jump to navigation

Palestiina: igavene nutumüür 13. juuli 2008

Posted by Manjana in ajalugu, diskrimineerimine, II MS, Lähis-Ida, valimised.
trackback
Kätest kinni

Palestiinlaste liider Mahmoud Abbas, Sarkozy ja Iisraeli peaminister Ehud Olmert (Foto postimehest)

Sissejuhatuseks tahaks öelda, et antud jutu kirjutasin vasakpoolsete parteide ühenduse NELF koosoleku protokolli järgi. Koosolek toimus selle aasta juunis Küprosel ja sellel osales ka Palestiinas oleva sotsialistide partei , Palestinian People’s Party, juhatuse liige. Palestiina probleem on vasakpoolsete huviorbiidis olnud pikemat aega ning antud jutus on kilde erinevate inimeste sõnavõttudest.

Hetkel elab Palestiina territooriumil Gazas ja Läänekaldal kokku 4 miljonit inimest. Palestiina piirkonnad on Iisraelile vajalikud ka seal asuvate veereservide pärast: 85% neist kasutab Iisrael ja 15% Palestiina. Ka kurikuulsa müüri üks funktsioone on kaitsa veereserve Iisraeli tarbeks. Kontroll vee üle annab Iisaraelile ka võime kontrollida Palestiinat ja neid vajadusel ilma veeta jätta. Praegune olukord Gazas on ebainimlik.

Hamas sai Gazas võimule peale 2007 aasta valimisi. Vaatlejate hinnangul oli tegemist demokraatlike valimistega.

Läbirääkimised Iisraeli valitsusega algasid pool aastat tagasi, kuid pole erilisi tulemusi saavutanud. Palestiinlaste pilgu läbi soovib Iisrael nende läbirääkimistega saavutada vaid positiivset rahvusvahelist tähelepanu, aga mitte otseseid tulemusi. Iisraeli peamine positsioon on, et Jeruusalem on nende pealinn ja praegune Palestiina territooriumi jaotus peaks jääma samasuguseks. Palestiina on valmis tunnustama Iisraeli piire sellistena, nagu need olid 1967. aastal ning, et Iisrael tunnustaks Palestiina riiki.

Õiguslik-poliitilisest taustast

1947 aastal võttis ÜRO assamblee vastu otsuse 181, milles seisis, et hakatakse ülesse ehitama nii Iisraeli kui Palestiina riiki. Kuid tegelikkuses rajati peamiselt Iisraeli.

Praegu on Euroopa Liidus käsil Vahemere Liidu asutamine ning sellele soovitakse üle anda ka vastava regiooni probleemide lahendamine, kuid on karta, et Palestiina probleem võib teiste kõrval marginaalseks osutuda. Liidu ühe initsiaatori, Prantsusmaa huvides on küll Euroopa Liidu ja araabiamaailma vahel paremaid majanduslikke suhteid arendada, kuid sealjuures võiksid araablased Palestiina pigem unustada. 

Palestiinlased leiavad, et EL on Palestiina probleemi arutelus mänginud efektiivset poliitilist rolli, kuid Iisraeli meediapropaganda on vähemalt sama efektiivne. Palestiina ei suuda võistelda rahvusvahelise info andmises Iisraeliga. Euroopa Parlamendi delegatsioon on kohtunud Iisraeli valitsusega ning nõudnud neilt poliitilise võimu ülekasutamise lõpetamist. Palestiinlased sooviksid, et rahvusvaheline üldsus pööraks olukorrale piisavalt tähelepanu, et ei toimuks sõjalisi rünnakuid Gaza vastu.

NELFi koosolekul osalenud Saksa parlamendisaadik rääkis, et Palestiina probleemist on Saksa parlamendis juttu olnud ning oluliseks peetakse erapooletust mõlema osapoole suhtes, kuigi on kindel, et Iisraeli intervensioon Palestiina aladel on õigusrikkumine ning oluline oleks kokku leppida 1967 aastal kehtinud piirides.

Palestiinlased leiavad, et oleks oluline, kui Palestiina probleemi kohta oleks võimalik ÜROs resolutsioon koostada. Juhul kui Palestiina ja Iisraeli vahelise probleemi lahendamisega tegeleb vaid USA, on karta, et nemad kaitsevad vaid Iisraeli huvisid. Palestiinlased sooviksid läbirääkimisi kahe riigi vahel jätkata, kuid nad sooviksid ka mingeid tulemusi, mitte vaid igikestvaid rääkimisi ja praeguse olukorra jätkumist.

Pikemalt loe inglise vikist:
Israeli-Palestinian conflict
History of the Israeli-Palestinian conflict
Positions on Jerusalem

PS! Kirjutasin jutu laupäeval ja pühapäeval oli postimehes selline uudis: Sarkozy hakkas Lähis-Ida rahutoojaks

Kommentaarid

1. tq - 14. juuli 2008

Huvi pärast, kas seal koosolekul osales ka mõni Iisraeli vastav vasakpoolne partei? Juutidel on ju tegelikult väga tugev vasakpoolse liikumise traditsioon. Mitte et nende hulgas parempoolseid poleks, muidugi ;)

2. sirje - 14. juuli 2008

Ma tollel koosolekul ei käinud ja mul osalejate listi ei ole, aga tolles vestluses Iisraelist kedagi ei osalenud.

Ma olen varasematel koosolekutel käinud, kus on mõlema poole esindajad olnud. Ning siis on nii Iisraeli kui Palestiina vasakpoolsed omavahel väga hästi kokkuleppele jõudnud. Eks see Jeruusalema asi on juutide religiooniasjaga seotud. Vasakpoolsed on üldjuhul ateistid (mitte alati) ja seepärast nende seisukohti religiooniga seotud erimeelsused ei puuduta.

3. Tq - 14. juuli 2008

Aga need veereservid? Nende küsimus peaks ka religioonita paras elu ja surma küsimus olema? Saavad vasakpoolsed ka selles mõistlikule kokkuleppele?

Sirje: see teema on minu jaoks neis aruteludes uus ja ma ei ole sel teemal rohkem uurinud.

4. Hubbil - 1. august 2008

Suviselt unised kommentaarid, peaks vist jalle sotta minema vasak- ja parempoolsetega, et vestlust uleval hoida. Ma pole kull paar kuud enam vestlust siin jalginud, kuid tundub et rumalad saavad voitu. Edasi tuuleveskite peale!

See on eneseteraapia minu jaoks, raske seletada nendele kes ei moista. Luhidalt, kui ei osale intellektuaalses keskkonnas, kipub enese ots nuriks minema. Puuan siis klahvidele vajutada ennem kui meelest laheb :P

Iisraeli-Palestiina probleemi kohta, kui ma maletan oieti, moodustati iisraeli riik riikidevahelise kokkuleppe alusel, kelleks olid II MS voitjad.

Minu malu jargi pidi moodustatama ka Palestiina riik, aga 1948 otsustasid juudid panna ulejaanud maailma fakti ette, et Palestiina araablasi pole enam nende territooriumil ja mandaadi jargi pole enam neile riiki vaja, sest nad peksti minema Jordaaniasse ja Egiptusse jne. Tavaliselt ennem kui ma kirjutan, kontrollin ma oma malu, seekord tahan ma ohutada mingit diskussiooni ja jatan kontrollimata.

Teema juurde, Iisrael on nii pisike (havituslennuk ei saa teha 360 kraadi pooret oma territooriumi kohal) ja ilma veereservideta ja juudi elanikkond paljuneb kiirelt (siin ma pidasin silmas ortodoksi juute), ning juudi soost immigrante jatkub ikka veel. Voistlust demograafia moistes aga siin ei ole: palestiina-araabia perekond on veel suurem.

Siin oleks koht uhe essee jaoks, mida ma ei hakka kirjutama. Vesi on korbe elaniku jaoks ideoloogia alus. Golani korgendik on suurim veeallikas Iisraeli jaoks, sellest tema tahtsus, mitte viljapuude ja laskepunktide parast. Sellest soda Suuriaga ja poliitika Suuria suhtes.

Siiski, uks anekdoot tuli meelde, pardon kui olen seda ennem raakinud: mees oli korbes suremas janusse. Tema ees kangastus pilt paastjast. Paastja kusis: mis on sinu kolm soovi? Mees utles, vett! Paastja kusis, mis on sinu teine soov? Ma tahan olla valge, vastas mees. Paastja muristas, mis on sinu kolmas soov!? Mees vastas, tahan, et mul oleks palju naisi. Paastja muutis mehe tualetipotiks naiste valjakaigus.

Tundub, et viimasel ajal hakkab moodukas USA juutide kogukond jagu saama neocon liikumisest, mille eestvedajad on juudi soost ameeriklased, alguses demokraatlikust parteist lahku loonud, kuid Reagani ajal prominentsusse tousnud tegelased.

Loodan, et kellegil tousid kuklakarvad ja ma saaks ehk temaga vaieldes arendada diskussiooni.

Vabadusrist, majanduslangus, kinnisvarakriis.

Konfliktid ule maailma, andke selles blogis millestki raakida. Voi on ilmad Eestis liiga palavad, rukkiraak, soe loksuv merevesi?

5. tq - 1. august 2008

Kas Iisrael tolles esimeses sõjas ikka agressor oli? IMHO ei tunnustanud araabiamaad Iisraeli riiki ja vastavat ÜRO otsust ja ründasid Iisraeli. Kes siis kogu maailmale selgeks tegi, et väljend “juut-sõdur” on kõike muud, kui anekdoot.

6. Hubbil - 22. august 2008

Gruusia Georgia Tbilisi Thbilisi. Eestlased on nad nagu nad on, loevad kohalikke ajalehti ja vaatavad peale rasket paevatood televiisorit. Kui keegi siin blogis ei viitsi arutada selle ule mis toimub maailmas, hasti. Vasakpoolsed, parempoolsed, mul on uks kama. Andke palun teada, kas see blog on ikka elus, muidu ma kaotan uhe koha kus oma motteid valjendada.

Huvitav tahelepanek, ma ei saa jatta uhtegi kommentaari ei Paevalehe ega Postimehe veebilehele. Vist selleparast, et ma kasutan Firefox kui browser? Mine tea..

7. analyytik - 15. september 2008

to: Hubbil

Kohati mul ka samad mõtted. No et oleks huvitav, kui siin ikka tegevust oleks. Aga pisut vaikseks on jäänud siin, seda muidugi. Ehk kunagi siiski läheb uuesti käima – lootust peab ju ikka olema. :)

8. AK - 16. september 2008

Vasakpoolsete lipulaevast läksid pommid naaberriigi suunas… ja kogu vasakpoolsuse fännamine lõppes 8.mai fännidega seoses?


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: