jump to navigation

Prantsusmaa valitsus tunneb hirmu vasakpoolsuse tõusu ees 4. veebruar 2009

Posted by toimetus in Euroopa, kodanikeühiskond, tõlkelood.
Tags:
trackback
bouffonduroi.over-blog.fr

Pilt: bouffonduroi.over-blog.fr

Kirjutas: Paul Henley

“Sarkozyl on igati põhjust meid karta,” ütleb Marine, 22-aastane tudeng ja Revolutsioonilise Kommunistliku Liiga liige Tolouse’s.

“Meie oleme need, kes hakkavad murdma vana süsteemi reegleid ja kontrollimehhanisme. Me oleme uus alternatiiv.”

Üle kogu Euroopa on kümned tuhanded kiire majanduslanguse ohvriks langenud ja oma töökohad kaotanud inimesed maruvihased selle pärast, et riigi raha pankadele jagatakse.

Mõnedes riikides on nad valmis oma viha ka rohkem välja näitama.

Eelmise nädala üleriigilisel protestide ja streikide päeval tulid üle kogu Prantsusmaa tänavatele tohutud rahvahulgad ning praeguse finantskriisi ajal on näha tugevalt vasakpoolsete liikumiste toetuse kasvu.

Prantsusmaa kommunistlik liikumine jäi märkimisväärseks poliitiliseks jõuks isegi neil aastakümnetel, mil sedalaadi ideed teistes maades üldsegi moes ei olnud.

Nüüd usuvad prantsuse kommunistid end nägevat tõendeid, et kapitalism on lõplikult läbi kukkunud. Ja nad näevad selles võimalust.

Marine ja tema parteikaaslane, 18-aastane Hugo, ei näe ette vägivaldset revolutsiooni.

“Pole vajadust püsside ja kuulide järele,” ütleb Hugo. “Tuleb lihtsalt mõista, et see pole õiglane, kui kogu riigi raha kulutatakse inimestele, kes seda kõige vähem vajavad.”

Stephane Borras, kes on üks rühmaorganisaator ja kandidaat uue, antikapitalismi loosungi alla moodustatava partei juhtkonda, ütleb, et hoiakud on muutumas.

“Me näeme radikaliseerumist, võib-olla väga suure liikumise algust. Ma ei ole selgeltnägija, kuid ma elan Prantsusmaal, mul on palju kontakte väga erinevate inimestega ja need pole mitte ainult vasakpoolsed, mitte ainult võitlejad, kes ei suuda enam ülekohut aktsepteerida. Euroopas kasvab ebavõrdsus ja ebavõrdsus põhjustab alati vastuhakku.”

Meeleheitlikud ajad

Kõik kolm kampaanias osalejat rõhutavad vajadust luua efektiivne allianss tööliste ja äärelinnade rõhutud noorte vahel, kuna, nagu nad seda väljendavad, “see on see, mille ees valitsus kõige enam hirmu tunneb.”

Siiani on neil tänavarahutustes osalejatel, kes kogusid mõned aastad tagasi kuulsust purustustega Pariisis, Strasbourgis, Lyonis ja Tolouses, ebaõnnestunud leida ühist mõjukat eesmärki vasakpoolsete tudengite ja intellektuaalidega. Aga kui ajad muutuvad üha enamate inimeste jaoks veelgi meeleheitlikumaks, siis võib see muutuda.

Loomulikult püüavad Pariisi ministrid ettevaatlikult vältida olukorda, et tekiks mingit laadi ülestõus.

Äsjased luureraportid räägivad “kõrgenenud ohust,” mis tuleneb “rahvusvahelisest Euroopa võrgustikust … mis on ka Prantsusmaal tugevalt esindatud” ning “uue põlvkonna aktivistidest” ja “vägivaldse äärmusliku vasakpoolsuse taassünni” võimalusest.

Siseministeeriumi pressiesindaja Gerard Gachet ütles BBC-le, et oht on reaalne.

“Siseminister [Michèle Alliot-Marie] kasutas väljendit „ultravasakpoolsed,” et eristada seda rühma äärmusvasakpoolsetest, kes osalevad valimistel ja püsivad demokraatliku debati parameetrite piires,” ütleb ta.

Kuid radikaalsematest rühmadest rääkides juhtis ta tähelepanu hiljutistele pamflettidele ja raamatutele, mis on avaldatud anonüümselt, kuid mille trükiarv on mõnikord umbes 20 000 ning mis kannavad selliseid pealkirju nagu „Kuidas alustada kodusõda” ja „Saabuv ülestõus.”

“Neis öeldakse, et vastuhaku tuled levivad kõikjale,” märgib ta, “ning et me hakkame nägema pangakontorite ja valitsushoonete purustamist ning nõudmist väljendada solidaarsust Kreeka tänavarahutustes osalejatega.”

“Niisiis on kahtlemata olemas oht, mida tuleb arvesse võtta… See ei tähenda arvamuste kriminaliseerimist. Igaühel on õigus arvamusele. See tähendab garanteerimist, et ei leiaks aset illegaalne tegevus… Igal juhul peame me olema äärmiselt valvsad. Meil on olemas järelvalve- ja luuremeeskonnad.”

Uus tasand

Alain Bauer, kes on kriminoloog Sorbonne Ülikoolis Pariisis ja terrorismi teemaliste kirjutiste autor, ütleb, et häirekellad peaksid helisema ning toob võrdluseks olukorra 30 aastat tagasi.

“Otsene Tegevus ja Punased Brigaadid kerkisid siis esile kahes erinevas faasis,” tõdeb ta.

“Esimene faas oli puhtalt intellektuaalne, sellele ei olnud mingit vägivalla taotlust. Teine faas oli vandenõud, atentaadid ja vägivald.

Me peame minevikust õppima. Kui kirjutatakse sellest, kuidas alustada kodusõda, kuidas hävitada ühiskondlikke mugavusi ja energiavarustussüsteeme, siis on see sootuks midagi muud. Asjad viiakse potentsiaalselt uuele tasandile.

Meie tööks kriminoloogidena on lugeda raamatuid ja anda märku, et midagi on toimumas.”

***
Originaal: Paul Henley. 1 veebruar 2009. French government fears rise of left. BBC News, Toulouse

Kommentaarid

1. Wild - 4. veebruar 2009

Minu arvates roomab peaaegu kõikjal igasuguseid veidi vasakule tüüpe kivide alt välja … on teised nagu reptiilid sooja majanduslõkke paistel vereringe käima saanud ja tavapärasest rohkem aktiviseerunud.

2. asd - 5. veebruar 2009

wild, ***, sa ütlesid seda palju paremini, kui mina oleksin suutnud.


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: