jump to navigation

Mälestusi ja mõtteid: 9/11 11. september 2007

Posted by Manjana in Ameerika, monument.
trackback

We rememberMa mäletan seda septembrikuu päeva väga hästi – see oli too päev, mil ma lõpuks otsustasin USA aktsiabörsilt aktsiad ära osta. Mitte küll täpselt üheteistkümnendal kuupäeval, sest too päev olid kõik USA börsid kinni, vaid paar päeva hiljem, kui peaaegu kõik aktsiahinnad olid mitmeid kordi langenud. Mõne aja pärast tõusid hinnad jälle normaalsesse seisu ja mina tundsin ennast kröösusena. Kuna minu jaoks oli aktsibörs sarnane arvutimänguga, siis varsti olin ostmiste ja müümiste käigus kasumi maha mänginud ja hülgasin selle lõbustuse.

Ma mäletan seda ka, kuidas ma erinevatest uudistekanalitest Ameerikas toimuvat jälgisin. Tundus pisut kolmanda maailmasõja algusena ja isegi natuke hirmus oli. Umbes nii nagu siis, kui ma elasin Keilas ja Tallinnas sõitsid tankid teletorni poole. Hirmus, aga õnneks minust kaugemal. Sama taibukas on tegelikult ka ameeriklaste idee siduda 9/11 sündmusi ja Saddam Husseini, umbes nagu võiks kõik pahad ühendada ja nende kaela kõik oma probleemid ajada. Mingist hetkest muutus USA valitsusele olulisemaks see, et on hea põhjus terroriste taga ajada ning hukkunud inimesed ja nende tuttavate ning sugulaste mure, kadus tahaplaanile.

Elu läheb aga edasi. Et minevikust õppida, on inimestel kombeks mälestusmärke püstitada, mida tähtsad poliitikud pidulikult avada saavad. Kui meil on plaanis ehitada kõigest 28 meetrine sammas tähistamaks Eesti vabadust, siis ameeriklased mõtlevad suurelt. Ameeriklased tahavad kaksiktornide kohale püstitada Vabaduse Torni (Freedom Tower), millest saab maailma kõige kõrgem hoone – 541 meetrit ehk natuke üle poole kilomeetri kõrge. Pinda on sinna planeeritud 241000 ruutmeetrit ja sisse saab kolida juba 2010 aastal. Miks meie vabadussambasse eksklusiivkortereid osta ei saa? Kesklinna pole ju taibukas lihtsalt mingit kohatäidet planeerida, vahet ei ole, kas on tegemist vabaduse saamise või tuhandete hukkunute ja terrorismiajastu algusega.

Kommentaarid

1. siseinfo - 11. september 2007

meie vabadussamba sisse ei saa kortereid osta, sest sinna tuleb vabamüürlaste uus peakorter, kust nad eestit valitsevad

2. mises - 11. september 2007

Ameeriklased tahavad kaksiktornide kohale püstitada Vabaduse Torni (Freedom Tower), millest saab maailma kõige kõrgem hoone – 541 meetrit ehk natuke üle poole kilomeetri kõrge.
Väike detailitäpsustust. Maailma kõrgeimaks hooneks ta kindlasti ei ole planeeritud ega ka saa. Juba praegu on Dubais pilvelõhkuja, ehitus veel käib, kuid kõrgus on juba üle 600 m.

Sirje: selles postituses on ka link tolle torni kirjeldusele inglise wikis. Kuna seal on pikalt ja lailt kirjutatud, mis on kui pikk, võtsin numbri saksakeelsest. Võimalik, et selle maja otsas oli veel mingi torn või asjandus.

3. analyytik - 11. september 2007

Website of the Day
Elisa Salasin’s “My September 11th”

4. analyytik - 11. september 2007

You Can Make a Difference: an Antiwar Speech
by Paul Street
September 11, 2007
http://www.zmag.org/content/showarticle.cfm?SectionID=51&ItemID=13749


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: