jump to navigation

Miniatuurne Saksamaa utoopia 15. september 2009

Posted by toimetus in Euroopa, poliitika, tõlkelood.
Tags:
trackback

Saksamaal on valimisralli lõpukorral, kuid Hamburgi Miniatuurne Imedemaa (MI) avas näituse, mis pakub valijatele ise katsuda kuue Saksamaa suurima partei poolt pakutavat ideaalse ühiskonna visiooni. Igale parteile anti üks ruutmeeter, et nad saaksid sinna oma utoopia luua.

Oma külad on loonud Angela Merkeli Konservatiivsed Kristlikud Demokraadid CDU, nende Baieris asuv sõsarpartei Kristlik Sotsiaalne Liit CSU, vasaktsentristlikud Sotsiaaldemokraadid SPD, ettevõtlussõbralikud Vabad Demokraadid FDP, Rohelised ja sotsialistlikud Vasakpoolsed.

„Peamine idee oli tuua kodanikud oma parteidele lähemale,” ütles Stefan Heinrichs Miniatuurselt Imedemaalt. „Parteide agendas on nii palju infot, et nende põhipoliitikat on üha raskem mõista.” MI otsustas pakkuda poliitikutele võimaluse luua nende selge visioon sellest millist Saksamaad nad tahavad. Algselt pidid parteid saatma oma visiooni kavandi. Kõik kuus parteid nõustusid ettepanekuga, mis oli korraldajatele üllatuseks. Parteid töötasid koos MI inimestega, et mudeleid valmistada. Park saatis parteidele pidevalt kavandeid kaugel nad on ja parteid vastasid mida nad muuta soovivad. Emaile vahetati mitu korda nädalas. Hiljem käisid poliitikud ise koha peal vaatamas.

Nüüdseks on möödunud viis tuhat töötundi ja kulutatud sada tuhat eurot ja tulemus on kõigile vaatamiseks väljas. Algul oli kartus, et parteid teevad sarnased utoopiad, aga varsti selgus, et tegelikult tulevad ideed väga erinevad.

SPD mudel on vast kõige lihtsam ja nostalgilisem Saksamaa utoopia esitlus, mis näitab traditsioonilist maastikku, kus on punasest tellisest ülikoolid ja lasteaiad, elektritraadid ja garaažid, kus tööl naismehhaanikud. Kõige abstraktsem on CDU mudel. Tegemist on Saksa lipuga, mis koosneb mustadest, kollastest ja punastest figuuridest, kes kannavad plakateid partei peamise hüüdlausega. Baieri konservatiivid tegid loomingulise visiooni, kus Berliini Unten den Linden on täidetud ülisuure Baieri Oktooberfestiga, mis illustreerib seda kuidas CSU on lubanud Berliini rohkem baierit tuua. Mudelil on inimesed läpakatega jalas nahkpüksid.

Roheliste visioon on idealistlik, kus pole vaid päevalilled, päikese ja tuuleenergia, vaid ka baarid, kus punkarid ja politseinikud koos hängivad – illustreerides nii tõelist sotsiaalset harmooniat. FDP utoopia on kõige enam seotud nende poliitilise agendaga: nad soovivad näidata täielikult vaba ja tolerantset ühiskonda, mida kujutatakse topless päevitajate ja homoseksuaalsete abielupaaridega. Mudel sisaldab ka viiteid maksukärbetele ja kollektsiooni vanadest liiklusmärkidest: idee kuidas vähendada liiklusummikuid. Lõpuks on näitusel sotsialistlike vasakpoolsete mudel. Nad ei ole seal kujutanud harmoonilist ideaalset maailma, vaid hoopiski tänavaid, mis on täidetud ebavõrdsuse- ja diskrimineerimisvastaste rongkäikudega.

Näitusel on vaatajatel võimalus ka oma lemmikmudeli poolt hääletada. Hääletada saavad nii lapsed kui täiskasvanud ja nooremad hetkel eelistavad roheliste ja CSU mudeleid. Näitus on piletita ja avatud kuni Saksa valimisteni 27. septembril.

***

Tõlgitud artiklist: German parties present miniature political utopia in Hamburg.

Kommentaarid

1. analyytik - 26. september 2009

German Campaign Tightens as Merkel Coalition Weakens
By Tony Czuczka

http://www.bloombery.com/apps/news?pid=20601087&sid=a2EZoKIQuBxs

2. analyytik - 26. september 2009

Erinevate uuringufirmade tulemused:

http://www.wahlrecht.de/umfragen/index.htm

3. analyytik - 26. september 2009

Forsa 25.09.2009
CDU/CSU 33 %
SPD 25 %
GRÜNE 10 %
FDP 14 %
DIE LINKE 12 %
Sonstige 6 %

Viimane küsitlus on siis vägagi tasavägine:
CDU/CSU + FDP = 47 %
SPD + GRÜNE + DIE LINKE = 47 %

Aga tendents on selgelt selline, et parempoolsed on viimasel nädalal toetust kaotanud ja vasakpoolsed on pisut juurde saanud. Nii et selle järgi võiks küll ennustada, et CDU/CSU + FDP ei saa enamust.

sirje - 27. september 2009

die linke küll valitsusse ei lähe ja nii sotsdemmid kui rohelised on väitnud, et nemad linkega valitsust ei tee ka. seega tuleb mingi kirju ja keskmine valitsus ilmselt free market suunaga. fdp on suht kindel, et nemad on tulevases valitsuses. kuna saksamaal inimesed mingit erilist masu ei taju, siis sobib neile jutt maksude alandamisest, mis majandust elavdab, päris hästi.

4. analyytik - 27. september 2009

Ma olen aru saanud (kuigi ei ole ka asja väga palju jälginud), et Merkel tahaks teha koos FDP-ga (Praegu on nn. suur koalitsioon kus on CDU/CSU + SPD). St. et tahab sotsdemmidest lahti saada. Uuringud siis pikka aega näitasid, et neil oleks ülekaal ja et see oleks võimalik. A viimastel nädalatel siis tendents muutus ja praegu on 50:50. No ja kui tendents ei muutu – mis paari päevaga on ebatõenäoline – siis suure tõenäosusega puhtalt parempoolset koalitsiooni ei tule ja jääb nii nagu praegu. Vähemalt nii ma prognoosiks.

5. analyytik - 27. september 2009

Eesti “ajakirjandus” muidugi juba teab, kuidas asjad lähevad. Oma arvates. ;)

Sakslased annavad kantsler Merkelile veel ühe võidu
Autor: Kaivo Kopli
Eesti Päevaleht: 26. september 2009 08:00

http://www.epl.ee/artikkel/478836

6. Franz - 27. september 2009

“Sakslased annavad kantsler Merkelile veel ühe võidu”
Aga reaalseid koalitsiooni variante on ju ainult 2:
CDU/CSU + SPD
CDU/CSU + FDP

7. analyytik - 27. september 2009

http://www.reuters.com/article/worldNews/idUSLR3244020090927

exit poll

CDU/CSU 33,5 %
SPD 23,5 %
GRÜNE 10 %
FDP 14,5 %
DIE LINKE 13 %


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: