jump to navigation

Üleskutse ühiskonnahuvilistele! 7. september 2007

Posted by Manjana in ideed, teised autorid.
trackback

Lugedes kommentaare postitusele sõnavabadusest, tekkis probleem, et siin antakse sõna ja tolereeritakse vaid neid inimesi, kes meile “truudust on vandunud.” Samas on kirjutajate ring meie blogis ka natuke väikesevõitu.

Samal ajal tuli minu blogisse ettepanek, et
“Mulle meeldiks poliitblog, kus kirjutaksid rõõmsasti vaheldumisi Arni ja Sirje ja Mõni Käreroheline (nimi asendatud)  ja minu poolest kes kõik veel, kui nad ainult huvitavalt kirjutada oskavad ja julgevad ning yksteise suhtes viisakaks jäävad. Kõiki eraldi ei viitsi ju lugeda.”  Oop

Järgmisena sain ma tolle kommentaari peale sellise e-maili (siin veits kärbituna):

SEE ON VÄGA JA VÄGA JA VÄGA OLULINE ETTEPANEK!!! Pane ise nüüd hüüumärke juurde. Nii palju kui jaksad. Sest see on oluline.

Ma kusagil rääkisin sellest “tõsisest suhtumisest”. No kui te tahate ajada seda ‘libertarian left’ värki näiteks umbes, no siis tuleks seda ka ajada. Ja blogi iseenesest on ju olemas – 8mai blogi niisiis.

… Elementaarne, nagu öeldakse. No ja siis oleks neil, kes huvi tunnevad selle teema vastu – et oleks siis selline – ütleme, et asjalik lehekülg. Et pole seda muud pannkoogi ja ooperijutte sees niisiis. Need las jäävad siis iga blogipidaja eraasjaks.

Hüva. Ma panen siia paar aadressi, et siis saad ehk aru, kuidas niisuguseid asju tehakse: www.afterdowningstreet.org
See on peaasjalikult selline sõjavastaste lehekülg. Ma pole küll viimasel ajal lugenud, aga seda tehakse just nii, et kopeeritakse igalt poolt kokku. Ja selliseid lehekülgi on veel. Näiteks see: www.commondreams.org
No ja kui tahad saada päris häid ja põhjalikke ja asjalikke jutte, siis see: www.counterpunch.org/
No ja see on loomulikult üks mitmekesisemaid: http://www.zmag.org
Nii et jah. Mõelge selle peale. See on oluline mu meelest.

Kuna nende eeskujude järgimine nõuab palju tööd või progemist, siis tekkis mul lihtsam mõte.

Teie, kes Te kurdate, et me oleme ühekülgsed, tulge välja oma juttudega – ja teie ka, kes te meid niisama huviga jälgite!

Selleks ei ole vaja kohe liikmeks hakata ja kõiki meie kirjapandud vaateid jagada, oluline on, et jutt oleks asjalik ja räägiks asjadest, mis meile siin Eestis olulised võiksid olla. Hea kui jutus oleks mingi uudne vaade või moment, mida võib-olla kõik veel ei tea. Kui jutt tekitaks disskussiooni ühiskonnas olulistel teemadel. See ei pea olema mingi asi, mida parasjagu kõik ajalehed kirjutavad, ühiskonnas leiab teemasid ju palju-palju.

Kriteeriumid:

Me kunagi otsustasime, et me ei avalda anonüümseid jutte, ka mitte oma liikmetelt. Seega peaks kirjutaja olema kuidagi tuvastatav, kas siis oma nime ja pildiga või lingiga oma blogisse. Kellegi suhtes põhjendamata vaenulikke jutte ei avalda, argumenteeritud kriitika on lubatud. Soovitav on võimalikult täpne allikatele viitamine.

Kuidas?

Te võite saata oma jutu meile emailile kaheksasmai ätt gmail.com. Paneme jutu blogi drafti ja keegi meie liige vaatab selle veel üle, parandab kirjavigu ja aitab otsustada, kas sobib avaldada. Siis avaldamegi. Ja kõik saavad kommenteerida. Ebameeldivaid kommentaare kustutame jätkuvalt.

Mis sa selle eest saad?

Auhindu me välja ei pane, rahalist tasustamist ei toimu. Aga meil on päris kena loetavusega blogi, seega jagame surematut kuulsust!

Kommentaarid

1. Wild - 7. september 2007

Kas kurikuulsust ka jagatakse? Seda ma võtaks küll, kui ta just surmav pole…

2. Kati - 7. september 2007

ole rahulik, kurikuulsust saab kapaga.
proovitud :-))

3. sirje - 7. september 2007

jessas, kati, kas see, et sa kirjutasid siia blogisse, tõi sulle vaenlasi?

4. Punane Hanrahan - 7. september 2007

Vat minul ikka see häda, et tahaks kangesti oma blogi aretada. Just sellist, kus poliitika ja pannkoogid läbisegi on. Ühe või teise puudumine teeks mu blogile liiga. Kahte kohta korraga aga vabast ajast kirjutada ei jaksa:( Sestap jääte minust küll ilma.

Neidsamu mõtteid mõtlesin kohe, kui Oop selle poliitblogi idee välja käis.

5. toivo - 7. september 2007

paluks minu perakonnanimi tärnidesse panna või välja jätta. Ei soovi ennast 8M seostada.

Kuradi ooplane, seda ma talle ei andesta.

6. Kati - 7. september 2007

ah, mis nüüd vaenlasi, aga väga kummalisi suhtlusalteid inimesi. üks kutsus kord isegi siselinna surnuaeada jalutama ja ajaloost rääkima. ütles, et ise on sihuke hall vanamees, haudade vahel. ma igaks juhuks ei läind mette.

7. sirje - 7. september 2007

Kati. see oli televisioonis käimisest, nad vaatasid sind telekast.
Kuigi jah, mulle küll kunagi telekas käimise peale “ettepanekuid” pole laekunud. Pigem ikka kirjatükkide peale.

8. Hubbil - 7. september 2007

Mina ja teised tahtsad tuumafuusikud kirjutaks kull. Tosiselt. Aeg-ajalt tekib selline missiooni tunne. Eesti meedias on niipalju mottetut mura. Aitaks ehk luua uhte alternatiivset kohta, kus lugeda midagi. Ma olen muidugi puudega inimene, ei viitsi mitte tapitahti kasutada.

Sirje: “replace” on mul küll suhteliselt näpus, aga pliis, sellega võib jama tulla. kirjuta ikka täppidega!
Oudekki: ja mina mõtlesin, et sul on puudega klaviatuur.

9. a - 7. september 2007

Sirje: “Me kunagi otsustasime, et me ei avalda anonüümseid jutte, ka mitte oma liikmetelt.”

Otsuseid võib ju muuta ka.

***
4. Punane Hanrahan – September 7, 2007
“Vat minul ikka see häda, et tahaks kangesti oma blogi aretada.
… Sestap jääte minust küll ilma.”

Kuidas Sa “laenamisse” suhtuksid? Soomlastel on mingi selline kild vist. “Lainattuu Punaselta Hanrahanilta” – kõlab ju päris hästi. No et kui lihtsalt keegi virutaks Sinu blogist need lood? Ja kopiks?
No ja siis võiks need varustada sellise märkusega. Nagu Ameerikas tehakse. Näiteks siin:

http://www.commondreams.org/archive/2007/09/07/3678/

FAIR USE NOTICE
This site contains copyrighted material the use of which has not always been specifically authorized by the copyright owner. We are making such material available in our efforts to advance understanding of environmental, political, human rights, economic, democracy, scientific, and social justice issues, etc. We believe this constitutes a ‘fair use’ of any such copyrighted material as provided for in section 107 of the US Copyright Law. In accordance with Title 17 U.S.C. Section 107, the material on this site is distributed without profit to those who have expressed a prior interest in receiving the included information for research and educational purposes. For more information go to: http://www.law.cornell.edu/uscode/17/107.shtml.
If you wish to use copyrighted material from this site for purposes of your own that go beyond ‘fair use’, you must obtain permission from the copyright owner.”

Fair Play, kas pole.

10. indrek - 8. september 2007

Laenamisel pole küll mingit mõtet. Kui midagi mujal meeldib saab ju lingi panna. Ja minu meelest võiks siin olla rohkem professionaalide kirjutisi.
Igasugused isemõtlejad on muidugi huvitavad aga seda siiski vaid juhul, kui _tasemel professionaalide tekste_ ka on kõrvale panna. Siin blogis seni Oudekki on püüdnud seda rida vahendada . Aga kas poleks mõeldav lausa tellida professionaalidelt ülevaateid erinevatest mõttevooludest? Võib ju arvata, et ka nemad teevad heategusid. Ei saa ju loota, et keegi üks inimene suudab seda tühimikku täita.

Nojah, pärast on kommentaariumis muidugi jälle raske agressiivseid mõttetapjaid ja ka asjast mitte arusaajaid distsplineerida, aga ega neil kommentaaridel ju ka mingit tähtsust pole.

Oudekki: loomulikult on see ka mõeldav – ning kaheldamatult me ka jätkame ise autorite otsimist – , aga juhin tähelepanu sellele eelmisele sissekandele, et ühiskondlikes asjades alati professionaale ei ole. Meil on kõigil võime mõelda ning kõigi selle võime kasutajaid me ka siia blogisse ootame.

Sirje: mismõttes professionaalidelt? Oudekki teeb riigiteadustes doktorit, see võikski ju piisav professionaalsus olla. samas ei poolda ma, et riigielust on õigus rääkida vaid inimestel, kes sel teemal koolis on õppinud, riik koosneb erinevatest inimestest ja ilma vastava kõrharduseta inimene võib ka väga asjalikke mõtteid väljendada.

11. andres - 8. september 2007

Ainult tsitaadid põhipostitusest:

– siin antakse sõna ja tolereeritakse vaid neid inimesi, kes meile “truudust on vandunud.”

– Ebameeldivaid kommentaare kustutame jätkuvalt.

– Teie, kes Te kurdate, et me oleme ühekülgsed, tulge välja oma juttudega – ja teie ka, kes te meid niisama huviga jälgite!

Priitp: Tsiteerida on mõnus, samas võiksid tsitaadid olla terviklikud ja arvestada konteksti.

12. indrek - 8. september 2007

Vabandust, Oudekki on loomulikult teinud tänuväärt tööd. Ma mõtlesin lihtsalt, et võiks _veel laiemalt_ kaasata professionaale ja tutvustada nende arusaamu. Ega siis ainult Eestis teadlased ela, ma arvan, et ka Itaaliast või USAst või Inglismaalt jne leiab sobivaid.

“Säärane mul’k ehk Sadda vakka tangusoola ” on väga õpetlik näitemäng aastast 1872.
Isemõtlejatega piirdumine ja usk, et meist targemaid pole ja keegi ei saagi meid õpetada, on tegelt hävitav. See produtseeribki selliseid Kriku-taolisi lärmajaid. Kodukäsitöö on muidugi armas. Veider aga oleks kogu elu taandada käsitööle.

Kahtlemata on huvitav lugeda erinevate inimeste arvamusi ja teada, mida mõtlevad teised meie kõrval. Aga sageli on need arvamused ja asjalikud mõtted seotud mingi olemasoleva juba läbiuuritud valdkonnaga. Ja selles saab aidata süsteemi luua ju ikka mingi selle ala erudiit.

Minu meelest on professionaalsus asi, mida tasub hinnata. Parafraseerides Agatha Christiet: “Tark inimene küsib nõu professoinaalilt” .

13. analyytik - 8. september 2007

10. indrek – September 8, 2007
“Laenamisel pole küll mingit mõtet. Kui midagi mujal meeldib saab ju lingi panna.”

Nojah. Link on kindlasti võimalus. Või õigupoolest – mis seal vahet on. Kopimine on ses mõttes kindlam, et internetis mõned asjad kipuvad aeg-ajalt ära kaduma. Kasvõi näiteks mingite tehniliste ümberkorralduste tõttu nii öelda põhileheküljel. Ehk siis seal, kus mingi lugu asub. A see on peamiselt tehniline küsimus – selge see.

Aga siiski. Et Ameerikamaa inimestele millegipärast sobib, a siin ei sobi kohe mitte. Miks?

Üks näide siis ühelt leheküljelt:
Why We’re Losing the War on Terror
by David Cole & Jules Lobel
http://www.commondreams.org/archive/2007/09/07/3691/

No ja originaalis ilmus see artikkel siis siin:
http://www.thenation.com/doc/20070924/cole_lobel

Vot ega mina nüüd ka ei tea, miks nad seda asja just nii teevad ja milline see idee siis neil on. A võiks ju oletada, et on mingi, arvata võiks et mitte väga suur seltskond, kes siis mõtleb, et peaks tegema mingi lehekülje, mis nii öelda väljendab meie vaateid ja kust meie lugejad saaksid neid huvitava valiku/komplekti kirjutisi. Ükskõik, kes see “meie” siis ka ei oleks.

No ja siis teevad. Kirjutavad ise ja tellivad siis ja mõned kirjutavad siis spetsiaalselt sellele või teisele leheküljele. Ja kui leiavad artikli, mis kuidagi hea tundub, siis kopeerivad ka. Nii need asjad siis kujunevad. Ja eks teised siis kopeeri jälle nende pealt jne & etc. Ja selliseid lehekülgi on palju. No ikka päris palju kohe.

Hüva. Ja kui nüüd selle variandi pealt malli võtta – mida see siis annab. Ei noh – väga palju annab. Ütleme näiteks, et ma olen nendes kõikvõimalikes blogides päris heade kirjutiste peale sattunud. Aga see on just nii, et olen sattunud. Ja mul on üsna hea käsi ka ses suhtes, olen märganud. A mis teeb see, kes nii osav ei ole. Aga põhimõtteliselt niisuguste asjade lugemisest huvitatud on. Miks siis mitte seda asja pisut korraldada.

OK! On jah see autoriõiguste värk jne., a ma arvan siiski, et see pole ju ületamatu probleem. Sest põhimõtteliselt saab ju linkidega ka asja ajada, kui mingeid komplikatsioone tekiks. Kui tekiks.

Aga põhiline on siiski see, et tulemuseks on – no ütleme et siis teatava profiiliga lehekülg ja need on siis teatud … kuidas seda nüüd öelda, kindel valik – et vahepeal ei ole neid jutte, et kuidas arvuti töötab ja mida ma eile sõin jne & etc. Enam vähem sellised ühiskondlik-poliitilised jutud niisiis. Ja materjali oleks siis rohkesti: mitte lugu nädalas, aga kohati ikka mitu lugu päevas ma oletan.
Ühesõnaga – üks versioon nii öelda aternatiivmeediast.

(Eh! Siia vahele peaks nüüd ütlema, et võib-olla on Eesti ühiskonnas hetkel suurim puudus pigem isegi just välispoliitika alastest kirjutistest. Eesti mainstream on ikka täielik null selles mõttes, et mitte hullemini öelda. Desinformatsioon lausa. Vaadake näiteks neid ülaltoodud linke. Mida ma ise küll lugenud pole – võtsin esimese, mis ette sattus. Ja üldse seda lehekülge näiteks.)

Minu poolest ei peaks mainstream meediat ka päris kõrvale jätma, sest eks sealgi ole ju häid jutte. Ja kes see nüüd kõiki lehti läbi vaadata jõuab. Mainstreami puhul ilmselt tuleks seda autoriõiguste asja eraldi mõelda muidugi.

No ja eks siis tuleks muidugi mingeid tehnilisi võtteid kasutada, näiteks see, et lugu on pealehel ainult paar lõiku ja siis on see ‘read more’ või midagi nii. Ja spetsiaalselt sellele leheküljele kirjutatud lood peaksid olema siis eristatavad – no et kohe alguses on see: special for! Näiteks. Või et rubriigis ‘viimased postitused’ on ainult spetsiaalselt sellele leheküljele tehtud asjad.
OK! A need on detailid juba.

14. Oudekki - 8. september 2007

Peavoolumeediast nii palju, et Päevalehega on juttu olnud, et neil ilmuvaid lugusid võiksime soovi korral siia kopeerida, ainult viitama peab. Samas ei ole seda teinud seni just selle pärast, et see eeldaks ka teisi “laenatud jutte”.

Eesti keelde tõlkimisega on veel lihtsam, lühendatult ja veebis avaldamiseks nii kõrvalises keeles saab tavaliselt ikka loa :)

15. analyytik - 8. september 2007

14. Oudekki – September 8, 2007
“Eesti keelde tõlkimisega on veel lihtsam, lühendatult ja veebis avaldamiseks nii kõrvalises keeles saab tavaliselt ikka loa :)”

Vaadates kõike seda üksteise pealt virutamist, millest eelnevalt juttu oli, siis ausalt öeldes… Mulle tundub, et seda luba polegi ehk vaja tegelikult. No et ilmselt keegi ei eeldagi, sellise loa küsimist ja andmist. Enamast siis vähemalt. Arvatavasti. Nii et mõnes mõttes võib loa küsimisele järgneda lihtsalt vaikus – no et keegi lihtsalt ei viitsi niisuguse pisiasjaga tegeleda. Kuigi jah, korrektne selline loa küsimine muidugi oleks, selge see.

Aga see teine asis siis … Rrrr!!!
Ja nimelt see LÜHENDATULT – :( :( :(
Vot see on jah asi, mis mulle kohe kudagi ei meeldi – öelge nüüd mida tahate.

Eestis tehakse sellist asja muide pidevalt. Mainstream meedias näiteks. Aga liiga sageli olen ma märganud – siis kui ma olen originaali viitsinud üles otsida ja läbi lugeda – et teatud asjad jah… no need on lihtsalt välja “jäänud”. Kui “ebaolulised”. Mis teatavasti “lihtsat” Eesti lugejat ju ei huvita (siia peaks nüüd kirjutama vist, et SARKASM, või nii.)

Ühesõnaga, see on jälle koht, kus tuleb olla väga ja väga korrektne! See tähendab tõlkimisega niisiis. No oletame, et ma loen siis niisugust “lühendatud” varianti ja siis originaali. Ja kui ma märkan kasvõi mõnda kohta, kus oluline asi välja on jäänud – vot siis jah, siis langeb minu arvamus selle tõlke tegijast/toimetajast/tellijast kohe… ma ei tea kas päris nulli, aga ikka väga madalale. Sest see on sohki tegemine tegelikult.

Nii et pigem jah vähem aga paremini. Mõne leheküljelisi lugusid võib jah niisama ümber visata, aga pikemate puhul peab siis alati kaaluma. Et valida neid tõlkimiseks ainult siis kui on tegemist päris oluliste ja heade asjadega. Ehkki teisest küljest – kui keegi pakub mõnda lugu ja tahab seda millegipärast teha ja ise ära tõlkida, siis on muidugu iseasi – lasku aga käia. See on tööjõu optimaalse kulutamise küsimus siis peamiselt. Aga kui keegi isiklikku entusiasmi näitab ja midagi teeb ja see vähegi sobib, siis tuleks kindlasti vastu võtta.

***
Aa, et Päevalehega on juttu olnud. Väga tore ju. Ja viitamine, eks see on jah enesestmõistetav. Seda peab NIIKUINII ja ALATI tegema. Ka tõlgete puhul loomulikult. See on elementaarne.

Nomaeitea. On ka Sirp ja Maaleht ja Kesknädal… Ekspress… igasugu värki on. Eks see on jah selline peen tunnetuse küsimus pisut. Ühest küljest võiks lugusid olla, a teisest küljest… ega päris uputada kah ei ole mõtet. Ma arvan, et mõned lood päevas keskmiselt – see oleks mingi variant, mis aluseks võtta näiteks. Aga see oleks siis keskmiselt kindlasti. Et ikka need lood, mis on selgelt 8-5 seltskonna meelest olulised. Maeitea – tehke mingi töörühm või nii. No et kes leiab hea loo see paneb … ma ei oska öelda, et kas teil on mingi ‘siselist’ ka näiteks … a see paneb siselisti ja siis teised panevad punkte. No ja nii edasi.

16. Oudekki - 8. september 2007

Lühendatult – ma pean silmas seda, et kui on 400 lehekülge raamatut, siis sellest saab edukalt teha 8 lk kokkuvõtte, ei pea 400 lehekülge veebi riputama. Kes tunneb täpsemalt huvi, saab edasi lugeda.

Või näiteks kui lugeda ajalootekste, siis need on täis viiteid ja tohutud detaile. Selleks, et asi oleks tavainimesele loetav, on mõistlik sellest teha asjalik kokkuvõte ning viidata originaalile.

Midagi sellist pidasin silmas.

17. Hubbil - 8. september 2007

Koik maksab, naiteks
http://www.antiwar.com/
teeb aasta jooksul igas kvartalis korjanduse, mis on praegu joudnud siis 4×70000 USD-ni. Neil on kolm-neli palgalist nn uurijat, kelle ulesanne on soeluda labi koik internetis saadaolev, mis peegeldab nagu nimest naha, sojavastast ja libertaarset motlemist voi on huvitav saidi kontekstis. Lisaks on neil vabatahtlikest nn kolumnistid. Ma ei ole kuulnud, et keegi nendest kolumnistidest kull makstud saaks. Raakides jutu tellimisest kellegi kaest voib see kusimus ju ules tousta.

Aga formaadist raakides, see nende oma on, mis tegelikult tootab ja
http://en.wikipedia.org/wiki/Antiwar.com
on top 10 poliitilise saidi hulgas USA-s
http://www.hitwise.com/political-data-center/website-rankings.php

18. sirje - 8. september 2007

Ehh, nüüd ma saan aru, miks meie liikumisest eriti keegi jutte siia kirjutada ei taha või ei julge. Lugejatel on ootused, et me peaksime kirjutama paremini, pikemalt ja kvaliteetsemalt, kui Eesti suvaline päevaleht, kus töötab hulk inimesi täistöökohaga.

Praegune sissekanne tegelikult taotles seda, et kirjutajate ringi saaks laiendada. Samas tundub, et Eesti on piisavalt väike maa ja ega neid kirjutada tahtjaid või oskajaid eriti ei olegi.

Lootus, et mingid keskmisest eestlasest targemad hakkaksid blogisse kirjutama, on ka pisut keeruline – neil on järjekorrad ukse taga, kes kõik tahavad, et neile kirjutataks ja need teised kõik maksavad selle eest…

19. analyytik - 8. september 2007

17. sirje – September 8, 2007
“Lugejatel on ootused, et me peaksime kirjutama paremini, pikemalt ja kvaliteetsemalt, kui Eesti suvaline päevaleht, kus töötab hulk inimesi täistöökohaga.”

Just-just. :)
No näed. Vähehaaval hakkab arusaamine juba tulema. :)
Aga õnneks ei pea blogipidajad muidugi IGA PÄEV lehte täis panema. Piisab mõnest heast loost nädalas. Esialgu. Ja kui endal parajasti head ideed pole, siis saab ju TÕLKIDA.
Nii et võimalusi on. Kahtlemata.

A kuidas siis? Et halvemini, lühemalt ja ebakvaliteetsemalt kui suvaline päevaleht. Nojah. Aga milleks? Ja kes peaksid seda värki siis lugema? Sellel poleks ju nii ehk naa mingit mõtet.

Nii et jah. Väljakutsed on muidugi tõsised. Aga mine tea. Võib-olla vähehaaval hakkab edenema. Ja eks see hea või halb – no ega see pole ka teab mis kindlalt määratletav asi. Sest mõnikord on oluline näiteks hoopis uus ja huvitav idee – olgu selle sõnastuse ja vormistamise ja loo pikkusega siis kuidas on.

***
Ja Odekkile küsimus. Selle kommentaariga nr. 16 seoses.
Kes see “tavainimene” ka on? Kas mingi samasugune olend nagu “lihtne raadiokuulaja” või “meie lugeja” – kui Uku Masingu sõnastust kasutada.
:)

Oudekki: antud kommentaari kontekstis tavainimene kui mitte professionaalne ajaloolane.

20. Kati - 9. september 2007

mujalt materjali kopida, laenata, ei ole ilmselt mõtet sel lihtsal põhjusel, et eesti on väike ja eestikeelne blogimaailm veel väiksem.

selleks hetkeks kui mingi tekst siia jõuab, on see juba kõigil huvilistel loetud ja kes see ühtsama juttu ikka sada korda lugeda viitsib.

ja anonüümseid kirjutajaid ma ei soovitaks ka pildile lasta sellesama pärast, miks ma kunagi alguseski selle vastu kobisesin. raske on tõsiselt võtta kodanikeliikumist, kus kodanikke nagu polegi, on ainult anonüümsed rollid.

kirjutajate ringi laienemine on muidugi hea mõte igal juhul. aga nad võiks ikkagi pärisinimesed ja origaalsõnumiga olla.

vahest oleks mõistlik just oma blogimailmavälistele tuttavatele pinda käia, et need kirjutask sellest, mida nad teavad ja mis neile korda läheb.

Oudekki, sul peaks näiteks vahvaid üliõpilasi olema. äkki neist mõnel on midagi öelda? ja Sirje, sul on kindlasti kursusekaaslasi.

Oudekki: aitäh soovituste eest :) Laenamise suhtes mõtlen ma isegi rohkem välisallikatele kui eesti allikatele. Kõik ei loe võõrkeeli vabalt.

21. analyytik - 9. september 2007

20. Kati – September 9, 2007
“mujalt materjali kopida, laenata, ei ole ilmselt mõtet sel lihtsal põhjusel, et eesti on väike ja eestikeelne blogimaailm veel väiksem.
selleks hetkeks kui mingi tekst siia jõuab, on see juba kõigil huvilistel loetud ja kes see ühtsama juttu ikka sada korda lugeda viitsib.”

Eh! Aga mis siis kui see huviline ei viitsi kogu aeg mööda erinevaid blogisid ringi tuustida? Mis siis kui ta lihtsalt ei jõua kõiki ajalehti iga päev läbi sirvida? (Mida ta juba puhtfüüsiliselt niikuinii ei jõua.) Aga kui ta siiki tunneb huvi selle vastu, et mis seal ‘vasak-libertaarses’ sfääris parajasti toimub.

Ja muidex. Kas 8-5 seltskond tõesti arvab, et ainult nemad ongi kogu sellise maailmavaate esindajad? Võib-olla on ikka teisi veel. Kes lihtsalt kõiki neid blogisid ja värke ei tea. No ütleme, et esialgu ei tea siis. Kas selline – ütleme et infoportaal – et see ei lähe kohe mitte. Kas nii?

Kati, Sinu argument ei olnud minu jaoks veenev.

***
“ja anonüümseid kirjutajaid ma ei soovitaks ka pildile lasta sellesama pärast, miks ma kunagi alguseski selle vastu kobisesin. raske on tõsiselt võtta kodanikeliikumist, kus kodanikke nagu polegi, on ainult anonüümsed rollid.”

A mis siis näiteks, kui on tegelasi (väljapool 8-5 liikimist niisiis), kes on küll kodanikud ja vasakpoolsed ja liberaalid, aga keda see kodanikuliikumine näiteks ei koti eriti? Ja kes ei pea vajalikuks oma MINA pidevalt rõhutada. Mida paljude blogipidajate puhul küll täheldada võib. No vähemalt mõningal määral.

Aga samas on neil ideid ja mõtteid ja kirjutamisoskus. Mis siis teha. Vot jah, nende anonüümsete juttudega, eks see ole pisut selline peen värk muidugi. Et teatud sisu puhul justkui peab (peaks?) olema nimi, seda küll. Aga selline üldine ühiskondlik-poliitiline-filosoofiline heietus? Kas siis on see ikka tingimata vajalik. Eks ka juba vanal heal Eesti ajal kasutati pseudonüüme. Milles probleem?

Nii et jah. Ka see argument ei ole minu jaoks veenev.

***
Yeah!
Muidugi on ka teisi võimalusi. Näiteks lugeda üldse Ameerikamaa internetilehekülgi ja unustada see ‘sfäär’, kus kõik muutkui korrutavad, et ME oleme nii tatised ja õnnetud ja närused ja pisikesed ja pisikesemad ja veel pisikesemad, et ME ei saa kohe mitte midagi teha, sest niikuinii midagi välja ei tule ja niikuinii ei ole mitte millelgi mõtet ja niikuinii kedagi ei huvita ja niikuinii kõik juba teavad. Mida need MEIE inimesed juba teavad?!?! Mitte sittagi nad ei tea, pehmelt öeldes.

22. Kati - 9. september 2007

no muidugi kõik ei tea seda blogivärki, seepärast ma arvangi, et võiks üles leida pigem need, kes praegu kuskil ei blogi või igas teises lehes ei kirjuta. neil võibolla oleks jube värskeid mõtteid.

ja tõlked on muidugi ka head, sest tõesti kõik ei loe ju kõiki võõrkeeli.

aga see anonüümsuse või mitteanonüümsuse värk pole minu jaoks küll mitte edevuse ehk mina rõhutamise küsimus, vaid aususe ja kodanikujulguse.

ilukirjandust võib mu meelest anonüümselt teha, aga ühiskonnas elavad ja toimetavad reaalsed inimesed. ja kui inimesel on midagi selles osas öelda, siis miks ta ei või seda ausalt oma nimel teha? no ütle üks hea põhjus?

OK, üks põhjus on. kui hakataks siin kirjutamise ja teataval viisil mõtlemise eest otse ahistama. aga keda ikka 8. mai blogis kirjutamise eest ahistama hakataks?

neid halle vanamehi muidugi võib tekkida, kes surnuaeda kutsuvad, aga kapis istuma nende pärast ka ei pea ju.

23. analyytik - 9. september 2007

22. Kati – September 9, 2007
“no muidugi kõik ei tea seda blogivärki, seepärast ma arvangi, et võiks üles leida pigem need, kes praegu kuskil ei blogi või igas teises lehes ei kirjuta.”

Kas see oli vastus minu kommentaari(de)le vä?
Kas on miski kommunikatsioonihäire vä?

No ma olen ikka püüdnud. Nii viiel erineval moel. A kui reageeringuks on selline rida – nomaeitea. Lihtsam on vist tõesti Ameerika lehekülgi lugeda. Seal on asjad kuidagi väga konkreetsed ja selged. No vähemalt ei ole ma küll MITTE KUNAGI seal niisuguste kommunikatsioonihäirete otsa sattunud.

Sirje: Analüütik, jube ebaviisakalt kirjutatud sinu poolt :( Oma nime all ka kellelegi nii vastad? Kai vastas täiesti arusaadavalt. Muideks, tõlkija nime me ei pea avaldama (või õigemini ma arvan, et ei pea). Tõlgi meile palun midagi, viita algallikale ja sinna juurde võib vabalt kirjutada, et analyytik tõlkis, see küll probleem pole.

24. analyytik - 9. september 2007

OK!
Prooviks siis veel kord. Ehkki asi kisub juba nigu meeleheitlikuks pisut.

Võtke siis see lehekülg näiteks:
http://www.afterdowningstreet.org/

Ja sirvige ja klikkige ja lugege pisut siit ja sealt. No ja siis mõelge veidi, mida ma öelda olen tahtnud. Kas on kuidagi täiesti arusaamatu vä? Muidex. Seda konkreetset lehekülge teeb vist suuresti üks tegelene – David Swanson. No ühesõnaga, tema paistab see põhiline koostaja olevat. Nii et ega sellise asja tegemine nüüd teab mis töömahukas ka ei peaks olema.

Ma EI SAA ARU, milles on asi. USA tüüpidele kõlbab, aga siin hakkab kohe ja kogu aeg mingi jutt, et “tavalugejad” ja “Eesti on nii väike” ja blä-blä-blää.

Nõnna. Ja nüüd sooviksin ma küll tagasisidet. Ja ma eeldan, et see on konstruktiivne ja et see, kes reageerib, oleks vähemalt seda lehekülge kasvõi korraks vaadanud. Või mõnda teist analoogilist lehekülge, millele ülalpool samuti viidatud on.

Ma tõesti ei saa aru! Kas on mingi tehniline probleem? No et mõni lehekülg on .org a mõni jälle .wordpress.com – kas selles on asi? Milles?

25. analyytik - 9. september 2007
26. Piret - 10. september 2007

Paar USA mojukat vasakpoolset blogi on http://www.thedailykos.com ja http://www.talkingpointsmemo.com. Kos’il on nii edukalt lainud, et nyyd korraldab ta peale blogi veel yleameerikalist konventsiooni, andis valja raamatu, kommenteerib pidevalt (mainstream)meedias ja teda tsiteeritakse koikjal. Nemad annavad muuseas ylevaate huvitavatest linkidest iga natukese aja tagant. Vahemalt Kosis on taiskohaga inimesed tool juba sest neil on juba kova reklaamiraha taga (nii palju hitte).

27. analyytik - 10. september 2007

_Sirje: Analüütik, jube ebaviisakalt kirjutatud sinu poolt :( Oma nime all ka kellelegi nii vastad?_

No ei ole minu eesmärgiks siin küll mingit ‘ebaviisakat’ panna. Ei ole!
A mulle tundub siiski, et see reageering oli pisut – ütleme et ‘teemast mööda’. Eks siis nigu kihvatab muidugi kohati. Et seletad ja seletad ja seletad… no ja kui tundub, et ikka mitte midagi aru ei saada. (Ja noh, kogu see Ei!-Partei ideoloogia – see ajab mul aeg-ajalt ikka tõeliselt harja punaseks.)

Nojah. Probleem oli siis konkreetsel juhul selles, et mina rääkisin nagu võimaliku LUGEJA – taipad, juhusliku LUGEJA seisukohast. A reaktsioon oli siis pigem KIRJUTAJA-BLOGIPIDAJA seisukohast. Asetage ennast juhusliku vasak-liberaalse LUGEJA positsioonile. Kes tahab näiteks ülevaadet/valikut mingitest sellistest kirjatükkidest. Äre vaadake asja kitsalt oma tsunfti positsioonilt. Kellele te seda lehekülge teete? Oma seltskonnale? No siis sobiks ju kinnine list ja poleks mingit probleemi.

28. analyytik - 10. september 2007

to: 26. Piret

Vaatasin veidi neid kahte lehekülge, kuigi üsna põgusalt ainult. Ei saanud esialgu veel nende struktuurist aru päriselt, aga tundub, et need on kuidagi sellised “kiired-päevapoliitilised” pigem. Võrreldes siis mõnede ülalpool mainitud lehekülgedega – CounterPunch ja Z Magazine näiteks. Neis on siis rohkem sellised pikemad-põhjalikumad artiklid.

Aga miks mitte! Malli võtmiseks on kindlasti huvitav igasuguseid lehekülgi vaadata.

29. Piret - 10. september 2007

analyytik: t6sisema/pohjalikuma blogi void leida nt. siit. http://delong.typepad.com/

30. analyytik - 10. september 2007

_Sirje:… Tõlgi meile palun midagi, viita algallikale ja sinna juurde võib vabalt kirjutada, et analyytik tõlkis, see küll probleem pole._

Päris lahe. Tead, eile ma jalutasin väljas ja mõtlesin sellel asjale ja mulle kohe TUNDUS, et kohe-kohe peaks tulema midagi sellist. No umbes et “mis Sa virised-kritiseerid, tee ise ka midagi”. No ja plaksti! Olemas! Ma ise ka olan üllatunud mõnikord, et kuidas see nii on.

Sellest anonüümsusest peaks kah nagu rääkima, a ma vahepeal toon siis paar näidet, et kuidas seda asja siin võiks näiteks ajada. Need näited on küll veidi teist laadi ja ilmselt blogisüsteemi jaoks pisut liiga pikad-põhjalikud aga siiski.

1. Üks oleks siis Ameerika välispoliitikast:

Click to access alternatiivnr2.pdf

See on tõepoolest nagu ajakiri juba, aga eks blogi jaoks siis tuleks ilmselt mingeid lühemaid asju valida.

2. Ja teine on siis aprillilõpu sündmustest:

Click to access alternatiivnr6.pdf

Vot see on just niisugune asi, mis on kokku pandud nii öelda “saadaval olevatest materjalidest”. See on siis pisut nagu ajalookroonika või nii. Kronoloogilises järjekorras. Kuigi eks see ole koostatud ju mingil ajahetkel hiljem ja see ei ole joksev lint reaalajas.
Aga selle puhul paistab olevat just nii, et koostaja on teinud teatud valiku, ise mitte ridagi kirjutamata. Ja see valik näitab kahtlamata koostaja “maitset”. No umbes nii. Ja huumoritaju. :)

***
Aaa… Ja anonüümsusest veel nii palju, et jah… Vaat, anaonüümsusel on omad plussid ja oma nime all kirjutamisel jälle teised. Ja see ei ole mitte nii, et anonüümses olekus ei oleks piiranguid. On küll. Kuigi jah, need on muidugi teistsugused kui oma nime all esinedes. Või siis reaalse, füüsilise isikuna esinedes. Igal asjal omad väikesed eelised ja puudused, nagu öeldakse. Ja seepärast – vot mul siin anonüümses olekus on kah teatud piirangud. Ja need piirangud piiravad mind teatud asjades. Nii et ma ei saa päris kõike päris otse väljendada. No ja kaudse väljendamise puhul, eks see sõltub siis sellest, kui hästi keegi välja loeb.

***
OK!
Muidugi võib tõlkida. Et mina siis kirjutaksin-tõlgiksin selle blogi siin täis? Et siis oleks hästi? Ei noh, ma usun küll, et oleks, seda muidugi. :) A tead, mõnikord võiks keegi teine ka… Eriti veel kui on terve liikumine ja hulk inimesi ja puha.

Sirje: Tead, mul oli kunagi partei, 1040 liiget või miskit, umbes 5 inimest tegid midagi, ülejäänud arvasid, et Sirje võiks veel rohkem teha. Lõpuks viskas mul see üle – kõik tahavad õpetada, mida teised tegema peavad, ise ei viitsi isegi liikmemaksu maksta. (vahemärkus igaks juhuks – 8ML pole liikmemaksu). Mulle meeldib ka õpetada, aga isiklik eeskuju on ka hea asi. Muideks, sa pole midagi öelnud selle kohta, et täna lõuna ajal me panime siia lehe paremasse serva mõned lingid. Loodetavasti viitsime me seda ka järgmistel päevadel teha, aga kui keegi neid isegi ei märka, kaob motivatsioon ära. Ma ütlen “me panime”, kuna mina otsisin ja Oudekki pani üles.
Oudekki: kuulge, isiklikuks läheb see jutt, kas me peame hakkama omavahel kaklema, just kui igast paremkamba minema sai?

31. mirri - 10. september 2007

Vaata , Sirje, minu meelest on analyytik küll viimane inimene, kellele etteheiteid tasub teha. Tema hoiab ju siin tihti mõtte värske, kui enamus on juba sohu vajunud. Moosige ta suuremale koostööle !
Heh, ega ma ei taha õpetada ( mida Sirje hirmsasti kardab), ma lihtsalt arvan. :)
Oudekki: kuulge, isiklikuks läheb see jutt, kas me peame hakkama omavahel kaklema, just kui igast paremkamba minema sai?

32. analyytik - 10. september 2007

_Oudekki: kuulge, isiklikuks läheb see jutt, kas me peame hakkama omavahel kaklema, just kui igast paremkamba minema sai?_

Põle veel ullu midagi ja kaklemisest ei saa küll siin praegu rääkida. Minu meelest vähemalt. Nii et ära pabista ilmaasjata.

A oli üks ‘mirri’ komm ja minu oma ei taha kah ilmuda siia. Paneks need nüüd ikka kõigepealt tagasi ja siis vaataks edasi.

33. analyytik - 10. september 2007

Sirje: “Muideks, sa pole midagi öelnud selle kohta, et täna lõuna ajal me panime siia lehe paremasse serva mõned lingid. Loodetavasti viitsime me seda ka järgmistel päevadel teha, aga kui keegi neid isegi ei märka, kaob motivatsioon ära.”

Heh!
Sa (Sirje) kujutad muidugi ette, et ma olen mingi ‘Salapärane Superman’ (et mitte öelda ‘The Secret Chief’: http://www.maps.org/books/scr/noframes.html :) ), kes kuidagi märkab ja teab kõike – juba ette, nii öelda.
Noo-jaa, ega see nüüd ikka päris nii ka ei ole muidugi. Püüame ikka reaalsuse piiridesse jääda. Nii enam-vähem.

Aga see linkide panemie, see on kindlasti igati arvestatav võimalus. See näitab tõesti, et ma ei ole mitte oma “sigu pärlite ette loopinud” – nagu Filosoof ükpäev baaris ütles. :)

Ja ma lugesin need lood läbi ka. Õllese peaga, muidex, nii et ega ma midagi tarka nende kohta öelda ei oska muidugi. Aga kindlasti olulised lood. Ma olen muidugi analoogilisi lugenud mitmeid, aga kui me võtame seda lehekülge siin kui ühte üritust eestirahva silmaringi laiendada, siis on need kindlasti väga otstarbekad. Nii et laske aga edasi. Ja mõni link – kui hea lugu ette satub – see pole ju teab mis vaev kah. Kui tõlkimisega võrrelda näiteks. Nii et ‘keep it going’!

Mina isiklikult lugesin ükspäev (eila vist) vot sellist lugu:

Why Capitalism Needs Terror: An Interview with Naomi Klein
Naomi Klein interviewed by Kenneth Whyte
September 08, 2007
http://www.zmag.org/content/showarticle.cfm?SectionID=10&ItemID=13725

34. analyytik - 10. september 2007

_Sirje: Tead, mul oli kunagi partei, 1040 liiget või miskit, umbes 5 inimest tegid midagi, ülejäänud arvasid, et Sirje võiks veel rohkem teha. Lõpuks viskas mul see üle – kõik tahavad õpetada, mida teised tegema peavad_

Täiesti mõistetav Sinu probleem niisugusel juhul. Ja :( , selge see.

35. analyytik - 12. september 2007

LeftLink
Your daily propaganda filter
http://www.leftlink.com/#

36. analyytik - 18. september 2007

Kas algul Venemaa ja pärast Euroopa vastu?
Olev Remsu, kirjanik
http://www.sloleht.ee, 15.09.2007
http://www.sloleht.ee/index.aspx?id=246021&q=remsu

37. analyytik - 18. september 2007

AET ANNIST: Demokraatia kurvast saatusest Eestis
EPL, 19. september 2007
http://www.epl.ee/arvamus/400557

Noo! VÄGA aktuaalne lugu, kas pole. Ühest konkreetsest juhtumist, seda küll. Aga taust on tunduvalt laiem ja iseloomustab Eesti olukorra praegust seisu ikka päris hästi.

38. Gustav - 20. september 2007

Ma ei ütle midagi. Mul polegi midagi öelda.

Linki ka ei anna.

Vaadake ise.

39. analyytik - 20. september 2007

Vaesusest
Autor: Anders Härm
Eesti Ekspress, (20.09.2007)
http://www.ekspress.ee/viewdoc/86481DA5294B6E85C225735900457C9F


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: