jump to navigation

Majanduse päästeplaan – elustame surnuid! 5. veebruar 2009

Posted by toimetus in Ameerika, majandus, tõlkelood.
Tags:
trackback

Kirjutas: Paul Krugman

Vanakooli voodoo-majandus – usk maksude langetamise imesse – on kultuursest arutelust pagendatud. Pakkumisepoolsete ususekt on vähenenud niivõrd, et sellesse usuvad veel šoppingusõltlased, šarlatanid ja vabariiklased.

Kuid viimased uudised räägivad, et paljud mõjuvõimsad isikud, kaasaarvatud Föderaalreservi ametnikud, pankade reguleerijad ja võimalik, et ka Obama administratsiooni liikmed, on hakanud kummardama uut tüüpi voodood: usk, et kui töötada välja finantsrituaalid, siis on võimalik hoida surnud panku liikumas.

Selleks, et olukorda selgitada, lubage mul kirjeldada seda läbi väljamõeldud panga, mida ma kutsuksin Gothamgroup ja lühendatult siis Gotham.

Kirjade järgi on Gothamil varasid 2 triljonit USA dollarit, millest 1,9 triljonit on kohustused ehk netoväärtus on firmal 100 miljardit dollarit. Kuid märkimisväärne osa tema varadest, ütleme 400 miljardi väärtuses, on hüpoteegiga tagatud väärtpaberid, triggerid ning optsioonid, mille väärtus on kahtlane. Juhul kui pank tahaks neid varasid müüa, ei saaks ta rohkem kui 200 miljardit.

Seega on Gotham zombi-pank: see küll tegutseb, aga tegelikkuses on ta juba kadunud hing. Kuid tema aktsiad pole täiesti väärtusetud, tema turu kapitalisatsioon on 20 miljardit dollarit, kuid kogu see väärtus põhineb lootusel, et aktsionärid päästab valitsuse abipakett.

Miks peaks valitsus Gothami välja päästma? Seepärast, et see mängib keskset rolli finantssüsteemis. Kui Lehmanil lubati eksida, külmusid finantsturud ja mõne nädala pärast kihutas maailmamajandus kollapsi servale. Kuna me ei taha sama stsenaariumi kordumist, tuleb Gotham hoida funktsioneerimas. Kuid kuidas on see võimalik?

Hästi, valitsus võiks Gothamile anda mõned sajad miljardid, piisavalt et muuta ta uuesti oma maksujõuliseks. Aga muidugi on see eriti suur kingitus Gothami praegustele aktsionäridele ning samuti julgustab neid ka tulevikus kahtlasi riske võtma. Kuid siiski on olemas võimalus selliseks kingituseks Gothami aktsionäridele.

Parem lähenemine oleks nii nagu toimis valitsus zombi-säästude ja -laenudega 1980ndatel: arestis mitte-eksisteerivad pangad ja viskas aktsionärid tänavale. Siis kandis ta nende halvaks läinud varad üle spetsiaalsesse institutsiooni, Resolution Trust Corporation. Eraldas pankade nii palju raha, et nad jälle funktsioneerida saaks ja müüs korrastatud pangad uutele omanikele.

Praegused kõlakad räägivad, et poliitikutel pole soovi kumbagi lähenemist kasutada. Selle asemel liiguvad nad kompromissile: liigutavad erapankade bilansis oleva rämpsu riigi omanduses olevatesse „kehvadesse pankadesse”, mis pisut sarnanevad Resolution Trust Corporationiga, kuid panku enne ei omandata. Sheila Bair, Riikliku Deposiitide Kindlustuse Korporatsiooni juhataja, üritas hiljuti selgitada kuidas see peaks toimuma: „Saaja pank ostab varad õiglase hinnaga.” Aga mida tähendab „õiglane hind”?

Minu näites oli Gothamgroup võimetu, kuna väidetavalt olid tema 400 miljardi dollari suurused rämpsvarad väärt vaid 200 miljardit dollarit. Ainuke võimalus Gothami uuesti maksuvõimeliseks teha on, et valitsus ostab need rämpsvarad palju kallimalt kui eraõiguslikud ostjad on valmis pakkuma.

Praegu ei soovi eraisikud maksta hinda, mida rämpsvarad tegelikult on väärt: “Meil tõesti pole ühtegi ratsionaalset hindamissüsteemi mõnedele varade kategooriatele,” ütles Bair. Kuid kas valitsus peaks deklareerima, et tema teab paremini kui turg, kui palju varad on väärt? Kas on kindel, et makstes „õiglast hinda”, mida iganes see tähendama peaks, on piisav selleks, et Gotham muutub uuesti maksujõuliseks?

Ma kahtlustan, et poliitiliste otsuste tegijad, ilma et nad sellest arugi saaks, püüavad odavalt petta (in.k. bait-and-switch): poliitika, mis paistab otsekui säästude ja laenude puhastamine, aga praktikas on see ülisuur kingitus panga aktsionäridele maksumaksjate arvel, varjatuna rämpsvarade „õiglase hinnaga” ostmise taha.

Miks peaks läbima sellised käänakud? Õige vastusena näib, et Washington on jätkuvalt surmahirmus ühe N-tähega algava sõna vastu – natsionaliseerimine. Tõde seisneb selles, et nii Gothamgroup kui ka tema sugulasinstitutsioonid on juba riigi kaitse all ja sõltuvad maksumaksja toetusest, kuid keegi ei taha tunnistada fakti ja rakendada ilmset lahendust: selgesõnaline, kuigi ajutine valitsusepoolne ülevõtmine. Seega on popp uus voodoo, nagu ma ütlesin, koostada reeglistik, mille ülesanne on elustada surnud pangad.

Kahjuks võib sellel ebausul olla kõrge hind. Ma loodan, et ma eksin, kuid ma kahtlustan, et maksumaksjad sooviksid saada mõnda teist toorest plaani ja me saame mõne muu finantspäästeplaani, mis samuti ei tööta.

Originaal: Paul Krugman. 20. jaanuar 2009. Obama’s Team Signals It’s Taking the Taxpayer Ripoff Route to Saving Our Financial System. The New York Times.

Kommentaarid

1. Kuidas meedia ja neoliberalism inimest töötlevad « Kaheksanda Mai Liikumine - 21. veebruar 2009

[…] (Deparle 2009). Samas kui uus president ja ülejäänud liberaalne Washingtoni establishment valmistab ette uuel tasemel hoolekannet Wall Streeti jaoks (Krugman […]


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: