jump to navigation

Halvad uudised Ameerika tippluurajalt 27. veebruar 2009

Posted by toimetus in Ameerika, tõlkelood.
trackback

surnudKirjutas: Chris Hedges

Meil on tähelepanuväärne võime endale ise koletisi luua. Mõned aastakümned sekkumist Lähis-Idas koos oma Iisraeli teisikuga ning ongi olemas Hezbollah, Hamas, al-Qaida, Iraagi vastupanuliikumine ja tuhast tõusnud Taliban. Nüüd tegeleme maailmamajanduse prügiks muundamise ja ökosüsteemi hävitamisega ning võibki maha istuda ja oma kätetööd imetleda. Vihje, milline saab olema meie hea uus ilm, imbus välja neljapäeval, mil Washingtoni uus riikliku luureameti direktor eruadmiral Dennis Blair kõneles Senati luurekomitee ees. Ta hoiatas, et süvenev majanduskriis kujutab endast tõenäoliselt kõige tõsisemat ohtu stabiilsusele ja rahvuslikule julgeolekule. Tema sõnul võib see vallandada tagasipöördumise 1920. ja 1930. aastate “vägivaldse ekstremismi” juurde.

Tuleb välja, et meie kõige ohtlikumad terroristid on tekitanud pigem Wall Street kui islamistlik džihaad. Te ei kuule seda Obama administratsiooni käest, mis püüab pööraselt ja põikpäiselt ühiskonnal verd välja lasta ning seda meie finantssüsteemi laibale üle kanda. Aga selleks ajaks kui Barack Obama on oma tööga valmis saanud, on meile jäänud vaid see laip – laip ja mitte mingit verd. Ja mis siis saab? Me hakkame nägema üha kiirenevat tehaste ja jaekaubandusettevõtete sulgemist, inflatsiooni, pankrottide epideemiat, uut hüpoteegivõlgade ringi, leivasabasid, töötust, mis ületab Suure Depressiooni taseme ja, nagu Blair kardab, ühiskondlikku murrangut.

ÜRO Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni hinnangul kaotab tänavu maailmas töö umbes 50 miljonit inimest. See kollaps paistab juba Ameerika Ühendriikides, kus on kadunud 3,6 miljonit töökohta. IMF prognoosib 2009. aasta globaalseks majanduskasvuks 0,5 protsenti – halvim näitaja pärast Teist Maailmasõda. Ameerika Ühendriikides sai möödunud aastal hoiatuse võlanõuete mitte täitmise eest või vahetas omanikku 2,3 miljonit kinnisvaraomandit. Ning 2009. aastal hakkab see number kasvama, kui tühjalt seisvate kommertskinnisvarade hüpoteekvõlgasid ei suudeta enam tagasi maksta. 2008. aastal varises kokku, müüdi maha või natsionaliseeriti umbes 20 000 suuremat globaalset panka. Hinnangute kohaselt suletakse tänavu 62 000 USA kompaniid. Tööpuudus, kui lisada ka need inimesed, kes on töö otsimisest loobunud ja osalise tööajaga töötajad, kes ei suuda leida täisajaga kohta, on ligi 14 protsenti.

Ja meil on jäänud vaid mõned vahendid, millega ummikust väljapääsu rajada. Globaliseerumine on hävitanud Ameerika Ühendriikide tööstussektori. Tänu krediitkaardikompaniidele ja hõlpsatele krediidiliinidele on tarbijad võlgu 14 triljonit dollarit. Valitsus on lubanud kriisiga võitlemiseks triljoneid dollareid, millest enamus on laenatud või siis juurde trükitud uus raha. Lisaks on valitsus laenanud täiendavalt veel triljoneid, et finantseerida meie sõdasid Iraagis ja Afganistanis. Ja mitte keegi ei ütle välja seda, mis on ilmselge: me ei suuda mitte kunagi neid laenusid tagasi maksta. Eeldatakse, et me suudame kuidagi kriisist välja tulla ja säilitada oma imperialistliku projekti krediidile toetudes. Pole olemas mingit selget ja arusaadavat ning ühtlasi realistlikku plaani, mis võtaks arvesse meie tõsiseid piiranguid, et peatada verejooksu või leevendada neid kuhjuvaid kaotusi, mille all me kodanikena kannatame. Võrrelge kõike seda nende rahvusliku julgeoleku riigi strateegiatega, mille eesmärgiks on maha suruda kodanike potentsiaalne rahulolematus, ja te saate pilguheidu tulevikust. See ei paista hea.

“Ameerika Ühendriikide esmaseks turvalisusprobleemiks on lähiajal globaalne majanduskriis ja selle geopoliitilised mõjud,” ütles Blair Senatis. “Kriis on kestnud rohkem kui aasta ning majandusspetsialistid on erinevatel seisukohtadel selle suhtes, kas me oleme juba põhjani jõudnud või me selleni jõuame. Mõned kardavad koguni, et majanduslangus võib veelgi süveneda ja jõuda Suure Depressiooni tasemele. Muidugi tulevad meile kõigile meelde need dramaatilised poliitilised tagajärjed, mida käivitas 1920. ja 1930. aastate majanduslik segadus Euroopas, kõik see ebastabiilsus ja suur hulk vägivaldset ekstremismi.”

Sotsiaalse rahulolematuse tondi tõi välja U.S Army War College novembrikuu monograafia, mis kannab pealkirja “Known Unknowns: Unconventional ‘Strategic Shocks’ in Defense Strategy Development.” Dokument hoiatab, et sõjavägi peab olema valmis “vägivaldseteks ja strateegilise tähtsusega korratusteks Ameerika Ühendriikides,” mida võib esile kutsuda “ootamatu majanduslik kollaps,” “sihiteadlik siseriiklik vastupanu,” “ulatuslikud haiguste epideemiad” või “poliitilise ja seadusliku korra funktsioneerimise katkemine.” “Kodanikkonna ulatuslik vägivald,” ütleb dokument, “sunnib kaitsestruktuure oma prioriteedid ekstreemsetes olukordades ümber korraldama, et kaitsta siseriiklikku korda ja inimeste turvalisust.”

“Ameerika valitsus ja kaitsestruktuurid, mida on uinutanud ja enesega rahulolevaks muutnud pikka aega kestnud sisemaine kord, oleksid sunnitud kiiresti loobuma mõnedest või paljudest välise turvalisuse kohustustest, selleks et tegeleda kiiresti laineneva inimeste ebaturvalisusega kodus,” jätkub raport.

“Kõige äärmuslikemas olukordades võiks see sisaldada sõjalise jõu kasutamist vaenulike rühmade vastu Ameerika Ühendriikide sees. Veelgi enam, Kaitseministeerium oleks, vajaduse korral, põhiliseks ja keskseks teguriks, et kindlustada poliitilise võimu jätkumine mitmeid osariike haaravate või üleriigiliste siseriiklike konfliktide või rahutuste puhul,” ütleb dokument.

Selges inglise keeles, mida bürokraadid ja sõjaväelased küll ilmselt kasutada ei suuda, tähendab see, et kehtestatakse sõjaseisukord ja et Kaitseministeerium lõpetab de facto valitsus tegevuse. Nad kaaluvad sellist võimalust. Nii peaksite ka teie seda tegema.

Admiral Blair hoiatas Senatit, et “praeguse majanduse aeglustumise tõttu on juba umbes veerandis maailma riikidest esinenud madala intensiivsusega ebastabiilsust, nagu näiteks valitsuste vahetumised.” Ta märkis, et “enamik riigivastaseid demonstratsioone on toimunud Euroopas ja endises Nõukogude Liidus, aga see ei tähenda, et need ei võiks levida Ameerika Ühendriikidesse. Ta ütles senaatoritele, et globaalse finantssüsteemi kollaps võib “järgmise aasta jooksul tõenäoliselt tekitada majanduskriiside laine viimasel ajal turumajanduse teele asunud riikides.” Ta lisas, et “enamikul Ladina-Ameerika, endise Nõukogude Liidu ja Saharast lõuna pool asuvatel riikidel puuduvad piisavad rahareservid, juurdepääs rahvusvahelisele abile, krediidivõimalused või teised toimetuleku mehhanismid.”

“Sisetunne ütleb mulle, et kui kasvunumbrid seal langevad, saab seal olema selle tõttu probleeme ja me eeldame seda,” ütles ta. Ta viitas “statistilisele modelleerimisele,” mis näitab, et “majanduskriisid, kui need kestavad kauem kui üks-kaks aastat, suurendavad valitsevat korda ohustava ebastabiilsuse riski.”

Blair sõnastas uusima hirmu narratiivi. Kui majanduslik kokkuvarisemine kiireneb, öeldakse meile, et meid ei ohusta enam habetunud islamiterroristid, (uigi võimulolijad tirivad nad oma Halloweenitarvete kapist välja, kui on vaja meile eksootilist šokki anda), meid ähvardab äkitselt hoopis kodumaine rahvarämps: keskkonnakaitsjad, anarhistid, ametühinguaktivistid ja meie omandist ilma jäänud ja raevunud töölisklassi liikmed. Kuritegevus hakkab kasvama, nagu segastel aegadel ikka juhtub. Need, kellele ei meeldi riigi julgeolekuaparaadi tugevnev raudne rusikas, pannakse libekeelsetes korporatiivsete meediakanalite esilehtedel ühte patta kasvava kriminaalse alamklassiga.

Komitee vabariiklasest aseesimees, Missouri senaator Christopher Bond, kes ei paistnud päris hästi teadvat, mida Blairi jutust arvata, väljendas muret, et Blair teeb “riigis valitsevast olukorrast” ja globaalset majanduskriisist “luureorganite peamise tegevusvaldkonna.”

Majanduskollaps on näidanud, kui rumal on meie kollektiivne usk vabaturumajandusse ja kui absurdne on majandus, mille eesmärgid põhinevad lõputul kasvul, tarbimisel, laenamisel ja laienemisel. Piiramatu kasvu ideoloogial pole õnnestunud võtta arvesse maailma ressursside massiivset ammendumist, alates fossiilsetest kütustest kuni puhta veeni, alates kalavarudest kuni erosioonini, ning samuti pole see arvestanud ülerahvastumist, globaalset soojenemist ja kliimamuutusi. Tohutud rahvusvahelised reguleerimata kapitali vood on purustanud globaalse finantssüsteemi. Üle hinnatud dollar (mille hind varsti langeb), metsikud tehnoloogia, aktsiate ja elamuehituse finantsmullid, pidurdamatu ahnus, meie tööstussektori suure osa hävitamine, oligarhide klassi eelistamine, meie poliitilise eliidi korrumpeerumine, tööliste vaesumine, ülisuur sõjaline- ja kaitseeelarve ning kitsendusteta krediidiorgiad on ühinenud, et meid maha murda. Finantskriisist saab varsti valuutakriis. See järgmine šokk ähvardab meie finantsilist elujõudu. Me lasime turul valitseda. Nüüd tuleb meil selle eest maksta.

Korporatiivsed vargad, kes nõudsid, et neile tuleb maksta kümneid miljoneid dollareid, kuna nemad on kõige paremad ja targemad, on osutunud tüssamise meistriteks. Meie poolt valitud ametiisikud on koos ajakirjandusega osutunud samasugusteks korrumpeerunud ja selgrootuteks korporatsioonide lakeideks. Meie ärikoolid ja intellektuaalne eliit on osutunud petisteks. Lääne ajastu on lõppenud. Pange tähele Hiinat. Nähtamatu käe kapitalism on ennast hävitanud. On aeg oma Marxi kirjutatud teosed tolmust puhtaks pühkida.

***

Originaal: Chris Hedges. 16.02.2009. Bad News From America’s Top Spy.

Kommentaarid

1. asd - 27. veebruar 2009

tippluuraja ei rääkinud nüüd küll päris kogu seda juttu. aga artikli müümiseks käib pealkiri küll (korporatiivne meedia?)

too sõjaväe valmisoleku soovitamine usa siseriiklikeks rahutusteks on nüüd selline üllatus, et seda on vaja aina rohkem ja rohkem kireda? naiivitarid tõesti arvavad, et see neile kätte sattunud monograafia on esimene kord, kus selline idee ja/või läbiviimise taktika määratud on?

jättes kõrvale teooriad sellest, et usa valitsus korraldab mõne de facto sõjaolukorra kehtestamise põhjustava sündmuse, siis on needsamad sündmused ju omajagu tõenäolised. pealegi ei pea rahutus olema kogu riiki haarav.

all doom & gloom. maailmalõpp tuleb.

Sirje: Ma täpsustaks, et sõna “naiivitar” on pisut halvas kasutuses, kuna nii artikli autor, kui ka kõik seotud tegelased olid mehed, siis oleks võinud kasutada sõna “naiivsed” :)

2. analyytik - 28. veebruar 2009

Teine Eesti
Külli-Riin Tigasson
EPL, Möte, 27. veebruar 2009

http://www.epl.ee/artikkel/460376

“Majanduskriisi on nimetatud tabude langemise ajaks. Ühtäkki tohib arutada asjadest, mida veel aasta-paari eest hästi kuulda ei tahetud.”

Nii ta paistab minevat jah. Et see, mis on praegu näiteks kasvõi siin blogis, on varsti juba täiesti mainsteam. Ilmselt läheb küll nädalaid, võib-olla koguni kuid, aga varem või hiljem see juhtub.

See oli nüüd väike vihje neile, kes siin väsimatult “plõksimas” käivad ja üritavad meeleheitlikult kõike valeks ja mõttetuks ja tühiseks kuulutada. ;)

Täname Eesti Päevalehe lisa Möte pakub muide mitmeid huvitavaid asju lugemiseks. Ja mõnigi neist paistab kinnitavat ülalöeldut.

3. Hubbil - 28. veebruar 2009

Asd, USA-s on Posse Comitatus Act, mida peetakse puhaks. Armee ja National Guard (Eesti moistes Kaitseliit) ei tohi sekkuda USA sisemistesse konfliktidesse. Kui nuud Hedges vaidab, et see on justkui toenaoline, siis ma seda pigem ei usu. Selline sundmus oleks katastroofiline kogu USA-s seni kehtinud uhiskonnakorrale ja ma arvan, et tavaline USA kodanik laheks pigem oma revolvri ja jahipussiga omaenda armee vastu, ennem kui ta seda Posse Comitatus’e rikkumist lubaks. Teatud asjad on puhad siiamaani. Seega kasutab Hedges huperbooli, et oma motet kaesolevast kriisist kui toeliselt eksistentsialistlikust kohale tuua.

Majanduskriise on Pohja-Ameerikas ule elatud iga 10 aasta jargi, keskmise elueaga inimene naeb neid siis paris mitu oma elu jooksul. Mille ule praegu pead kratsitakse, on see kui suur see on ja kui kaua kestab. Aga keegi pole paanikas. Laheb ule nagu vanastigi. Pigem oodatakse hea meelega rahamaailma umberstruktureerimist ja oodatakse riigi poolt seaduste kehtestamist, et midagi sellist enam ei toimuks.

Ka mina olen pigem rahulik, jaan oma ennustuse juurde, et kriisist valjatulek algab selle aasta keskel. Nagu utles Kanada peaminister Steven Harper lohutuseks nendele, kes olid mures oma toimetuleku suhtes majanduskriisi ajal: see on oige aeg osta aktsiaid. Vot.

4. asd - 28. veebruar 2009

hubbil, ma tegelikult nõustun sinuga.

tunnistan, et vastavast actist ei teadnud, samas vajadusel selle kõigutamine on kongressi pädevuses. põhjendused ja läbiviimisviis on omaette küsimus, ei pruugiks olla katastroof. tõenäoliselt oleks.

reaalselt aga on usa selles mõttes omapärane riik, et kodanikud on relvastatud. ja samas seadusekuulekad, s.t. paramilitaarset omakaitset ei ole tekkinud. vajadusel kodanike appikutsumine peaks olema päris edukas.

see hüperboolide kasutamine on päris rõve. maailmalõpu kuulutamine käib igast maailma nurgast. kes see siin meedia mõju üle vaidleski, siis praegu on näha, et igasugune optimistlikum või ka lihtsalt tasakaalustatum jutt ei leia kõlapinda ja toidetakse tegelikult läbi inimeste suhtumise kujundamise depressiooni.

inimesed on the ground on muidugi mingil määral mures, kuid tegelikult pole midagi seisma jäänud ega jää ka. kisa on taevani, kuidas vaesed, proletariaat, keskklass, rikkad, mustad, valged ja misiganes muu jaotuse järgi inimesed (või ka riigid) kõigi teiste süü läbi hädas on. ei vaidle, et hädas inimesi on, aga ühiskonnagrupi järgi jagamine on hetkel küll paras lollus.

ma olen sinust samas pisut pessimistlikum selle väljatulemise suhtes. suveks peaks olema küll selge pilt kriisikahjudest, mis heal juhul tähistab väljatuleku algust, halval juhul vaid kriisi põhja.

5. asd - 28. veebruar 2009

analyytik, plõksijate all pidasid mind silmas? :)

see tabude langemise aeg mitte ei paista nii minevat vaid loomulikult läheb. kriiside korral on alati hakanud pihta debatt hulga erinevate ideedega, mis põhimõtte pärast on juba seinast seina ja siis pannakse kõigest sellest kokku järgmine töötav mudel.

mõtet netis kahjuks ei leia, vähemalt mitte komplekteeritud kujul, neid subkultuuride ja ökogruppide lugusid lugesin juba.


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: