jump to navigation

Meedia sõnavabadus – mis piirini? 29. juuni 2007

Posted by marianna in diskrimineerimine, meedia.
trackback

Eile sõites kontorisse olin hingepõhjani vapustatud ühe Raadio Mania kommentaatori sõnadest. Kommentaator Andres Oja.

Jutuks tulid vargused, mida pannakse toime bussides ja trammides – röövitakse rahakotte ja mobiiltelefone, ka lastelt, ning kuidas vargaid ära tunda. Kiiduväärt ettevõtmine, alguses. Kuid see, mis vapustas oli teema arendus – selle jutu pealt kommentaator läks sujuvalt üle oma oletustele, mis rahvusest on enamus varastest. Jutu kokkuvõte oli, et integratsiooniprotsess on Eestis täielik mõttetus, ning tema maksumaksjana ei ole nõus maksma ühtki senti nende inimeste integreerimisele, kes on vargad või kes tänavatel karjusid “fashistid” ja “pidarastid”. Ning et kellelegi ei ole seda integratsiooni Eestis vaja.

Selline arutelu oli minu meelest täiesti kohatu, põhjendamatu ning solvav Eestis elavate vähemuste jaoks, keda julmalt ja valimatult võrdsustati avalikult varaste ja kurjategijatega. Mina ei ole nõus, et minu autosse tuleb avalikust meediakanalist muusikapalade vahelt selline alusetu ning solvav natsionalistlik jutt. See raadiojaam on minu jaoks out. Kuid pahameelt teeb see, et minu üksik boikott ei pane lõppu sarnastele kommentaaridele, mis alusetult teevad liiga kõigile Eestis elavatele vähemusvahvuste esindajatele, hoolimata nende eluviisist, ning õhutavad rahvuslikke pingeid ja lõhet ühiskonnas.

Olen kindel, et see juhtum ei ole ainus, kus avalikkuse ees – raadios, televisioonis, trükimeedias – päevast päeva esinevad inimesed võtavad sõna, mõtlemata oma sõnavõttude tagajärgedele: kas see kedagi teenimatult riivab ja keda see riivab. Tekkis mõte – tekitada “natsionalistlike meediakanalite”, või siis “ebademokraatlike meediakanalite” must nimekiri – foorum, kus inimesed saaksid anda edasi oma kogemusi ja tunnistusi juhtumitest. Et raadiojaam või ajaleht või telekanal, kes tolereerib oma avalike töötajate jutus selget natsionalistlikku ebaõiglust ja ebademokraatlikku poleemikat, teeniks ka vastavat reputatsiooni ja vastukaja avalikkuselt.

Meedia on äärmiselt tugev inimeste arvamuse mõjutusvahend, ning sellised juhtumid pööravad seda demokraatliku ja terviku ühiskonna vastu.

Kommentaarid

1. mirri - 29. juuni 2007

Mulle tundub, et ka praegu on Eesti Vabariigis võimalik see vaenu õhutav raadioajakirjanik vastutusele võtta._ Ja ma soovitangi seda teha._ Kui tekib mingi kohtulahend vms, siis see, kuidas kohus sellist rassistlikku saadet hindab, annab meile infot, kus me elame.
Ise ma seda saadet ei kuulnud aga muidu võtaksin küll midagi ette.
Nii, et edu, Marianna!

2. am - 29. juuni 2007

Mis imeline asi on “ebademokraatlik poleemika”? Mis käesoleva loo ajendisse puutub, siis kas eestis on avalikult kättesaadav kuritegevuse statistika (sh. erinevad kuritegude liigid) eestlaste ja mitteestlaste kohta. Või see ongi “ebademokraatlik statistika”?

3. Vanavõitu - 29. juuni 2007

Eesti kinniistujatest (st kohtu pool süüdi mõistetud kriminaalid) on midagi 80% venekeelsed.
Mis nüüd teha!?
Vastusele võtmisega on vist probleeme – klenski, öine häbi jne.. patseerib ikka vabaduses

Sirje küsib: Räägi mulle ka mis kuriteoga Klenski isiklikult hakkama on saanud? Sellise lause eest võiks Sind, kui inimese alusetud süüdistajat, kriminaalvastutusele võtta. Sa ikka saad aru, millal Sa sooritad kuriteo ja millal mitte?

4. Janek - 29. juuni 2007

Umm, kas meie vangidest polnud mitte ca 75% “muulased” ja antud fenomen algas nõukaajal linnadest, kuhu toodi erinevat rahvast üle liidu kokku? Üldistamine on muidugi nõme, eks.

5. abele - 29. juuni 2007

edu musta nimekirja koostamisel. tõenäoliselt avastad, et musta nimekirja satuvad pea kõik erameedia esindajad. vähe on vist neid, kes omale sellist labasust keelavad, sest suur osa eestlasi on nende poolel ja tahavadki sellist jama kuulata. avalik-õiguslikus meedias küll püütakse väljenduda poliitkorrektselt, aga eks sealgi juhtub vahel.

tegelikult ongi masendav olukord, sest erameedias tsensuuri-laadsete regulatsioonidega asja lahendada oleks mingis mõttes samm tagasi. asi algab ikkagi iga indiviidi mõtlemisest ja senikaua, kui jätkub kõikvõimalike vähemuste suhtes vaenulikult meelestatud kaaskodanikke, ei pääse selle olukorra peegeldusest ka meedias.

6. am - 29. juuni 2007

abele, aga miks suur osa eestlasi on nö. “nende poolel” ja “natsionalistlikult meelestatud”? Mis sa arvad?

Poliitkorrektsus on muidugi väga ilus ja viisakas asi, sobib muuhulgas ka ebameeldivate nähtuste põhjuste tegelemisega vältimiseks.

7. Janek - 29. juuni 2007

Radio Mania kohta tahtsin veel öelda, et nemad on varemgi sellises stiilis sõnavõtte teinud (noh aastaid tagasi) kuid sissekande autor vaatab jälle kitsarinnaliselt — üks Eesti kanal. Lugegu mõnda kohalikku venekeelset meediaväljaannet. Praktiliselt ükskõik millist. Eestlaste mittesolvamine on pigem erand kui reegel.

8. Marianna - 29. juuni 2007

Tänan kommentaaride eest, ning minu meelest see diskussioon on väga vajalik.

Võtsin ühe konkreetse juhtumi, mis oli värskelt juhtunud ning kutsus esile tugevaid emotsioone.

Antud juhtumis minu meelest lubamatu oli üldistada kuritegevuse statistikat (olgu see trammivaraste või vangis kinnipeetute statistika) kogu vähemuste elanikkonnale – järeldades sellest, et Eestis ei ole vaja integratsiooni, kooselu teiste rahvustega. See on statistiliste andmete kuritarvitamine.

Ma ei räägi siin ainult eesti meediast. Kui on venekeelseid kanaleid, kus levib sarnane üldistav ja kitsarinnaline vaade eesti rahvale (ei ole hetkel konkreetseid näiteid), mõjutades venekeelse avalikkuse arvamust – ma ei tee siin erandi, see väärib samasugust hukkamõistu.

Mis kõige rohkem selle ja sarnaste juhtumite puhul häirib – arvan et Eestis ei ole senikaua võimalik eri rahvuste rahulik kooselu, kuni avalikkuses – olgu need eesti- või venekeelsed meediakanalid – domineerivad sõnumid, mis õhutavad rahvuslikke pingeid ja otse ütlevad välja – meil ei ole vaja integratsiooni, meil on parem olla ilma “nendeta”. Natsionalism on praegu kahjuks moes, ning niikaua, kui see on “IN” – unustagem integratsiooni.

Kuidas seda “moetrendi” muuta, mõlemalt poolt – siin hea meelega ootaks teie ettepanekuid.

9. rein - 29. juuni 2007

“Kui on venekeelseid kanaleid, kus levib sarnane üldistav ja kitsarinnaline vaade eesti rahvale (ei ole hetkel konkreetseid näiteid), mõjutades venekeelse avalikkuse arvamust – ma ei tee siin erandi, see väärib samasugust hukkamõistu.”

marianna, loe läbi eesti vene lehed 27.aprill-10.mai ja kui sa ei leia materjali järgmiseks postituseks, siis sinu praegune postitus polnud siiras

10. ants - 29. juuni 2007

Soovitan Mariannale lugeda venekeelset Delfit. Näiteks kasvõi kommentaare meie sõdurite hukkumisest Afganistanis. Ma arvan, et sellised kommentaatorid + need, kes eestlasi sõimavad fashistideks jne. on raudselt vastu kõikidele katsetele luua üksteisemõistmine eestlaste ja venelaste vahel. Neil on hästi meeles aeg, mil meilt võis igal pool nõuda vene keelt ja sisuliselt olid nad härrasrahvas. Nad teevad kõik, et see aeg tagasi tuleks.

11. Oudekki - 29. juuni 2007

Tegelikult see küsimus, kui palju Eestis ilmuvad venekeelsed lehed natsionalismi õhutavad, on minu arvates teisejärgulise tähtsusega. Sest see ei paranda Andres Oja üteldut karvavõrdki. Ega õigusta.

Ma arvan, et see Marianna mõte on hea – teha avalik veebileht (blog, foorum), kuhu saaksime kenasti üles kirjutada Eestis ilmuva meedia natsionalistlikud ja etnilist viha õhutavad avaldused. See annaks teavet, kui laialdane ning milline täpselt probleem on.

Sest ega ultranatsionalistlike avalduste keelamine kuhugi ei vii. Aga rahvapoolne ignoreerimine viib. Lisaks on oluline näha, mis laadi avaldused teisi solvavad – et teadlikult oma mõtteviisi muuta. Rahvuslikke pingeid ei ole ju meile kummaltki poolt vaja :)

12. am - 29. juuni 2007

Aga see kui palju Eestis ilmuvad venekeelsed lehed eestlasi sõimavad õhutavad ei ole väiksema tähtsusega kui Andres Oja (üksik)juhtum ! Minu jaoks ja minu õnneks paljude teiste eestlaste jaoks ei ole!
Hoopis sinu suhtumine teeb mõõdukast rahvuslasest ultra (tundsin enda peal).
am, tartu nats

13. priitp - 29. juuni 2007

Nojah, Vesti Dnja õhutab igasugust vaenu, sealhulgas ka etnilist. Iseasi kes on nõus seda väljaannet lugema ja sellest näiteid otsima.

14. abele - 29. juuni 2007

am-i 6. kommentaari vastuseks:

tänan pakkumast suurepärast väljakutset võtta ühte lausesse kokku põhjused, miks suur osa eestlasi on “natsionalistlikult meelestatud”. eks igaühel ole omad kogemused ja sellest lähtuvalt erinevad põhjused.

samas me ei peaks niiväga imestama, et sellise stereotüüpse kuvandi peale, mida me laiendame tihti kõigile siinsetele mitte-eestlastele, on ka paljude (mitte kõigi) venelaste suhtumine meisse vastav ja nad reprodutseerivad oma nägemust üleolevast eestlasest oma meedias.

oudekki 11. kommentaari peale veel:

ma kardan, et säärase veebilehe tegemine tekitaks ka muuhulgas rahvuslikke pingeid. see oleks ju ikkagi instrument eestlaste sõnavabaduse piiramiseks. otseselt midagi öelda ei keelataks, aga kaudselt küll. mõtteviis muutuks trotsist pigem vastupidises suunas.

15. Marianna - 29. juuni 2007

Võtsin soovitust kuulda, ja pühendasin täna aega eri väljaannete sirvimiseks. Soovitan Teile lugeda sealt ühte artiklit nädalalehes Den’ za Dnem tsensuurist venekeelses meedias, artikkel ilmus värskelt 22. juunil 2007:

http://www.dzd.ee/?SID=d74af5e6d63ca6e4f9f3e746a39e79d9&n=17&a=1085

Loodan, et keel ei kujune takistuseks sisu arusaamisele. Tegemist on ülevaateartikliga sellest, kuidas Eesti meediakontsernid, mis omavad eesti- ja venekeelseid väljaandeid, reageerisid aprillisündmustele ja on kehtestanud (või püüdnud kehtestada) tsensuuri venekeelsetes väljannetest, kuni mõnede inimeste töölt lahkumiseni (nt. venekeelse Delfi peatoimetaja).

Selles kommentaaride dialoogis mind väga kurvastab tendents: küsimusele: Kuidas MEIE saaksime peatada/leevendada meedias eri keeltes levivat sõnumit “Eestil ei ole vaja lõimimist”, kuulen vastu järgmist: “Venekeelses meedias eestlasi sõimatakse”.

Ma võin otsida venekeelsest meediast näiteid, ning küllap neid tõepoolest leian. Või neid võiksime välja pakkuda hoopis meie kõik – konkreetsed näited eesti- ja venekeelsest meedias – mis oli öeldud, ning miks see oli solvav või ebaõiglane. Ning luua realistlikku pilti sellest, mis meie meediaruumis võiks olla teisiti.

Vesti Dnja kohta kollemtaaride peale küsin vastu: Kui paljud Teist võtavad tõsiselt seda, mida kirjutatakse SL Õhtulehes?

Marianna, Eestis sündinud venelane

16. Marianna - 29. juuni 2007

Niikaua, kui inimesed ei hakka ütlema “Ma ei ole nõus” teist rahvust riivavate või solvavate ütluste peale eesti- või venekeelses meedias, jääb venelastele mulje, Andres Oja sarnased kommentaatorid väljendavad KÕIGI eestlaste arvamust, ning Vesti Dnja väljendab KÕIGI venelaste arvamust.

Ma ei ole nõus, et kõik eestlased on fashistid ja natsionalistid, mul on kuhjaga suurepäraseid isiklikke kogemusi eestlastest sõprade ja mõttekaaslastega. Ja ma ei ole nõus, et kõik venelased on narkarid ja kurjategijad kes ei oska eesti keelt, milleks tembeldavad neid Andres Oja sarnased inimesed.

17. Janek - 29. juuni 2007

Marianna, kahjuks räägib objektiivne kuritegude statistika tõepoolest sisserännanute (venelased, valgevenelased, ukrainlased jne.) kahjuks. Ja vastavad tendentsid olid juba ENSV ajal! “Fashismi” tõestamisega on keerulisemad lood. Seaduskuulekusel on oluline austus riigi, linna suhtes. Kui Sa ei tunnista riigi legitiimsust, siis kipud ka selle seadusi kergekäeliselt rikkuma. Kui Sa ei tunne, et linn on “oma”, siis lõhud seda kergekäelisemalt (võrdle aprillirahutusi Tallinnas, Ida-Virumaal ja kontrastina Narva ja Tartuga). Üsna loogiline, et igasugustel sisserännanutel kipub austus uue koha vastu olema madalam. Tänu (vana)vanemate mõjule kipub see veel mitu põlvkonda edasi kanduma.

Radio Mania suhtes, et pole kuulanud seda jaama juba mitu aastat, sest ühe hommikuprogrammi tüübi regulaarne marurahvuslik lahmimine hakkas pinda käima. A la jälle Andrei või Dimitri tegi midagi. Siililegi peaks selge olema, et “ma ei ole nõus” teist rahvust solvavate ütlustega.

18. Kristjan - 29. juuni 2007

Janek, statistika on võib-olla objektiivne (kuigi ei võta arvesse kuritegude sotsiaalset tagamaad, ei kirjelda Eesti vanglate põhjustatud retsidiivsust, ei kõnele Eesti white-collar kuritegude vähesest avastusprotsendist etc.) ning paljud vangid Eestis need, kes kõnelevad vene keelt, aga sellest ei järeldu mitte midagi muud. Niikaua kui kõiki Eesti vene keelt kõnelevaid elanikke ei ole vangi pandud = kriminaliseeritud, ei ole võimalik taoliseid järeldusi teha, s.t. järelduseks on alati [mõned inimesed on vangid] mitte [kõik inimesed on vangid, sest mõned on].

Jutt austusest geograafiliste punktide vastu on pisut ligadi-logadi; asetada ühiskonnas tekkivate konfliktide põhjused ja tagamaad mingile müstilisele austusele linna/hiie/hea tsaari vastu ei vii vist dialoogi kuigi kaugele.

Esiteks on tegu lihtsalt lastetoaga, sihvkakoorte sülitamist mingite 50 aasta taguste söjakurjategude kaela ajada on rumal. äkki olen mina millestki valesti aru saanud, aga eesti või vene soost jõmmide vahel ei ole iial osanud vahet teha. S.t. kui laseme eestlastest rullnokad pärast meeleavalduse lõppu vabalt linna peale, siis leiame hommikul sama moodi rüüstatud poed. Noh, nii ju juhtus ka aprillis, kas ei.

Teiseks pole probleemi austusega linna või EV suhtes. On pahameel Vabariigi Valitsuse vastu, mitmendat valitsust järjest. Ja õigusega, ei ole märgata, et peale massirahutuste ja massihüsteeria valla päästmise valitsusest mingit tolku oleks sündinud. Või et VV oleks mingit heatahtlikkust välja näidanud.

19. Kristjan - 29. juuni 2007

Marianna, ühinen Mirriga ja soovitan raadio ning ajakirjanik ja soovitavalt ka raadio-kanali omanik täiega kohtusse kaevata. Ning kogu case ei puuduta absoluutselt meedia sõnavabadust ega ka poliitilist korrektsust.
Vastupidi, tegu on inimestega, kes a) ei tahaks mingil tingimusel anda sarnast vabadust teisele poolele. b) on seadusega igat-pidi vastuolus c) teevad vaenu-õhutamise tööd väga tänamatul ja kriitilisel ajal.
Küsida võiks näiteks: ajakirjanikule sümboolne vanglakaristus, raadio-kanali litsentsi tühistamine ning omanikule rahatrahv. Samas arvestades Võsa-Petsi taoliste teeneliste rassistide võidukäiku Eesti meedias, ei ole vist väga lootust andev kohtuskäik.
Foorumi suhtes, mille nii Marianna kui Oudekki välja käis, olen pisut kahtleval seisukohal. Nimekirjadel on kombeks oma elu elama hakata ja oma esialgne eesmärk kiirelt unustada. Nimekirja tähtsaim omadus on tema pikkus mitte kategooria.
Hää küll, teeme nimekirja, kuhu pillume need idiootlikud raadio-saated (ahned ja tigedad), pluss igast natside kodufoorumid (lollid ja ohtlikud), siis viskame ERL foorumi takkaotsa (rumalad), ühel hommikul tulen mina, hästi halvas tujus, ja kavatsen terve Isamaa ja Res Publica Liidu häbiposti naelutada (marurahvuslus ja võimuahnus).
Noh, sitt nimekiri tuli. Sest kokku saavad erinevatel põhjustel erinevate kaliibrite ja erineva ohtlikkusega tegelased. Peale selle sünnitavad nimekirjad uusi nimekirju. Meie riputame üles oma ning siis kõlupead ERL-s riputavad üles enda variandi Eesti maale, rahvale ja ideele vaenulikest elementidest, mis me siis targemad oleme? Vastupidi oleme sama targad, kui KAPO, kes PunaMusta Eestile ohtlikuks organisatsiooniks peab.
Aga häbipostiga või ilma, Sul Marianna soovitan mingit pro bono advokaati küll otsida.
Tuld!

20. Vanavõitu - 29. juuni 2007

18. Kristjan
Milline peaks olema see valitsuse hea tahe?
Milline valitsusel on see tea tahe olnud?

Kristjan: Vanavõitu, anna andeks aga vastan su kommentaari sees, et muud kommentaarid enam-vähem teemas püsiks. Pealegi on meie lehel samadest asjadest alatasa juttu olnud.

Valitsuse hää tahe ei põhine nende valijate moosimisel, kes karjuvad “okupandi-värdjatel tuleb omakeelne haridus ära keelata”. Valitsuse vaated peavad olema pisut laiemad kui Radio Manial. Valitsus peab hea seisma kõigi EV kodanike eest, mitte ainult 20% õndsa marurahvuslase eest, kes rõõmsalt sellele pääministrile au hõigub, kes kõige rohkem vaenu külvab.

Valitsused on olnud alati vähem või rohkem kiivas. S.t. ühe rahvuse poole kiivas. Seda, et mõni peaminister oleks mõista andnud, et ta kõigi kaasmaalaste peaminister tahab olla ma pole veel näinud.

21. Vanavõitu - 29. juuni 2007

Olen ka vastu teist rahvust solvavale lollile jutule.

Kahtlemata võib raadio kohtusse anda.
Aga andke siis ka Klenski, „öine häbi” kohtusse. Samamoodi rahvustevahelise vaenu õhutamise eest. Nende kandpind on ju mõõtmatult laiem.

22. am - 29. juuni 2007

Kristjan,
Väidad, et “pole probleemi austusega linna või EV suhtes.” Vaidlen sulle vastu, väga suur probleem on austusega EV suhtes. Isegi mitte-sovjeetide hulgas. Ei üldista kõigile mitte-eestlastele, aga väita, et probleemi pole on liig, mis liig. Muidugi sinu seisukohalt on probleem võibolla minus, et tagurlane, peab oma rahvust, ajalugu juuri, keelt oluliseks. Aga vaata neid tagurlasi on palju.

Kristjan: Am, kus su juured ja rahvus ja ajalugu siis olid, kui käis konservatiivse poliitika vahetamine liberaalse vastu…:)

Tõsisemalt: austust mingi riigi suhtes pole olemas. Alati on tegu vastava valitsusega vastaval ajahetkel. S.t. Hic et nunc. ükski riik pole mingi ülemõistuseline nähtus, mis eksisteerib ka omaette – ilma vaatlejate või kodaniketa.

Ka mina võin iga kell protesteerida EV lolli poliitika vastu, aga see ei tähenda, et ma oleks vaenuliku riigi/rahvakillu/keele teener, ori ja käsilane. Vastupidi, ma olen lihtsalt konkreetse nõmeduse vastu. Seda et “tagurlasi” on palju ma kahjuks tean.

23. Oudekki - 29. juuni 2007

Nimekiri peaks olema lihtsalt natsionalistlikest või vaenu õhutavatest “väljaütlemistest”, mitte inimestest või organisatsioonidest, kes “tunduvad” hommikul paha tujuga täbarad. Ainult see, millele saab konkreetselt viidata.

Rahvuslaste foorumi jätaksin välja, see on nagunii kitsale siseringile suunatud ja ei mõjuta üldist arvamust. Aga tsitaadid päeva- ja nädalalehtedest, televisioonist ja enamlevinud raadiojaamadest kuluksid ära. Eriti need, mis on üteldud avaliku elu tegelaste poolt.

Siis saaks ise ka täpselt aru millises ulatuses ajupesu situatsioonis eestis elatakse.

Mis kõik ei tohiks välistada kohutusse minemist, pigem võib toetada.

24. Vanavõitu - 29. juuni 2007

23. Oudekki
Loomulikult on häbipost ainult eestlastele?

Oudekki: Loomulikult mitte. Eesti meediaruumile.

25. Janek - 29. juuni 2007

Kas Kristjan väidab, et “CCCP 4ever” ja “Rossija” loosingid näitavad austust EV vastu? Jah, eestlaste hulgas on rullnokad, roolijoodikud jms tegelased, kel puudub tihti austus teiste kodanike vara ja elude vastu, aga väidan omalt poolet, et sarnaselt vangisolijate arvuga erineb see märgatavalt põliselanike ja peale teist maailmasõda sisserännanute vahel. Kui uskuda EPLis avaldet “orjamentaliteedi” teooriat, siis on venelastel kultuurilises mõttes olukord hullem. Nemad pole senimaani veel “vabaks saanud”. Eriti hinnatud tsaar on see, kes suudab palju kaasmaalasi hauda viia.

Sotsiaalset külge ei rõhutanud ma meelega, sest nii väidaks ma, et vaene ei saa olla aus. Saab küll ehk põhifaktoriks on ikkagi vanemate eeskuju (“pohhui mentaliteet”), mis on seotud tugevalt austusega riiki ja ka iseloomuomadused (nn “varga geeni” teooria).

26. priitp - 29. juuni 2007

Vesti Dnja on enam-vähem ainus näide vene meediast, mis mind kunagi tõsiselt vihastas. Kui ma veel Lasnamäel elasin, siis lugesin bussipeatuse putkas välja pandud väljaandes esilehel trükitud pealkirju. Kord nädalas juhtus olema midagi sellist, mis mind vihastas või ärritas. Kusjuures, asi ei ole mitte etnilises vihas, vaid selle väljaande üldises hoiakus. Aprillisündmuste paiku kolisin kesklinna ära (Tõnismäeni on kümme minutit jalutanmist) nii et selel ajalehe viimase aja tegude kohta puudub ülevaade. Aga noh, ega ma ka SL Õhtulehte (või näiteks Delfit) tegelikult ei loe.

“Loomulikult on häbipost ainult eestlastele?”

Aga loomulikult. Orjarahvas ei ole midagi muud ära teeninud, ja ega ta ei oska ka midagi muud hinnata. (See siin oli sarkasm ja iroonia, kui kellegile see hoomamatuks jäi ;))

27. Janek - 29. juuni 2007

http://www.postimees.ee/290607/esileht/krimi/269521.php

Einoh, viide räägib jälle enda eest. Muu maailma silmis on tegu puhtaverelise etnilise eestlasega nii, et eri rahvuste vahel on ikkagi teatav solidaarsus :P

28. Kristjan - 29. juuni 2007

Janek, kas me äkki saaks alustada taaskord teemat meediast ja vaenu õhutamiseks. Ootan põnevusega sinu viiteid vene-keelsele meediale ja sinu lahendusi.

Vahepeal selgituseks: Rossija ja CCCP 4Ever ei ole mitte konkreetse ideoloogia ilming vaid ideoloogia puudumise ilming. Kuivõrd poliitilist keskust ei ole antud kogukonnal (rahulolematud mitte-eestlastest noored) välja kujunenud (Klenski vist ei tule arvesse), siis võetakse esimene tugevama laenguga sümbol ja lehvitatakse seda. Lehvitatakse midagi, millest on teada, et teised lähevad endast välja. Samamoodi tekkisid Venemaal natsionaalbolshevikud, kes nagu teismelised kunagi teadsid 100%, et veteranid lähevad sirbivasara ja haakristi ristamisest leili.

Taoliste lippudega lehvitamine on jube lihtne. Aga ma meenutan sulle ka seda, et nendel noortel, paljud otse keska-pingist väljakule marssinud, ei ole olnud suurt rolli Eesti riigi üles ehitamisel. Tänu Eesti kodakondsus-poliitikale, mis kriitikat ei kannata, ei saa neil ka mingit rolli olema. Seevastu on valitsuses palju veteran-poliitikuid, kes on nüüd juba mõnda aega meie haiget ühiskonda aina tõbisemaks kõpitsenud. Neil on vastutus oma endiste otsuste ees, neil on vastutus oma selle aasta otsuste ees; ja kui nende otsuste tagajärjel puhkesid massirahutused, siis on EV Valitsus nendes rahutustes ka konkreetselt süüdi.

P.S. mina pole elus märganud, et eestlastel oleks mingit austust seaduste vastu…

P.P.S. Sinu toodud viimase viite kohta võiks küsida, mitte mis soost on antud varas (mina olen neid Eesti eestlastest pätte näinud igal pool Euroopas, samamoodi venelastest), vaid miks Postimees pidas vajalikuks avalikustada pisisündmust pisivargusest. Kas tõestada, et välismaa elu polegi nii hea? Tõestada, et venelased on alati pätid? ütle sina mulle!

29. Janek - 29. juuni 2007

Elektroonilisest meediast võib võtta esimesena ettejuhtuva rus.delfi.ee . Jubeda “tsensorikäe” tõttu on olukord ilmselt veidi rahunenud. Lahendus? Lihtne! Eesti venekeelse meedia põhiprobleem on nende äriline kahjumlikkus ja ähmased omanikud/juhid. Kahjumlikkus põhjustab omakorda seotust mõne poliitilise huvigrupi või isegi välisriigiga (kuskilt peab ju raha saama!). Lahendus saabub siis, kui tekib vähemalt 2 tugevat, suurde välismaisesse kontserni kuuluvat venekeelset lehte (üheks võiks olla Eesti Meedia all miskit (venekeelne Postimees) ja teiselt poolt näiteks Ekspress Grupp või Äripäevaga seotult. Suurkontsernide omanduses muutuvad väljaanded paratamatult “poliitiliselt korrektseteks”. Välisomanikud ei taha skandaale ja tahavad meeldida võimalikult suurele auditooriumile. Seetõttu leiab “vaenu õhutamist” meie suurtes päevalehtedes (EPL, PM, SLO) üsna harva. Neist enim ilmselt PMis parempoolse maailmavaatega inimeste suure ülekaalu tõttu toimetuses.

Sirp ja Vasar ning Haakrist ei erinegi millegipoolest üksteisest. Tolleaegsed konkureerivad sotsialistlikud liikumised, mis defineerisid vaenlase erinevalt (klass vs rahvus).

P.S. kohta, et tegu on “kõik venelased on kurjategijad” sarnase üldistusega. Juhiks omalt poolt tähelepanu veel sellele, et kuigi kurjategijatest on suures ülekaalus muukeelsed, siis kogu riigi elanikest moodustavad kurjategijad üsna väikese osa.

30. valker - 29. juuni 2007

Tsitaat traktaadist :

“Tekkis mõte – tekitada “natsionalistlike meediakanalite”, või siis “ebademokraatlike meediakanalite” must nimekiri – foorum, kus inimesed saaksid anda edasi oma kogemusi ja tunnistusi juhtumitest.”

Freudionu ütleks, et mõisted “natsionalism” ja ” ebademokraatlik” siin mitte päris juhuslikult käsikäes ei esine. Sümptomaatiline.

Muidu aga – statistikast sõltumata – teema ise on üldinimlik, mitte mingi eesti iseära. Kas leidub riiki, kus uudistetädi teatud krimilugu kirjeldades jätaks mõnuga mainimata, kui tegemist oli mingit võõrkeelt kõnelevate kurikaelade ehk barbaritega?

(Sellest riigist, kus igas mängufilmis peavad valge, must, kollane ja …mees esindet olema parem ei räägiks)

O, ei, ma ei õigusta seda, kuigi see on loomulik ja ilmselt igikehtiv – riigikorrast sõltumata.

Ja kujutate ette, isegi Teie lobi, riiklikud sotskampaaniad ja tuhanded foorumid ei suuda seda murda. Jah, mõni pooletoobine saatejuht ehk hoiab keelt rohkem hammaste taga, kuid suure hulga eelhoiakud ei muutu. (Ikka on naabrimees kurjajuur, iseäranis siis, kui ta alles hiljuti ümbruskonda kolinud ja vähe võõrad kombed ja keel man.)
Nähakse, mida tahetakse näha, ja kui veel härraste statistikute ülbelt kiretud arvud sama laulu laulavad – no mida mõliseme?

(See ei ütle miskit ühe või teise rahva kaabakluse kohta – lihtsalt (majandus)põgenikel on teatud kalduvusi või neid soodustavaid olusi rohkem).

Kõik eelnev ei tähenda, et ma kiretul statistikal ja eelhoiakuil põhineval väiklasel lahmimisel vahet ei tee.

Ise võõrsil elavana olen end korduvalt analoogsete keisside puhul herneks vihastand. Kuid samas, väheke endasse piiludes ikka ja jälle avastand, et solvutajaks oli iseenda natsionalism.

Paja ja katla armulugu.

31. euro - 30. juuni 2007

8. Marianna – June 29, 2007
“Natsionalism on praegu kahjuks moes…
Kuidas seda “moetrendi” muuta, mõlemalt poolt – siin hea meelega ootaks teie ettepanekuid.”

Kus viga näed laita, seal tule ja aita.
Loomulikult on selle moetrendi muutmiseks olemas vahendid. Ja ma kaldun arvama, et üsna mõjukad.
Nimelt tuleb teha massiivset selgitustööd – Kõigepealt Euroopas ja seejärel ülejäänud maailmas. Kui ikka eestlastesse – nii ametiisikutesse kui ka kõigisse ülejäänutesse – hakatakse kõikjal maailmas suhtuma kui mingitesse mõttetutesse ultranatsionalistlikkesse tegelastesse, siis jõuab ilmselt üsna kiiresti kohale, et senist käitumist oleks vaja muuta.

Nii et kõik, kellel plaani välismaale sõita või kes juhtumisi välismaalastega suhtlema satuvad – rääkige julgesti, millist režiimi siin maal parajasti sisse seatakse.

32. analyytik - 30. juuni 2007

11. Oudekki – June 29, 2007
“…teha avalik veebileht (blog, foorum), kuhu saaksime kenasti üles kirjutada Eestis ilmuva meedia natsionalistlikud ja etnilist viha õhutavad avaldused.”

Juu! Eks võiks kohe algust teha. Näiteks kasvõi siiasamasse leheküljele miski rubriik või koht.
Asi ju suht lihtne: täpne viide + konkreetne tsitaat + lühike kommentaar (soovi korral)

Kuigi jah TV/raadio puhul on see muidugi pisut komplitsseritum.

33. analyytik - 30. juuni 2007

16. Marianna – June 29, 2007
“Ma ei ole nõus, et kõik eestlased on fashistid ja natsionalistid…”

Loomulikult ei ole. Siin on jälle asi selles, et tuleb teha vahet fašismi kui poliitilise mõiste ja kui sõimusõnaks muutunud termini vahel.

Kui keegi teisele Kopli trammis varba peale astub ja teda fašistiks sõimatakse, siis niisugusel juhul EI OLE tegemist poliitilise mõistega.

Nagu ilmselt ka siis, kui sõimatakse pederastiks või kretiiniks. Sellistel juhtudel ei ole ju tegemist vastavalt seksuaalse orintatsiooniga ja kliinilise juhtumiga. See peaks olema selge nii ühele kui ka teisele poolele.

34. analyytik - 30. juuni 2007

to: 19. Kristjan – June 29, 2007

Selle nimekirjade jutu kohta, millele paistsid vastu olevat.

Võib-olla tõesti. Et mitte mingi “must nimekiri” isikutest, väljaannetest jne. See jääks nii ehk naa segaseks. Küll aga oleks otstarbekas ehk koguda mingi hulk näiteid, mis oleksid sellised “väga selged” juhtumid nii öelda. Et ultranatsionalistlike meeleolude õhutamisest siis. Aga miks mitte ka muud natsionaalfasistlikud mõtteavaldused, üleskutsed tsensuurile, teisitimõtlejate tagakiusamisele, kogu see hetkel aktuaalne “keelamise” propageerimine ja õigustamine, jne.

Point selles ühesõnaga, et muidu jäävad need jutud (süüdistused) üldsõnaliseks, kui pole konkreetseid näiteid.

35. analyytik - 30. juuni 2007

23. Oudekki – June 29, 2007
“Ainult see, millele saab konkreetselt viidata.

Aga tsitaadid päeva- ja nädalalehtedest, televisioonist ja enamlevinud raadiojaamadest kuluksid ära. Eriti need, mis on üteldud avaliku elu tegelaste poolt.”

Just-just! Väga täpselt öeldud. Ehkki jah, raadio/TV puhul tekib tehnilisi probleeme. Vist?

36. analyytik - 30. juuni 2007

25. Janek – June 29, 2007
“Kas Kristjan väidab, et “CCCP 4ever” ja “Rossija” loosingid näitavad austust EV vastu?”

Aga kuidas sobiks näiteks loosung “SSRI 4ever” ?
Kas see oleks poliitiliselt piisavalt korrektne? Või tunneb mõni hüsteeriline natsionaalfašist ennast jälle solvatuna? Et ei avalda EV vastu piisavalt austust? Milline on see piisav austus üldse?

37. analyytik - 30. juuni 2007

http://www.postimees.ee/290607/esileht/krimi/269521.php

28. Kristjan – June 29, 2007
“…vaid miks Postimees pidas vajalikuks avalikustada pisisündmust pisivargusest. Kas tõestada, et välismaa elu polegi nii hea? Tõestada, et venelased on alati pätid?”

Mnjah. Kui nüüd asja täht-tähelt vaadata, siis on muidugi raske tõestada, et ajaleht selle loo nimme rahvustevahelise vaenu õhutamiseks üles pani. See ei ole nii öelda selge/kindel/vettpidav tõendus.

Aga hüva. Vaatame edasi. Vaatame kommentaare. Ja mis selgub? Enemik neist on kahtlemata “etnilise” varjundiga. Pehmelt öeldes.

29.06.2007 21:39
Kas sa Vasjat tead?
Palju toredaid inimesi..

29.06.2007 21:44
Vene päritolu inimestelt tuleks eesti kodakondsus ära võtta.Kui enam reisida ei saa peavad hakkama olemasoleva venekodakondsuse vormistamise peale mõtlema.

29.06.2007 23:54
jah vähe veel eestivenelased varastavad eestist ja siis iirist ka, tagasi venemaale saata ja kiirelt

30.06.2007 08:53
Vähe sellest,et siin möllavad,nüüd on Eesti ka välismaal out! Mida küll selliste mainerikkujatega teha?

30.06.2007 11:58
Vassilidele antakse emapiimaga edasi kalduvused varastamiseks

30.06.2007 12:49
Eestist pärit okupant

Eh! Palju tuli neid kopeerimisi nüüd muidugi, nii et vabandust.
Aga tõepoolest – ei saa ju kuidagi eitada, et eelviimane näide on selgelt pahatahtlik. Lisaks sellele, et see on lausa rassistlik/natsionalistlik. Või kuidas see sõna oligi? Eugeenika?

Kas ajaleht peaks seda ette nägema, et niisugune jutt kogub pahatahtlikke/solvavaid kommentaare, mis siis kõikidele näha on? Ja kuidas siis peaks käituma?

Eks see ole jah keeruline, aga seda, et ajalehes töötavad inimesed ei tea, kuidas asjad tõenäoliselt arenevad, seda ei ole küll mõtet rääkida. Ja seda, et paljud ajalehtedes töötavad inimesed on natsionalistlike/fašistlike ideedega, seda samuti mitte.

38. Oudekki - 30. juuni 2007

analyytik – TV ja raadio vähemalt teoreetiliselt salvestavad eetrisse läinud materjali. Seega kui täpselt tsitaat sõnastada (ise salvestada, maha kirjutada jne), siis peaks ka see olema vajadusel kontrollitav.

39. analyytik - 30. juuni 2007

TV/Raadio küsimus.

Põhimõtteliselt kindlasti on kontrollitav. See on peamiselt tehniline probleem niisiis. Et pisut keerulisem, kui ajalehtede internetiversioonist kopeerida näiteks.

40. abele - 30. juuni 2007

televisioonis ja raadios ei salvestata kõike, mis eetrist läbi käib – ikka valikuliselt. just selline olmemöla, millest antud arutelu alguse sai, kaob enamasti kosmosesse kohe, kui on välja öeldud. samuti näiteks hommikuprogrammid, milles minul on olnud au sarnaseid teemaarendusi kuulda. aga eks igal raadio- või telekanalil ole salvestamise, samuti otsesaadete ja eelnevalt valmistatud saadete osakaalu reguleerimiseks omad põhimõtted.

41. analyytik - 30. juuni 2007

40. abele – June 30, 2007
“…just selline olmemöla, millest antud arutelu alguse sai…”

Ah soo.

Aga vot, mulle tundub, et on siiski ka näiteid, kus sellist suhtumist väljendatakse ikka päris selgelt ja kirjalikult.
Muidugi. Ega inimesed (ajakirjankud/poliitikud) siis lollid ei ole – nii, et seaduse järgi vahelevõtmist on ilmselt keeruline korraldada. Aga mõnel puhul on – konteksti ja kõike arvestades – ikka suhtumine väga selgelt näha.

OK! Näide oli vist siinsamas blogis. See Oljulandi videolõik. Millagi aprillis siis tõenäoliselt. Ja tekst oli siis umbes nii, et … jah, meil näed siin üks antifašistlik liikumine tekkind, aga ega siis Eesti riik ei saa niisugust asja ometi lubada…

See oli mälu järgi tsiteeritud nüüd, a umbes nii see oli. Mõte siis selline, et kes ei räägi/mõtle nii nagu meile meeldib, seda me ei saa lubada. Ähvardus ühesõnaga. Ja siis padratakse veel midagi liberaalsusest.

Selliste keisside uurimine ja tõestamine on üsna keeruline – umbes nii, et vaja on TERVE tekst ette võtta ja siis teatud kohad alla tõmmata. Siis tuleb see välja küll.

Aga nojah. Põhimõtteliselt saab nii ka, et viidata artikkel ja siis tuua need tsitaadid välja. Siis saab seda näiteks blogi/kommentaariumi keskonnas näidata küll.

Ja seda, et ma tahaks veel rõhutada, et olulised on ikka just need nn. arvamusliidrid – tont nende raadiodiskoritaga, kes nende mula jälgida jõuab.

42. analyytik - 30. juuni 2007

Muidugi on asjad pisut lihtsamad näiteks selliste juhtumite puhul.

17. Janek: “Radio Mania suhtes, et pole kuulanud seda jaama juba mitu aastat, sest ühe hommikuprogrammi tüübi regulaarne marurahvuslik lahmimine hakkas pinda käima. A la jälle Andrei või Dimitri tegi midagi.”

Ei ole olnud au seda jaama kuulda, aga kui see on nõnda regulaarne, siis pole ju probleemi. Aeg ajalt lihtsalt ära salvestada ja tõenäoliselt peaks siis midagi leidma. Ei oska muidugi öelda, kui tihedalt sellist värki täpselt tuleb. Ja noh, mida see ühe suvalise saatejuhi peetimine annaks. Siis võib ju hoopis mõnelt juhuslikult natsinimeselt tänaval arvamust küsida – umbes sama.

43. Vanavõitu - 30. juuni 2007

31. euro
„Nii et kõik, kellel plaani välismaale sõita või kes juhtumisi välismaalastega suhtlema satuvad – rääkige julgesti, millist režiimi siin maal parajasti sisse seatakse.”

Irw
Eesti tümitamisega on osa „progressiivsest inimkonnast” tegelenud järjepidevalt vähemalt 1917 aastast. Vahepeal on maailarevolutsiooni häll kõvasti kannatada saanud. Alles aprillis julges mingi mõttetu koloonia lajatada kõrvakiilu kogu maailma nähes. Sellist häbi saab ainult Brüsselis maha pesta. Aga need Brüsseli omad on kah sellised pidurdunud, ei saa aru et „vabastajad” on hädas.
Euro ja 8mai. abi on kohe kindlasti väga vaja.

Üldiselt on teiega vahva. Elektrooniline jaht „kodanlikele natsionalistidele” saab lõbus olema

44. jake - 30. juuni 2007

einoh jõudu “jobannõi fashistide” paljastamisel. Äkki viitsib Marianna siis ka venekeelseid fashistlikke avaldusi sinna kirja panna?
Muide, kui Ansip on teie meelest fashist, siis vene delfi enne pronksiööd oli khm…ultrahüpergigafashistlik ja rahvuslikku vaenu õhutav, ma ütleks.
PS: Käisin vahepeal Itaalias, neegrid ja mustlased on ikka neetult tüütud tegelased peab tunnistama. 5 eurot tahavad “sõpruse käepaela” eest, mis sulle vägisi ümber käe seovad ja töötegemise asemel on ilgelt äge ristmikel autoakendele koputada. Käigu kuradile.

Sirje: Kommi lõpp näitab, et päriselus oled sa ilmselt talleke ja ainult internetis “kõva mees”, kes kõigile vastu pead kipub andma. Ikka hale vend küll, kui laseb endale midagi käe ümber siduda, maksab selle eest ja siis tuleb Eestisse internetti kaebama. Suurem osa Eesti interneti fašiste ongi ilmselt päriselus tavalised vaiksed inimesed, kes kuulavad haige sõnumiga raadiot ja hõõruvad käsi, et keegi nende mõtted kõva häälega välja ütleb.

45. luize - 2. juuli 2007

Raadiojaamad mitte ainult teoreetiliselt vaid ka praktiliselt salvestavad oma programmi. KOGU programmi. Ja säilitavad umbes kuu jooksul. Kui nad seda ei tee, siis rikuvad seadust.
Aeg-ajalt ikka nõutakse neid salvestisi kuulata ka, aga kindlasti ei käi see nii, et “teil ükspäev üks mees ütles midagi halvasti, ma ise ka ei tea, naabrimees kuulis, aga ma tahaks seda salvestust nüüd endale saada!”

Mis puutub sellesse nn “häbinimekirja”, siis kardan küll, et selle juures hakkab villa vähem olema kui kisa.

46. Oudekki - 2. juuli 2007

Luize – pigem oleks see nii, et sa kuuled saadet ja kirjutad täpselt maha, et kes ütles, mis saates ja mida. Vajadusel pöördud raadiojaama poole, et täpsustada olemasolevate andmete kohta. Kordan: selleks, et mingit villa üldse oleks, peavad tsitaadid olema täpsed, mitte “naabrimees ütles, et mingi onu rääkis raadios, et ühed on pahad” :)

Aga ma kardan, et niisuguste väljaütlemiste tolereerimine, nagu Marianna siin kirjeldab, viibki halval juhul etnilise viha eskaleerumiseni, mõlemapoolse sõimu tõusuni ja siis veriste konfliktideni. Siis, kui me ei pane tähele mida me teeme. Antud veebileht olekski tähelepanu osutamiseks.

Seega – kui keegi oleks nüüd reaalselt huvitatud kaasa löömast, andke mulle teada oudekki-at-gmail.com

47. mina - 2. juuli 2007

Ja nii muudetaksegi maailma paremaks?

Ma ei tea, kui palju on siin neid, kes tõsimeeli arvavad, et meedia tõesti kujundab sellistel juhtudel oma auditooriumi arvamust. Seda tüüpi saated ja väljendused – arvamused – omavad võimu ainult siis, kui keegi veel samamoodi arvab. Kui seal oleks Rein Veidemann võtnud oma (teistpidi kahtlase) jutuga sõna, siis vaevalt, et keegi oleks vaadet muutnud.

Ajakirjanikud ei taha seda küll uskuda, aga meedia on üldiselt samasugune turujõudude ja ühiskonnakütkes (meelelahutus)äri nagu iga teine – natukese rohkema laveerimisruumiga ehk, aga mitte midagi rohkemat.

Ehk siis – säärase väljenduse vastu kaklemine kohut kasutada on nagu kõhuinfektsiooni ravimine palavikualandajatega. Palavik kaob, aga si*t on ikka lahti. Modaalsus millega need teated vastu võetakse on laiemasse kasutusse läinud ja teatud mõttes meinstriimiks saanud. Sellest tulenevalt läheks ka igasugune kohtuprotsess vms juba elavasse paradigmasse ning muutuks ise vihaõhutajaks.

Seega oleks selle saatejuhi kohtusse kaebamine täielikult kontraproduktiivne. Mis aitaks, oleks tema naeruvääristamine, aga anda talle (ja üleüldse sellisele vaatenurgale) võimalus ennast avalikult tõestada “kommunistidest kontrollipedede” vastu võideldes, on praeguses olukorras pehmelt öeldes rumal.

48. MB - 2. juuli 2007

Millegi ärakeelamise nõudmine on asjatu, et mitte öelda provokatiivne. Tuleb kasutada sedasama sõnavabadust säherduse mõttelaadi hukkamõistmiseks.

Ebameeldivate sõnade raviks tuleb genereerida veel rohkem sõnu, õigemaid.

49. Ahto - 2. juuli 2007

Kuku raadio saade “Keskpäevatund” 30.06.2007

Otselink saatele:
http://akamai.tehnokratt.net/tehnokratt/arhivaar/keskpaevatund/keskpaevatund_2007-06-30_12-05.wma

saate 32’l minutil käib jutt selle ümber, et miks eestlased üldse Afganistanis on.

Ja palun, H.Luik

32’20”

“Mina ütleks just, et kui Iraagiga Eesti ei puutu mitte kuidagi kokku, siis tegelikult me puudume väga kurval kombel Afganistaniga kokku.
Nimelt põhiliselt millegipärast vene keelt rääkivad narkomaanid kalduvad ennast süstima justnimelt heroiiniga või mingisuguse sogaga mille põhikoostisosaks on heroiin. Ja nad surevad selle kätte. Enne surma nad jõuavad veel üksteist anaalselt penetreerida ilma kaitsevahenditeta, levitades sellega AIDSi. Me oleme AIDSi kõige intensiivsem pesa Euroopa Liidus.”

50. jake - 2. juuli 2007

Njah, kahjuks Eesti tervishoiuametnikud keelduvad ytlemast, kuidas on HIVpositiivsete suhe: eestlased vs venelased. Ainus h2da, et rahvas, nii eestlased kui immigrandid, teavad seda niigi. Sama lugu kriminaalidega, kuskil 85% kriminaalkurjategijatest peaks Tallinnas n’iteks moodustama venelased. Sad but true.
Ja vaadake lp. vasakpoolsed: selliseid fakte ei saa eirata, fashismis syydistada ja tendentsidest r22kida. Fakte tuleb tunnistada ja midagi ette v6tta sh. KA nendel, kes faktid moodustavad: mitte ainult sotsiaalt33tajatel ja pahadel r6hujatel kapitalistidel.
Kuni vene arvamusliidrid ei hakka yles kutsuma vaimsele puhastumisele, dialoogile eestlastega, hurjutama nn. eksinud lambaid ja kysima: u vas ne st6dna?…seni ei aita k6ik maailma rahad ja toetused ka mitte.
PS:
A mis puutub k6va mehe m2ngimist, siis erinevalt vasakpoolsetest v2givallatsejatest, (kes kyll kohe inim6igustest kiunuma pistavad kui peksa saavad), ma leian et v2givald on viimane v2ljap22s ja 6igustatud ainult enese v6i kodumaa kaitseks. Nagu pronks33del. If that makes me fascist, great.

51. Hubbil - 3. juuli 2007

Kuulasin Ahto antud lingilt seda programmi. Kui see oli tõesti meediaparun H. H. Luik, on tõesti kahju sellest mehest. Tal endal on ju kaks teismelist last. Tavalised lapsed püüavad iga sõna oma isa suust. Huvitav, millest nad kodus omavahel räägivad? Kuidas on teiste lastega, kes kuulasid seda saadet? Mida nende vanemad peavad neile seletama? Võtma kätte hr Luige ajalehe ja püüdma sealt vastust leida?

Ma siiski ei usu, et üks prominent võib laskuda nii madalale. Peab olema provokatsioon. Huvitav on see vaikus siin foorumis nii mitu tundi peale sellist “pommi”. Jake´i kui valvekoera võib ignoreerida.

Tsiviliseeritud maailmas oleks sellise väljaastumise autor excommunicated, seltskonnast välja heidetud, sest keegi ei saa solvata nii palju tundeid ja tõekspidamisi ilma tagajärgedeta. Kohtusse andmisest on see arenenud ühiskonnas palju rängem.

52. am - 3. juuli 2007

Hubbil, aga mida siis teha? Ma tean seda HIV/heroiini teemat üsna hästi. Faktid: 1. Heroiini süstivad narkomaanid Eestis on valdavas enamuses venekeelsed; 2.HIV epideemia eestis sai alguse ja ekspansieerus Ida- Virumaa süstivatest narkomaanidest (vt. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=15588336

Hea küll oletame et sa saad oma tahtmise ja kõik kes nendest faktidest räägivad või neile isegi mõtlevad on automaatselt kogukonnast väljaheidetud. Mis muutub paremaks?

53. am - 3. juuli 2007

Muidugi, see Luige anaalse penetratsiooni jutt on jama+ jälgilt labane. Aga see on minu arvates väiksem pahe kui meedial suu kinnni toppimine teatud teemadel solvamise ettekäändel. Mulle ka üldse ei meeldinud, Soome meedia eestlsi halvustavad väljaütlemised ~10-15 aastat tagasi, kui seal oli Eestist pärit poevaraste kõrgaeg. Aga jälle- faktid on faktid.

54. Hubbil - 3. juuli 2007

Narkomaania on sotsiaalne probleem, üks sotsiaalsetest probleemidest ja sellel ei ole mingit pistmist keelte valdamise või nahavärviga. Narkomaan Eestis on Eesti narkomaan ja häbi nendele, kes arvavad, et kui see ei ole eestlane, kes sureb, siis see on ok.

am vist ei adunud minu irooniat kogukonnast väljaheitmise suhtes.

Kui keegi sellise staatusega nagu hr Luik esineks Euroopas sellise mõtteavaldusega, oleks see skandaal, ja suur. Eestis paistab, et see kutsub esile vaid õlakehituse…Standardites on vahe, ja kus tahab olla Eesti, Lääne-Euroopas või kuskil tundmatus kohas “Soomest lõunas ja Venemaast läänes”?

55. abele - 3. juuli 2007

minu arust on lahe, et keegi ei pööra tähelepanu, kui palju “fakte” härra luik tegelikult ühte lausesse kuhjas. pole mingi ime, et me oleme AIDS-i pesa, kui inimestele tundub, et AIDS on narkarite omavaheline asi, kusjuures nad penetreerivad omavahel ANAALSELT.

minu meelest on juba tükk aega olnud juttu sellest, et HIV levib vähemalt eestis põhiliselt sugulisel teel ja homoseksuaalid ei ole tänapäeval mingi riskigrupp. samas heterod suuresti on, sest neid ei huvita – neile ei ole nina alla hõõrutud AIDS-i surevat stereotüüpi.

meil arvatakse ikka veel, et nahistan rahulikult kummita edasi, sest AIDS levib ainult süstivate narkarite ja homode vahel. kusjuures las ollagi nii, las hävitavad ennast – iseregulatsioon. mina ju ometi ei topi oma riista valesse auku, eks.

56. priitp - 3. juuli 2007

Tõepoolest, kriminaalkurjategijate, süstivate narkomaanide ja ilmselt ka HIV-positiivsete hulgas on ilmselt rohkem venelasi kui eestlasi. Mida sellest järeldada? Minu arust on ilmne, et on mingi eraldiseisev põhjus, miks venelased kipuvad tegema eestis seda, teist ja kolmandat rohkem, kui muude rahvuste esindajad. St seos rahvuse ja kuritegevuse vahel on statistiline. Mõned parempoolsed isemõtlejad aga arvavad, et rahvuse ja kuritegevuse vahel on põhjuslik seos, st rahvustunnus põhjustab kuritegelikke kalduvusi.

am, korda minu järel: statistilisest seosest ei järeldu põhjuslik seos!

57. mina - 3. juuli 2007

Aga see ei tähenda ka, et toda sellist statistikat ei tohiks välja tuua. Selge on see, et seda saab kasutada ära kõiksugustel eesmärkidel, kuid poliitilise korrektsuse tõttu teatud näitajate eiramine (Prantsusmaa kombel näiteks) ei ole mitte kellelegi kasulik.

Vaevalt, et rahvus kuidagi determineerib mingit käitumist, kuid praeguses sotsiaalses kontekstis on vene keelt kõneleval isikul Eestis (ja irooniliselt ka Venemaal) palju suurem tõenäosus nakatuda HIV-i või saada (süstivaks) narkomaaniks. Kuid siit tuleb teine küsimus, kas see tuleneb diskrimineerimisest või lihtsalt teatud sotsiaalsetest oludest?

Diskrimineerimine on silt, mida on äärmiselt mugav igale poole külge kleepida ning osutada põhjused eemale. Ma usun, et paljud (siin) nõustuks väitega, et Eesti riigis on venekeelsel (ja umbkeelsel) noorel palju vähem võimalusi enda (kõrgemaks) harimiseks või tasuva töökoha saamiseks ning osa põhjuseid peidab ennast ka teatud metanarratiivide kadumises …

Aga mis teha selle probleemiga? Nii kaua, kui probleem jääb, ei kao kusagile ka need, kes seda ühel või teisel eesmärgil ära kasutavad. Populismi sellel teemal on ju äärest äärde – üks kutsub varaste rahvuseks, teine aga raiub oma elektoraadile pähe, et neid diskrimineeritakse etnilisel pinnal.

58. analyytik - 3. juuli 2007

51. Hubbil – July 3, 2007
“Huvitav on see vaikus siin foorumis nii mitu tundi peale sellist “pommi”.”

Huvitav-huvitav tõesti. :)
A tegelt on see “pomm” ilmselt nii tavaline, et keegi ei pane niisugust asja tähelegi. Ma kuulasin ka seda saadet. Raadiost, mitte pärast internetist. Ja mäletasin seda kohta küll. Enam-vähem. A kui sellist juttu räägitakse sisuliselt kogu aeg, siis jah … mis seal imestada? … eks ma isegi olen selle suhtes kuidagi “tuimaks” muutunud. Pisut.

Muide. Anvar Samusti “litaania” Raadio2 pühapäevases saates “Olukorrast riigis” – see oli ka ikka üksjagu … Kuigi, jah – ma kuulsin seda lõiku ca 15-5 min enne saate lõppu. No seda, kus oli juttu, et need, kes arvavad, et inimesi peksnud politseinukud tuleks tuvastada – et need tuleks ise kohe plate peale saata. Või umbes nii.

Nii et kui politseinik aprilli lõpupäevadel juhuslikul möödujal nuiaga esihambad kurku lõi – see inimene … kui ta sellest juhtumisi räägib … eks siis ta ole eestirahva vaenlane ilmselt – ja kohe vangimajja minek. Vähemalt siis mõne “ajakirja-niku” arvates.

59. analyytik - 3. juuli 2007

AIDS-ist kah

Kuidas see asi nüüd oligi. Et kui üks (välismaa) ajakirjanik millalgi ca 10 a tagasi ühe Isamaaliidu juhtfiguuri (tollase peaministri) käest pressikonverentsil küsis, et kuidas Eestis selle AIDS-iga ka on ja mida selle suhtes ette kavatsetakse võtta – et siis see olla pärast ajakirjaniku kõrvale kutsunud ja kambajõmmi stiilis öelnud, et mis sa sellist asja nii avalikult küsid, et see probleem puudutab ju ainult venelasi … või umbes nii. No umbes, et venelased, et las …

Sedasi siis lood. Ja sellised inimesed praegu kah, näed, EW-s olulistel poliitilistel positsioonidel. Muide – valged inimesed nimetavad sellist käitumist kuritegelikuks – kui ma õieti aru olen saanud. Aga ega seda keegi nüüd tunnistama muidugi ei tule eks see ole ka selge.

60. am - 4. juuli 2007

priitp, ma saan aru, et statistiline seos ei võrdu alati põhjuslik. Aga kas rahvustunnus põhjustab kuritegelikke kalduvusi.ma ei tea. Võibolla nii , võibolla naa. Aga kas seda teadlased objektiivselt uurida tohiks või tuleks see keelata?

61. jake - 4. juuli 2007

asi pole mingis rahvustunnuses, keegi ei väida seda.
Mis on aga selge, et NSVL fashistid teostasid Eesti kallal Generalplan Westi. Eestisse saadeti getostunud kontingent, kelle jaoks vägivald, varastamine, jõuga oma tahtmise saamine oli sama normaalne nagu eestlase jaoks õigusriik. Ja sellel poliitikal oli ka veel riigi ametlik toetus. Kas mõni siinsestest vasakpoolsetest on äkki viitsinud lugeda Gulagi Arhipelaagi? Solzenitsõn tõestab, et kriminaalide soosimine oli nõukogude riigi ametlik poliitika.
Nagu Lagle Parek on rääkinud, ka nõukogude okupatsiooni ajal, kus eestlased olid teise sordi inimesed, oli Patareis ikka väga minimaalselt eesti keelt kuulda.
Nii et sel häirival väljendil “kurjategija = tõenäoliselt vene rahvusest inimene”, on oma sügavad loogilised juured all. rahvustunnus EI põhjusta kuritegelikke kalduvusi, küll aga põhjustab seda kuritegeliku rezhiimi pealesurutud poliitika ja kuritegelike kalduvustega kontigendi suunamine kindlasse piirkonda.
Ja noh mis puutub lahendustesse, siis ega neid väga polegi, kui rahvus isepuhastuda ei taha, siis võib loota, et nüüdses Eestis üleskasvanud harjuvad ära, et crime doesnt pay. Ja punase rätikuna teile: Giuliani rakendatud nulltolerants on väga efektiivseks osutunud.

62. Vanavõitu - 4. juuli 2007

8mai peab vist hukkamiskomando kohe peale saatma

http://www.postimees.ee/040707/esileht/arvamus/270261.php

63. analyytik - 4. juuli 2007

Priit Pullerits: ilulev reaalsus
04.07.2007 00:01, Priit Pullerits, Postimees

See lugu siis. Sama lugu, mille link on kommentaar 62.

Tjah. Tegelikult seda nüüd otseselt vaenu õhutavaks pidada pole vast isegi põhjust. Kui siis kaudselt ehk. Ja ega mina isiklikult pole küll kunagi ajanud sellist juttu, et immigrantidega probleeme ei ole. Kahtlemata on. Seda ei saa eitada.

Aga asi selles, et need slaavi keeli rääkivad inimesed, kes Eestis elavad. Kõigepealt jah, nad ei ole immigrandid Lääne-Euroopa mõttes. Nad ei ole samad, kes tuneeslased või kurdid Rootsis. Kõigepealt on nende taust pisut erinev – nad ei tulnud omal ajal elama teise riiki. … Hüva. Olgu sellega kuidas oli. Aga vaadakem teatud positiivseid asjaolusid.

1. Suur osa venekeelsetest inimestest, kes pärast sõda Eestisse tulid, pärinesid Eesti lähipiirkondadest. Nende kultuuriline taust ei ole mitte väga erinev. No ütleme setu või Pihkva oblasti venelane – Tallinnast vaadates ei ole vahe nüüd küll üleliia suur.

2. Rõhuv enamus noori (ca 20 a) venekeelseid on Eestis sündinud. Ilmselt praktiliselt kõik. Ja ma kahtlustan, et ka väga suur osa nende vanematest (ca 40-50 aastased).

Nõnna. Ja kõik see annab meile kontingendi (vähemalt Tallinnas siis – ehkki siin on ilmselt ka neid, kes äsja näiteks Ida-Virust Tallinna tulnud) – aga see annab kontingendi, kes on siin ikka suht hästi kohanenud. Pagana pihta, vaadake mingeid vene tsikke ja kaake kusagil linnas – ei erine nad eestlastest suurt midagi. Muidugi kui kutid on joonud ja karjuvad, siis ehk küll. Aga ega nad kuidagi ebaviisakamalt ei karju kui samasugused eestlased.

No nii. Ma saan aru muidugi, et teatud eestlastel on miski kaasasündinud ksenofooba ja venelaste vastane hoiak. Aga kulla rahvuslased – mis ikka Eestile tegelik probleem oleks? Mõelge nüüd hästi järele. Need venelased on nagu on ja nad on tuttavad. Ja nende igasugu värgid on teada. Ja mis siis.

Aga kujutage ette, et linnas hulguksid mingid iraanlased ja kurdid ja neegrid. OK! Ka nende suhtes pole põhjust kuidagi a priori vaenulik/kahtlustav olla. Aga selge on see, et nemad on ikka ka TEGELIKULT erinevad. Kultuuriliselt, keeleliselt, etc. Ja nende nõndanimetatud integreerimine – ärge tehke nalja.

Jah. Ja nüüd mõelge veidi, kõik te rahvuslased – millised parteid ajavad seda “odava võõrtööjõu” sissetoomise juttu? Kelle huvides ja miks seda tehakse? Kas te olete neegriga pikemalt suhelnud ja tema elulaadi pealt näinud? Vot kui ei ole, siis pidage mokk maas. Minge kusasgile neegrite linnaossa ja kutsuge neid Eestisse. “Odavaks” tööjõuks. Vaadake, mis vastus on. Kui keegi muidugi üldse vastata viitsib. Nii lolli jutu peale.

Ilmselt sama asja võib proovida ka Stockholmis näiteks. Mõne iraanlaste või kurdide või somaallaste noortekambaga. Heh-hee. Tööjõud on neil odav muidugi. Aga artsiabi on Rootsis kallis. Nii et tehke enne sihukest eksperimenti kindlasti haiguskindlustus.

64. analyytik - 4. juuli 2007

Kuritegevusest kah.

Küllap see nii on, et vene rahvusest inimeste hulgas on kurjategijaid rohkem. Aga küsimus siis selline, et mida ka viimased 15 a on tehtud, et seda asja muuta? Kas tõesti keegi arvab, et kui venelasi kogu aeg peetida, et siis läheb asi paremaks? Kahtlen kõvasti.

Hüva. Kõigepealt on tõesti nii, et ilmselt peaksid eestlased tegema oma suhtumises teatud pöörde ja vaatama siin elavaid venekeelseid kui selle maa normaalseid ja täisväärtuslikke elanikke. Võib-olla oli aastal 1990 olukord teine. Siis ei olnud teada, mida need inimesed teevad ning suur osa neist sõitis ju minema ka.

Aga nüüd on nn. uus situatsioon. Need inimesed on siia jäänud ja elavad siin ja nüüd peaks mõtlema sellele, kuidas kujundada normaalsele riigile omane olukord. Olukord, millega kõik rahul oleksid.

Nõnda. Ja üks oluline punkt on siis HARIDUS. Õppida, õppida, õppida! Nagu üks mees kunagi ütles. Sest haritud ja intelligentsed inimesed on riigi jaoks igal juhul kasulikumad kui põhikooli pooleli jätnud tüübid. Muide, see käib ka eestlaste kohta loomulikult. Ja kahjuks on neid põhikooli poolelijätnuid iga aasta ca 1000 last. Nagu kusagilt uudistest kuulda on olnud.

Ja minu meelest ei ole küll põhjust hakata vene koole mingi sundeestistamisega “penetreerima”. Kuulge, mõelge natuke loogiliselt. Kas see teeks õhkkonna paremaks? No ei tee küll. Aga lihtsalt 3-5 tundi nädalas eesti keelt. Alates teisest klassist. Nagu omal ajal vene keelega oli. See annab ju tulemuse tahes tahtmata. Isegi siis kui hindeks 2 pannakse. Sellise tundide mahu juures jääb asi külge peaaegu et paratamatult.

Nojah. Võib-olla nõuab see pisut raha, aga mis siis. Selline programm, et riik GARANTEERIB igal juhul vene koolidele eesti keele õpetajad. Teate, need summad ei oleks riigieelarvega võrreldes tegelikult üldse märkimisväärsed.

Aga vaat, mulle paistab küll, et asi on ikka kõvasti eestlaste suhtumise taga just. No et “kuradi tiblad” ja “okupandid” ja muu selline. See tekitab vastureaktsiooni kõigepealt ja siis … jah, vot kui seda asja kogu aeg üleval hoitakse… Kui suhtumine oleks muutunud ca 10 a tagasi? Võib-olla siis paljusid probleeme enam ei olekski.
Aga kõik need näited: lõputu peetimine kodakondsuse eksamil ja keele eksamil ja etc. Vaat kui palju sellist “pinna alust” hõõrumist ja tõrksust ja vaenu see on tekitanud.

Kas pole järsku mitte nii, et kõik see jama, see on suuresti igasugu Eesti poliitikute ja ametnike ja selliste poolt tekitatud. No et “nüüd on tiblad minu võimu all ja nüüd ma neile näitan”. Sitta sa näitad. Loogilkiselt mõeldes oli seda võimalik ka ette näha ja nüüd ongi tulemus käes. Mis ei tähenda muidugi seda, et asja muuta ei saaks. Võib-olla võtab see jälle 10 või koguni 20 a, aga parem hilja kui mitte kunagi.

65. andres - 4. juuli 2007

kommenteerija analyytik teeb minu arvates järgmised jämedad vead

* ta möönab, et vene rahvusest inimeste hulgas on kurjategijaid rohkem aga seda ju ei ole viisakas teha. See on diskrimineeriv ja rassistlik
* igasugune eesti keeles õpetamine vene koolis ja venelastelt eesti keele nõudmine k.a. nendega eesti keeles suhtlemine on patoloogiline homogenisatsioon ja ohtlik. See tuleks keelata. Isegi sellest rääkimine peaks olema ebamoraalne.

66. analyytik - 4. juuli 2007

to: andres

Faktide tõdemine ei ole “ebaviisakas”. Võib-olla ongi probleem selles, et eestlased on liiga “viisakad” nii öelda, ega taha seepärast välja öelda, et suur osa meie riiki juhtivatest poliitikutest on tegelt sõna otseses mõttes lollpead.

Eesti keele (nagu üskskõik mis teise keele) õpetamine ei ole patoloogiline. Samas võib eesti keele õppimine olla ka vabatahtlik. Nagu nõuka ajal vene keel oli. Ja ärge hakake siin jälle vaidlema. Seda oli Suur Lenin ise öelnud kunagi, et vene keel peab olema vabatahtlik ja nii see oli. Kuni nõuka aja lõpuni muide. Seda ei kuulutatud küll avalikult, aga trikk oli siis selles, et kui vene keel oli 2, siis sellega istuma ei jäetud ja võis ka kooli lõpetada. 2 tunnistusel. No eks see tekitas muidugi küsimusi, aga põhimõtteliselt oli nii.

Põhi rida on ikka see, et eestlased ei suhtu venelastesse nii öelda normaalselt. Ja siis tekib vastaspoolelt kah sellist vastuseisu. Kohati ka veidrat vastuseisu muide.
He-hee. Vot asi selles ongi, et venelased on “integreerunud” kohati rohkemgi, kui arvata võiks. Mis tähendab siis seda, et nad on üle võtnud eestlaste kõige lollakamad iseloomujooned. Ühest küljest alandlikkus ja teisest küljest mingi täiesti debiilne lõputu kiusamine.

No vaadake näiteks. Kus on see “slaavi temperament” ja “vene külalislahkus”? Siinsete venelaste puhul on sellest kohati ainult riismed järel.

67. Hubbil - 4. juuli 2007

Eksperimentidega inimeste kallal võib luua Frankensteinid. Eesti õnnetu ja kirjuline ning otsesõnu diletantlik poliitika muukeelsete suhtes on jõudnud kanda oma esimesed viljad. Venekeelne kogukond Eestis on minu arvates juurteta, selle halvas tähenduses. Juurteta kogukond on avatud kõikidele mõjudele ilma vajaliku filtrita, näiteks religioon, moraal, esivanemate tarkus etc.

Aprilli sündmused siit Uuest Maailmast vaadatuna olid nagu jalgpallipublik, mis on läinud kurjale teele, ei rohkem ega vähem. Pean siin silmas rüüstamisi. Kui Ottawa Senators oleks võitnud Stanley karika, oleks toimunud sama Kanada pealinnas Ottawas. Natsionalistlik element oleks siiski puudunud. Politsei oleks aga olnud kohal ja viinud minema õllest nõrkenud lõbujänulisi, kauplusi ja joogikohti oleks rüüstatud, see on juhtunud ja juhtub ka tulevikus. Lihtsalt kontingent on selline ja koguneb kokku, kui on võimalus meelelahutuseks, mis iganes see meelelahutus nende peades on.

Eestlased on autopeded (materialistlik) ja spordipeded (sport kui kultuuri osa läinud viltu). Vabandan kõigi ees, see oli mitte väga tundlik väljendus. Kui nüüd meie juurteta ühiskonna osa võtab neid eestlaste iseloomujooni kui midagi, mida on vaja emuleerida, on ühiskonna probleemid tõstetud ruutu.

68. katrin - 5. juuli 2007

kunagi oli juttu et kuku raadio ei lase kõiki tahtijaid eetrisse ei tea on see ka tõsi?mingid vanamehed väitsid et nende nr.on blokeeritud et nad raadiotesse helistada ei saaks ja et kõllavad tuttavate juurest.aga ise oln märgnud et kuku ei loe mitte kunagi mu tekste ette kus ma räägin sms laenu pettustest ja et need tuleks keelustada kui on olnud vastav teema ja ma olen kirjutanud. väga nõme sest sms laenud on tõesti ohtlikud ja mittevajalikud ja need tuleks keelustada.muide kas 8 mai liikumine kasiinovastasest meeleavaldusest osa võtab?

69. Franz - 6. juuli 2007

“Seda oli Suur Lenin ise öelnud kunagi, et vene keel peab olema vabatahtlik ja nii see oli. Kuni nõuka aja lõpuni muide”
Minu meelest oli vene keele õppimine koolis formaalselt vabatahtlik kuni 1978 (?) aastani. Aga enamus õpilasi seda ei teadnud. Ja vene keele õppimisest loobumine oli tegelikult praktiliselt võimatu.

70. analyytik - 6. juuli 2007

Vene keel oli kindlasti vabatahtlik ka 1980. Ja vaevalt, et hiljemgi enam midagi muutma hakati. Aga muidugi oli see “vabatahtlikkus” niivõrd-kuivõrd. Eks see ole selge. Ja enamus õpilasi muidugi ei teadnud. Aga istuma sellega ei jäetud – see siis oligi vast peamine asi, mis algsest vabatahtlikkusest järgi oli jäänud. Aga no kui ikka Suur Lenin ise oli öelnud … vot see oli sel ajal kõva sõna, mida keegi eriti muuta ei julgenud.

71. Jurgen - 7. juuli 2007

Vaba, a kóik siiski óppisid. Inimesed ju tunnetasid: vene keel suur, aitab teada kultuuri. Eesti rahvas k´ais ka kultuuri esirinnas. Muide, kus on kadunud meie kultuuri huvid?

72. Hubbil - 7. juuli 2007

Meedia sõnavabadus on lubanud Eestis ilmuda sellel kirjatükil
http://www.ekspress.ee/viewdoc/9DC2BBB5B3E1EEB4C225730E0023D9BE

Kas hr Lang on ikka täiskasvanud inimene, kui ta kutsub oma 50. sünnipäeva tähistama inimesi Tartu kõrtsis, ja peab vajalikuks teha seda natside stiilipeona?

1. hr Lang on EV minister ja prominentne ühiskonnategelane,
2. Natsism on hukka mõistetud Nürnbergis ja peale seda,
3. Mis kurat on toimumas Eesti ühiskonnas, et Langi sugused mehed saavad isegi idee, et sellist asja ette võtta,
4. Miks keegi ei kaeba, kuhu vaja, kaasajal mitte Moskvasse, vaid Brüsselisse, vanade Euroopa riikide poliitikuid on häbistatud ka palju väiksemate väärastumiste eest? Häbelikud eestlased ei oska kirja kirjutada? Minu teada on ka eesti keeles võimalik kirjutada, Brüsselis on hästi tasutud tõlkijad.

Kas keegi võtab nüüd ette selle “häbiposti” loomise, mida lubati varem siin foorumis? Või on kõik oma õnnelikku suve veetmas ja tegelevad pakiliste probleemidega alles peale suvepuhkuselt naasmist?

73. Jurgen - 7. juuli 2007

Milleks h´abipost? Andeks v´aike katsetus, kas keel on juba roostes, ehk mitte! Лучшего аргумента в затянувшейся пропагандистской войне между Россией и Эстонией в пользу России трудно представить. Спасибо, товарищ Ланг! Теперь общественное мнение Европы не замылить ни так называемыми кибератаками (которых не было), ни прочим местнм былинами и сказаниями.

74. Hubbil - 7. juuli 2007

Jurgen, paistab, et venelased on endale saanud propagandistlikus sõjas kätte ühe tugeva kaardi. Mind üllatas ka pisut see äge suhtumine vene meedias hr Langi fopaa suhtes. Eesti on venelaste jaoks siiski kolmandajärguline probleem. Ehk on ta tõusnud nüüd teisejärguliseks peale aprillisündmusi Tallinnas.

Venemaa jaoks on praegusel hetkel primaarne Kosovo. Baaside rajamine Ida-Euroopasse on tavaline relvade täristamine.

Kui ma tohin sulle meelde tuletada, siis esimene maailmasõda algas Venemaa protektsionismi pärast oma vendade serblaste üle. Teine maailmasõda väga paljuski toimus aga idarindel. Kosovo on niisiis ajaloo vaatevinklist Venemaa jaoks eksistentsiaalne probleem, Eesti on aga Venemaa jaoks nagu linaluu persses, kui tsiteerida klassikut.

75. BAAH - 7. juuli 2007

Baah

MIKS KEEGI EI MÕISTA HUKKA AGA SEDA, KUI SIRBI JA VASARA, PUNASTE VIISNURKADEGA JA LENINI-STALINI PILTIDEGA MINGIT PALAGANI VÕI STIILIPIDU KORRALDATAKSE?

TEGEMIST ON SAMAVÄÄRSE NÄHTUSEGA, NAGU HAAKRIST, III REICH JA HITLER JA KOTKASÜMBOL!!!

76. priitp - 7. juuli 2007

See on nüüd küll täiesti teemast mõõda, aga…

“Vaba, a kóik siiski óppisid. Inimesed ju tunnetasid: vene keel suur, aitab teada kultuuri. Eesti rahvas k´ais ka kultuuri esirinnas. Muide, kus on kadunud meie kultuuri huvid?”

Ilmselt sinna kuhu kadus ka õigekiri…

77. analyytik - 9. juuli 2007

to: 76. priitp – July 7, 2007

Kodanik Jurgeniga tundub olevat nõnda, et seesamune eesti keel ei ole tal ilmselt mitte iga päev kasutuses. Ja kohati ei ole probleem mitte ainult (kirjalikus) väljendamises, vaid vist ka arusaamises. Ja arvutiklaviatuur on tal ka mingist teisest keeleruumist. Ja võib-olla on ta ka ise mõnest hoopis muust kultuuriruumist. A muidu paistab ta olevat selline suht-koht heatahtlik.

78. Vanavõitu - 10. juuli 2007

72. Hubbil

Pole küll Langi fänn (vähemalt mitte ministrina) aga siin on ta küll süütu.
Vahepeal on hulk naftat merre voolanud ja kindlasti oled sellest ka ise aru saanud.

Vaadati Pip Uttoni monodraama „Adolf”. Sügavalt antifašistlik tükk, „Vanemuine” mängib 2005.a sealsamas „Püssirohukeldris.”

http://www.postimees.ee/090905/tartu_postimees/176483.php

Pilte Pib Uttonist , google.com’is on Uttonist juttu laialt
http://images.google.ee/images?hl=et&q=Pip%20Utton&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&um=1&sa=N&tab=wi

soovitan ka
http://www.pip-utton.com/putton/adolf.htm

Utton on seda tükki Eestis ka ise mänginud juba aastal 2000.a.
http://www.sirp.ee/2000/30.06.00/Teater/teater1-1.html

Uurisin veidi „öise häbi” kodulehte ka.

Siit loen ma välja et Lang on palunud külalistel riietuda vastavalt ajastu stiilile aga mundrid ja nende juurde käiv sümboolika ei ole soovitud.

vene tekst:
В уточняющей записке Ланг попросил гостей одеться соответствующим образом, но пояснил, что мундиры и присутствующая им символика на празднике не ожидаются, так как “тридцатые, особенно их первая половина, были в Мюнхене довольно бедным временем”.

79. Hubbil - 11. juuli 2007

Teada on faktid (sulgudes minu kommentaar):
1. Lang sai 50 aastaseks (mis on esimene tahtis sunnipaev, kus vaadatakse tagasi saavutatule),
2. Natsisaksa lipp oli prominentselt eksponeeritud (lipud on sumboolse tahendusega asjad),
3. Tegemist oli nn stiilipeoga, millel osalejad paluti ennast riietada 30ndate riietesse, mil Saksamaa tousis riigiks, keda kartsid koik (lugesin halenaljakat vabandust, et ega kolmekumnendate alguses veel midagi ei toimunud, sest Saksamaa oli ikka veel vaene),
4. Pidu toimus Tartus Pussirohukeldris (mis on ollerestoran Saksa militaarses stiilis, nende veebilehekulje jargi otsustades).

Teatrituki sisu pole siin minu arvates oluline.

Kui analoogiline sunnipaevapidu oleks toimunud Eesti arkamisajal, oleks Langi peetud kadakasakslaseks, vabariigi loomise ajal oleks ta riskinud oma nahaga, Patsi ajal oleks tegu olnud ebapatriootlikkusega, II MS ajal oleks ta olnud saksa kollaboratsionist. Noukogude ajal poleks selline asi arvatavasti uhele iseenda karjaarist huvitatud inimesele lihtsalt pahe tulnud.

II MS lopust on nuud ule 60 aasta moodas ja vanas Euroopas kehtivad koik peale II MS omaks voetud kaitumisnormid ikka veel vaga. Vana Euroopa silmis on Lang teinud tosise faux pas. Raakimata Venemaast ja monest teisest riigist. Eestis joudis see ule uudistelave ainult selleparast, et Venemaal sellele sunnipaevapeole nii palju tahelepanu poorati. Eesti maine on saanud jalle vaikese molgi.

Huvitav tahelepanek. Kui toimusid aprillisundmused ja uudised Tallinnast olid paljude maailma tahtsamate ajalehtede esikulgedel, ei suutnud ma isegi kolmandal paeval leida Iisraeli paevalehtedest mitte mingit infot Tallinna sundmuste kohta. Parast seda ma ei otsinud, ehk kuskil ka midagi ilmus. Wiesenthali keskus ei tule arvesse, nad ongi selle peal valjas, et kirja panna fashismi ja natsismi ilminguid ja siis sona votta. Kas oli mingi seos sellega, et Tallinnas pidi avatama sunagoog? Ei tea, rabid Tallinnas ei votnud ka mingit positsiooni Pronkssoduri ja umbermatmise kohta, ehkki uks maetutest oli juut ja juudi usk ei luba umber matta.

80. Vanavõitu - 11. juuli 2007

79. Hubbil

“2. Natsisaksa lipp oli prominentselt eksponeeritud (lipud on sumboolse tahendusega asjad)”

Jah, natsilipp on selle etenduse dekoratsioon.

“3. Tegemist oli nn stiilipeoga, millel osalejad paluti ennast riietada 30ndate riietesse, mil Saksamaa tousis riigiks, keda kartsid koik (lugesin halenaljakat vabandust, et ega kolmekumnendate alguses veel midagi ei toimunud, sest Saksamaa oli ikka veel vaene)”

Sa ei saanud mingit vabandust lugeda sest keegi ei ole vabandanud. Tekst on võetud ilmselt juubeli kutselt. Lang on palunud külalistel riietuda vastava ajastu stiilile aga mundrid ja nende juurde käiv sümboolika ei ole soovitud MIDA VEEL VAJA ON?

“4. Pidu toimus Tartus Pussirohukeldris (mis on ollerestoran Saksa militaarses stiilis, nende veebilehekulje jargi otsustades).”

Pidu toimus Tartus Püssirohukeldris jah. Saksa militaarne stiil on küll uus avastus. Mina pakuks teda rohkem keskaegseks, samast ajastust kust ruum isegi. Läbi aastakümnete on seal söödetud ka enamikku Tartu linna ametlikke külalisi. Seni pole linnavalitsust fašismis süüdistatud kuigi meil on „saksa militaarses stiilis” raekoda kah:)

Tegelikult oleme saanud kätte Euroopa suurima natsi. Ilmselt pole keegi viimase kümne aasta jooksul natsilipu all nii tihti kõnet pidanud kui Pib Utton.

Sellel ei ole ju mingit tähtsust mis ta seal plärab?
Fašist või antifašist. Suva,mis fašist ta on?

81. Hubbil - 12. juuli 2007

Vanavoitu, kui Lang ja sobrad kainuksid ainult etendust vaatamas, oleks ju koik korras. Pip Utton on valja teeninud palju loorbereid. Mina leian, et see etendus oli meelelahutuseks konede pidamise vaheajal, kannude tostmise ja seedimise holbustamiseks. See ei ole point.

Sunnipaeva planeerimine algas Langi sonul juba talvel. Vahepeal olid Tallinnas tosised rahutused, mis olid vaga otseselt seotud just fashismi teemaga. Nii tosised, et paar paeva olid need maailma meedia esiuudisteks. Langil oli kullalt aega muuta oma plaane, mida ta ei teinud ja valas sellega ainult oli tulle, andes naiteks Venemaale hea propagandakaardi juurde, mida mangida. See oli viga, mis ta tegi. Ta on vaga avalik tegelane.

Et ukski tema sopradest, parteikaaslastest jt, kes osalesid peol, ei andnud talle moista tema urituse sobimatust, on sumptomaatiline praeguse Eesti uhiskonna jaoks. See on eliidi
koikelubatavuse tunne, vahene poliitiline haritus ning tundetus selle vastu, et kellegi tundeid ja toekspidamisi voidakse riivata.

Tartu Pussirohukeldri nimelise ollerestorani kohta kasutasin ma nn kirjanduslikku liialdust, et ma mottele jumet anda. Siiski, Tartu Pussiruhukeldri menuust: “Kahurikuulides serveeritud neli suppi on patenteeritud ja saadaval vaid meie majas!”. Kui teha lahti nende veebilehekulg, vaatab sealt vastu blond Bier Madchen. Pole seal ollerestoranis kunagi kainud, moonan, et Tartu linn mulle ei meeldi.

Raekoda on kull kena, ehitatud sakslaste poolt sakslaste jaoks ajal, mil tublid burgerid ei osanud veel undki naha natsionaalsotsialismist. Mis jahu sa ajad saksa militaarses stiilis raekojast? Sinusuguste jahupeade parast mulle Tartu ei meeldigi.

82. sirje - 12. juuli 2007

Nii palju kui mina olen Eesti ajakirjandust 30ndatest lugenud, siis siinmail oli ikka maailma oluliseim ja hirmsaim riik Venemaa, mitte Saksamaa. Tegelt oleks võinud ja Langi kostüümipidu olla hoopis bolševikega mitte natsidega. Huvitav küll, miks Lang bolševikke mängida ei tahtnud …

83. andres oja - 5. august 2009

Lubage süüdistataval ka sõna võtta. Esiteks kirjutab Marianna, et kuulis minu juttu raadiost autos olles/sõites. Järelikult pole tal eriti aimu, mis ühistranspordis toimub. Sõitke vahel Balti jaamast bussijaama, näete ise! Ise sõidan viis korda nädalas. Teiseks mäletan nii mind endast välja viinud juhtumit kui ka enda juttu raadios. Väikeselt tantsupeolapselt varastati trammis mobiiltelefon. Raadioeetris esitasin küsimuse, et kui see varas vanglast välja saab, kas siis peab temagi maksumaksja eest integreerima ? Ja et mina selle maksumaksjate klubist välja.

andres oja - 5. august 2009

Parandan kogemata valesti läinud viimast lauset. Ja et mina astuks selle maksu maksjate klubist välja.

Oudekki - 5. august 2009

Palun mitte teha isiklikke oletusi Marianna teadmiste kohta, mis trammis toimub vòi mitte. See ei puutu asjasse ning pealekauba seesugune jàreldus ei saa kehtida – pole teada, kas ta mitte juhuslikult autos ei olnud :)

Edasi, kas mitte-integreerimine tàhendab, et varguse eest saadame maalt vàlja vòi vòtame kodakondsuse àra vòi? Kui inimene on karistuse kandnud – mida varguse eest teha tuleb – siis on ta edasi tavaline kodanik. Rahvus ei tohiks karistuse suuruses rolli màngida. Milliseid òigusi siis eestlastest varastelt peaks àra vòtma?

Integratsioonipoliitikat ja kriminaalpreventsiooni ei tohiks siiski àra segada.

84. Gallacher - 6. august 2009

Loomulikult ei saa meie tänaste seaduste järgi kedagi pätti maalt välja saata või passi ära võtta- mis ei tähenda, et selle poole ei peaks püüdlema ;)
Nagu ma aru saan, autor lähtus kokkuvõttes siiski selles, et taolisi värdjaid ei pea poputama ja nö. integreerima, vaid võimalikult karmilt kohtlema jne. Sõltumata rahvuslikust taustast.


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: