jump to navigation

Boliivia vaatab tulevikku 27. jaanuar 2009

Posted by toimetus in Ameerika, tõlkelood, valimised.
Tags:
trackback
towardfreedom.com

Uue konstitutsiooni poolt. Foto: towardfreedom.com

Uus konstitutsioon võeti vastu, tänavaid täitis juubeldav rahvahulk
Kirjutas: Benjamin Dangl

Pärast seda, kui selgus, et Boliivia uus konstitutsioon on pühapäevasel referendumil rahva heakskiidu saanud, kogunesid tuhanded inimesed La Pazi tänavatele seda sündmust tähistama. “Siit saab alguse uus Boliivia. Siit saab alguse meie liikumine tõelise võrdususe poole”, kuulutas rahvale presidendilossi rõdul seisev president Evo Morales.

Televisión Boliviana poolt korraldatud küsitlus näitas, et konstitutsioonile andis oma toetuse 61,97% umbes 3,8 miljonist hääletajast. Küsitluse kohaselt hääletasid 36,52% vastu ning 1,51% lasid kasti kas tühja või rikutud sedeli. Konstitutsioon sai poolthäälte enamuse sellistes regioonides nagu La Paz, Cochabamba, Oruro, Potisí, Tarija ja Pando. Tagasi lükkasid selle Santa Cruz, Beni ja Chuquisaca.

Konstitutsioon, mille kirjutas 2006. aasta augustis esimest korda kokku tulnud põhiseaduslik kogu, garanteerib pretsedenditud õigused Boliivia põlisrahvusest enamusele, tagab parema ligipääsu põhilistele teenustele, haridusele ja tervishoiule ning laiendab riigi rolli loodusressursside kasutamisel ja majanduse juhtimisel.

Kui La Pazis levis uudis, et konstitutsioon on referendumil heaks kiidetud, võis mitmel pool näha ilutulestikurakette ning kuulda rõõmuhõiskeid ja autosignaalide tuututamist. Kella poole üheksaks õhtul oli Plaza Murillole koginenud tuhandeid inimesi. “Evo! Evo! Evo!”, skandeeris rahvamass, kuni Morales, asepresident Alvaro Carcia Linera ja teised Liikumise Sotsialismi Suunas (MAS) valitsuse juhtfiguurid presidendilossi rõdule kogunesid.

“Ma sooviks kasutada võimalust tunnustada teid kõiki – Boliivia õed ja vennad, compañeros ja compañeras, kõik kodanikud – selle eest, et oma häältega, oma demokraatliku osalusega otsustasite te Boliiviale uue aluse panna”, ütles Morales. “Aastatel 2005 kuni 2009 oleme me saavutanud ühe triumfi teise järel, samas kui neoliberaalid, reeturid on pidevalt alla jäänud ja seda tänu Boliivia rahva teadlikkusele.”

Ta tõstis rusika taeva poole raputas seda ning aplaus vaikis. “Ja ma tahan, et te teaksite ühte asja – koloniaalriik jõuab siin lõpule. Sisekolonialism ja väliskolonialism jõuavad siin lõpule. Õed ja vennad, ka neoliberalism jõuab siin lõpule.”

Kõne ajal tõstsid Morales ja teised rõdul viibijad mitu korda üles uue konstitutsiooni köited. Morales jätkas; “Ja nüüd, tänu Boliivia rahva teadlikkusele, hakkavad loodusressursid edendama elu, ja ükski valitsus, ükski uus president ei saa … anda meie loodsressursse ära transnatsionaalsetele kompaniidele.”

Nõrgenenud parempoolsed

Kuigi uudised ja analüütikud on vihjanud, et uue konstitutsiooni vastu võtmine teravdab riigis jagunemist, võib osa poliitilisest pingest kanduda valimistesse, kuna praeguse seisuga peaksid valimised toimuma käesoleva aasta detsembris. Lisaks on konstitutsiooni läbiminek referendumil veel üks märk Boliivia parempoolsete nõrkusest ning nende selge poliitilise agenda ja mandaadi puudumisest, et seista vastu MASi populaarsusele. On tõenäoline, et äsjane konstitutsiooni vastu võtmine toob kaasa parempoolsete edasise jagunemise ja nõrgenemise.

Isegi Moralese oponent ja Cochabamba endine kuberner Manfred Reyes Villa ütles ajalehe Washington Post ajakirjanikule Joshua Partlowile, et “Tänasel päeval ei ole riigis tõsiselt võetavat opositsiooni.” Pärast seda, kui paremtiib juhtis Pando regioonis 2008. aasta septembris puhkenud vägiallatsemist, mille käigus sai 20 inimest surma ja lisaks veel paljud haavata, on parempoolsed kaotanud suurema osa oma legitiimsusest ja toetusest. “Koos Pando sündmustega varises opositsioon lihtsalt kokku”, ütles Partlowile endine ÜRO ametnik Boliivias ja praegune Oxfordi Ülikooli teadustöötaja George Gray Molina. “Ma arvan, et nad kaotasid autoriteedi ja legitiimsuse isegi omaenda rohujuure tasandi liikumiste hulgas.”

Pidustused

Pärast Moralses kõnet korraldati Plaza Murillol tulevärk, mille peale tuvid ehmunult lendu tõusid. Laval mängisid folkmuusikud ning TV meeskonnad pakkisid asjad kokku ja lahkusid. Tuules hõljusid suured Boliivia lipuvärvides inimesekujulised õhupallid, käes uus konstitutsioon.

Õhtu edenedes hakkas üha rohkem inimesi tantsima pigem tänavaansamblite muusika saatel kui laval esinevate ansamblite saatel. Keskööl, kui politsei palus tuhendetel kokkutulnutel väljak vabastada, sammus rahvamass mööda tänavat, pidas La Pazi keskuses fiestat, hüüdis peaaegu kõiki Ladina-Ameerika revolutsioonilisi loosungeid, tagus trummi ja jagas õlut. Pärast seda, kui rahvamass oli läbinud mitmete kvartelite jagu tühje tänavaid, korraldasid nad Ladina Ameerika vabastaja Simón Bolívari ausamba jalamil tänavapeo. Pidustused, kus osales nii boliivlasi kui ka argentiinlasi, brasiillasi, prantslasi, britte, põhja-ameeriklasi ja teisi, kestsid kuni varaste hommikutundideni.

Boliivia sotsioloog Oscar Rocababo, kes parajasti La Pazis oma magistrikraadi teeb, oli referendumi võidust ülevas meeleolus. “Konstitutsiooni heaks kiitmine on nagu kirss jäätisetuutu tipus, palju aastaid kestnud võitluse kulminatsioon.”

Artiklid, mis on seotud Boliivia konstitutsiooniprotsessiga:

From Bolivia’s Streets: What Voters Think About the New Constitution. (25.01.09)
Bolivia: After Rallies for New Constitution, Morales Nationalizes Oil Company. (24.01.09)
Spilling Ink Instead of Blood: Bolivia Poised to Vote on New Constitution. (22.01.09)
¿Sí o No? Bolivians Mobilize for National Vote on New Constitution. (18.01.09)

***

Originaal: Benjamin Dangl. Bolivia looking forvard: New constitution passed, celebrations hit the streets. 26. jaanuar 2009.

%d bloggers like this: