jump to navigation

Ei politseiriigile 16. veebruar 2008

Posted by Manjana in diskrimineerimine, kodanikeühiskond, meeleavaldused, poliitika, tegemistest.
trackback

Kaheksanda Mai Liikumine toetab ja osaleb järgmisel reedel Tallinnas toimuvad demonstratsioonil, mis on suunatud Valitsuse seadustemuudatuste vastu. Rohkem infot leiab leheküljelt: Ei politseiriigile! Samal leheküljel saab anda ka oma allkirja seadustemuudatuste vastu. Allkirjad koos järgmise kirja ja põhjenduste loeteluga esitatakse Riigikogule ja Valitsusele.

Sa võid ju lihtsalt pealt vaadata kuidas sinu kodanikeõiguseid kärbitakse, aga sa võid ka proovida, kas Eesti on teel täiusliku demokraatia poole ja hoolib kodanike arvamusest ning osaleda demonstratsioonil.

Ei politseiriigile!

Loe lisaks ka arvamusavaldusi ajakirjanduses:

Postimees: Oudekki Loone: keelame rääkimise? 6. veebruar 2008
Päevaleht: Roy Strider: Eestist saab politseiriik 3. veebruar 2008
Sirp: Hasso Krull: Eesti kui õudusunenägu 1. veebruar 2008
Pihl: jõuline politsei tagab Eestis demokraatia 8. jaanuar2008
Pronksöö kordumist pärssiv eelnõu kompab isikuvabaduste piire 8. jaanuar 2008 Vahur Koorits

Kommentaarid

1. kysimus - 17. veebruar 2008

mis ministrile üle annate pihlile või?või sotside fraktsioonile?

2. Oudekki - 17. veebruar 2008

Pihlile igal juhul. Edasi Riigikogule (ja valitsusele, natuke sòltub sellest, kunas valitsus asja arutlusse vòtab)

3. Gallacher - 17. veebruar 2008

“Sa võid ju lihtsalt pealt vaadata kuidas sinu kodanikeõiguseid kärbitakse, aga sa võid ka proovida, kas Eesti on teel täiusliku demokraatia poole ja hoolib kodanike arvamusest ning osaleda demonstratsioonil.”

Sõnastus on kena aga pakun, et:1) täiusliku demokraatia poole ei liigu me nagunii, sest seda pole kusagil saavutatud ega saavutatagi, 2) Eesti hoolib oma kodanike arvamusest, seda küll valimiste näol 3) lubatakse osaleda ka demonstratsiooni(de)l. Olen valmis kihla vedama, et saate välja öelda ilma sanktsioonideta kõik mis vaja, kui just asi aprilliks ei lähe. Viimast mainin seetõttu, et juttude järgi ka ND on meeleavaldusest huvitatud ( allkirju nad vist andsid?).

4. Mirri - 17. veebruar 2008

Aga Gallacher, mis juttu sa ajad! “1) täiusliku demokraatia poole ei liigu me nagunii, sest seda pole kusagil saavutatud ega saavutatagi”.

Millegi _poole_ saab liikuda ikka, ükskõik, kas sinna kohale jõutakse või ei!
Ja ideaalidega on praktiliselt ju alati nii, et neid ei saavuta aga püüdlemine sinnapoole muudab püüdleja paremaks.

5. On Olemas - 17. veebruar 2008

See nn DEMOKRAATIA on loll idee mille mõistsid lõpuks hukka isegi selle loojad kreeklased ise. Demokraatia on ideaalseks vahendiks pisikestele poliitiliste ja füsioloogiliste pervertide gruppidele kes soovivad ennast maksma panna ühiskonna enamiku suhtes. See juures täielikult ignoreerides enamiku tervist ja PIKEMA aja sihte.

Antud aktsioon on kantud samast vaimust ja ei anna mingitki sisulist tulemit. Ainukeseks terviklikuks tuleviku visiooniks on VABARIIK ja seda mitte ainult sõnas aga ka tegudes. Soovitan tutvuda USA alusdokumentidega mis annab suhteliselt ilusa pildi vabariiklikest põhi printsiipidest. Ja arvestage, et tänapäeva USA on asjast vägagi kaugel – asja muutis seal Lincoln kui alustas sõjategevust Lõunaosariikide vastu. Seega tänapäeva USAd paluks MITTE tuua näitena vabariikliku süsteemi miinusena.

6. Oudekki - 17. veebruar 2008

Mina kyll ei julgeks nii yheselt defineerida, et mingi versioon on ainust terviklik tulevikuversioon. Vòib-olla praegune riikide ajastu on yldse ajutine ja me pòòrdume tagasi keskaegsesse anarhismi? Igasugused terviklikud visioonid vòivad olla, oluline on lihtsalt need làbi arutada ning vòimalikud probleemid ja kitsaskohad leida.

Mina pean oluliseks, et inimesed saaksid teha vabalt endasse puutuvaid otsuseid. Valimised on ainult yks vàike demokraatia osa – see on tetud tehniliste ylesannete delegeerimine valitud isikutele. Need ylesanded on kirjas valitavate programmides. Kòigi muude otsuste jaoks peavad olema ka lisamehhanismid.

Pihli eelnòud ei olnud yheski programmis. Selleks ei ole rahvalt mandaati. Kui tundub, et see on vàltimatult oluline, siis vòib seaduse alati referendumile panna (viies eelnòu eelnevalt Pòhiseadusega kooskòlla :P). Kui parlament selle seaduse kinnitab, siis ta on oma volitusi yletanud. Tuletame ilusasti parlamendile meelde, et valitud rahvaesindajad ei tohi teha kòike, vaid seda, mida rahvas tahab vòi millega ta nòus on.

Meie oleme valitsuse ja parlamendi tòòandjad ning meie otsustame, milline on selle riigi tulevik.

7. sirje - 17. veebruar 2008

Ma lähtusin selle täiusliku demokraatia idee kirjutamisel sellest, et tavaliselt nimetatakse lääne-euroopa riike täiusliku demokraatiaga riikideks ja ida-euroopat siis areneva demokraatiaga riikideks, või umbes nii. See täiuslik demokraatia võiks olla selline alameesmärk, et noh kui me suudame sama demokraatlikult valimisi korraldada, kui näiteks taanis, siis on kah juba päris hästi (praegu pole sobiv koht karikatuuridest rääkida, eksju). lõppeesmärk võiks ikka veel kenam olla …

8. Tq - 18. veebruar 2008

Mnjah.
Noh, iseenesest muidugi jõudu. Aga teiselt poolt… Kui kohale tuleb Notšoi Dozor ja näiteks ka noortekolonn või ERL või rahvuslik liikumine… Ütleme nii, et kui jamaks läheb, poleks ju põhjust kedagi provokatsioonis süüdistada. Aga kui läheb, siis seda muidugi tehakse.

9. manic - 18. veebruar 2008

Ma nii offtopic küsin, kuivõrd siin tehti suurt kära Birma pärast, kas meie ülemerenaabri, Taani sõnavabaduse kaitseks islamifashistide eest vist eesti vasakpoolsed sõna võtta ei julge?

10. sirje - 18. veebruar 2008

Aga, manic, kirjuta sel teemal, kui sa kenasti põhjendad ja inetuid väljendeid ei kasuta, siis võime avaldada.
Mina isiklikult muidugi ja ilmselt seepärast, et olen ateist, ei poolda kellegi mõnitamist tema religiooni pärast. Religioonidevahelised sõjad on nõmedad.

11. Hubbil - 18. veebruar 2008

Islamifashiste ei ole olemas, Manic. Islam ja fashism on taielikult polaarsed nahtused. Pea suu kinni ja marsi edasi.

12. Hubbil - 18. veebruar 2008

Teema juurde poordudes, see oleks habivaarne politseiriigi seadus, kui see nii labi laheb. Tundub kull, et liberaalne motlemine Eestis on ainult majanduses kehtiv. Kahju.

13. ants - 18. veebruar 2008

Ma ei usu, et nooukite märatsemisel Taanis oleks niipalju tegu otsese pilapiltide vastu suunatud demonstratsiooniga, kuivõrd teatud grupi noortele, kes millegi mõistliku vastu huvi ei tunne, avaneva võimalusega märatseda, lõhkuda, põlema panna. Midagi analoogset oli muide ka aprillirahutustega.
Samas püüavad.radikaalsed patriarhaalsed mullad oma võimu saamiseks võimalikult paljudes maades (ärgem unustagem, kuidas nad alandavad naisi) lihtsalt manipuleerida ning üles kütta vaeseid, enamuses kirjaoskamatuid, noorukeid selle eesmärgi saavutamiseks.
Ei usu, et niisuguse mõtteviisi ning tegutsemise vastu aitaks midagi muud kui jõud ning mina pean küll õigeks Pihli ettepanekut politsei voltuste suurendamiseks. Kui ühelt poolt kõneldakse isikuvabaduse piiramisest, siis mis sellest vabadusest kasu on kui kogu aeg pead ringi vaadama, kas keegi sulle järsku kusagilt kallale ei tule. Ja et politsei muutuks KGB sarnaseks, ma küll ei arva.
Sirje: see kui kellelegi tundub, et kogu aeg peab ringi vaatama, kas keegi kusagilt kallale ei tule, siis selle nimi on jälitusmaania ja siin on politseist vähe kasu. Samas kui keegi niimoodi ringi piiludes koos sõpradega tänaval jalutab, siis politseil on seadusemuudatuste järgi õigus tollele mehele käeraudu proovida, eriti veel siis kui ta vastu hakkab ja väidab, et ei tal polnud midagi plaanis kui sõpradega ringi liikus. Satud sa aga siis linna kui veel mingi demonstratsioon toimub, siis saad politseid elektrilaengu ka, kui imelikult käitud. Juhul kui süda haige, jääb see viimaseks korraks.

14. analyytik - 19. veebruar 2008

12. Hubbil – 18. February 2008
“Tundub kull, et liberaalne motlemine Eestis on ainult majanduses kehtiv. Kahju.”

See lause pani mind mõtlema… Õigupoolest taas kord, sest mõnda aega tagasi kirjutasid Sa nõnda:

106. Hubbil – 31. January 2008
“…ma ei jaga ise ka koiki 8. mai liikumise seisukohti. Pean ennast nimelt libertaariks ja 8. mai liikumine ei ole libertaaride oma mitte. Aga teemad nagu isikuvabadused, sojavastasus ja veel moned on hoidnud mind positiivsena selle liikumise suhtes.”
https://8mai.wordpress.com/2008/01/16/eestlaste-kannatlikkus-on-imetlusvaarne/#comments

Kuidas Sina seda liberaalsust-libertaarsust tõlgendad? Ma olen aru saanud, et Euroopas ja Ameerikas on need mõisted pisut erineva sisuga. No et Euroopas on libertaarid eelkõige vaskapoolse(ma)d anarhistid – või umbes nii. Ameerikas aga pigem totaalse vabaturumajanuse pooldajad (anarho-kapitalistid?).
OK! Segane värk kohati, ma niisama küsisin.

Aga seda nüüd küll, et sellest olen ma ammu aru saanud, et Reformierakond EI OLE liberaalne. See on täielik eksitus. Ma ei mäleta, kas ma olen sellest rääkinud enne ka, aga no ei paista seda vabameelsust-vabamõtlemist küll välja kusagilt poolt. Tegemist on ikks selgelt konservatiivse erakonnaga olnud kogu aeg ja viimasel ajal järjest selgemalt fašistliku erakonnaga.

No ja Keskerakond – natuke nagu sama probleem. Et Savisaarel on olnud läbi aegade sellist autoritarismi kaldumist. Totalitaarsust kah? Kuigi mitte vast üleliia palju ja mitte kunagi sel määral nagu Ansipil viimase aasta jooksul.

Ja need parteid on siis liberaalide fraktsioonis EL parlamendis. See ON jama tegelt. Ma saana aru, et Eesti inimestel on selle filosoofia mõistmisega nagu on, aga no liberaalsusega ikka lausa PEAB kaasas käima teatav filosoofiline vabameelsus ja vabamõtlemine. See ei ole ainult majanduse küsimus! Ja pidada fašiste liberaalideks – see on ikka täiesti üle mõistuse.

***
Ah jaa!
H: “8. mai liikumine ei ole libertaaride oma mitte”

Millise liikumisega siis tegemist oleks? No et kui asja sellise filosoofilise külje pealt vaadata? Ega mina ka ei tea ja ausalt öeldes – ma ei ole väga kindel, kas selle liikumise rajajad isegi seda teavad. ;)
Ega see praktikas ei häiri nüüd ka eriti, ma lihtsalt niisama püstitasin küsimuse.

15. sirje - 19. veebruar 2008

Ma ei tea, kas see aitab, aga ma tegin ühe hästi lihtsa jutu liberaalsusest Kesknädalasse: http://www.kesknadal.ee/index.php?aid=9739

Mõtlesin tükk aega, et kas kirjutaks midagi libertaarsusest ka, aga jätsin ära, sest mulle hakkas tunduma, et see on eriti segaselt kasutamist leidnud. Lihtsam on öelda, et kui sa pooldad seda, et riik ei sekkuks inimeste eraellu, aga majandusse sekkub, siis oled sotsialist ja kui arvad, et riik ei peaks sekkuma ei inimeste eraellu ega ka majandusse, siis oled uusliberaal. Aga kui juba arvad, et riik peaks sekkuma inimeste eraellu, aga majandusse mitte, siis oled uuskonservatiiv. Minu arust on nii kõige lihtsam ja vähemalt euroopas ühiselt mõistetav. Küsimus ainult jääb, et kes siis kommunist on? minu kogemuste järgi on ta see, kes tahab, et riik täiega majanduselu reguleeriks ja üksikisiku vabaduste koha pealt on kuidas juhtub.

16. analyytik - 19. veebruar 2008

S:
“…et riik ei sekkuks inimeste eraellu, aga majandusse sekkub, siis oled sotsialist…”

Nojah. Anarhistid ütlevad vist et libertaar-sotsialistlik…
Kusagil oli mingi test ka kunagi – PunaMustal ja vist kusagil veel, ei tea peast – seal olid siis need risti skaalad. St. et mitte üks skaala vaid kaks. See oli see miski ‘Quiz’ test. Selline põhjalikum. Seal nimetati seda nurka jälle ‘liberal’. No seda, kus pooldati, et riik kontrollib majandust ja isikuvabadused on täiesti garanteeritud. Ma sain seal ikka mõnusalt suured numbrid kohe. ;) A eks ma aitasin ise ka kaasa veidi, et veel suuremad tulekisid. See ei ole nii keeruline, kui pisut tead, kuidas neid asju konstrueeritakse.

Vot jah… Kui nüüd natuke globaalsemalt vaadata, et ületarbimine jne. Mulle see süsteem meeldiks (Õigupoolest ei ole ju tähtis, mis mulle meeldib, lihtsalt praegune süsteem ei ole nii ehk naa jätkusuutlik. See lõpeb katastroofiga varem või hiljem.)
Aga niisugune süsteem, kus riik (pigem siis ütleks küll et ühiskond) korraldab peavarju ja söögi-joogi (iseäranis õlle muidugi :) ) ning samuti tervishoiu ja hariduse jne. Ja samas igaüks saaks mõelda ja arvata mis pähe tuleb.

See oleks lahe mu meelest: Polekski vaja suuri kortereid, piisab pisikesest toast, sest kõik istuksid õhtud läbi riiklikes odavates õllekates ja seletaksid ja karjuksid üksteisest üle. Lõbus ju tegelt. Putru ja pilsenit – vaata kui odav see tuleb kui hulgi varustada. No ja siis poleks ehk vaja nii palju asju, mille tootmine planeedile tegelt üsna varsti lõpliku põõna paneb.

17. manic - 19. veebruar 2008

Sa analüütik Naurust oled midagi kuulnud? Seal toimis see süsteem mõnda aega, muidugi ainult tänu fosforiidikaevandustele. Ja tulemus oli rahva heaolulule miljon kord hullem kui “fashistliku” partei juhitud ja “vereimejate” kontrollitud Eestimaal.

18. Gallacher - 19. veebruar 2008

Analyytikuga on lootusetu vaielda, ta meenutab ükes karikatuuris nähtud karu, kes mesipuud rüüstades ja nõelata saades, röögib: fašistõ!!! Vaielda pole siinkohal võimalik, tore, et isegi enamus vasakäärmuslasi samadel seisukohtadel pole.

Sirje kirjutas: “see kui kellelegi tundub, et kogu aeg peab ringi vaatama, kas keegi kusagilt kallale ei tule, siis selle nimi on jälitusmaania ja siin on politseist vähe kasu. Samas kui keegi niimoodi ringi piiludes koos sõpradega tänaval jalutab, siis politseil on seadusemuudatuste järgi õigus tollele mehele käeraudu proovida, eriti veel siis kui ta vastu hakkab ja väidab, et ei tal polnud midagi plaanis kui sõpradega ringi liikus. Satud sa aga siis linna kui veel mingi demonstratsioon toimub, siis saad politseid elektrilaengu ka, kui imelikult käitud. Juhul kui süda haige, jääb see viimaseks korraks.”

Kui asjast rääkida, kas kardad tõesti, et selle seadusemuudatuse tulemusel muutume politseiriigiks, kus kodanikeõigusi kärbitakse ja demonstatsioonid-piketid välistatakse? Ära ütle, et mõtled seda tõsiselt..
Seadusest annab ju välja lugeda mida tahes. Praegugi on seadusi mida reaalselt lambist ei rakendata aga mis nö. igaks juhuks on olemas. Näiteks ei tohi sa avalikus kohas alkoholijoobes viibida. Teoreetiliselt tohiks sind peale mõnda napsu baarist väljumisel kinni pidada ja plate peale panna aga reaalselt seda ju ei tehta.Seadus on tehtud nimelt selleks, et vajadusel saaks joodikut kainenema viia.

“Samas kui keegi niimoodi ringi piiludes koos sõpradega tänaval jalutab, siis politseil on seadusemuudatuste järgi õigus tollele mehele käeraudu proovida, eriti veel siis kui ta vastu hakkab ja väidab, et ei tal polnud midagi plaanis kui sõpradega ringi liikus.”

Nii oli ka aprilliööde ajal, kes vales kohas töllerdas, pidi sellega leppima. Eriti kui veel vastu hakkas. Aga tead nimetada näidet enne või peale aprilli, kui samamoodi tehti? Ehk siis juhul, kui väga otsest vajadust polnud?

“Satud sa aga siis linna kui veel mingi demonstratsioon toimub, siis saad politseid elektrilaengu ka, kui imelikult käitud. Juhul kui süda haige, jääb see viimaseks korraks.”

Oled kindel, et saad kohe taseriga? Praegi on kasutusel teised erivahendid, palju neid reaalselt rakendatatud on? Mina ei tea ühtegi juhust, kus neid rahumeelse demonstratsiooni segiajamisel kasutatud on.

19. sirje - 19. veebruar 2008

No ma olen nõus, et ega meil seadustest alati suurt ei hoolita, aga ikka on nagu paha, kui võimalused on olemas. Kuna kogu seda paketti seostatakse pronksöödega, siis jääb mulje, et pronksöödel tehti ühte koma teist, mida seadustega lubatud ei olnud ja nüüd on vaja hädasti seadust, et teine kord oleks lubatud.

Muidugi ma ei taha uskuda, et asi keerabki politseiriigiks, aga ma ka ei tahaks, et selleks seaduslik võimalus olemas oleks.

Ok, ütleme, et politseinikud üldjuhul oskavad inimestega ringi käia, ilma, et neil oleks vajadus kohe vägivaldseks hakata, aga mind hirmutab pigem see, et kui kuulata ja lugeda neid, kes seda seadustemuutmist pooldavad, siis on nõudmine vägivalla järgi ikka päris suur. Inimesed räägivad asjast nii, nagu neisse see üldse ei puutuks, sest nemad ei ole kurjategijad. Aga see seadus polegi ju kriminaalide tarbeks tehtud!

See mind erutabki, et ega inimõiguste järgi pole lubatud ka kriminaalile elektrit lasta, aga nüüd tahetakse teha seadust, kus inimest, keda huvitab riigis toimuv ja kes on nõus tulema demonstratsioonile, selleks, et valitsusele märku anda, et midagi on valesti ja vot sellise kodaniku vastu tehakse seadused, mis on kohati hullemgi kui see, mida kriminaalide taltsutamiseks on lubatud. Umbes nagu meil oleks selliseid inimesi, kes poliitika vastu huvi tunnevad liiga palju.

Rääkides inimeste seaduste tundmisest, siis täna rääkis Kojamees rahumeeles telekas, et Eestis on keelatud algatada põhiseaduse muutmist. Kui nii oleks, siis oleks kõik need, kes siiamaani seda muutnud on, riigireeturid vä?

20. analyytik - 19. veebruar 2008

Räägiks veidi sihukesest asjast nagu ‘terrorismi teoreetilised alused’.
Sihukest asja räägiti/õpetati mulle koolis. Üsna mõnda aega tagasi tegelikult küll. Ajaloo tunnis. Või oli see ühiskonnaõpetus?

Ühesõnaga: rida oli siis selline:
1. Terroristid korraldavad terroritegusid (panevad pomme või tapavad kedagi ära).
2. Võimud peavad hakkama selle vastu võitlema (sõnavabadust, koosolekute vabadust piirama, inimõigusi piirama, inimesi kontrolima või mingil moel ahistama – selleks et terroritegusid piirata).
3. Rahvas muutub nende piirangute tõttu järjest rahulolematumaks, inimestele ei meeldi, et nende õigusi-vabadusi piiratakse.
4. Inimeste rahulolematus suundub võimude vastu, kes need piirangud kehtestavad / on kehtestanud.
5. Tekib rev.sit. – ülestõus/revolutsioon.

Selline rida siis. Millises faasis nüüd Eesti ka on, kui selline küsimus esitada?
Kuigi jah, klassikalisi terroristlikke akte siin polegi õigupoolest ju läbi viidud muidugi.

***
to: Sirje
Sinu blogis on passvordid või miski värk, nii et ma ei saa/oska sinna kuidagi kirjutada, aga ma vaatasin Su viimas sissekannet: esmaspäev, Veebruar 18, 2008; Öised mängud sigadega.

Täielik seakari, pole midagi öelda. :)

Sirje: jah, tegin keerulisemaks, ma ei jõudnud ühe mehega enam rohkem maadelda. Nüüd peaks kommimiseks endale näiteks blogspot.com-s accounti registreerima.

21. analyytik - 19. veebruar 2008

to:Sirje

Kas Sind natuke sõimata tohib? Nii sõbralikult küll, aga suht lahtise tekstiga?

Kas Sa oled loll või lihtsameelne? Ma lugesin seda Sinu sissekannet: 19. sirje – 19. February 2008. Sellest see reaktsioon. (Ja tegelt see käib Oudekki kohta ka pisut.)

Kas Sa mängid lolli või oled tegelt ka naiivne? Kas Sa tõesti aru ei saa, mis siin riigis tegelikult toimub? Kas Sa pole näinud/kuulnud, mis toimub erinevatel meeleavaldustel? Janiiedasi ja tõesti. Kas Sa tõepoolest arvad, et praegu Eesti riiki valitsev klike on huvitatud demokraatiast? Liberaalsusest, vabast mõtlemisest, inimõigustest?

Kurat võtaks, mine loe natuke ajalugu, psühholoogiat, filosoofiat – mida iganes. Kas see seadus, millest siin juttu, kas seda planeeritakse Su meelest kuidagi selleks, et inimestel oleks parem, et oleks kord?
Kurat, nii naiivne ei saa ikka ka olla! See, mida Eestis kavandatakse on kõige selgem natsionaalfašistlik diktatuur!

Hüva. Positiivselt suhtudes võib muidugi öelda, et praegusel hetkel sellist asja ehk täielikult sisse viia ei õnnestu – eelkõige seetõttu, et Eesti on EU liige. Aga nii üldiselt? Minu meelest on hetkel valitsust moodustavate seltskonna taotlused ikka nii selged kui selged. Kas sellest on tõesti nii raske aru saada?

Oudekki: Kui ka kavandatakse, siis mis on meie ylesanne? Nurgas nutta, et fashistid tulevad ja valitsus on saatanast? V6imulolijad vangi panna? Ei, ma arvan, et ainus, mida me ise saame teha, on oma soove kuulutada ja näidata, et vägivallale on alternatiiv ning v6imudepakutule on ka alternatiivid ja pyyda neid rahumeelsete seaduste piirides ellu viia. Eestis praegu valitseva seltskonna k6ige suurem probleem minu arvates on see, et neil ei ole endal ka päris selge, mis selle v6imuga peale hakata, siis synnibki igasuguseid asju. Siis kuulatakse ka suu ammuli, mida USA v6i EL käsib (aga nad ei käsi alati, eriti EL). See teadmatus aga annab ka v6imaluse, et kuulatakse rahva alternatiivi. Sest suuri rahutusi ei taheta hetkel veel siiski.

22. luize - 19. veebruar 2008

Analyytikul tundub mingi isiklik viha olevat. Katsu ikka kuidagi otse ära klaarida, kulla mees, kui sul minevikus midagi juhtus Ansipiga.
Samas, teine variant on selle loosungiga minna, et tuleb natsionaalfasostlik diktatuur. Ma küll ei tea, kas see läheb rahumeelsena kirja või juba natuke mitterahumeelsena. Samas, kuni nõdrameelsed pole otseselt kellelegi ohtlikuks muutunud, siis jäetakse nad tavaliselt rahule, võibolla läheks õnneks.

23. manic - 19. veebruar 2008

Vabandust, aga analüütik hakkab vist täiesti ära keerama oma sapipritsimises. :) Siin leheküljel toimuv meenutab prantsuse revolutsiooni, kus esialgu võeti maha parempoolitsevaid revolutsionääre (Hanrahan jne) ja nüüd pannakse ilmselt päitsed pähe sankülottidele nagu Analüütik…
väga lõbus igaljuhul.
Sirje: revolutsioon, see kõlab hästi, aga siiani oleme me aint paar kommentaatorit välja viskanud, ülejäänud on ise tulnud ja läinud. Seega, jutud meie revolutsioonist on täiesti enneaegsed, kahjuks :)

24. analyytik - 19. veebruar 2008

Nuu-jah. Küllap see (komm. nr. 21) oli minu poolt väike ülereageerimine ka. Mis lähtus siis näiteks sellest lausest.

19. sirje – 19. February 2008
“Muidugi ma ei taha uskuda, et asi keerabki politseiriigiks…”

Vaadake, asi selles, et see politseiriik on juba käes vähehaaval.
Võtame näiteks Sakala Keskuse juhtumi. No kui protesteeriti selle lammutamise vastu.
Kõigepealt saadeti kohale politseinikud, kes hakkasid ähvardama ning samuti kiusati aktiivsemaid inimesi taga ja püüti neile inkrimineerida mingit “avaliku korra eeskirjade rikkumist” või umbes nii. Mida selline tegevus tähendab? Aga see ei ole ju midagi muud kui pidev mõista andmine, et meeleavaldused on ebasoovitavad ja/või keelatud ning et inimesed, kes neid korraldavad on seaduserikkujad. See ON hirmutamine ja ähvardamine ning mis veelgi hullem – see on Euroopa Liidu Põhiõiguste Harta ja Eesti Vabariigi Põhiseaduse rikkumine võimude poolt.

Või siis see näide, kus mingid tüübid tahtsid presentmantlis Tõnismäel seista. (Ma saan aru, et see ei ole poliitiliselt ehk kõige parem näide, kuid selle eeliseks on juhtumi lihtsus.) Politsei lihtsalt arreteeris need inimesed ja viis minema. Mis on niisuguse tegevuse sõnum? Aga lihtsalt see, et kõiki, kes väljendavad arvamust, mis preagusele võimule ei meeldi, neid lihtsalt represseeritakse. Ja EL õigused ja EV põhiseadus – nende peale lihtsalt sülitatakse.

Küsimus ei ole selles, kas mulle või ükskõik kellele see tegevus meeldib või kas seda peetakse otstarbekaks. Küsimus on EL ja EV õigusaktide sihilikus eiramises. Kui see ei ole politseiriik, siis mis see on?

25. analyytik - 20. veebruar 2008

to: Oudekki

OK! Nõus!
O: “…ma arvan, et ainus, mida me ise saame teha, on oma soove kuulutada…”
Ja sellega ka nõus!

Mn-jah. Kuidas seda nüüd öelda?
Sa kusagil kirjutasid, et “helistati ja sooviti seaduseelnõu osas vestelda”.
Võib-olla just see… No et ma olen siit ja sealt kuulnud, et ikka helistatakse ja soovitakse vestelda. No ja siis vesteldakse ja hakatakse igasuguseid ettepanekuid tegema. Vaat, see on mu meelest kahtlane siiski. Ja siis ilmuvad sellised fraasid, et “ikka veel”. Ja siis tundub veel natuke kahtlasem.
Nii-jah. Pisut selline vihjamine on see jutt, aga ma ei täpsustaks hetkel siiski rohkem. Ja soovin igatepidi jõudu, et kavandatu ikka kindlasti teoks saaks. :)

***
O: “Siis kuulatakse ka suu ammuli, mida USA v6i EL käsib (aga nad ei käsi alati, eriti EL).”

See on üks asi, millele ma ka olen mõelnud. Et Eesti inimesed on nigu sellega harjunud, et tuleb käsk. No ja kui käskusid pole juba mõnda aega tulnud, siis… Jeah! Siis tundub, et paljud asjad lähevad nigu puha viltu. Sest Eestis endas pole seda käskude tekitamise kohta õigupoolest mitte kunagi olnudki. Kas paljud Eesti riigi probleemid just sellest ei tulenegi järsku?

Sest jah, küsimus ei ole mitte käsus kui sellises. Käsk peab olema arukas ja toimiv ja selle välja töötamiseks on vaja hulgaliselt institutsioone. Mida aga nn. õhukeses riigis ju õigupoolest olla ei saagi.

***
“Oudekki: Kui ka kavandatakse, siis mis on meie ylesanne?”

Kui ma seda rida esimest korda vaatasin, siis lugesin ma sealt millegipärast “kavaldatakse”. Tähelepanuväärne “eksitus” mu meelest. Kas polegi järsku nõnda, et lähipäevadel on oodata nii mitmeidki “kavaldamisi”. See tähendab nende poolt, kes “helistavad ja soovivad rääkida”. ;)

26. Gallacher - 22. veebruar 2008

No rääkige siis muljeid?

27. manic - 22. veebruar 2008

Postimehes oli tv3 video, mille peale mul hakkas vanalinna elanikest kahju, kes pidid ruuporitest seda skandeerivat räuskavat ropendamist “fuck the police state” taluma.

28. sirje - 23. veebruar 2008

Väga pikk ja tempokas marss läbi vanalinna oli, vaevalt et vanalinnaelanikud seda tähelegi panna jõudsid.

Minu arust oli väga hästi organiseeritud. Palju bännereid, 2 ruuporit, ei olnud selline vaikne nagu mõnikord siukesed asjad kipuvad kujunema.

Mingeid vahejuhtumeid ei esinenud, keegi kaklema ei kippunud.

Valitsuse ees olid mõned kõned ja igasuguseid ajakirjanikke, kelledest vähemalt pooltel oli vajadus kogu üritus Notšnoi Dozori omaks tembeldada. ETV võttis ka näiteks Maksim Revalt inteka, mida nad küll eetrisse ei lasknud, aga kummaline ikka.

Tundub, et kergeim variant mingit üritust maha teha, on see Venemaameelseks tembeldada.

Samas polnud ma enne kohalikke vene anarhiste näinud, neid oli päris suur rühm ja nad näevad ka jupi efektsemad välja kui eesti omad.

Minu arvates läksd üritus korda, kui kõrvale jätta see, et delfi kommentaatorid ei tee vahet tavalise vikerkaarelipu ja rahu-lipu vahel ja nende arust oleks ikka hädasti elektrirelvi vaja kõigi vastu kasutada, kes kommentaatoritele ei meeldi.

Politsei olevat ka tänanud, et me kena demo tegime :)

29. Gallacher - 23. veebruar 2008

Oot-oot, Sirje, et siis polnudki tegemist “Venemaameelse” üritusega ? Aga mida siis Pozori poisid seal tegid, vaatasin, et Reva lausa, klapid peas ja telefon käes, töötas palehigis. Klenski küll sattus oma jutu järgi kohale täitsa juhuslikult, tal olevat lausa meelest läinud, et sihuke asi toimub?
Samas läks üritus selles mõttes kahtlemata korda, et vaatamata akende terveksjätmisele purustati lõpuks ometi seisukoht nagu kohalike anarhistide ja teiste vasakäärmuslaste organisatsioonidel polegi midagi tegemist kohalike vene šovinistide kambaga. Selles mõttes tänan südamest korraldajaid ja seda täiesti südamest.
Sirje: Kui ma töötaks KAPOs, siis ma üritaks igale üritusele, mis mulle ei meeldi, Reva ja Klenski kohale saata, siis on kindel, et Tõeline Eestalane saab aru, et tegemist on Vene saatkonna üritusega. Eletrišokirelvi polegi vaja, piisab ajakirjanikest, kes ülejäänud töö ära teevad.

30. ei saa aru - 23. veebruar 2008

Ei saa aru, kas teil tööd vähe või üldse mitte? Käige tööl ja tehke lapsi, mis te mässate kogu aeg.

31. manic - 23. veebruar 2008

jajah Sirje, järgmiseks tuleb jutt et Reva ja Klenski ongi Ansipi/kapo/rahvusvahelise fashismi agendid.
Sirje:Pigem väga head tööriistad, millega rahvast hirmutada.

32. Gallacher - 23. veebruar 2008

Sirje: Kui ma töötaks KAPOs, siis ma üritaks igale üritusele, mis mulle ei meeldi, Reva ja Klenski kohale saata, siis on kindel, et Tõeline Eestalane saab aru, et tegemist on Vene saatkonna üritusega.

Krt, sa siis töötadki kapos vä???!!!

33. analyytik - 23. veebruar 2008

S: “ETV võttis ka näiteks Maksim Revalt inteka, mida nad küll eetrisse ei lasknud, aga kummaline ikka.”

Numaeitea. On näiteks ETV, kes on juhuslikult mingil üritusel. No ja näeb seal seda Revat näiteks või Klenskit või keda iganes. No ja siis küsib. Klenski käest miski kanal ka küsis ju. A kui Pihl oleks mööda jalutanud, või, maeitea, Seppik või Laanet või Aaviksoo… Ükskõik kes tuntud nägu. Kas siis telekanal poleks püüdnud midagi küsida? Või ükskõik milline ajakirjanik, kellel oleks mingi sobiv küsimus tekkinud?

Ühesõnaga – mu meelest sihuke asi käib kogu aeg. Et on mingi üritus ja seal on poliitikud ja siis üks poliitik vahib kusagil ja ajakirjanikul tuleb pähe, et võiks näiteks hoopis mingi muu asja kohta ka küsida just sellelt poliitikult, kuna see poliitik on kuidagi selle küsimusega seotud? Kui on juhust, siis loomulikult küsitakse. Nii see ajakirjandus tegutseb.

Ühesõnaga jah, minu meelest ikka teatud asju võiks nagu mõistusega võtta. (See ei käi praegu kindlasti Sirje kohta, ma kasutan ainult temalt võetud tsitaati. Aga sihukest värki oli selle meeleavalduse kohta tehtud uudiste kommentaarides ka.)
Oletame näiteks, et korraldatakse Vabariigi aastapäeval mingi üritus, kasvõi paraad. No ja siis lähevad kohale Lebedev jne. Juhuslikult. Mis siis saab? Hakatakse korraldajaid süüdistama koostöös tibladega?

Vot kui neid kommentaare lugeda, Postimehest või kusagilt mujalt, siis need näitavad ikka, et miski on on Eesti inimeste psüühikas üsna rikkes. Kui mingi figuur seisab tänaval ja TV teeb temaga intervjuud siis ei ole see minu asi. Ja see ei ole absoluutselt meeleavalduse korraldajate mure ka tegelt. Ja meeleavaldajaid ei saa seostada selle jutuga, mida see inimene räägib ja veel vähem neid selles süüdistada.

Kui perversne näide välja mõelda… Vot seal Lasnamäe veerul on maja. Lauluväljaku juures. Oletame et parajasti on laulupidu ja siis seal katusel tehakse samal ajal mingit pornofilmi. Taustaks Laululava ja lauljad ja kogu värk. Ega siis seda ei saa ju laulupeoliste süüks panna kuidagi.

Ühesõnaga. Iga telekanal võib teha mingit intervjuud mingi avaliku ürituse või linnapildi või mille iganes taustal. Ja kui on välismaa telekanal, siis mõnikord ei pruugi ju üldse aru saada, et millest jutt käib. Nii et ses suhtes pole mu meelest üldse põhjust muretseda.

***
Sirjele veel nii palju, et eks mulle see komm nr 21 teeb ikka natuke muret muidugi. No et see sattus natuke liiga ründav siiski ja siis arvestades neid eelnevaid kukkus see pahasti välja vist. Ühesõnaga kombinatsioonis eelnevatega jättis ta ilmselt sellise pahatahtliku mulje, millena see ei olnud siiski mõeldud.
Palun Vabandust!

34. analyytik - 23. veebruar 2008

Ja kui nüüd pisut laiemalt mõelda…
Kas näiteks Skandinaavias oleks niisugune meeleavaldus üldse mingit erilist tähelepanu pälvinud? Karta on et vist mitte. Seda enam Saksamaal. Sest seal toimub selliseid asju iga päev ja palju suuremas mastaabis.
A Eestis mõni telekanal ja rääkimata internetikommentaatoritest üritavad igast asjast totaalse paanika välja imeda. Vot pisut nigu selline ‘paranoiline stiil’ ikka, ei saa vist eitada. Et igal pool nähakse ainult vaenlasi jne.

Niisugused meeleavaldused on Euroopa riikides absoluutselt normaalne nähtus ja need on tegelt hädavajalikud, et demokraatia üldse toimiks. Ja on väga suurepärane, et keegi viitsib selliseid asju korraldada ja et leidub inimesi, kes kohale tulevad.

35. manic - 23. veebruar 2008

Ei, taser on äge. pronksiöödel oleks küll paarsada taserit ära kulunud. see praegune virin ja nutt taseri kasutuse vastu eriolukordades (massilised korratused jne) on umbes sama, et politseinik ei tohiks relva ka kanda.
aga jah see ongi häda, et kuigi enamik Eesti kodanikest oleks minu arvates taseri erandjuhtudel kasutamise poolt, siis räuskama hakkasid need, kelle meelest see on halb mõte. võinuks ju läbi viia meeleavalduse Pihli paketi kaitseks, aga ma ei viitsinud.
Üllatavalt kergelt taandus “fashist” Pihl oma põhinõuetest selle paarituhandese allkirja “ei politseiriigile” kampaania tulemusel. Savisaar oli ikka way kõvem fashist, teda 100 000 allkirja küll hetkekski ei kottinud. See teeb murelikuks, ilmselt järgmine kord tuleb ka toetusavaldusi seaduseelnõudele hakata meeleavalduste vormis korraldama. Aga ilmselt jahuvad mõned põmmpead ikka oma ulmelisest “natsionaalfashistlikust rezhiimist” edasi. :) Kurat selline rezhiim oleks eos arreteerinud need “rahvaalgatuse” organisaatorid.

36. manic - 23. veebruar 2008

Euroopas on see tore lugu, et meeleavaldusi tohivad korraldada ainult vasakpoolsed ja moslemid. Ning seal on luba röökida tapmisähvardusi, terroriaktide kordamist, Kalifaadi nõudmist jne.
Aga kui rahvuslased korraldavad meeleavalduse näiteks immigratsioonipoliitika karmistamiseks või nõudega et politsei võitleks aktiivsemalt kuritegevusega, siis maalitakse neist kohe pilt kui natsidest, rääkimata kommunistlike bandede rünnakutest meeleavaldajatele. Analüütik oma vaadetega näiteks oleks Rootsis küll ühe”tsentristliku” päevalehe jaoks liiga parempoolne raibe :D

Oudekki: Itaalias, mis on teadupärast ka Euroopa, korraldavad nii Forza Italia (Berlusconi) kui ka Lega Nord või Alleanza Nazionale, kui ka neofašistid kui täiesti mittepoliitiline Beppe Grillo või prügipõletite vastased meeleavaldusi, rääkimata toetusmeeleavaldustest inimestele, kes on õnnetul kombel surma saanud (keegi lasi oma naise kohtumajas maha, kadunud lapsed, mõrvatud inglise vahetusüliõpilane). Kui kuskil juhtub midagi, mis kogukonda raputab, siis on suhteliselt ilmne, et järgmisel päeval on linna peaväljakul miskitsorti avalik kogunemine sellel teemal. Ei ole midagi, et vasakpoolsed ja moslemid (keda on Itaalias küll albaanlaste näol omajagu, aga kes eriti ei avalda meelt), mitte sugugi ainult Rifondazione või Verdi.

37. luize - 23. veebruar 2008

Oleks Tallinnas olnud, oleksin vaatama tulnud. Saan otsustada vaid telepildi järgi, aga siiski tahaks küsida: kas te sellist meeleavaldust tahtsitegi?
Esiteks oleks kogu lokkulöömise juures oodanud rohkearvulisemat osavõttu. Osad kohalolijad tekitasid ka küsimusi. Ok, ma võin aru saada neist, kes kauboi kombel räti ninale tõmbavad, aga Klu Klux Klan? Ka parima tahtmise juures on raske suhtuda sellesse kui rahumeelsesse demonstratsiooni. Ja silmaaukudega maske kannavad minu meelest ka rohkem kurjatekid.
Miks te marssides inglise keeles skandeerisite? Ja selliseid loosungeid just?
Ma pole lipuasjanduses nii tugev, et aru saada, miks Oudekkil vikerkaarevärvid ümber seotud olid?
Jah, kindlasti oleks telereporterid võind rohkem marssijaid küsitleda. Aga ei saa öelda, et sedda poleks tehtud. Samuti ei paistnud Klenski eriti õnnelik olevat sellest tähelepanust, mis talle osaks langes. Aga ei saa ka öelda, et korraldajad ise enne ja pärast ajakirjanduses vähe sõna oleks saanud.
Olen mitmes asjas marssijatega nõus. Taserite kasutamise (või täpsemalt mitte kasutamise) osas kindlasti. Aga kogu selle nõusolemise juures, Oudekki, anna andeks, aga asi paistis rohkem välja sinu showna kui vabatahtliku rahumeelse marsina.

Ja lõpetuseks, keegi kallale ei tulnud, kas see on jälle peamine võit või on siiski põhjust ka muu pärast rahul olla?

38. indrek - 23. veebruar 2008

Kulla Luizekene!

Juba ammust aega on teada, mida kujutab endast vikerkaarevärviline lipp! Isegi Eestis peaks see info igasse kolkakülla jõudnud olema. Aga kuna näib, et nii mõnegi tegelik huvi maailma vastu on kaduvväike, panen siia kopi “Ei Politseiriigile” blogist.

Loe ja mõtle!

“Tegemist on ülemaailmse rahuliikumise lipuga, mida esimest korda kasutati 1961. aastal Itaalias tuumarelvadevastastel meeleavaldustel. Euroopas tõusis selle populaarsus järsult pärast 2002. aastat seoses Iraagi sõja vastase liikumisega. Seda lippu kasutavad väga paljud organisatsioonid näitamaks oma pühendumust vägivallatule ja õiglasele ühiskonnale.”

Ja tark inimene ei võta televisioonipilti objektiivse tõena. Eriti kui see on ETV või veel hullem ja täitsa kollane Kanal 2.

Minu meelest saavutas kodanikeühendus “Ei Politseiriigile” oma eesmärgi. Seaduseeelnõus tehti hulgaliselt soovitatud muudatusi. Mida oligi vaja.

39. Andrei Orav - 23. veebruar 2008

Sirje ja muud , ärge pange tähele neid russofoobseid kommijaid!
Üritus oli kahtlemata õnnestunud, kuigi ma sain lühikese maseka
sellest, kui vähe oli maailmaparndajaid( minu jaoks on see muidugi tunnustusõna). Aga me kas elame koos, või sureme üksinda( B. Bragg)!
Isiklikult tahaksin veel paluda vabandust jälgi sopa eest, mida mõnedele
teist peale kallasin. Asi oli tegelt lihtne: peale spontaanse Aprilliülestõusu elajalikku mahasurumist tabas mind depressioon, mille raviks küsisin esimese põlvkonna atidepressante, aga unustasin, et neid ei tohi tarbida koos alkoholiga.See lasigi mu halva alateadvuse ilma filtriteta vallale. Mina põen seda oma sigatsemist niiguinii, kuna pole ainult vasakradikaal, vaid ka ratsionaalne ja eetiline katoliiklane. P.S: Nüüd on mul anti- deprekad ja rahustid, mille kõrvale võib alkot võtta.Kõike head!

40. Andrei Orav - 23. veebruar 2008

To Analyytik! Pole Sind tükk aega netikeskkonas kohanud, aga Su viimased kommendid olid väga head! Tagantjärele ka suur tänu nende
alt. psüholoogia linkide eest, mida andsid kunagi mulle Sirje blogis!
Äkki oleks tore isegi kunagi kohtuda! Andrei!

41. analyytik - 24. veebruar 2008

Mõtlesin veidi demokraatiast ja meeleavaldustest.

Põhiseadus ütleb nii:
§ 1. Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas.

Niisiis Eesti on demokraatlik riik.
A mis siis, kui demokraatia ja meeleavaldused käivad kuidagi olemuslikult kokku? Kas keegi teab mõnda demokraatlikku riiki, kus meelevaldusi ei toimu mingil põhjusel?

Siis mõned räägivad, et peaks olema osalusdemokraatia. A kuidas see osalemine siis toimuks? Kas mitte meeleavaldused ei olegi järsku see meetod? (üks võimalik meetod?) No et poliitikud-ametnikud küll plaanivad ja otsustavad, aga kui miski viltu kisub ja rahvale ikka väga vastukarva on, siis tehakse meeleavaldus. Minu meelest umbes nii see ju käib Euroopa riikides näiteks. No ja siis on veel igasugused agitatsioonikampaaniad ja rahvakoosolekud ja arutelud ja debatid ajakirjanduses ja survegrupid jne & etc. Ja need üritused on siis ühtlasi informatsioonilised, no et kohaletulnud saavad siis kuulata ja küsida ja siis arvata. Peaks vist olema umbes nii.

No aga kui on siis probleem, et valitsus arvab, et võib-olla ei ole hea, kui on meeleavaldused ja et peaks andma politseile suuremad volitused ja elektririistad. Ja politseinikud arvavad, et avalikku korda ei tohi rikkuda ja et parem, kui keegi ei koguneks ja ei karjuks hüüdlauseid ja ei vehiks plakatitega. Ja teatud osale meediast justkui ka miski ei meeldi. Ja siis mõned internetikommentaatorid arvavad et tuleks meelevaldajatele kindlasti elektrit lasta ja/või nuuti anda. jne & etc.

Mida siis niisugusest asjast arvata? Millega need inimesed siis õigupooles tegelevad? Mul on küll kangesti selline mulje, et nad tegelevad sellesamuskise põhiseadusliku korra õõnestamisega pidevalt. Hüva. Füüsilist vägivalda eriti veel ei ole, aga kõik see pidev ähvardamine? See on ju hingeline vägivald, mis on samamoodi vägivald. Vägivaldne kallaletung põhiseaduslikule korrale?

Ma kuulsin, et olla öeldud, et paljud inimesed kardavad meeleavaldusel osaleda ja üldse sinna tulla. Küllap jah, eks see igasugune hirmutamine mõjub ka.
Võib-olla peaks tegema spetsiaalse meeleavalduse nendele, kes kardavad tulla, sellepärast, et tööl või koolis võib pahandusi tekkida. Huvitav idee mu meelest, ehkki ma ei oska praegu täpsemalt öelda.

Ah-jaa. Kas mitte täiesti hiljuti ei olnud mingi koolitus, kus õpetati, kuidas meeleavaldusi korraldada. See oli ehk mõni nädal tagasi, aga ma täpsemalt ei mäleta jälle.
Kes seda korraldas? Kas järsku mitte mõni Euroliidu programm? Arvata ju võiks. Sest Euroopas ilmselt peetakse seda loomulikuks ja koguni vajalikuks. See on seesama, mis ma ütlesin, et need meeleavaldused, et need on ühtlasi informatiivsed. No et inimesed saavad teavet siis otseallikast ja saavad küsida jne. Ja siis saavad kas valimistel õigesti otsustada või meeleavalduste kaudu survet avaldada.

Njah. Nii see asi ilmselt Euroopalikus süsteemis toimib. See on see kodanikuühiskond või värk. Ja kui seda ei ole – vot jah, karta on, et siis ei toimi tegelikult demokraatia ka.

Sirje. See oli mingi üliõpilaste liit, kes seda õppust korraldas. nad tegid veel ka mingi näidismeeleavalduse mingi välisriigi valitsuse teemal (ei mäleta enam millise, tundus väga otsitud teema). Aga see su idee on mõnes mõttes hea, kuigi ilmselt ei toimi. sobiv päev suvaliseks meeleavalduseks võiks olla ülestõusmispüha ;)

42. Oudekki - 24. veebruar 2008

Analyytikule lisaks: lehitsesin Saksamaa koolides kasutatavat ühiskonnaõpetuse õpikut, kus on peatükid selle kohta, kuidas ja mis puhul avalikke hooneid hõivata, korraldada sit-ine, tänavate ja ühistranspordi sulgemisi, meeleavaldusi, allkirjakogumiskampaaniaid jne jne. Seda peetakse mõnes Euroopa riigis normaalse kodanikuteadmise ja -tegevuse osaks.

Luize: mina jäin meeleavaldusega rahule. Pärast vähemalt 70% võitu ja vähest reklaami oli osalejaid täpselt oodatav arv. Nad olid kõik aktiivsed, asjast huvitatud ning sõbralikud. Ainus aspekt, mis mulle oleks veel meeldinud, oleks olnud muusikute olemasolu (aga samas flöödimängijast sõber ütles, et tema huuled külmuksid pilli külge kinni), nii oli sellel meeleavaldusel rohkem jõudu ja vähem tantsu. Kuid kuna kõik jäi siiski rõõmsaks ja rahumeelseks, siis olen ikkagi väga rahul. Kohalolijate isikute kohta ei kommenteeri: kõik kohalolijad ilmselgelt hoolisid teemast, seda näitas skandeerimise hoog ning tagasiside kõnepidajatele (kelle hulgas olid muuhulgas Rein Ruutsoo ja Hasso Krull). Mul on kahju, kui see paistis “minu showna”, sest see ei olnud seda – iga inimene oli selgelt mõttega, skandeerimist, aplodeerimist ja muid asju alustasid paljud – võib-olla isegi igaüks. See oligi super: me ei olnud mass, me olime suur hulk indiviide.

Rahulipud olid loomulikult selle pärast väljas, et demonstreerida meie soovi edendada rahumeelset _ja_ õiglast ühiskonda. Skandeerisime eesti, inglise ja vene keeles, et võimalikult paljud inimesed meie eesmärkidest ja soovidest aru saaksid ning kõigi kohalviibijate emakeel ka kõlaks.

Peamine võit on praegu see, et Siseministeerium on enamiku “ei Politseiriigile” ideedest arvesse võtnud, tahab edaspidigi meie/teiste liikumiste nõu ning TV3 haaras kinni võimalusest algatada diskussioon elektrirelvade teemal. Ma arvan, et piinamisinstrumente ei tohiks politseiarsenali lisada ilma laia ühiskondliku diskussioonita ning see meeleavaldus on andnud tõuke niisuguse diskussiooni tekkeks. Loodame, et see arutelu ka jääb püsima /ja kõik, kellele korda läheb, aidake kaasa!/

43. analyytik - 25. veebruar 2008

Oudekki:
“Kui kuskil juhtub midagi, mis kogukonda raputab, siis on suhteliselt ilmne, et järgmisel päeval on linna peaväljakul miskitsorti avalik kogunemine sellel teemal.”

Just-just. See on normaalne aktiviteet. Ja mis kõige olulisem – see võib olla absoluutselt hädavajalik demokraatliku ühiskonna toimimiseks. See ei ole mingi internetikommentaarium, kus teisitimõtlejaid ähvardatakse. Ja pealegi – ajalehes on info alati… no ikka läbi teatava filtri. Kohapeal jääb palju selgem pilt. Mis muidugi ei välista ajalehe lugemist jälle.

Mnjah. Vot kõik see jutt, et Eestis ei lähe asjad ehk mitte kõige paremas suunas jne. Ja rahva võõrandumine poliitikast.
Milles asi? A järsku jälle just nimelt selles, et DEMOKRAATLIK ÜHISKONNAKORRALDUS EELDAB RAHVA OSALEMIST.

Kui ei osele, siis ei toimi ka. See ei ole valgustatud monarhia. Või valgustatud diktatuur. Diktatuur ei eelda rahva osalemist. Lihtsalt kui on tark diktaator, siis otsib/palkab ta hulgaliselt nõunikke ja õpetab neid välja jne. Ja kogu see aparaat takkapihta. Siis rahvalt osalemist ei nõuta, diktaator ja riigiaparaat peab kõik korraldama. A demokraatiaga on teisiti. Vist. St. rahvas PEAB osalema. Eriti selle nn. õhukese riigi puhul. Pagan, see kõlab juba nagu vabatahtlik ühiskondlikult kasulik töö. Aga sinna suunas see kisub vist.

Ühesõnaga: Meeleavaldus ei ole ainult protest. See on see, et inimesed tulevad kokku ja kuulavad ja küsivad ja arutlevad ja teevad ettepanekuid ja soovitavad jne. Ja kui nad ei tule? A siis läheb lihtsalt ‘päin perseetta’. Sest riik on nii õhuke, et kompetentseid otsuseid enam ei tule ega saagi tulla. Kodanikud peavad ilmselt ise ennast kurssi viima ja asja ajama hakkama. Heh! Need ‘õhukese riigi’ apologeedid on tekitanud lausa anarhistliku situatsiooni ju. ;)

***
Sooh. Ja see jutt Saksamaa ühiskonnaõpetuse õpiku kohta (komm 42.), see näitab jälle, et see aktiviteet on vajalik. See on lausa üldhariduse kohustuslikus programmis siis – kui ma õigesti aru sain.
Järsku peaks igal kodanikul olema kohustus paar korda kuus paar tundi korraga mõnel meeleavaldusel viibida. Järeleaitamistunnid ühiskonnaõpetuses. :)

44. luize - 25. veebruar 2008

Oudekki, sa ei saanudki mulle muud vastata. Ja kena, et vastasid. Viisakalt.
Siiski arvan ma, et kõik kohaletulnud ei olnud aru saanud eesmärgist olla “vahvad, rahulikud ega kujuta endast kellelegi ohtu”. Nagu keegi vist Sirje juures kommenteeris, siis KKK poiste peakatte-huumorist ei saanud keegi peale nende aru, liiatigi oli see kohatu. Ma ei saa tõsiselt võtta, sihukest rongikäiku, nagu ka nimekirju, kuhu annavad oma toetushääle Vali Dool ja teised humoristid.
Et siis mina oleks natuke valivam.
Eesmärkide saavutamise osas nõus. Aga minu meelest olid need enne marssimist juba saavutatud. Seaduseelnõu paranduste näol.

45. Oudekki - 25. veebruar 2008

Luize: ma ei saanud jah teisiti vastata, sest see, mida ma kirjutan, ongi see, mida ma näen, tunnen ja mõtlen ning mina ei saa kirjutada midagi, mis minu mõtetega kooskõlas pole.

“Ei Politseiriigile” kutsus tänavale kõiki, keda see eelnõu häirib, eriti neid, keda häirib elektrišokirelv. Mina küll ei arva, et ükski inimene, keda see eelnõu teravalt häirib, oleks selline paaria, kellel minul justkui ei kõlbaks koostööd teha. Hääl demokraatias on võrdne, sõltumata rahvusest, päritolust, usutunnistusest või muust.

KKK huumor oli Pihli suhtes karm, aga kohane, keegi vägivallale üles ei kutsunud. Vaatasime kõik loosungid enne algust üle, kõik näitasid neid sõbralikult, üks inimene loobus oma mitte-eelnõuga seotud loosungist (ka see polnud vägivaldne, aga polnud lihtsalt selle meeleavalduse teema).

Vali Doolid ja teised “humoristid” eemaldasime käsitsi nimekirjast, samuti saadeti igale allakirjutanule saadeti kinnitust küsiv meil ning lõplikkusse nimekirja läksid kinnitatud allkirjad.

Elektrišokirelvade osas me Siseministeeriumiga kokkulepet ei saanud, sestap oli meeleavaldus ühiskondliku diskussiooni algatamiseks oluline.

46. analyytik - 25. veebruar 2008

Yeah!
To: Luize
(ja veel kellele iganes)

See oli AVALIK MEELEAVALDUS! Linnas liigub päeval igasuguseid inimesi. Ja kui on avalik, see tähendab, et seal võib tolgendada ja vahtida kes iganes. Ja põhimõtteliselt võib seal igaüks seletada ka mida iganes ja omavahel rääkida jne. Ma võin seista suva kohas linnas ja rääkida mis mulle pähe tuleb. Meeleavaldus oli mõeldud nii, et kõik, kes arvavad, võivad osaleda. No seda küll, et nad ei saa kõnepidemiseks korraldajate ruuporit kasutada, seda muidugi. No et kui korraldaja ei taha seda anda.

A üldiselt, ma ei saa aru, kui palju peab elementaarseid asju rääkima.

Allkirjade andmine netis on ka selline suht lahtine värk. Sinna kirjutatakse ALATI mida iganes. No et kui saab kirjutada. Ma ei tea, seda ei ole ju võimalik tehniliselt vältida. See ei muuda asja.

Ja kui meeleavaldus oli planeeritud, siis meeleavaldus ka toimus. Seda enam, et elektrišoki relvade punkti näol oli põhjus ka täiesti olemas. Maeitea, kui tõepoolest eelnõu oleks tagasi võetud täiega, siis ilmselt jah, siis oleks vist ära jätmine veel kuidagi põhjendatud.

Aga liikumine on mu meelest “Ei Politseiriigile”. St. vastustatakse igasuguseid samme mistahes ettekäändel politseilisi repressioone lisada ja suurendada jne. Ja neid samme on viimastel aastatel näha küll ja veel. No kasvõi seesama, et politsei käib meeleavaldajaid ja meeleavalduste korraldajaid ühel või teisel moel peetimas. Ehk siis Eesti Põhiseaduse ja Euroopa Liidu põhiõiguste rikkumine.

***
Ühesõnaga jah. Kõik see vingumine, mis erinevates lehekommentaarides ja igal pool selle meeleavalduse peale oli.
Vot see ‘virisemine’, mille üle Eestis kurdetakse, et seda on nagu liiga palju. Millest see virisemine tuleb ja interneti reostamine ja muu selline. A järsku selle pärast, et avalikud meeleavaldused on tõrjutud. No ja siis inimestel ei jää muud üle kui internetis anonüümselt ja nurga taga pritsida.

Vot see Sakala Keskuse lõhkumise näide. selle vastu oli ikka väga palju inimesi. Allkirju vist tuli… maeitea 7-8 tuhat ikka oli. Aga vastuhääli oli ikka palju. No tulnud kohale. Tuhanded inimesed üle päeva. Tehtud! nagu öeldakse. See ongi demokraatia ja kodanikuühiskond ja kogu see värk. Kui ei tule kohale, siis ei ole ka.

***
OK! Elekter ja värk, aga selle meeleavaldusega on veel nüansse.
Osalesid nii Eesti kui Vene noored. Üheskoos. See on suur asi. See ongi see integratsioon ja värk. See näitab, et saab teha paljusid asju koos ja ollakse ühel nõul jne.
No ja siis see, et keegi üldse viitsib (julgeb?) veel meeleavaldusi teha. See on ka tänasel päeval suur asi.

47. Celtic - 26. veebruar 2008

Andsin minagi heas usus oma allkirja sellele üritusele esiti. Miks ma sellest aga loobusin, on võimalik lugeda siin:
http://vaatenurk.wordpress.com/2008/02/26/politseiriigi-vastased-anarhistid-ja-kommunistid/

48. analyytik - 28. veebruar 2008

Läks lahti! :)
http://www.vabadusesammas.co.ee/

Paistab, et rist hirmutab inimesi küll tunduvalt rohkem kui politseiriik või elektrišokk. ;)

49. analyytik - 29. veebruar 2008

Märkasin PunaMusta leheküljel miskit sihukest juttu:
http://punamust.org/forum/viewtopic.php?t=1085&postdays=0&postorder=asc&start=30

Sissekanded siis 28. veebruarist 2008. näiteks. Keegi kippus siin pisut vaidlema, et meie maal ei pidavat politseiriiki olema. He-hee. ;)
St. ega väga palju vaidlust vist ei olnud ka muidugi, a nii natukene.

50. analyytik - 1. märts 2008

Päris huvitav tulemus Postimehe poolt korraldatud küsitlusel (29.02.2008). Eriti kui arvestada seda, milline on keskmine Postimehe lugeja ja mis suunas need küsitluste vastused seal tavaliselt lähevad. ;)
Nibin-nabin tulemus, võiks öelda.
Nii et jah, selge on vist see, et midagi pole veel selge.

***
Gallup: Kas võidusamba rajamine tuleks protestikampaania tõttu peatada? (2215 vastajat)

Jah, sest samba osas puudub üksmeel – 48.8%
Jah, peaks korraldama referendumi – 1.2%

Ei, paremat ei suuda nagunii välja mõelda – 36.8%
Ei, protestikampaania on hiljaks jäänud – 13.2%

51. analyytik - 4. märts 2008

Leidsin ühe sellise kommentaari. Samba teemal. Mõnikord on päris hea, ei pea ise sõnastama, sest keegi teine on selle juba väga tabavalt välja öelnud.

kunstiinimene, 04.03.2008 00:02
“Sammas ise polegi ehk enam kõige olulisem. Tõeliselt rõlge ja ohutunnet tekitav on hoopis see võimurite jõupositsioonilt lähtuv asjaajamine, mis seda protsessi algusest peale suunanud on. Just selle vastu ju tegelikult neid allkirju anti.
Sest mida meile selle sambalooga tegelikult öeldakse? Põhimõtteliselt seda, et Eesti riigil ei ole oma arhitekte/kunstnikke/vaimuinimesi vaja.”

(Ülar Mark: kus oli arhitektide liit varem? Postimees, 03.03.2008 21:30,
http://www.postimees.ee/online/kommentaarikeskus.php?ARTIKKEL_ID=315410&TASK=KOMMENTAARID)

52. Tq - 5. märts 2008

Huvitav…
Kui lugeda seda teemat:
https://8mai.wordpress.com/2007/12/18/tugevat-juhti-ja-parlamendilt-otsustusoigus-ara/

siis huvitav, kas Oudekki liigitaks ka selle kunstiinimese, kelle kommentaari analyytik tsiteeris, nende inimeste hulka, “kes eelistavad parlamendilt otsustusõiguse ära võtta ning anda spetsialistidele”?

Või on see asjakohatu küsimus? Sest praeguses teemas pole parlament ju mitte parlament, vaid hoopis “võimurid”?

53. küsimus - 5. märts 2008

kas vaikiv ajastu või vaimuhaigus,ex igaüx teeb omad järeldused!?

http://www.tarbija24.ee/tarbija24_forum.php?forum=1&forum_show=11430&forum_id=47854

54. analyytik - 5. märts 2008

LEONHARD LAPIN: Eesti intelligents kontra valitsus
EPL,05. märts 2008 kl 12:23
http://www.epl.ee/arvamus/421150

55. Oudekki - 5. märts 2008

Tq – otsustamisspetsialiste meil ei ole. Kunstispetsialistid saavad anda kunstivaldkonna ekspertteabe (alternatiivid) ja siis otsustamisvõimelised on kõik ühtemoodi. Samba teemal siis oleks tulnud teha kas üleriigiline või siis vähemalt Tallinna linna elanikke hõlmav avalik hääletus (nagu euro puhul tehti, töötas)

56. Gallacher - 6. märts 2008

Tänases ETV saates Foorum hääletas 70 protsenti praeguse kavandi poolt.
Aga vaidlused vaidlusteks, selge on see, et sammas tuleb.Muide, mis Arraku poolt tutvustatud uude, täiustatud varianti puutub, siis minu arvates näib see vähemalt pildil igati kena ja väärikas välja.

57. OMG OMG OMG - 4. aprill 2008

Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: