustamine mängisid talle väga rõvedalt kätte. Ja kui küsitaks, et kas mulle meeldib Ansip või Sirje, siis ikka ütlen, et Sirje, sest Sirje on huvitavam, ettearvamatum.

Vasakpoolsus SDE kujul tõuseb nii ehk nii. Sissetulekute kasvades lihtsalt see on nii. Vasakpartei jääb marginaalparteiks. Kui Sina Sirje pill kotti paned (Sa võiks selle ausalt ära teha) siis laguneb see laiali või mõned külahullud kakavad selle nii täis, et siga ka ei näksi. SDE ja Keski koostöö on seni kuni Savipätsil hing sees – võimatu sündmus. Küsimus ei ole vasakpoolsuses, küsimus on poliitilises moraalis. SDE on aus, Kesk on moraalitu. Isegi mitte pragmaatik.

Kukkus jälle nagu Sirje personaalküsimus välja aga tal on võime ärgitada mõttevahetust ja see on üks paljudest põhjustest, Sirje, miks Sa mulle meeldid.

51. analyytik - 7. mai 2007

Edgar Savisaar: Esimene märuliöö – mis tegelikult juhtus?
08.05.2007 00:01
Edgar Savisaar, Tallinna linnapea
http://www.postimees.ee/080507/esileht/arvamus/259304.php

52. analyytik - 7. mai 2007

Andrei Babin: Jätke rahule
08.05.2007 00:01
Andrei Babin, reporter
http://www.postimees.ee/080507/esileht/arvamus/259305.php

53. analyytik - 8. mai 2007

Täielik tõmblemine mu meelest! See tähendab Eesti ajakirjanduses.
Kui viimastel päevadel paistis, et Postimees on end positsioneerinud selgelt natsionalistlik-konservatiivsena ja Eesti Päevaleht liberaalsena, siis nüüd (st. 8. mail, on-line öise seisuga.) paistab jälle vastupidi. Võib-olla mitte päris, aga siiski täisti tuntaval määral.

Mis see on? Psühhoos? “Melted state” ehk “üles sulanud seisund”? Vist oli umbes nii. Nagu üks psühhiaater kusagil väljendas. Plasma?

Mõnes mõttes naljakas/veider, aga ainult mõnes mõttes. Kui mingeid väga kummalisi analüütilise psühhiaatria teooriad teda, siis on ehk huvitav ju, aga ma ei kujuta küll enam ette, mida nii öelda lihtinimesed sellest arvama peaksid või kuidas nad selles supis mingit selgust võiksid saada, mis neile pähe kallatakse.

54. araterl - 8. mai 2007
55. araterl - 8. mai 2007

Analyytik, ära ole naiivne – see pole mingi melted state vaid tavaline meediaäri. Kuna enamus eestlaskonnast on rõveenesekindel, siis müüb nutt ja hala, kaasatundmine ja empaatia kuna Ansipit ja politseid rohkem kiita pole enam ruumi.

56. Hubbil - 8. mai 2007

Kahju, ei saa lugeda Postimeest online siin Torontos. Araterl, see link eesti.wordpress.com artiklile oli mage.

57. ago - 8. mai 2007

8.mai liikumine on juba millegi saavutamisele kaasa aidanud. Meie palavalt armastatud valitsus teeb 8. mai puhul rahu ülistavaid avaldusi ja viib pronkssõdurile lilli. Seni pole nad kordi taibanud, et Euroopas on 8. mai tõeline püha. Tubli algatus teilt, 8. mai liikumise esindajad! Teie nimest lähtuvalt arvan, et eks see vist oli ka selle kodanikualgatuse üks eesmärkidest.

58. araterl - 8. mai 2007

“Kahju, ei saa lugeda Postimeest online siin Torontos. Araterl, see link eesti.wordpress.com artiklile oli mage.” – et liiga vähe sõimu?

59. mr.Costello - 8. mai 2007

Palju loba aga sekka ka head nalja by Jake:

Aga analüütik, minu point on:
Eesti on äärmiselt demokraatlik riik, kus on väga minimaalselt totalitarismi tunnused.

Ärme nüüd ikka äärmustesse lähe, äärmisest demokraatiast on asjad siin ikka kaugel. Nagu Pronkssõda kirjutas – Eestis on tegemist putinliku juhitava demokraatiaga, mille suundumus viimase aja sündmuste taustal on selgelt totalitarism.

Kas demokraatlik riik tohib ajutiselt kasvõi natukene piirata mõnda demokraatliku vabadust, kui ta on tugeva ründe alla suure agresiivse naabri luure ning diplomaatide poolt?

Ühene vastus on: ei tohi. Sest kas ei öelnud mitte üks ameerika president kunagi midagi taolist, et vaba riik, mis hakkab piirama oma kodanike vabadusi, pole vaba olemist väärt. Pealegi – politseiprefekt ei piiranud koosolekuvabadust mitte ajutiselt vaid määramata tähtajani, kui esildist tähelepanelikult loed. See on öeldud muidugi läbi lillede, aga ma pean sellsieid piiranguid üldse väga ohtlikuks tendentsiks.

60. Jake - 8. mai 2007

Megairw. näe ühele küsimusele isegi vastati, kuigi mitte adressaadi poolt.
kule costello äkki see on ka demokraatiavastane, et vene natse eestisse ei lasta? või et Schröderiga ei kohtutud. ja sa kardad et enam ei tohigi Eestis kunagi ühtki koosolekut pidada?
oh neid jubedaid tendentse ja suundumusi, mine joonista Ansipile hitlerivuntse natuke, rahuned maha.

Ago väide on ikka täielik BS, 8.maid suur tähistamine sedapuhku on pigem Notshnoi Dozori ja vene luure “teene”. Aga miks Eesti seda rohkem peaks tähistama kui I maailmasõja lõppu, ma küll aru ei saa.

Muide Alandil oli siiski täitsa OK artikkel EPLs täna, erinevalt siinsest ta ei hakand eestlasi natsimeelsuses süüdistama.

61. fake - 8. mai 2007

Normaalne artikkel Arnilt ja nagu ikka, ebanormaalsed kommentaarid.

Kommentaator Limburger kutsub ridade vahel üles Arnit riigitelevisioonist lahti laskma põhjendusel, et see on maksumaksja rahaga rahastatud ning 80% maksumaksjatest mõtleb ju teisiti.

Kommentaator tiblunnicus ei soovi sõja lõppu tähistada ja ilmselt soovib, et sõda kestaks edasi, et ta saaks selle teistmoodi lõpetada.

Kommentaator Bennius elab üldse omas maailmas ja leiab, et Teise Maailmasõja lõpuga pääses natsism ja fašism demokraatlikus maailmas võidule. Kas järjekordne suur eesti “ajaloolane”?

Kommentaator Portupeest saan aru, et tema oleks soovinud Hitleri võitu, kuna ka see tema oli surelik ning peale tema surma oleks ilmselt saabunud nii lahedad olud, et oleks olnud võimalik Eesti Vabariik taastada.

Kommentaator Taara on avalikult natsimeelne ning leiab, et lojaalne Eesti Vabariigi kodanik usub, et kahest halvast halvem oli Nõukogude Liit.

Oeh. Või oleks täna päevakohane öelda: “Sieg Heil!”? ;-)

62. priitp - 8. mai 2007

Nendest niinimetatud küsimustest.

Demokraatia on niisugune valitsemisvorm, kus riigiametnikud valitakse rahva poolt. Paraku ei taga riigiametnike valitavus veel vähemuste kaitset ning sõna-, koosolekute, usu jt vabadusi. See, mille üle meie südant valutame, on _liberaalne_ demokraatia. Praegu tundub, et vabadusi jääb järjest vähemaks, ja ma ei räägi siin mitte ainult koosolekute vabaduse piiramisest politsei poolt. Nii et jah, aastal 2012 on eesti ilmselt jätkuvalt demokraatlik riik, iseasi kui liberaalne/mitteliberaalne see demokraatia on.

63. Janek - 8. mai 2007

“8.mai liikumine on juba millegi saavutamisele kaasa aidanud. Meie palavalt armastatud valitsus teeb 8. mai puhul rahu ülistavaid avaldusi ja viib pronkssõdurile lilli. Seni pole nad kordi taibanud, et Euroopas on 8. mai tõeline püha. Tubli algatus teilt, 8. mai liikumise esindajad! Teie nimest lähtuvalt arvan, et eks see vist oli ka selle kodanikualgatuse üks eesmärkidest.”

Jälle arvavad armsad vasakpoolsed, et midagi tehti tänu nendele. Tutkit! Seda oleks tehtud niiehknaa silumiseks ja Euroopale pugemiseks. Pragmaatiline, “terve mõistuse” otsus millele vasakpoolsed panevad jälle külge “vasakpoolse idee” sildi. Aga tegelikult tundke siis võidurõõmu. Tunnete, et olete ükskord ka tähtsad. :P

64. sirje - 8. mai 2007

Janek, vale järeldus. Mul on kenasti kõik vasakpoolsed arvel. Antud teksti kirjutaja puudub nimekirjast. Millega sa oma väidet tõestad? Aga armas olen ma heameelega :) Tähtis olemine on hoopis ebameeldivam, seega ma jätaks selle osa vahele.

65. analyytik - 8. mai 2007

Kiri: Kaine mõistuse jõuetu appikarje
Peeter Liiv, http://www.DELFI.ee
8. mai 2007 5:48
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/article.php?id=15840152

“Jung kirjutab: „Diletant võib tahtmatult aktiveerida patsiendil psühhoosi, mis seni on olnud latentses olekus. Igasugune sekkumine psüühikasse — see on mäng tulega, ja arsti kohus on hoiduda sellest.

Täna tehtavast näib just kodurahu foorum olevat alateadlik katse selles suunas — kui võimalus rääkida suud puhtaks. Me vajame kohtumist kui omamoodi rühmateraapiat, mis võimaldaks vallanduda emotsionaalsel loovusel, katarsisel.
…”

Eks see nii paistab olevat. Ja vähemalt teooria järgi peaks siis asjaga ühele poole saama umbes juuni alguseks. Kui mingi lollpea muidugi jälle ei püüa seisundit Thoraziniga (pisargaasiga) “ravima” hakata. Sest siis on selge oht, et asi läheb “krooniliseks” kätte.

(vt. ka minu eelmine kommentaar, 53. analyytik – May 8, 2007)

66. analyytik - 8. mai 2007

http://punamust.org/forum/viewtopic.php?t=5&postdays=0&postorder=asc&start=270

08 Mai 2007 07:42 am

Avalik pöördumine

Üle-eelmisel nädalal Tallinnas ja Kirde-Eestis aset leidnud tänavarahutused on endaga kaasa toonud inimeste elavnemise – avaldatud on palju erinevaid, tihtipeale vastanduvaid arvamusi ja seisukohti. Kahjuks teenivad paljud arvamused pigem probleemi edasise süvendamise kui lahendamise eesmärki.

Toimunu põhjuseid ei tuleks otsida argimõtlemises tavaks saanud diskursusest, mis üritab iga viimse kui pisiasja tõmmata rahvuslikule tasapinnale. Tunneme tõsist muret, et taoline käsitlus võib endaga kaasa tuua natsionalistlike meeleolude leviku Eestis – seda nii eestlaste kui venelaste hulgas. Oluline on mõista, et tekkinud pinged lähtuvad justnimelt natsionalistlikust ja rassistlikust lähenemisest. Tegelikkuses ei peaks olema ‘meid’ ja ‘neid’ – peaksid olema Eestis elavad inimesed.

Eelnevat silmas pidades oleme sügavalt nördinud, et nii Eesti Vabariigi kui Vene Föderatsiooni valitsused koos peavoolu meediaga ei suuda lahti öelda probleemi käsitlemisest rahvuslikus võtmes. Kuna peame taolist lähenemist aina uusi pingeid tekitavaks, näeme toimunu ühe peamise põhjusena muuhulgas ka võimude- ja meedia-poolset provokatsiooni.

Meile jääb arusaamatuks, miks üritab teatud osa meediast meeleheitlikult selgitada, et igasugune võimude-poolne agressioon oli õigustatud. Seoses tänavatel toimunuga mõistame kahtlemata hukka nii valimatu lõhkumise kui ka politsei-poolse vägivalla. Lisaks peame ebanormaalseks suhtumist, mis käsitleb kõiki valitsuse seisukohta kritiseerivaid avaldusi ‘mitte-soovitatava’ ja ühiskonda lõhestava käitumisena. Demokraatlikus ühiskonnas ei mõisteta inimesi hukka oma põhiseadusliku õiguse – sõnavabaduse – kasutamise eest. Kardame, et konflikti eskaleerumisel muutub Eesti politseiriigiks ning saabub tagasi “Pätsu-aegne” vaikiv ajastu. Samuti näeme ohtu erinevate poliitiliste jõudude “lehmakauplemises”, mis suurendab välisagressiooni ohtu ja muudab raskeks mõistlike ühiste kokkulepete sõlmimise.

Käesoleva pöördumisega kutsub PunaMust nii eesti kui vene kogukonda üles riiklikust poliitikast ning peavoolu meediast sõltumatule dialoogile; kutsume inimesi üles võtma omaenda ülesandeks kõik see, millega riik hakkama ei saa. Palume inimestel mitte alluda läbi meedia levitatavatele provokatsioonidele, mis teenivad selgelt edasise vastandamise ning lõhestamise eesmärki; palume loobuda eelarvamustest, mis lähtuvad rahvuslikust käsitlusest.

Inimesed! Olge läbinägelikud ja ärge laske end poliitikute poolt ära kasutada! Kas soovite oma kodus aastakümneid kestvat rahvusvahelist konflikti, milles jäävad kaotajaks kõik eestimaal elavad inimesed? Olge targad, ignoreerige rahvuslikul pinnal tehtavaid üleskutseid! Läbi ajaloo on anarhiste peetud revolutsioonide ja ülestõusude mootoriks. Täna deklareerime selgelt: inimkonna tuleviku nimel mõistame järsult hukka kõik rahvuste vahelised konfliktid!

PunaMusta anarhistid loodavad inimeste mõistvale ja mõtestatud suhtumisele, võimudest sõltumatule kogukondadevahelisele suhtlusele ning inimsõbraliku ja tolerantse demokraatliku ühiskonna loomisele.

Anarhistlik liikumine PunaMust

67. Janek - 8. mai 2007

Väike märkus: Eesti Vabariigis pole eestlastel oma kogukonda. Erinevatele kogukondadele viitamine näitab seda nagu peaks me muutma vene keele ka riigikeeleks.

Dialoogi puudumise teemal halamine on nö kaitsjate möga, sest teisel pool pole senimaani dialoogivõimelisi isikuid. On Savisaar, kel on paljude venekeelsete hääled, aga nende õiguste eest ei seisa ja endised interrinde tegelased + muu äärmuslik valjuhäälne punt kelle taga seisab Vene Föderatsioon.

Dialoogi pidamine eeldab:

* Iseseisva Eesti Vabariigi olemasolu tunnistamist, mis on 1918. aastal asutatud riigi õigusjärglane. Sh Eesti Vabariigi ühe riigikeele poliitika ja “diskrimineeriva kodakondsusseaduse” mittevaidlustamist ja okupatsiooni tunnistamist.
* Nõukogude Liidu kuritegeliku ja inimvaenuliku reziimi hukkamõistu (oluline komistuskivi paljudele, kes NSVL taga nutavad ja/või härdusega meenutavad)
* Dialoogivõimeliste isikute olemasolu. Mingid suvalised Klenskid, Linterid, Savisaared need olla ei saa, sest nemad ei soovi lahendusi ja puudub piisav autoriteet. Savisaar mängis oma võimalused maha 26. ja 27. märtsi sündmuste järel. Meie poolt ei saa nendeks olla samamoodi Madissonid, Böhmid, Rebased.

Kompromissid ja järelandmised pole siin võimalikud.

68. valker - 8. mai 2007

Okk. Sai ehk nalja tehtud, kellel kuidas. Mõnele vist tõsine eneseteostus. “Riigiasjadest” rääkimata. Olgu, aga piinlik on juba piinlik on juba piinlik.
Pange pood kinni, säästate 10 mintsi selgrootu siinkirjutaja päeva-ajast. Pakun, et ma pole ainuke.
Analyytikut on muidugi alati põnev lugeda. Ja lingid on nunnud. Mis siin salata. Aga vähe vale nimi sel blogil või nii. Just nii.

69. pronkssoda - 8. mai 2007

janek 67: Sa tõid välja posu ettekäändeid, et dialoogi mitte pidada. Valitsusel on jõupositsioon ning neil pole mingit dialoogi ju tarvis. Isegi kui need täidetaks, leiaks sa kohe uued ja sobivamad.

Asi läheb kurvaks seetõttu, et nagu PS ümbertõstmine ja sellele järgnenud pronksöö näitas, on venelastel tänaseks arusaamine, et mingisuguseid Sinu tingimusi või ettekäändeid ei ole mõtet täita üritadagi. Et Sinu lugupidamist iseend jalamatiks tegemata niikuinii ei saavuta. Loll on see, kes üritabki.

Vastupidi, fookus on ilmselt edaspidi sellel, teha edaspidi nii, et hoopis Sinul tekiks huvi hakata täitma venelaste tingimusi ning võib-olla hoopis nemad vaatavad õunte pealt, kas sinuga on mõtet mingit dialoogi pidada või mitte.

Elamisväärsemaks see kõik Eestit ei tee. :(

70. pronkssoda - 8. mai 2007

p.s. Jumala õnn, et Eestil on olemas Savisaar. Teda on nüüd täna hea lihtne tänitada, aga kui eestivenelastel Eesti poliitikas ÜLDSE ühtegi usaldusväärset poliitikut ei oleks, võiks meie riigis hetkel olla juba kaunis p… majas. Mõelge, kui kõik Savisaare toetajad fännaksid tema asemel hoopis Zarenkovi või teab mis limonovlast.

71. Janek - 8. mai 2007

Vaata, need eeldused ei saa olla vaidluse all juba ainuüksi seetõttu, et iseseisvumise taastamisel otsustati ära millist teed minna:

A) Eesti Vabariik on ENSV õigusjärglane – Idee läbisuruja oli seltsimees Edgar Savisaar. Praktikas tähendanuks see kodakondsust kõgile siin olijatele, tulevikus suuremat seotust Vene Föderatsiooniga, okupatsiooni eitamist.

B) Eesti Vabariik on Eesti Wabariigi õigusjärglane. ENSV tähistab okupatsiooni ja kodakondsusest ei saa need, kes asusid siia ENSV ajal. Ideed surusid läbi need teised, “vastikud laarlased”.

Me valisime ilmselgelt B variandi.

72. pronkssoda - 8. mai 2007

janek: esiteks ei ole mingeid A ja B variante, et kui mees, siis kas a) pede või b) vägistaja. Ära vingerda otsustest kõrvale väidetega, et kõik on tehtud täpselt nii kui peab ning ainus alternatiiv ükskõik missugusele valitsuse otsusele on lõpetada Vene embuses.

73. Janek - 8. mai 2007

Sinu toodud mees-pede-vägistaja võrdlus on kohati. Proovi paremini! ;)

Aga kõik oligi sellega ära otsustatud. Tegu on fundamentaalsete “tõdedega” ehk asjad, kus kompromisse teha ei saa. See pole nagu tulumaksuprotsendi üle või lasteaiakohtade üle vaidlemine.

74. pronkssoda - 8. mai 2007

Aga räägime parem sellest, miks sa säherdused tingimused ja fundamentaalsed “tõed” (jutumärgid sinu omad ;) üldse lagedale tõid.

Seepärast, et sinu jaoks (ja mitte ainult sinu jaoks) õigustavad need venelaste ja nende arvamuse vähemtähtsaks pidamist. Võiks isegi kasutada sõna “diskrimineerimist”, kuna jutt käib samast asjast. Sealjuures mitte fundamentaalsete küsimuste juures nagu keel või kodakondsus (keegi siin ei rääkinud millestki sellest!), vaid isegi sellise, iseenesest täieliku pseudoprobleemi juures nagu üks kuju keset linna.

Kui see on tõesti nii ülifundamentaalne, samas kasutati seda ülifundamentaalset asja venelastele lihtsalt väiklaseks ärapanemiseks, siis paraku häälestas valitsuse tegevus venelasi just selle sinu ülifundamentaalse asja vastu, sellega ka ülifundamentaalsele tõele rajatud riigi vastu. See on mulle kui eestlasele juba kuradi moodi probleem.

75. Jake - 8. mai 2007

Mis puutub venelaste arvamusega mittearvestamisse, siis ma pole kindel, kas Londoni taktika parem on, et lasta islamistidel politsei kaitse all pärast metroopommitamist loosungitega “Euroopa, sinu 9.11. tuleb veel!” ringi kõndida.

76. pronkssoda - 10. mai 2007

Hea, et saan anda 100% ammendava vastuse: jah, on tõesti parem.

Võib-olla oled kuulnud sellisest tegelasest USAs nagu pastor Fred Phelps, kellele kohe üldse ei meeldi homoseksualistid. Kohe nii vähe meeldivad, et nende tolereerimine USA ühiskonnas viib teda ja tema kirikut meelt avaldama loosungitega stiilis “Tänu jumalale 9/11 eest”, “Orkaan Katrina oli Ameerikale paras” või käib isegi Iraagis hukkunud sõdurite matustel meelt avaldamas plakatitega, et kui hea see oli, et kadunuke Ameerika eest sõdides surma sai. Ta on kindlasti üks vihatuimaid inimesi riigis, kellega ei taha tegemist teha isegi paandunuimad usu- ja muud äärmuslased. Aga sellest hoolimata, et enamus rahvast kibeleb talle oma kätega kere peale andma, talutakse ja respekteeritakse tema ülisolvavaid demonstratsioone, sest isegi sellised väljendused ja nii räigelt solvavad loosungid on sõnavabadust austavas riigis pühad. Inimesed näevad teda, näevad tema loosungeid, ent näevad ka seda, et kindlalt on tagatud nende õigus ise mõnel mõistlikumal ettekäändel meelt avaldada, kui vaja peaks minema.

77. Bennius - 11. mai 2007

Kahju, et fake pole veel üldse ilmavalgust näinud.

78. Bennius - 11. mai 2007

Bennius kirjutas, et pärast II Maailmasõda pääses võidule totalitaristliku=fašistliku=stalinistliku=natsistlikku Venemaa=NSVL ettekirjutused demokraatliku maailma jaoks, ajalugu, tema enda kirjutatud enesedefinitsioon. Sest demokraatlikud riigid võitsid natsistliku Saksamaa koos eelpool nimetatud subjektiga ega saanud eriti arugi, kui osutusid juba selle lõa otsas olevaiks… Nii et ei piisa ainult oskusest kirjutada, ka tekste tuleb mõista, kui vaja need mitu korda üle lugeda. Halvustamine asju mõistmata keerab halvustaja enese vastu.

79. zapalyt - 18. detsember 2007

izvenite no nam nado sdelat test
vi ved ne bydete protiv admini


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: