jump to navigation

Indias vahistati keskkonnaaktivist sateliittelefoni omamise eest 16. jaanuar 2010

Posted by Manjana in roheline.
trackback

Andy Pag teeb ümbermaailmareisi koolibussiga, mis töötab erilisel biokütusel. Esmaspäeval arreteeriti ta Indias terrorismisüüdistusega ja teda hoitakse veel vähemalt kaks nädalat kinni Rajastanis. Pagil polnud aimugi India seadusest, mis nõuab sateliittelefoni riiki sissetoomiseks ja kaasaskandmiseks ametlikku luba. Nüüd süüdistatakse teda riikliku julgeoleku ohtu seadmises ja ei vabastata ka kautsjoni vastu.

Pag on oma reisi jäädvustamiseks kasutanud twitterit (twitter.com/biotruck hetkel kinnine lehekülg, kodulehekülg www.biotruckexpedition.com). Oma viimases twitteri teates emale palus ta Briti saatkonnaga ühendust võtta. Pag, kes elas Londonis, omab peale Inglise passi ka Itaalia passi. Ta lahkus Londonist 2009 aasta septembris ja tahtis umbes aastaga maakerale tiiru peale teha. Tema 20 aastat vana koolibuss oli nii ümber ehitatud, et tarvitas kütusena kasutatud küpsetusõli. Eelnevalt filtreerib ja puhastab seda spetsiaalne masin. Andy õde ütles, et perekond on mures, kuna kohtusse jõudmisel võidakse vend aastaks kinni jätta. „Ta ei ole terrorist, ta tahtis vaid biokütuse tuntust tõsta ja ei teadnud midagi telefonile seatud keeldudest. Ilmselt nad on seal mures, kuna Mumbai pommipanijad kasutasid samasugust telefoni,“ selgitas õde.

Pagi reisi eesmärk oli teadvustada inimestele globaalse soojenemise ohte. Koolibussi ostis ta 850 Briti naela eest ja konstrueeris sinna peale ka päikesepatareid. Biokütused on suhteliselt keskkonnasõbralikud, kuna põletamisel sarnaneb nendest eraldunud CO2 taimede poolt eraldatavaga. Samas pannakse biodiisli süüks toiduainete hinna tõstmist ja taimede kasvatamiseks kasutatakse ohtlikke pestitsiide.

Pag on läbinud oma viimasel reisil umbes 9000 miili läbi Euroopa, Türgi, Iraani ja Pakistani, jõudes lõpuks Indiasse.

Kaks aastat tagasi sõitis ta Timbuktusse veokiga, mille kütuseks oli šokolaad. Auto oli kohandatud nii, et ta sai energiat kakaovõist, mida tehti tuhandetest vale kujuga toodetud šokolaadidest. Šokolaadi kasutati põhjusel, et biodiisli saamine ei ole eriti keskkonnasõbralik. Põllumehed hävitavad vihmametsi, et vastavaid taimi kasvatada. Ecotec, kes sponsoreeris reisi, on võimeline ühe šokolaaditehase jääkidest tootma aastaga kaks miljon liitrit biodiislit.

Pag organiseeris 2008 aastal ralli “Grease to Greece”, kus meeskonnad reisisid ümber Euroopa sõidukitega, mille kütuseks oli küpsetusõli. Sellel reisil sõitis Pag ümber ehitatud Peugeot 405-ga, mille ta ostis £500 Ebayst.

Allikad:

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/mps-expenses/6997320/Eco-activist-Andy-Pag-arrested-in-India.html
http://www.telegraph.co.uk/travel/739208/On-the-spot-adventures-on-chocolate-biodiesel.html

%d bloggers like this: