jump to navigation

Rahu liigub üle maa 20. oktoober 2009

Posted by toimetus in tegemistest.
Tags: ,
trackback

GAZA STRIP IN PRAGUE

25. ja 26. oktoobril külastab Eestit ülemaailmse rahumarsi World March for Peace and Nonviolence 12-liikmeline tuumikgrupp eesotsas Rafael de la Rubiaga, kes on rahumarsi rahvusvaheline eestkõneleja.

Rahumarss algas 2. oktoobril Mahatma Gandhi sünniaastapäeval Uus-Meremaal ja lõpeb 2. jaanuaril 2010 Argentiinas. Rahumarsi 6 põhimeeskonda läbivad 90 päevaga umbes 90 riiki. Igas riigis annavad kohalikud inimesed oma panuse kõikvõimalike sündmuste näol. Erinevates linnades toimuvad foorumid, konverentsid, kultuuri- ja spordiüritused. Keskne sündmus on osavõtt Berliinis toimuvast Nobeli Rahupreemia laureaatide tippkohtumisest World Summit for Nobel Peace Laureates. Rahumarssi toetavad väga paljud nimekad poliitikud, usu- ja ühiskonnategelased, kunstnikud, muusikud, näitlejad. Eestist lähevad rahumarsi osavõtjad edasi Soome, kus neid võtab vastu president Tarja Halonen.

World March on avatud kõigile üksikisikutele, organisatsioonidele, gruppidele, poliitiliste parteidele, usuorganisatsioonidele ja muudele ühingutele, kes tunnevad, et rahu ja vägivallatuse aated on kooskõlas nende maailmavaatega

Ürituse algataja on rahvusvaheline organisatsioon World Without Wars, mis on tekkinud Humanistliku Liikumise – Humanist Movement baasil 1995. aastal Tšiilis.

Rahumarsi algatus lähtub ideest, et enamik inimesi maailmas ei soovi vägivalda ega sõda, uskudes samas, et maailmas pole võimalik ebaõiglust ja sõdu lõpetada. Seetõttu on oluline muuta inimeste hoiakuid ja usku, et nad pole ainult mängukannid käputäie otsustajate käes, vaid et igaühe soov ja tahe loeb. Vaja on tõsta teadlikkust globaalse olukorra ohtlikkusest, samuti teistest vägivalla vormidest (majanduslik, rassiline, sooline, religioosne), ning teadvustada, et rahu ja vägivallatus on pakilised vajadused, et inimkond saaks oma arengus tõusta uuele tasandile.

26. oktoobri hommikul külastab delegatsioon Eesti parlamenti, kuid varem (eeldatavasti 25. oktoobri õhtul) soovitakse kokku saada kõigi inimeste ja liikumistega, kes rahu ja vägivallatuse meetodeid pooldavad. Andke osalemissoovist teada hiljemalt reedeks aadressile kaheksasmai-at-gmail.com

Täiendus

Vaadake ülevaadet Riigikogus toimunud kohtumisest, kus T.Trapido, S.Meikar ja A.Lotman kohtusid rahumarsi põhigrupi liikmetega siit.

Kommentaarid

1. analyytik - 7. november 2009

EVI ARUJÄRV: Ilmavaate võimalikkusest
EPL, 06. november 2009 08:00
http://www.epl.ee/artikkel/481975

EA: “Seoses kohalikel valimistel toimunud pretsedenditu nihkega vasakule…”

Kui ‘pretsedenditu’ see ‘nihe’ nüüd on siis õigupoolest? Ja kui palju ‘vasakule’? Ja kuidas siinsetele blogiülematele tundub, et kas ka ‘piisavalt’ vasakule? ;)

***

Paistab küll nii, et mingid muutused seoses nende valimistega kindlasti käivitusid. Kuigi ausalt öeldes ega protsendid ja volikogu kohad nii väga ju ei muutunudki. Ehk siis kui otse välja öelda, siis ei käivitanud protsesse mitte niivõrd valimised kui sotside käitumine.

Ma nigu olen seda asja mõelnud ka pisut, aga esialgu ei saa ikka aru, et kas siis protsessid hakkavad edenevad ja kui hakkavad, siis milises tempos ja suunas. Eks ole vara ka veel veidi muidugi.

Aga kui meediat vaadata ja igasugu kommentaare, siis kohati tundub küll, et muutused on ikka väga järsud. Postimehes oli näiteks miski lugu kus kod. Tarmo Kriis arvas, et pinsi iga peaks olema 67 a. No kommentaarid ja punktid läksid ikka kõik ühte auku sisuliselt. Ma pakuks välja, et selgelt üle 90 protsendi.

Eks sihukesi kommentaarivalikuid ole teisi veel trehvanud. Näit. paar aastat tagasi oleks see täiesti kujuteldamatu olnud. Ei saa küll öelda, et natsionalistlik tagurlus ja kapitalistlikud vereimejad oleksid täielikult löödud, aga kuidagi täiesti hambutu on see vastukobisemine, mida nad aeg-ajalt kuuldavale toovad.

Pluss siis see sebimine kõigi nende parteidega. Kui nii ausalt öelda, siis minu meelest oleks ju nii Rahvaliidul, Rohelistel kui Sotsiaaldemokraatidel oma nišš täiesti olemas. Teoreetiliselt vähemalt. Kuigi need parteid jälle ei toimi/tegutse nii nagu need nišid ühes normaalses Euroopa riigis eeldaksid.

Nii et huvitav kahtlemata. Kuigi jah, kui nii käigu pealt mõelda, siis ega tekkinud situatsiooni keegi veel vist selgemalt analüüsinud ei ole ka. Ma mõtlen, et siis meedias näiteks. Kuidagi väga järsku toimus see asi siis ikka. Edgar sebis siis kiiresti oma miinimumprogrammi ära, aga edasi…?

2. analyytik - 9. november 2009

Rein Ruutsoo: Eesti vajab ka teist paariaparteid?
DELFI.ee, 09. november 2009 02:02

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/article.php?id=26761987&l=fpOpinion

3. Gallacher - 10. november 2009

Niipalju aastakümneid mööda läinud aga retoorika ikka sama :)
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?p=175983&highlight=kommunisti#175983
Pane edasi, lyytik!

4. analyytik - 10. november 2009

PÄEVA KOMM: Mida sa üldse Ruutsoost tead?
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/article.php?id=26789155&com=1&s=1&no=0

Avastasin ühe niisuguse kommentaari:

“pan, 09.11.2009 20:26
Kes oleks võinud veel näiteks pool aastat tagasi uskuda, et “mittevalged” autorid ja tekstid tekitavad laussõimu asemel poleemikat. Tundub, et olukord muutub ka Delfis üsna radikaalselt, kuna “elu peremehed” kaotavad jalgealust järjest rohkem.”

Tõesti-tõesti! Väga tähelepanuväärne tähelepanek mu meelest. Olukord on selgelt muutunud ja niimoodi tundub siis ilmselt paljudele. Aga kui palju ja kuhu suunas muutunud ja kuidas asjad edasi arenevad? Väga huvitav küsimus mu meelest. Ja väga segane hetkel. ;)

***
Blogiülematele: Sorry! Ma siin natuke saastan seda kommentaariumi küll teemaväliste asjadega, aga need on mu meelest siiski aktuaalsed.


Sorry comments are closed for this entry

%d bloggers like this: